Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

scrasnit de dinti

4 participanți

In jos

scrasnit de dinti Empty scrasnit de dinti

Mesaj  mireille Sam Dec 26, 2009 2:26 am

Buna! E normal ca un bebe de 11 luni sa scrasneasca din dinti aproximativ de vreo 3-4 ori pe zi???are doar 6 dintisori dar cand scraneste scoate niste zgomote....de te zgaraie pe creier...Intreb pt.ca am mai auzit mai multe opinii....ca ar avea paraziti intestinali...dar nu stiu ce legatura ar avea....analize la scaun i-am facut nu are nimic pana acu ...dar i le voi mai repeta.astept opinii.merci mult.

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  mireille Mar Dec 29, 2009 2:10 am

i-am repetat analizele de vreo 3 ori si...surpriza...Giardia...deci aveau dreptate persoanele care imi spuneau ca scrasnitul de dinti are legatura cu parazitozele. neplacuta veste...dar asta e....

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty si care e tratamentul?

Mesaj  corinaandra Mar Dec 29, 2009 10:08 am

ce se face pentru giardia? am o nepotica care se chinuie de foarte multi ani, dar ni s-a zis ca e sensibila si se contamineaza pur si simplu daca uita sa bea apa plata si ia o gura de apa de la robinet. Oricum se pare ca toti avem giardia dar nu la toti da simptome...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  scarface Mar Dec 29, 2009 10:15 am

Parazitii intestinali (si viermii) nu se "iau" deloc de altundeva, ci apar de la sine in organism din cauza anumitor
dereglari si slabiciuni. Atata vreme cat acestea persista viermii intestinali vor aparea din nou.
Singurul tratament eficient este unul homeopat sau naturist si nu combaterea lor cu toxine chimice asa
cum se face in alopatie.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Dec 31, 2009 9:32 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  mireille Mar Dec 29, 2009 10:48 am

Inca nu i-am dat nici un tratament ca de abia azi am aflat rezultatele...oricum...eu si pana acu i-am mai dat cate o cura de Helmiflores preventiv si se pare ca....nu si-a facut efectul deodata ce i-a iesit la analize.Scarface,si ce tratament homeopat sau naturist ar fi mai eficient? Multumesc

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty pai oricum giardia

Mesaj  corinaandra Mier Dec 30, 2009 1:09 am

din cate mi s-a spus giardia nu e viermisor, e altceva, e parazit unicelular sau nu stiu cum i-au zis, deci trebuie tratament diferit decat cel ptr viermi- chiar si preventiv.

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  scarface Joi Dec 31, 2009 9:33 am

Da, giardia nu este vierme (scrisem gresit)...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  pisica Dum Aug 31, 2014 10:58 am

Si copilul meu tot la 11 luni a inceput sa scrasneasca, dupa ce i-a iesit al doilea incisiv superior. Eu am crezut ca are legatura cu eruptiile dentare, ca il supara gingiile din cauza dintisorilor ce urmeaza sa iasa si chiar am intrat pe forum cu gandul sa intreb ce remediu sa-i dau pentru calmarea durerilor de dinti.
Scarface, ce imi recomanzi? Sa ii fac analizele pentru a verifica daca e vreun parazit sau sa incerc intai cu un remediu pentru dureri gingivale? Am auzit de Camomila ca ar fi bun, dar nu stiu in ce dilutie, de acte ori pe zi...

pisica

Mesaje : 79
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  scarface Dum Aug 31, 2014 11:30 am

Scrasnitul de dinti provine de la manie/furie... apare ori de la vise ori cand copilul este deranjat in somn si se infurie.
Al meu scrasneste numai cand il deranjenzi in somn...mi-a trebuit 2 ani sa-mi dau seama de asta.
Daca peste zi un copil aduna furie si nu o poate elibera e posibil sa o lase in timpul somnului.
De asemenea cand este furie de la o durere...


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Mar 27, 2015 4:20 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  pisica Dum Aug 31, 2014 12:45 pm

Am uitat sa precizez ca scrasneste doar cand e treaz, niciodata in timpul somnului.
Nu-l deranjez cu nimic cand doarme, e liniste totala, insa el inca se trezeste de multe ori atat in somnurile de noapte cat si in cele de peste zi. Se trezeste si readoarme numai cu san.
Asadar, Chamomilla ar fi indicat. Ajuta intr-adevar si pentru durerile cauzate de eruptii dentare? Cum se administreaza la bebelusi? De cate ori pe zi, cate granule odata si cum procedez pentru a nu atinge granulele cu mana cand i le pun sub limbuta?
Multumesc.

pisica

Mesaje : 79
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  scarface Lun Sept 01, 2014 12:47 am

copilul tau are un conflict activ.... asta se vede dupa somn....ce traume mici sau mari, probleme emotionale si suferinte sau sperituri ai avut in sarcina sau ce traume a avut la nastere sau dupa nastere ?
ce fel de nastere ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  pisica Lun Sept 01, 2014 1:19 am

Nu stiu de nici o trauma sau suferinta. Am trait insa in timpul sarcinii cu teama de a nu pierde copilul (din cauza ca mai pierdusem o sarcina inainte). In sarcina am avut o singura sperietura mare, la 13 saptamani. intr-o dimineata... Nu stiu daca ar putea influenat acel episod singular.
Nasterea a fost la termen, pe cale naturala, insa medicalizata - s-au rupt membranele, am pierdut lichidul si dupa 8 ore inca nu aveam contractii. Am avut perfuzie cu oxitocina tot timpul travaliului.
Copilul nu cred sa fi avut vreo trauma, am fost nedespartiti de la nastere incoace.
Sunt offtopic, dar tot legat de somn, la trezirile dintre somnuri, nu-l accepta pe tatic, desi cand e treaz se joaca impreuna, se bucura sa fie cu el. Daca e somnoros insa, plange tare daca incearca tatal sa-l ia in brate sau sa-i vorbeasca. Ai idee de ce?

pisica

Mesaje : 79
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  pisica Mier Sept 03, 2014 5:18 am

scarface, imi poti da un sfat pe baza raspunsurilor de mai sus?
am inceput tratament cu chamomilla de doua zile si parca se vad imbunatatiri.

pisica

Mesaje : 79
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  scarface Mier Sept 03, 2014 8:19 am

copilul nu are decat o singura persoana de referinta la necazuri: mama
Tata nu poate indeplini rolul asta noaptea la acele treziri...el trebuie sa SIMTA mama ...caci TATA merge pe ratiune..si mama pe simturi
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

scrasnit de dinti Empty Re: scrasnit de dinti

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum