Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

pasta de dinti

2 participanți

In jos

pasta de dinti Empty pasta de dinti

Mesaj  loret72 Mar Iul 13, 2010 8:37 am

De mult timp nu mai folosesc pastă de dinți obișnuită, cu fluor, produsă de mari corporații și comercializată pe scară largă în supermarketuri. O vreme am folosit una de argilă, recomandată în tratamentele homeopatice. Pe urmă am cumpărat un praf de curățat dinții și mi-am dat sema că e foarte simplu și destul de rapid de făcut.

Ingrediente:
argilă pulbere (dacă aveți granule, le puteți zdrobi)
bicarbonat de sodiu alimentar
sare de bucătărie
ulei esențial de mentă și/ sau salvie/ rozmarin (opțional)

Cum se procedează:

Ingredientele se amestecă în cantități variabile – eu am folosit în cea mai mare măsură argilă, apoi bicarbonat, iar sarea am pus-o în cantitatea cea mai mică.

ce parere aveti de aceasta varianta ?
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

pasta de dinti Empty Re: pasta de dinti

Mesaj  CK Mar Iul 13, 2010 8:53 am

si eu am incercat varianta cu argila iar senzatia e ca te speli cu noroi pe dinti (nu am adaugat menta) Suspect , dar curata bine dantura! eu voi incerca calcarea fluorata + calc phosphorica cum a scris scarface in alt topic, pt ca mi se demineralizeaza dantura.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

pasta de dinti Empty Re: pasta de dinti

Mesaj  loret72 Mar Iul 13, 2010 10:11 am

da, dar asta epentru mineralizarea dintilor nu pentru igena zinlica. cred ca si eu o sa folosesc dar dupa ce termin cu celelante probleme , deja am 3 fisuri usoare pe incisivii superiori . asa ca e de urmat sfatul .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

pasta de dinti Empty Re: pasta de dinti

Mesaj  loret72 Mier Iul 14, 2010 6:20 am

am facut acum 6 luni un detartraj . acum tinand cont ca as vrea sa ma tratez numai homeopat si tartrul incepe sa apara iar , n-as mai folosi nici ata dentar cu fluor si as merge pe un remediu crezi ca acesta ar fi bun "staphysagria". am gasit undeva ca ar contribui la desprinderea tartrului . asa este ?
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

pasta de dinti Empty Re: pasta de dinti

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum