Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

tot tuse seaca

2 participanți

In jos

tot tuse seaca Empty tot tuse seaca

Mesaj  diana_bacanu Joi Apr 10, 2014 12:44 pm

Buna, tuturor! Si pe mine ma chinuie o tuse seaca, iritativa, cred ca de mai bine de 5 ani, cateva luni/an; incepe ca o raceala obisnuita, toate simptomele trec, numai tusea ramane mereu. Uneori ( mai ales primavara o pun pe seama rinitei alergice, pentru ca stranut f mult si ma mananca la baza nasului), alteori zic ca e de la refluxul gastroesofagian, pentru ca stiu ca am si asa ceva, ultima radiografie pulmonara a fost acum 6 luni si in afara de pbv accentuat, slava Domnului, nimic ( am inteles ca asta inseamna bronsita si cu sirop expectorant-Mucosolvan a trecut). Acum in februarie am racit din nou, lucrez in mediu cu destul praf, zic eu, asa ca iar nu mai scap de tuse desi am luat ce stiam ca m-a facut bine datile trecute. Mentionez ca sunt fumatoare ocazionala, adica fumam pana de curand de la sotul meu, 1-2 tigari pe zi, mai ales seara cand terminam treburile, dar acum m-am lasat chiar si de fumatul pasiv ( sotul fumeaza acum pe scara blocului Smile , iar in plus sufar cu tiroida, iau thyrozol 10mgx2 ori / zi si betablocante, care stiu ca pot provoca tuse.Credeti-ma ca pe la doctori nu mai am puterea sa ma duc, cred ca nici nu mai vreau, imi este si frica de diagnostic, asa ca vreau sa impartasesc cu voi toate astea. Deci daca aveti ceva de spus care m-ar putea ajuta va astept  cu drag mesajele. Diana

diana_bacanu

Mesaje : 1
Data de inscriere : 10/04/2014

Sus In jos

tot tuse seaca Empty Re: tot tuse seaca

Mesaj  ginela Joi Apr 10, 2014 11:19 pm

Buna, e groaznica tusea...si eu iau betablocante de f.multi ani si  sunt  fumatoare.
Am tusit rau de tot si noaptea in somn pina la voma cind mi-a marit medicul doza de pastile Captopril. Eu credeam ca sunt racita dar cind am fost la cabinet si m-a auzit cum tusesc m-a trimis la O.R.L, radiografie la plamini si apoi a concluzionat ca am tuse la I.E.C. adica intoleranta la enzima de conversie. Mi-a scos Captoprilul de pe lista si mi-a dat altceva si nu mai tusesc decit cind  racesc cu adevarat si trebuie sa fiu atenta sa nu mai inghit niciodata medicamente cu terminatia in PRIL.

ginela

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/03/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum