Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pata alba la ochi

2 participanți

In jos

Pata alba la ochi Empty Pata alba la ochi

Mesaj  Ioana V Sam Ian 25, 2014 8:39 am

Buna ziua,

As dori sa aflu parerea dvs. in legatura cu o problema oftalmologica.

Acum un an si jumatate mi-a aparut o pata albicioasa la ochiul drept, iar cateva luni mai tarziu mi-a aparut si la cel stang, in acelasi loc si sub aceeasi forma, ceea ce m-a facut sa cred ca e o boala degenerativa si nu o infectie. Nu ma doare si nici nu-mi afecteaza vederea (deocamdata), dar mi-e teama ca s-ar putea mari si ca m-ar putea afecta in timp. Am consultat mai multi medici oftalmologi si nu au reusit sa afle ce e. Am pus mai jos un link cu o poza, ca sa vedeti mai bine cum arata.

http://postimg.org/image/h4qgohah5/

Credeti ca m-ati putea ajuta cu un posibil tratament?

Va multumesc mult,

Ioana V.

Ioana V

Mesaje : 2
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Pata alba la ochi Empty Re: Pata alba la ochi

Mesaj  scarface Sam Ian 25, 2014 9:36 am

Te afecteaza la vedere ?
Inainte sa apara, dar nu neaparat imediat inainte ci pur si simplu cu saptamani sau luni inainte ai fost intr-o situatie care ti-a periclitat viata ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pata alba la ochi Empty Re: Pata alba la ochi

Mesaj  Ioana V Sam Ian 25, 2014 1:26 pm

Nu, nu-mi afecteaza vederea, dar mi-e teama ca s-ar mari si mi-ar afecta vederea mai tarziu. Nu am fost in vreo situatie care sa-mi puna viata in pericol, dar imi amintesc ca ma uitam mult la Dr. House in perioada respectiva si, ca o ipohondra ce sunt, ma gandeam mereu la boli bizare.

Un detaliu ce ar putea ajuta ar fi faptul ca, un an inainte, facusem un stagiu in Tenerife si mi se inroseau mai tot timpul ochii acolo. Mi s-a spus de la farmacie ca e de la vant sau nisip si ca nu are rost sa consult un medic si mi s-au dat picuri. Dar mi-a trecut destul de greu. Unii medici oftalmologi pe care i-am consultat dupa ce mi-a aparut pata au zis ca s-ar putea sa fi fost vorba de o cheratita si, netratand-o, s-a transformat un an mai tarziu intr-o boala degenerativa.

Ioana V

Mesaje : 2
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Pata alba la ochi Empty Re: Pata alba la ochi

Mesaj  scarface Dum Ian 26, 2014 1:31 am

Ti-a fost dor ce cineva cand ai fost in Tenerife ? Adica ti-a disparut cineva drag din campul de vedere ? Asta explica roseata, care nu era deloc de la vant sau nisip.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pata alba la ochi Empty Re: Pata alba la ochi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum