Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Infectie transformata in chist la ochi

2 participanți

In jos

Infectie transformata in chist la ochi Empty Infectie transformata in chist la ochi

Mesaj  2011agb Mar Feb 05, 2013 10:44 am

Am un coleg la serviciu,tanar aprox 28 ani, inalt, brunet, pielea alba, solid. De ceva timp a tot facut infectii la ochiul stang. In anii trecuti facea ulcioare, dar nu mai tin minte la care.Ultimele nu le-a mai tratat cu antibiotic, de fapt nu le-a mai tratat de loc si in final din decembrie incoace avea pleopa inferioara foarte umflata, aproape nu mai deschidea ochiul. Apoi a inceput sa-i curga o secretie din ochi,spunea ca dimineata se trezea cu ei lipiti. In final a ajus la oftalmolog care l-a operat deja de doua ori, taindu-l din interiorul pleoapei. I-a scos doua chisturi formate din puroi, i-a mai ramas unul, care trebuie operat de la exterior, dupa cateva saptamani. L-a umplut de antiimflamatoare. Mentionez ca este bolnavicios, toata vara a fost racit. Este calm, linistit, politicos si gospodar. Transpira foarte tare, vara la prima ora deja are camasa uda la subbrat.
As vrea sa-mi recomandati ceva pentru el ca sa nu mai ajunga la a treia operatie din doua motive:
- pentru sanatatea lui, a fost extrem de dureroasa a doua operatie facuta la cateva zile dupa prima.
- pentru sotia lui, tot colega mea, care este insarcinata, ca sa vada eficienta homeopatiei si sa-si ingrijeasca viitorul copil homeopat; ea a fost la homeopat de gura mea pentru o alergie foarte, urata dar din pacate nu a ajutat-o si nu mai are incredere.

Mentionez ca eu imi tratez copiii homeopat de vreo 7 ani iar pe mine de doi, asa ca sunt suta la suta prohomeopatie si incerc sa-i fac si pe altii sa se trateze astfel.
Va multumesc pentru acest forum,pe care l-am descoperit inainte de craciun si am ajuns sa-l citesc cu creionul in mana.
Apreciez foarte mult ajutorul pe care-l dati oamenilor si informatiile pe care ni la oferiti.
2011agb
2011agb

Mesaje : 4
Data de inscriere : 12/12/2012
Varsta : 53

http://alinagbalan.blogspot.ro

Sus In jos

Infectie transformata in chist la ochi Empty Re: Infectie transformata in chist la ochi

Mesaj  scarface Mar Feb 05, 2013 12:31 pm

Nu merga sa ajuti altora impotriva dorintei lor si nici ca sa-i "convingem " de homeopatie.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie transformata in chist la ochi Empty Infectie la ochi

Mesaj  2011agb Mier Feb 06, 2013 7:20 am

Nu il ajut impotriva vointei. L-am intrebat, i-am explicat si a zis ca ia ce-i dau ca nu are nimic de pierdut.
Daca nu convingem de homeopatie atunci cum ii poti ajuta. Eu am explicat prietenelor mele si colegilor si m-am dat pe mine de exemplu, unii au incercat altii nu, cum a vrut fiecare. Inclusiv sotul meu s-a convins in ani ca este eficienta si a inceput sa accepte remedii si sa ceara cand are probleme. Dar am trecut prin etapa in care ma intreba de unde am mai inventat-o si pe asta si cand trebuia sa cumpere remedii ma bodoganea ca nu pot sa cer si eu medicamente cu nume normale ca toata lumea? Eu cred ca trebuie sa incerci sa explici oamenilor, chiar daca unii te cred ciudat sau chiar nebun. Colegei mele i-a spus sotul ca se ocupa de vrajitorie din cauza homeopatiei, iar tatal meu mi-a adus un articol scris de un popa care zicea ca e de la diavol, ca mai apoi sa ia si el oscillo si sa se duca sa-mi cumpere el remediile pt copii. Este o medicina mai greu de inteles pentru romani neinformati, dar eu continui sa incerc. Problema este cand te lovesti de doctori care au facut din asta o afacere, ca Pavel Chirila. Am fost la el cu baietelul, cand avea vreo 2 ani, pentru o laringita foarte urata si trei sferturi din timpul in care am stat in cabinet a dat un interviu telefonic, un sfert mi-a explicat cu cine a vorbit, dupa care m-a expediat la farmacia policlinicii lui, sa cumpar trusa de urgenta, mai scumpa decat consultatia si cu vreo 8 remedii plus ceaiuri si un complexism ceva FNNB, ca o sa-mi explice farmacistul cum o folosesc, care mi-a zis ca sunt instructiunile in interior. Norocul meu ca intre timp am dat de homeopata baiatului care a rezolvat problema. Daca era prima experienta cu homeopatia probabil ca si eu as fi renuntat, cu viteza luminii.
In Constanta, unde am locuit cu fata pe tratament homeopat de fond si tratament homeopat de raceala in 2 zile am ajuns la pneumonie. Norocul nostru ca apoi am descoperit-o pe dna doctor homeopat Ilie, care mi i-a pus pe picioare pe amandoi.
Dupa schimbarea domiciliului am fost cu amandoi la dr Cadar, au mesr bine, dar in ultimii ani au cam stagnat lucrurile, nu am mai vazut imbunatatiri la copii si nici prea mult interes la el, asa ca acum vom schimba iar directia, dar nu renunt la homeopatie.
In concluzie, va rog sa-mi spuneti ce remediu ar putea lua colegul meu. Stiu ca pyrogeniumul este antibiotic natural, dar deja infectia este chist.
Va multumesc!
2011agb
2011agb

Mesaje : 4
Data de inscriere : 12/12/2012
Varsta : 53

http://alinagbalan.blogspot.ro

Sus In jos

Infectie transformata in chist la ochi Empty Re: Infectie transformata in chist la ochi

Mesaj  scarface Mier Feb 06, 2013 8:44 am

Buna, nu am nici cea mai mica experienta cu astfel de afectiuni. Este mai intelept sa mearga singur
la un medic homeopat.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Mai 25, 2015 11:44 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie transformata in chist la ochi Empty Re: Infectie transformata in chist la ochi

Mesaj  2011agb Joi Feb 07, 2013 10:17 am

Multumesc, incerc sa-l conving sa se duca, i-am spus ca-l imprumut eu pe termen lung, numai sa se duca.
2011agb
2011agb

Mesaje : 4
Data de inscriere : 12/12/2012
Varsta : 53

http://alinagbalan.blogspot.ro

Sus In jos

Infectie transformata in chist la ochi Empty Re: Infectie transformata in chist la ochi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum