Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

probleme gat limba

2 participanți

In jos

probleme gat limba Empty probleme gat limba

Mesaj  radu_sergiu Mar Dec 03, 2013 4:00 am

Nu am avut niciodata probleme cu gatul, nici cand eram mic. In primavara, cei mici de la gradinita mi-au facut cadou o amigdalita, cu usoare pete albe in spatele amigdalei. Zynat. Dupa 2 luni, din nou amigdalita. Din nou Zynat. Dupa 2 luni din nou. Din nou Zynat.
De obiecei debuteaza cu stanga, se muta la dreapta, etc.
Din iunie, s-a intamplat ceva, cred eu. Im permanenta ma doare gatul, este rosu violet, fara pete albe. Ma doare si limba, de la baza ei, acolo unde se uneste cu amigdala, iar durerea merge pe laterale, catre varf. Limba este incarcata, cu un strat galbui, iar papilele gustative sunt marite in volum. 3 exudate facute , pentru toate caile [nazal, faringian, lingual] , totul NEGATIV : bacterian si funginc [eram ferm convins ca o sa se depisteze Candida, se pare ca NU??!!??]. Senzaita este de gura uscata, salivatie uscata si spumoasa, durere in gat [foarte rar cu ambele amigale prinse, adica cand stanga , cand dreapta], usturime de limba,limba inflamata, cu urme de dinti pe laterala, senzatie de limba incarcata. In permanenta simt nevoia sa beau lichide. Simptomele se acutizeaza dupa 10 AM. Dimineata, paradoxal, mai simt cel mai bine.
Va rog, astept sfaturile voastre !
Va multumesc !

PS
Cred ca aceasta clasificare este cea mai apropiata, dar , in prezent nu mai fac febra

Phytolacca decandra

Simptome:
Durere la baza limbii care se intinde pana catre urechi la inghitit da
gat rosu inchis sau rosu-albastru da
omulet umflat (edema)da
glande de la gat umflate, gat stramtorat da
gatul se simte aspru, stramt si fierbinte da
Senzatie de nod in gat (vezi si Belladonna, Ignatia, Lachesis) da
durere arzatiare insotita de uscaciune, agravata de la bauturi fierbinti (vezi si Lachesis) da
depunere galbena pe mijlocul limbii da
fata rosie NU
febra inalta NU, la inceput DA
se simte rece, eventual cu frisoane NU
Dureri si neliniste in diferite parti ala corpului Partial
secretie groasa, galbena, tenace, care se desprinde greu DA

radu_sergiu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  scarface Mar Dec 03, 2013 12:20 pm

Ce s-a schimbat in viata ta la debutul simptomelor sau inainte de ele ? Pot sa fie si probleme minore.
Acolo este cauza. Cauza e sufleteasca. Gandeste-te bine si nu mai astepta remedii.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  radu_sergiu Mar Dec 03, 2013 12:41 pm

Mutumesc de raspuns. Debutul a coincis cu o perioada relativ , deci nu foarte, relativ stresanta la serviciu. In rest nu prea am probleme, cred ca sunt un caz fericit. In prezent, si la serviciy lucrurile s au aranjat, ca sa zic asa. As vrea sa incerc un tratament homeopat,daca se poat, din pacatw, acesta fiind un domenu nou pt. Mine. Stiu ca suna poate ciydat si un puc nepoliticos, dar nu as putea cumpara un tratamenr pt problema mea? Multumesc.

radu_sergiu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  scarface Mier Dec 04, 2013 1:45 pm

si ce fel de "problema" a fost cea de la lucru ? Cum te-ai simtit din cauza ei ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  radu_sergiu Mier Dec 04, 2013 10:56 pm

"Problema" a fost o perioada de stres la cote maxime , coroborata cu o frustrare puternica. Varful acestei perioade a coincis cu izbcunirea simptomelor. Coincidenta ? Nu stiu. Si cei mici ne aduc tot felul de cadouri de la gradinita. Eu pe varianta a II - a am mers. [adica luat infectie de la cei mici] In prezent situatia la serviciu este calma, evident ca nu perfecta, nu exista asa ceva Smile.
In postul pus gresit de mime si la care mi-ai raspuns, mi-a atras atentia ceva. Citat "De ex. astepti sa primesti ceva care nu primesti" "sau incerci sa elimini ceva din gat dar de care nu poti scapa" - din adolescenta am o rinoree posterioara, de care nu pot scapa, imi permanenta trebuei sa imi "dreg" gatul ...
In fine, doctorul ORL, in care am o mare incredere , mi-a pus de fiecare diagnosticul de amigdalita pultacee si recomandat Zynat. Totusi, dupa atatea episoade, tot medicul respectiv a spus ca poate ar trebui un tratament homeopat, iar, ca ultima reduta, eliminarea prin opertie a amigdalelor.
Cam asta e...
Multumesc,

radu_sergiu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  scarface Joi Dec 05, 2013 4:44 am

Coincidenta nu a fost deloc, ci aceea este chiar cauza boli tale. Se pare ca nu inghitit deloc ce s-a intamplat in aceea zi, frustarea ti-a ramas in gat.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  radu_sergiu Joi Dec 05, 2013 4:51 am

scarface a scris:Coincidenta nu a fost deloc, ci aceea este chiar cauza boli tale. Se pare ca nu inghitit deloc ce s-a intamplat in aceea zi, frustarea ti-a ramas in gat.
Ok, iar daca aceea este cauza, totusi, de ce efectul continua ? In prezent situatia [la serviciu] este mult diferita [adica in bine] de atunci. Ce as putea sa fac ? Nu pot aplica tratamentul gasit la sectiunea cu amigdalitele ? Daca da, am nevoie de putina ghidare...Multumesc,

radu_sergiu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  scarface Joi Dec 05, 2013 5:47 am

Pai nu toate traumele si supararile dispar de la sine si definitiv. La multe trebuie lucrat inca.
In plus ele recidiveaza cu fiecare repetare a cauzei. De ex. daca mai lucrezi inca la acelasi serviciu poti recidiva usor prin conflicte mult mai minore care nici nu le bagi in seama.

De ex. daca cineva a fost batut sau violat numai prin trecera prin acel loc poate retrai trauma.
Acel om va evita instinctiv insa sa mai treaca pe acolo.
Si la alte traume si suparari este la fel.
Cum tu esti la acelasi serviciu si supararea pe care
nu o spui direct pe sleau a fost legata cu siguranta de cineva sau de serviciul in sine, e firesc ca sa recidiveze.
De aceea ai inca simptomele. Vindecarea ar aparea doar de abia daca rezolvi interior conflictul sau iti schimbi serviciu.
De aceea este inutil sa-ti dea cineva homeopate.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  radu_sergiu Joi Dec 05, 2013 6:57 am

Multumesc , o sa ma gandesc la aceste aspecte. Tinem legatura , Sanatate !

radu_sergiu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  scarface Joi Dec 05, 2013 7:05 am

Citeste la rubrica "Noua medicina germana" - acolo gasesti raspunsurile si solutia la problema ta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

probleme gat limba Empty Re: probleme gat limba

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum