Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

tulburari de somn la copil de 2ani

2 participanți

In jos

tulburari de somn la copil de 2ani Empty tulburari de somn la copil de 2ani

Mesaj  oana liliana Joi Iul 18, 2013 11:52 am

buna ziua.va scriu pt.prima data si sunt foarte bucuroasa ca v-am descoperit,niciodata nu e prea tarziu.Am o fetita de 2 ani si de cand am nascut-o sta foarte prost cu somnul;cand era bebelus adormea ff greu,apoi la cateva minute se trezea,plangea si iar o adormeam etc.Si acum la 2 ani nu s-a prea schimbat nimic ,uneori noaptea se trezeste pe la 2am si tp.de 2 ore uneori 3 nu mai adoarme cat as incerca ,plange daca nu o bag in seama. A doua zi la pranz oricat de obosita ar fi dupa o noapte nu tocmai odihnita doarme la fel ca in orice alta zi,nu recupereaza nimic ba mai mult se mai si trezeste cateodata in doua ore cam de 2-3 ori dar nu mereu.Este o fetita plangacioasa, trebuie sa-i faci mereu pe plac,este jucausa,ii place sa danseze, nu e foarte prietenoasa cu copiii in parc de cand o fetita a impins-o de pe tobogan a ramas cu o oarecare teama de copii si cand ii vede ca se apropie de ea se retrage. mancarea preferata este oul sub orice forma,carnea,ciocolata si fructele.am nascut-o prin cezariana,foarte putin tp. am alaptat-o la san. cand o culc inca o adorm leganata pe picioare si atunci cand se trezeste spune " nani nani" si da din cap ca si cum s-ar legana .va rog mult sa-mi spuneti ce-as putea sa fac,un remediu pt.astfel de problema.va multumesc anticipat.

oana liliana

Mesaje : 3
Data de inscriere : 18/07/2013

Sus In jos

tulburari de somn la copil de 2ani Empty Re: tulburari de somn la copil de 2ani

Mesaj  scarface Joi Iul 18, 2013 12:33 pm

A fost copil dorit, planificat, cati ani au parintii ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tulburari de somn la copil de 2ani Empty Re: tulburari de somn la copil de 2ani

Mesaj  oana liliana Joi Iul 18, 2013 1:23 pm

da,a fost un copil dorit ,am fost putin surprinsa la inceput cand am vazut testul de sarcina dar apoi m-am bucurat foarte tare cand am aflat ca e fetita (mai avem un baietel de 4 ani). in timpul sarcinii nici nu o simteam miscandu-se,uneori intram in panica si faceam tot felul de miscari apoi asteptam si un" raspuns" din partea ei si chiar spuneam atunci ca sigur o sa fie un copil linistit .tatal are 43 si mama 33 de ani.acum ii dau seara la culcare 10 picaturi de extract de tei argintiu ,credeti ca e suficient si daca da ,cat timp sa fac acest tratament ?multumesc din suflet ca incercati sa ma ajutati .multa sanatate si putere de munca va doresc.

oana liliana

Mesaje : 3
Data de inscriere : 18/07/2013

Sus In jos

tulburari de somn la copil de 2ani Empty Re: tulburari de somn la copil de 2ani

Mesaj  scarface Joi Iul 18, 2013 1:37 pm

Nu stiu nimic despre tei argintiu.

Incearca remediile acestea facute cu apa programata cu eticheta, insa lasa teiul argintiu ca nu merge cu doua moase taiat buricul si nici paralel cu remedii pe care nu le cunosc.

Lavendel CH7 cand nu poate sa adoarma sau sa readoarma , 1-2 doze
Stachys officinalis CH12 o doza seara din 2 in 2 zile in total de 4-5 ori

"Remediul floral Mimulus" zilnic o doza pt frica, dimineata dat, timp de vreo 10 zile

Lac humanum CH30 o doza la 3 zile vreo 3 saptamani dupa care trecut la CH200 o doza la 7 zile o luna
dupa care dilutia 1M o doza la 2 saptamani de 2-3 ori pt. lipsa de lapte

Ciocolata insa este interzisa la copii mici caci excita nervos si are cofeina si cu atat mai mult la un astfel de copil
Copilul meu nu a mai adormit pana la 2 dimineata de la o singura bucatica de ciocolata data pe la ora 9 din greseala
de cineva. A avut efect ca la adulti o ceasca de cafea.

Ai baut cafea in timpul sarcinii sau alaptarii ?

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tulburari de somn la copil de 2ani Empty Re: tulburari de somn la copil de 2ani

Mesaj  oana liliana Joi Iul 18, 2013 10:08 pm

va multumesc din suflet pt.raspuns,mi-am notat cu atentie cuvant cu cuvant ,o sa incerc sa-i dau asa cum mi-ati spus.da,recunosc ii mai dau cate o bucatica de ciocolata ,insa cu f.putina cacao,special pt.copii si niciodata seara. In sarcina nu am baut un gram de cafea si nici C.Cola etc. Aseara ,de ex.dupa acele pic.de tei argintiu date pt.prima data ,s-a trezit la 12.30 si pana la 3 .30 n-a mai dormit,groaznic.Inca o data va multumesc pt.remediile date si de-abia astept sa revin cu vesti bune.Smile va dorec multa multa sanatate.

oana liliana

Mesaje : 3
Data de inscriere : 18/07/2013

Sus In jos

tulburari de somn la copil de 2ani Empty Re: tulburari de somn la copil de 2ani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum