Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism

2 participanți

In jos

personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism  Empty personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism

Mesaj  michaelalive Joi Oct 17, 2013 4:17 am

Buna ziua.
Va scriu in disperare de cauza pt ca nu mai stiu cum sa mai procedez si ce sa mai cred despre propriul meu copil .
Am un bebe de 2 ani si 4 luni , care din 16 sept merge la gradinita de stat ( inainte a mai fost 2 luni jum la gradinita particulara ). In prima zi de gradi la stat a fost o dulceata de copil , toata lumea l-a indragit si d-na educatoare a tinut sa spuna la toata lumea ce copil cuminte este mini , ca dc toti copiii ar fi ca el ar fi bine , dar nu sunt toti .
problema este ca fix de a 2 zi , cand nu i-a convenit ceva , ca forma de protest s-a aruncat pe jos si a inceput sa loveasca cu capul de parchet , covor , masa , depinde unde il obliga sa stea .
Mai proceda asa si acasa, dar atunci se lovea cu capul de salteaua de la pat sau de canapea.
Astfel incat pt aproape o luna era deranj cand venea ziua de marti ( copilul era agitat martea ) . Insa de saptamana trecuta nu mai tine cont de zi ( este adevarat ca sapt trecuta a avut nasul infundat si de sambata noaptea a inceput sa-i curga nasucul ( vreo 4 zile mai mult decat abundent).
El de fapt era un copil vesel si jucaus , mereu zambea si la toata lumea , nu era salbatic , si toata lumea se mira de el ca este atat de prietenos si ca rade la toata lumea ( ii spuneau ranjila ) Acum si asistenta mi-a spus ca nu mai este vesel si ca nu mai zambeste la ea ( se juca cu dansa cand trecea pe langa cabinet ) .Insa este adevarat ca atunci cand nu ii convenea ceva ( de pilda nu voia sa plece din parc cand era rugat sa plece, dc voia jucaria altui copil , cand era mai mic dadea la schimb , dar de pe la 1 an si 10 luni voia sa-si pastreze si jucariile lui , dar sa se joace , sau sa se plimbe si cu masinuta altui copil , acasa la fel dc voia ceva si nu i se dadea , sau nu era lasat sa faca ce vrea el se trantea pe jos .
Problema este ca dupa o raceala mai puternica si o stomatita pe care le-a avut anul trecut in decembrie am observat un regres la el in ceea ce priveste achizitiile verbale ( pur si simplu nu a mai vrut sa spuna nici macar "apa ", desi el reusise sa spuna "desene" inainte de decembrie ) si posibil si in ceea ce priveste receptivitatea ( incercam sa-l invat care sunt animalele si cum face fiecare , si cateodata nici nu ma urmarea ( in sensul ca era interesat de altceva ) , sau altadata chiar dc se uita parca nu receptiona mesajul .
I-am spus d-nei doctor pediatru ce am sesizat si dansa mi-a spus sa stau linistita ca este el mai puturos .
Mini este nascut la 8 luni si 2 zile , nastere naturala ( f. usoara ) , a luat 9/10 la nastere si a fost alaptat 2 luni jumatate .
Problema este ca a avut un icter prelungit ( aprox 3 sapt si ceva ) pt ca nimeni nu l-a sesizat ( neonatoloaga mi-a spus ca a facut o forma usoara si ca nu am nimic de facut in sensul asta, a.i eu mi-am tinut copilul mai mult in casa in primele zile si cand il scoteam afara il tineam acoperit ( era vara si era cald ). Pediatra l-a luat in evidenta pe la 2 sapt , dar nu a sesizat icterul , insa copilul se ingalbenea pe zi ce trecea , a.i la 3 sapt ne-am dus din nou cu el la pediatru si ne-a spus sa-l tinem la soare.
Apoi pe la o luna ne - a vizitat o matusa de-a sotului , care s-a mirat de cat de cuminte e copilul ( copilul era singur pe canapea in sufragerie si eu gateam la bucatarie ) , si fix de-a 2 azi nu ne-am mai inteles cu copilul . La momentul respectiv am pus-o pe seama colicilor, asa ca fiind fan homeopatie la-m dus la o doctorita homeopata ( cabinet la universitate ) .am incercat mai multe remedii homeopate si mai multe dilutii pana am stabilit la care raspunde .
problema este ca se linistea la chamomilla ch200 administrat la aprox 4 ore 10 picaturi din dintr-o jum de pahar de apa in care dizolvam 5 granule ( din acelea mari ) ( ce ramanea auncam , peste 4 ore pregateam alt pahar ) .
Pe la 3 luni a scapat de colici , deci nu i-am mai administrat chamomilla .
Insa nu-si reglase orele de masa si de somn asa ca am tinut-o intr-un planset pana pe la 6 luni cand si-a stabilit pt prima oara un program de masa si de somn .
Dar de cand am vb cu o mamica si i-am spus ca mini adoarme singur la pranz si doarme cate 2 ore - 3 ore legate , fix de-a doua zi nu a mai vrut sa doarma la pranz .
Revin la zilele de acum . Este posibil sa fie vorba de deochi ? dc cineva se mira de el este posibil sa il afecteze energiile respective ? De fiecare data cand cineva face o remarca la adresa lui , sau se uita mai insistent la el , copilul devine agitat si isi schimba comportamentul .
Imi cer scuze dar sunt disperata .
Il duc la biserica in fiecare duminica , il dau cu mir in fiecare dim si noapte inainte de culcare , il impartasesc , incerc sa ii explic cu frumosul de fiecare data cand il ia pe nu in brate , dar este adevarat ca mai cedez si eu nervos cateodata cand nu reusesc sa ma inteleg cu el .
Poate fi vorba de ambitie , tulburari de comportament sau chiar autism?
El a fost mai mult bolnavior in ultimul an ( raceala puternica si stomatita in decembrie , in mai mononucleoza infectioasa , in iulie diagnosticat cu giardia si racit cu tuse remanenta , in august enteroviroza si acum raceala ). A facut si febra 40 , dar nu a facut convulsii . Anul acesta a avut si 2 lovituri mai puternice la cap , intr-un interval de o luna jumatate .
Fiind fan homeopatie l-am tratat si homeopatic. Cand s-a lovit i-am dat arnica ( ch 30 ) si cu toate ca suferise un traumatism nu era agitat ,marait sau somnolent , ci din contra era vioi , linistit , cu chef de joaca .
Insa am beneficiat de tratament homeopatic din vara aceasta de la 2 medici homeopati . Cand mini s-a trezit intr-o sambata cu urdori , doctorita la care m-am tratat si eu nu era in Bucuresti , asa ca am apelat la altcineva , care a reusit sa-mi dea o schema de tratament in urma unei consultatii on-line la care mini a raspuns f. bine . apoi tusea cu care ramasese dupa enteroviroza ( desi de enteroviroza l-am tratat la d-na doctor ) tot cel de-al doilea doctor ne-a scapat de ea.
problema este ca la un moment dat am combinat tratamentele ( urmand sa mergem pe schema de tratament la care mini raspunde cel mai bine ) .
Eu stiu ca remediile homeopate nu au reactii adverse , DAR este posibil ca starea lui mini sa fie determinata de amestecul de remedii ?
De pilda cand a avut nasul infundat urmam o schema de tratament pt mai multe probleme inclusiv sa nu mai sugem degetelul ( hepar sulfuris ch 15 dim luni, miercuri si vineri , mercuris solubilis ch 15 dim marti , joi si sambata ; barita carbonica ch 15 seara luni, miercuri si vineri resp sulfur iodatum ch15 seara marti , joi si sambata; duminica pauza ) . Insa eu i-am dat si GUNA FLU si EUBIOFLOR , iar dupa ce au inceput mucisorii i-am schimbat tratamentul recomandat Sticta pulmonaria + kali bichromicum ch 15 cu hydrastis canadensis + carbo vegetabilis ch 15 pt ca in august a scapat de mucisori cu remediile astea.
Intre timp domnul doctor ne-a oprit dansul schema de tratament ( desi trebuia sa o urmam 4 luni ) pt ca am observat ca atunci ii administram hepar sulfuris ii curgeau mucisorii in salve .
Si ne-a recomandat pt agitatie chamomilla ch15 dim si passiflora ch 15 seara .
Astazi de dimineata i-am administrat Chamomilla ch15 lui mini ( la recomandarea medicului ), dar cand l-am dus la gradi nu voia sa mearga cu educatoarea la copii( ceea ce el nu facea de obicei ) si chiar dc mai protesta in vreo dim dupa 5 minute ii trecea .
Am sunat-o pe educatoare pe la 10.30 sa vad ce face si mi-a spus ca abia poate sa-l linisteasca( toata dimineata s-a dus la usa si tragea de clanta ) era agitat si se trantea pe jos.
Din ce am discutat telefonic cu educatoarea a reiesit ca-l suspecteaza de autism .
Este posibil asa ceva ?
Noi am fost deja la neuropsihiatrie infantila si logoped ( cand niko avea 2 ani ) si ne-au spus ca copilul e ok , trebuie doar lucrat mai mult cu el ( referitor la faptul ca nu vb) .
Deci despre ce este vorba ?
Multumesc frumos anticipat .

michaelalive

Mesaje : 2
Data de inscriere : 17/10/2013

Sus In jos

personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism  Empty Re: personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism

Mesaj  scarface Joi Oct 17, 2013 4:36 am

Orice remediu are efecte negative DACA este nepotrivit si este dat mai mult timp. Cine da scheme dinastea
cu multe remedii ca cele de mai sus, nu este un homeopat adevarat.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism  Empty Re: personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism

Mesaj  michaelalive Joi Oct 17, 2013 5:03 am

Multumesc frumos pt rapiditatea raspunsului .
Intrebarea este : efectele negative dispar in timp, dc nu se mai administreaza remedii ?
Comportamentul lui poate fi si cauza energiilor negative ale celor din jur?
Multumesc frumos .

michaelalive

Mesaje : 2
Data de inscriere : 17/10/2013

Sus In jos

personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism  Empty Re: personalitate puternica ( ambitios ) tulburari de comportament sau autism

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum