Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta

2 participanți

In jos

Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta Empty Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta

Mesaj  Claudia78 Sam Iun 01, 2013 2:47 pm

Buna,tocmai m-am inscris pe acest forum pt a cere un sfat lui scarface
De cateva zile resimt o usoara durere in cavitatatea abdominala dreapta,am mai trecut peste un astfel de episod in luna Decembrie ,atunci am apelat la un medic internist pt ca banuiam a fi apendicul de vina insa nu a fost asa, mi-a fost recomandat un consult ginecologic pe care nu l-am mai facut deoarece durerea disparuse.Pe baza spuselor medicului internist inclin sa cred ca ar fii vinovat ovarul drept pe care am avut un chist acum cativa ani insa ar fii posibila si o anexita ,mentionez ca lucrez intr-o incapere cu gresie pe jos si saptamana trecuta mi-a fost frig in fiecare zi. Intrebarea mea ar fii ce consult imi recomandati sa fac? nu am prea avut tangenta cu medici ,medicamente sau afectiuni grave

Multuesc anticipat

Claudia78

Mesaje : 2
Data de inscriere : 01/06/2013

Sus In jos

Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta Empty Re: Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta

Mesaj  scarface Sam Iun 01, 2013 2:51 pm

"Cavitatea abdominala dreapta" este destul de mare si are diverse organe si zone. Trebuie sa precizezi mai exact UNDE anume te doare exact cat si natura durerii (intepatoare, taietoare, surda etc. adica descrie ce simti exact, este constanta sau nu, cand apare, cat tine, agravata de ceva ?, ameliorata de ceva ?)
De asemenea ce fel de probleme mai ai (ficat, colecist, pietre, etc, ), ce varsta si greutate ai, ce lucrezi si orice alt detaliu.

Dureri in dreapta apar des de la pietre la ficat si colecist insa asta e numai o cauza, mai sunt si altele.
https://sanatate.catsboard.com/t2777-curatirea-colonului-cu-apa-terapia-hidrocolon
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta Empty Re: Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta

Mesaj  Claudia78 Dum Iun 02, 2013 10:52 am

Multumesc pentru raspuns, durerea este surda si de joasa intensitate in partea de jos a abdomenului in zona ovarului si se "muta" spre talie si partea lombara ,uneori simt ca doare partea de sus a soldului, dureaza cateva zile dupa care dispare , in aceste cateva zile nu este o durere constanta ,doare cateva secunde dispare si tot asa, penultimul episod fiind in decembrie ,apare cam la intervale de 5,6 luni .Nu am avut niciodata probleme medicale sau afectiuni ale vreunui organ ,la ultimul ecograf abdominal pe care l-am facut in Decembrie 2012 medicul mi-a spus ca totul este in regula insa vede ceva pe ovarul drept si mi-a recomandat sa fac un consul ginecologic ( nu am facut) . Am 35 ani ,55 kg ,160 cm ,am acelasi partener de 15 ani si o viata sexuala normala fara dereglari menstruale .Nu folosesc anticonceptionale si nici un alt tratament.Lucrez intr-un magazin de imbracaminte si in zona unde este casa de marcat si stau mai mult este gresie pe jos ,spatiul este bine aerisit situat intr-o zona umbroasa mai tot timpul e racoare .

Multumesc inca o data

Claudia78

Mesaje : 2
Data de inscriere : 01/06/2013

Sus In jos

Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta Empty Re: Durere(disconfort) in cavitatea abdominala dreapta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum