Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

4 participanți

In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  vladp Joi Ian 28, 2016 11:35 pm

Am inceput de 3 zile cura cu carbune medicinal pulbere 10gr+1 lingurita ulei de parafina ( se pare ca nu e nevoie deoarece nu exista riscul constipatiei ba din contra) si acum a inceput sa-mi apara si in urina si ma ustura putin. E normal ?
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  gheorghe_200 Sam Apr 18, 2015 2:45 am

Carbune medicinal produs in conditiile de acasa.

https://www.youtube.com/watch?v=lN0fT1Uvcsw
gheorghe_200
gheorghe_200

Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  vladp Mier Apr 15, 2015 2:48 am

Am gasit carbune medicinal pulbere la noi dar numai online - http://dvrpharm.ro/carbune-medicinal-pulbere si cam scump.

Merita efortul sa-l achizitionez pe acesta sau nu e asa mare diferenta fata de cel sub forma de capsule?

vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  scarface Vin Iun 14, 2013 12:41 am

Da, ficatul este uzina chimica si cea de curatire. El produce toate substantele cu exceptia hormonilor si in plus
produce si bila pt. digestie si mai trebuie si sa detoxifieze permanent sangele.

Practic nimic nu are un rol atat de important la mentinerea sanatatii ca un ficat sanatos caci de sange depinde
sanatatea oricarui organ iar de digestie depinde iara sangele si asimilarea.

Vad ca nimeni nu a inteles inca de ce spun eu la toti sa faca cat mai repede aceasta cura de curatire.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  danar Joi Iun 13, 2013 11:11 pm

Am sa astept perioada favorabila 
cand luna scade, mai ales ca am
gasit si cartea tradusa in romana 
a lui Andreas Moritz. Este incredibil
cate probleme rezulta dintr-un ficat 
bolnav....

danar

Mesaje : 11
Data de inscriere : 18/01/2011

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  scarface Joi Iun 13, 2013 11:09 am

Trebuie sa-ti cureti ficatul si caile biliare cu metoda descrisa in acest capitol.
Am gasit si eu aici in Germania carbune medicinal la un magazin online la pret mult mai jos ca cel de la farmacie.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  danar Joi Iun 13, 2013 5:25 am

utilizat carbunele medicinal saptamana trecuta
insa nu am luat din prima zi intrega cantitate.
Am crescut in fiecare zi doza pana am ajuns la 
cantitatea specificata.
E o schimbare remarcabila pentru mine, pentru ca 
ajunsesem sa imi fie rau dupa orice mancare 
care o mancam cu pofta sau dupa o zi de stres mediu.
A fost o experienta foarte buna pentru mine.
A fost mai greu cu gasitul carbunelui medicinal 
fara tot felul de substante adaugate in diferite scopuri
insa pana la urma am reusit sa gasesc unul convenabil
-40 capsule la 11 lei- si cred ca a meritat efortul.

danar

Mesaje : 11
Data de inscriere : 18/01/2011

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  scarface Vin Sept 09, 2011 4:31 am

Toxicologul german Dr. Daunderer recomanda urmatoare forma de detoxfiere cu ajutorul carbunelui medicinal.

Se pune o lingura (9-10g) de praf de carbune medicinal intr-un pahar si se adauga 50 ml apa. Se amesteca cu lingurita de plastic sau de lemn. Daca se dispune de ulei de parafina se adauga 1 gram de ulei de parafina. Se amesteca bine si se umple tot paharul cu apa. Se bea complet. Dupa aceea se mai beau 1-2 pahare de apa.

Uleiul de parafina este purgativ si in acelasi timp si detoxfiant (are alt spectru de detoxifiere decat carbunele, completand detoxifierea) si duce la eliminarea mai sigura a dozei de carbune luate si care nu are voie sa ramana in intestin mai mult de 24-48 de ore caci asa se creeaza intoxicatie prin reabsortie.

Pericolul de constipatie prin folosirea de ulei de parafina scade la aproape zero. Cine are insa un scaun bun si regulat nu risca constipatia si poate lua numai carbunele medicinal, cel putin 10g. Sub 10g terapia nu este eficienta. Carbunele nu se poate supradoza ci numai subdoza.

Uleiul de parafina scoate toxinele dizolvabile in grasimi. (daca se inghite benzina parafina este antidotul care scade toxicitatea acesteia in 15 minute cu 60%).

Cu carbunele medicinal se elimina toxinele solubile in apa si grasime si saruri de metale toxice. Prin aceasta metoda se detoxifiaza nu numai intestinul ci indirect si ficatul.

Exista insa diferente mari intre tipurile de carbune medicinal.
El trebuie sa fie curatit prin distilare si foarte fin ca sa aiba o suprafata mare.
Exista carbune facut din lemn de fag si carbune din plante. Cel din plante are o capacitate mai mare de absortie la aceeasi greutate. In Germania carbunul medicinal este foarte scump. In farmacie 10g costa 7 Euro.

Este de preferat carbunele sub forma de praf si nu ca tablete.

Aici am gasit 4x10 de grame cu 15 euro in loc de 24 € cat ar costa la farmacie:
https://www.medikamente-per-klick.de/
(la peste 10 euro comanda livrarea e gratuita)

Terapia cu carbune impedica otravirea sangelui cu toxinele din intestin care ajung prin ficat inapoi in sange.
Este singura terapie care se poate face o viata intreaga.

Forma de terapie recomandata de Dr. Daunerer este asa:
1.Timp de 8 zile zilnic 10g de carbune (+ 1 gram de ulei de parafina) .Dupa aceea 8 zile de pauza.
2. Dupa aceasta cura intensiva initiala o doza de 10g saptamanal.

In Germania sunt firme care vand carbune medicinal in doze de 1kg sau de 250g unde pretul per gram este mai ieftin.
Carbunele medicinal este cel mai eficient antidot la multe otraviri acute cu medicamente, ciuperci si metale. Antidoteaza pana si stricnina.

La otravire acuta se da 5-10 g imediat si se repeta la la 8 ore cu inca 5 grame.

Carbunele se poate folosi intern si extern si la intepaturi de albine si alte insecte, la dereglari de metabolism la sugari (icter la nou nascut) si la alergii la piele. Carbunele absoarbe si mercurul.

Bertrand a demonstrat in 1913 eficienta la carbune ingurgitand 5g de Arsentrioxid impreuna cu carbune si supravietuind. Touery a inghiti in 1831 in fata academiei franceze de medicina 15 g de stricnina (de 10 ori doza letala) impreuna cu 15 g de carbune si a suprevietuit de asemenea.

Detoxifierea cu carbune este foarte utila si dupa folosirea de medicamente chimice, dupa intoxicatii alimentare sau de alta natura.
In timpul terapiei cu carbune nu se consuma vitamine sintetice si minerale si nici sucuri care le contin!
Dupa ingurgitare nu se mananca timp de 5 ore.

Interesant este ceea ce spune Dr. Mmax. Daunderer, toxicolog german renumit despre efectul vitaminelor: "vitaminele C, B 12 cat si selenul duc la transformarea mercurului in metil de mercur (= tiomersal, ni se pune si in vaccinuri) si care este mult mai toxic decat mercurul metalic" si are ajunge in creier cu urmarile de rigoare.

Ulei de parafina se gaseste aici pt. 2,50 lei:
http://www.farmaciastejara.ro/ulei-de-parafina-p-1561.html

Carbune vegetal ca pastile 19 lei.
http://www.farmaciastejara.ro/arkocapsule-carbone-vegetale-carbune-vegetal-p-3394.html
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

corix apreciază acest mesaj

Sus In jos

Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal Empty Re: Detoxifierea intestinului cu carbune medicinal

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum