Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

alimentatia bebelusului

+3
scarface
mireille
catalina
7 participanți

In jos

alimentatia bebelusului Empty alimentatia bebelusului

Mesaj  catalina Joi Mar 10, 2011 11:36 am

Va propun sa deschidem un nou topic despre alimentatia sanatoasa a bebelusului din momentul in care nu se mai alapteaza.Cei care poseda cunostinte de nutritie ar fi bine sa ne indice principalele alimente care aduc in mod natural aport de vitamine si chiar mici retete pentru bebelusi.Eu personal sunt adepta unei alimentatii cat mai naturale.

catalina

Mesaje : 6
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  mireille Sam Mar 12, 2011 11:54 am

o idee buna...mancaruri bune pt bebe sunt muuulte dar trebuie ca si bebele sa le manance. Eu cand eram insarcinata,imi propusesem sa cresc pe fetita mea cat mai sanatos cu putinta....nici prin gand nu imi trecea ca ar putea fi mofturoasa si sa vrea sa manance numai ce vrea ea.
Asa ca...targuiala de acasa difera cu cea din targ. Astept cu nerabdare ideile voastre de nutritie.

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  catalina Lun Mar 14, 2011 6:58 am

mireille a scris:o idee buna...mancaruri bune pt bebe sunt muuulte dar trebuie ca si bebele sa le manance. Eu cand eram insarcinata,imi propusesem sa cresc pe fetita mea cat mai sanatos cu putinta....nici prin gand nu imi trecea ca ar putea fi mofturoasa si sa vrea sa manance numai ce vrea ea.
Asa ca...targuiala de acasa difera cu cea din targ. Astept cu nerabdare ideile voastre de nutritie.

Mireille se pare ca numai noi suntem interesate de acest subiect...nimeni nu ne ajuta din pacate!!!!

catalina

Mesaje : 6
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  scarface Lun Mar 14, 2011 7:36 am

Chiar daca va ajuta cineva, prejucatile pe care le aveti deja va impiedica sa intelegeti sau sa acceptati adevarul in caz ca cineva vi-l pomenste. Asta la modul general, sa nu cumva sa o luati personal.
In plus o discutie intre mame nu prea va aduce mult undelemn la suprafata caci nu are de unde sa existe acesta la necunoasterea si programnarea gresita care domneste astazi. Cand un om a fost programat sa creada in vaccinuri si diversificare si supozitoare este greu sa-i arati ca toate astea sunt gresite si exact pe dos.
Adevarul vine des sus numai si mult din el - poate stiut de unii - s-a pierdut de-a lungul mileniilor astfel incat cam tot ce se stie si se face azi este exact pe dos fata de cum ar trebui sa fie. Si nu este de mirare ca daca spui cuiva ca de lapte nu are nevoie nici un copil care a depasit varsta suptului ii vinde ideea sa intrebe si pe altii ce este bun sau rau.
Am scris aici destule despre alimentatie si alimentatia sugarului, multe chiar din sursa DIVINA, dar daca vreti sa reinventati roata nu aveti decat sa o faceti.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  liviu_faget Lun Mar 14, 2011 12:58 pm

Ca tata de copil de 1 an si 7 luni pot spune ca uneori e greu sa-l faci sa manance dupa schema.

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  scarface Lun Mar 14, 2011 2:28 pm

Nu trebuie schema... pur si simplu nu cumperi si nu gatesti ce nu-i sanatos. Parintii trebuie sa fie exemplu viu. Nu merge sa faci scheme la copil cand frigiderul e plin de lucruri care ii plac dar nu-i priiesc. Cu ispita langa tine este greu sa spui nu la un copil.
Atunci bineinteles ca e greu.
La copilul meu de 9 luni ii dau numai ce-i sanatos, desi el ar manca orice vede, comestibil sau nu. Si ce-i dau ii place mult.
Chiar daca intinde mana dupa tot ce mancam noi, ii dau uneori sa guste anumite chestii si mai mult nu.
Asa cum il inveti asa il ai. La copil ii plac lucrurile cu care-l obisnuiesti (inca din timpul sarcinii) de mic.
Un copil mananca pana la 4-6 ani fara nici o problema ceea ce ii pui pe masa. Insa trebuie avut in vedere
faptul ca unii copii refuza in mod autormat anumite lucruri care nu le priiesc si acestea trebuie evitate de parinti.
De exemplu unii nu mananca carne sau legume, altii lapte sau stiu eu ce. Aceste predilectii sau refuzuri sunt produse de anumite dereglari si trebuie ori vindecate (cu homeopatia) ori respectate preferintele copiilor. Multi fac greseala sa indoape copii cu carne sau cine stie ce legume "sanatoase" sau lapte sau cu ce isi imagineaza ei ca este sanatos, desi acestora nu le plac sau nu le priiesc alimentele date de parinti. Eu ma refer in general la copii fara astfel de probleme.
Cand un copil nu mananca carne sau legume, atunci este "bolnav", are o dereglare. Misamatica sau constitutionala.
Un copil sanatos mananca de toate. Cei cu dereglari trebuie ajutati.

Nu cred ca copii tibetanilor au pofta de cartofi prajiti si tiramisu daca parintii lor nu au asa ceva in casa. Asa este si la noi.
Daca vrei sa manance sanatos trebuie ca tu ca parinte sa te hranesti sanatos si lui sa-i dai aceleasi lucruri (din cele care ii priiesc). Atunci nu trebuie sa-i faci nici o schema.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Mar 15, 2011 4:53 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  liviu_faget Mar Mar 15, 2011 4:31 am

Era un fel de a spune.
Si noi aplicam, in mare, exact metoda despre care vorbesti (nici noi nu consumam chestii daunatoare).
Doar ca unii dintre bebelusi sunt mai mofturosi decat altii, pana nu ai de-a face cu ei nu stii.
Inteleg ca ati avut noroc cu al vostru, din punctul asta de vedere, si ma bucur pentru tine.
Nici noi nu ne putem plange, dar au fost unele perioade mai dificile.
Multa sanatate copilului!

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  catalina Mar Mar 15, 2011 5:34 am

Teoria ca teoria dar practica ne omoara...vorbe, vorbe si iar vorbe.Va rog sa postati ceva concret si nu generalitati.De exemplu am incercat cerealele cu ovaz integral si ia mers bine sau am incercat un amestec de fructe si nu va recomand etc...vorbim pagini intregi de alimentatie sanatoasa dar zero exemole sau meniuri accesibile bebelusilor.

catalina

Mesaje : 6
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  livia_soare Sam Mar 26, 2011 3:57 am

scarface a scris:Nu trebuie schema... pur si simplu nu cumperi si nu gatesti ce nu-i sanatos. Parintii trebuie sa fie exemplu viu. Nu merge sa faci scheme la copil cand frigiderul e plin de lucruri care ii plac dar nu-i priiesc. Cu ispita langa tine este greu sa spui nu la un copil.
Atunci bineinteles ca e greu.
La copilul meu de 9 luni ii dau numai ce-i sanatos, desi el ar manca orice vede, comestibil sau nu. Si ce-i dau ii place mult.
Chiar daca intinde mana dupa tot ce mancam noi, ii dau uneori sa guste anumite chestii si mai mult nu.
Asa cum il inveti asa il ai. La copil ii plac lucrurile cu care-l obisnuiesti (inca din timpul sarcinii) de mic.
Un copil mananca pana la 4-6 ani fara nici o problema ceea ce ii pui pe masa. Insa trebuie avut in vedere
faptul ca unii copii refuza in mod autormat anumite lucruri care nu le priiesc si acestea trebuie evitate de parinti.
De exemplu unii nu mananca carne sau legume, altii lapte sau stiu eu ce. Aceste predilectii sau refuzuri sunt produse de anumite dereglari si trebuie ori vindecate (cu homeopatia) ori respectate preferintele copiilor. Multi fac greseala sa indoape copii cu carne sau cine stie ce legume "sanatoase" sau lapte sau cu ce isi imagineaza ei ca este sanatos, desi acestora nu le plac sau nu le priiesc alimentele date de parinti. Eu ma refer in general la copii fara astfel de probleme.
Cand un copil nu mananca carne sau legume, atunci este "bolnav", are o dereglare. Misamatica sau constitutionala.
Un copil sanatos mananca de toate. Cei cu dereglari trebuie ajutati.

Nu cred ca copii tibetanilor au pofta de cartofi prajiti si tiramisu daca parintii lor nu au asa ceva in casa. Asa este si la noi.
Daca vrei sa manance sanatos trebuie ca tu ca parinte sa te hranesti sanatos si lui sa-i dai aceleasi lucruri (din cele care ii priiesc). Atunci nu trebuie sa-i faci nici o schema.

Si eu sunt extrem de interesata de exemple concrete. Nu sunt genul care sa accept greu ca ceea ce am stiut e total gresit. Ma chinuie enorm lipsa de informatie si de sursa sanatoasa. Nu prea gasesc sanatos si la pret bunicel. Cele certificate ecologic sunt cam scumpe.
Si apropo de vaccin, noi nu ne vaccinam bebeii, deci nu suntem genul de oameni care credem orbeste in OMS, stat si medic.
Am inceput sa citesc din titlurile puse de dvs, dar daca imi puteti trimite link-uri concrete in care ati abordat problema alimentatiei(cand aveti timp) m-ati ajuta mult, caci nu ma prea pricep eu la postarile pe forumuri.
V-as da cateva exemple cu preocuparile actuale. Sper sa nu fie problema de reclama. Daca e stergeti ce trebuie sters si eventual daca stiti de ele ca nu ar fi in regula , merita stiut.

sapun-galador, manicos sau mai dificil dar bun-am gasit reteta sa il prepar singura-procesul e la rece din uleiuri si soda
creme(atunci cand chiar e nevoie) se pot face in casa sau am gasit pe site la manicos.ro
stick(barbati/femei) tot la manicos-il folosesc si e tare bun si tine mult-nu miroase a mai nimic dar nici noi nu mirosim urat Smile - nu stiu daca totusi o fi bun 100%- as fi curioasa
ulei-nu rafinat ci presat la rece-am gasit la naturalia cu 8,5 lei un litru
fructe si legume incercam sa luam de la tarani(nu stiu ce am putea face cu citricele care sigur au probleme din afara, oare nu ar treb sa le consumam? )
faina integrala pt paine si altele facute in casa - am gasit la naturalia cu 5,7 lei 1 kg faina grau integral
zahar brut 6, 8 lei la naturalia, avea si altele dar mai scumpe http://www.naturalia.ro/catalog/index.php?cPath=59_70_71&osCsid=87028f0d09b9bfe3c046e94661181f90
miere, propolis, polen, fagure de la tarani-numai ca treb sa fie de incredere
lapte, branza, iaurt etc napolact, covalact si parca ar mai fi cateva firme de bun simt- nu stiu ce parere aveti de cei care dau lapte la dozator sau batranicile care vand lapte As lua de la batranici dar daca e neigienic-mai ale pt o mamica , care alapteaza
aaa si intrebare : cum e mai bine la cei mici pana in 2 ani lapte gras sau integral, mai putin gras?
ce parere aveti de produsele de sibiu?
la capitolul carne stam prost-nu avem sursa sanatoasa
peste iarasi e cam greu-luam romanesc , dar si asta sigur e intoxicat
si nu stiu cred ca mai sunt multe
Noi am inceput cateva din ele si urmeaza restul Smile

livia_soare

Mesaje : 2
Data de inscriere : 24/03/2011

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  scarface Sam Mar 26, 2011 4:33 am

Am scris ma sus ce-i dau eu la bebe.... terci din grau macinat gros cu juma de mar si putina miere.
Altceva nu-i dau, cu exceptia la putina banana cand suntem pe drum si ii este foame si nu merge cu terciul.

Cu cat copilul este invatat la aceeasi mancare sanatoasa zilnic, cu atat mai bine este pt. sanatatea lui.
Asta ne invata Dzeu, medicina ne invata exact invers.
Inainte nu exista ceea ce recomanda medicina azi si uite ca oamenii erau mult mai sanatosi,

La copii mici ajung 2 lucruri:
a) terci de grau sau ovaz integral macinat sau din tarate (cu mar sau cu dovleac sau fara astea) si putina miere
a) terci de grau sau ovaz integral macinat sau din tarate (cu mar sau cu dovleac sau fara astea) si putina miere

De lapte de vaca (dupa ce s-a terminat cu sanul) nu are nevoie deloc si e des sursa de boala la copiii intarcati.
Laptele praf e catastrofa si nu e nevoie de el.

Copilul meu nu a fost deloc racit, nu are nimic, nu a avut nimic pana acum la 9 luni - nici macar colici sau rosu la fund. Nimic !
Nici macar dureri la iesirea dintilor nu avut decat f,. f. putin si cu Chamomilla nu e problema la asta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Si a mea e sanatoasa dar cu alimentatie diversificata.

Mesaj  alexiaiuli Mier Mar 30, 2011 5:31 am

Bebelina mea face 6 ani in vara.Am alaptat mult si bine si am diversificat alimentatia incepand cu 1.5 luni.Mai intai suc de fructe, apoi suc de mar cu biscuit, banana,supa de legume, branza (facuta prin taierea laptelui de vaca cu zeama de lamaie),la sase luni deja manca carne de pui super fiarta si pasata.Nu am avut niciodata probleme de sanatate cu ea.Nici dureri de dinti, nici colici, constipatie sau altceva.Asa ca eu sunt adepta stilului variat dar........ facut de mine acasa, sau crescut la mine in curte.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  UdvariLoredana Lun Feb 22, 2016 5:22 am

scarface a scris:Chiar daca va ajuta cineva, prejucatile pe care le aveti deja va impiedica sa intelegeti sau sa acceptati adevarul in caz ca cineva vi-l pomenste. Asta la modul general, sa nu cumva sa o luati personal.
In plus o discutie intre mame nu prea va aduce mult undelemn la suprafata caci nu are de unde sa existe acesta la necunoasterea si programnarea gresita care domneste astazi.  Cand un om a fost programat sa creada in vaccinuri si diversificare si supozitoare este greu sa-i arati ca toate astea sunt gresite si exact pe dos.
Adevarul vine des sus numai si mult din el - poate stiut de unii - s-a pierdut de-a lungul mileniilor astfel incat cam tot ce se stie si se face azi este exact pe dos fata de cum ar trebui sa fie.  Si nu este de mirare ca daca spui cuiva ca de lapte nu are nevoie nici un copil care a depasit varsta suptului ii vinde ideea sa intrebe si pe altii ce este bun sau rau.
Am scris aici destule despre alimentatie si alimentatia sugarului, multe chiar din sursa DIVINA, dar daca vreti sa reinventati roata nu aveti decat sa o faceti.

Unde ”aici”? Nu găsesc trimiterea către link-ul respectiv. Smile
UdvariLoredana
UdvariLoredana

Mesaje : 1
Data de inscriere : 11/01/2015
Varsta : 35

Sus In jos

alimentatia bebelusului Empty Re: alimentatia bebelusului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum