Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

infectii respiratorii repetate

+3
scarface
crinuta
artemism
7 participanți

In jos

infectii respiratorii repetate Empty infectii respiratorii repetate

Mesaj  artemism Dum Oct 03, 2010 4:35 am

Sunt o profesoara din Bv, de când am intrat în învăţământ (7 ani), am suferit mai multe pneumonii interstiţiale, bronşite, amigdalite, laringite, faringite, după care mă refac foarte greu. Febra nu creşte mai mult de 37.4, mai nou, de când vine vremea rece fac febră, care nu mai trece până vine vremea caldă (lunile mai-iunie), şi mă simt foarte obosită. Analizele medicale sunt în limite normale, au apărut doar anticorpi antinucleari (care dispar în perioada de vară). Pe toată perioada rece trebuie să mă feresc de frig, asta însemnând că nu pot iesi afară. La tratamantele cu antibiotice nu mai răspund, iar vaccinul broncho-vaxom, mă ajută doar dacă nu a început febra. Dacă-l iau după ce am început să fac 37.-37.4, nu mai are nici un efect. (am făcut şi o bronhoscopie, dar totul e în regulă) În plus, s-a declanşat o alergie, mă mănâncă ochii, nasul, cerul gurii.(am început un tratament homeopat în vederea stimulării sistemului imunitar şi împotriva alergiei, nu ştiu însă dacă mă va ajuta. Rog un sfat, care să-mi fie de ajutor. Mulţumesc.

artemism

Mesaje : 3
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  crinuta Dum Oct 03, 2010 4:57 am

Eu una, cred ca tratamentul homeopat va va ajuta cu siguranta; de asta sa nu va indoiti. Mai mult, cred ca este singura dvs. sansa sa va faceti bine si sa aveti un sistem imunitar mai puternic. Aveti rabdare pana va vedea Scarface mesajul dvs. si va va putea raspunde. Veti vedea ca am avut dreptate. sanatate!
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  scarface Dum Oct 03, 2010 1:19 pm

Bronhovaxomul este o mare greseala, cititi aici
https://sanatate.catsboard.com/efectele-anumitor-medicamente-f90/despre-polidin-o-mizerie-bacteriala-injectata-in-sange-t41.htm#55
Cat despre vindecarea cu ajutorul homeopatiei, aceasta este foarte posibila.
Totul depinde de medicul homeopat si de dvoastra. Trebuie rabdare si incredere si un medic homeopat bun care sa va gaseasca remediile potrivite. La bolnavii cronici vindecarea nu este o treaba usoara nici pt. cel mai bun medic din lume si trebuie rabdare si intelegere din partea pacientului. Daca incepeti deja cu "nu stiu daca ma va ajuta", deja denota lipsa de incredere in homeopatie sau in medic. La ce medic ati fost si ce remedii ati primit ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty infectii respiratorii repetate

Mesaj  artemism Lun Oct 04, 2010 5:52 am

Bună ziua, mulţumesc pentru răspuns. Medicul homeopat este doamna Popescu Ema de la clinica Naturalia din Bucureşti, care mi s-a părut un medic foarte preocutat de evoluţia bolii mele. Remediile care mi le-a recomandat sunt: Aconit compus, Pyrogen C9, F.E.B.B.H.B, Natrium mur 30, Pulmine histamine, Streptococum-Silicea-Thuya, Staphylococcin-Silicea-Thuya, Calendula, Silicea compus, Home dustC, Pytolacca- Mercur-Calcarea sulf, Lycopodium C9-Bryonia 30, D.Farine. Ulei estential de cimbru, de eucalipt. Tinctura de Filipendula-Pulmonaria-Echinaceea-Primula-Lavandulla-Indula; Tinctura de Hippophae-Echinaceea-Origanum-Pulmonaria-Viola-Petasites-Glycyrrhiza; Ceai amestec: Echinaceeea- Hyssopt-Glycyrrhiya-Busuioc. Vaccin-Bronchimun.

artemism

Mesaje : 3
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  scarface Lun Oct 04, 2010 7:07 am

Aceasta nu este homeopatie, este talmes balmes de remedii si nu stiu ce si cum o sa va ajute.
Se poate sa va ajute, dar va fi pura intamplare iar cateva remedii va vor face rau. De astfel de tratamente "homeopate" ar trebui sa fugiti cat mai departe posibil.
18 remedii homeopate ! Doamna Dr. a bautut recordul pe care il stiam eu, de 16 remedii diferite date la un pacient intr-o singura
consultatie. Aceasta nu este homeopatie ! Asa va puteti trata si singura, luati o carte si pt. fiecare simptom
pe care il aveti va alegeti un remediu. 18 simptome = 18 remedii ! Laughing
V-as recomanda sa nu luati remediile acestea si sa mergeti la Dr. Randasu sau la Dr. Nedelcu.
Dansele fac homeopatie adevarata.
https://sanatate.catsboard.com/adrese-de-cabinete-cu-medici-homeopati-f68/lista-cu-medici-homeopati-din-romania-t61.htm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  loret72 Lun Oct 04, 2010 7:59 am

dupa cate observ la noi in tara nu prea se face homeopatie clasica! .daca medicii prescriu atatea remedii la intamplare doar , doar s-o nimeri ceva , inseamna ca ne putem trata si singuri homeopat fara sa ne fie teama ca ne pot face vreun rau aceste remedii .
eu cand am facut o consultatie online la dn S. CADAR am fost trimisa sa fac investigatii radiologice fara nici o alta intrebare legata de simtomele mele .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 52
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  scarface Lun Oct 04, 2010 9:11 am

Problema cu astfel de prescriptii depinde de la mai multi factori:
- educatia medicilor. Medicii au fost invatati sa dea un medicament pt. un anumit simptom.
- lipsa de timp
- comoditatea
- complexitatea homeopatiei.





scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  Yohanan Rozenawi Mier Oct 06, 2010 9:42 pm

artemism a scris:Bună ziua, mulţumesc pentru răspuns. Medicul homeopat este doamna Popescu Ema de la clinica Naturalia din Bucureşti, care mi s-a părut un medic foarte preocutat de evoluţia bolii mele.

Buna ziua!

Doamna Doctor Popescu Ema este fiica domnului doctor P. Chirila, recunoscut ca homeopat autentic, si are un doctorat in Imunologie, sustinut la Viena. Daca vi se pare ca aceste doua elemente nu o recomanda, as putea sa adaug ca eu insumi am avut o experienta deosebita prin intalnirea cu dumneaei, finalizata prin vindecarea unei amigdalite cronice. De asemenea, cunosc cateva persoane din Sibiu care s-au vindecat sau si-au ameliorat starea prin tratamentele recomandate de doamna dr. Popescu, la clinica Naturalia.

Cred si sustin ca disponibilitatea dumneaei (consultul meu a durat aproape doua ore!!!) este extrem de larga,fiind dublata de o dimensiune spirituala crestina autentica si de veritabile cunostinte de medicina alopata si homeopata. Va recomand calduros sa mergeti pe calea pe care v-a indicat-o.

Yohanan Rozenawi

Mesaje : 1
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  scarface Mier Oct 06, 2010 11:18 pm

Buna ziua !

sa stiti ca nu am nimic absolut nimic cu doamna Dr. Popescu. Dimpotriva. Am doar cu tratamentul dat de dansa, care nu respecta legile de baza ale homeopatiei clasice. Aratati aceasta prescriptie la 100 de homeopati adevarati si nu o sa gasiti unul singur care sa nu se ia cu mainile de cap. Este ca si cum mergi la un medic alopat si primesti 18 medicamente diferite !
Nici nu conteaza caracterul si personalitatea medicului sau timpul pe care acesta l-a petrecut cu pacientul. La fel de putin conteaza analiza cazului. Singurul lucru ce conteaza pt. pacient este remediul prescris si daca este dat conform simptomelor prezente. Tratamentul acela este un tratament homeoterapeut, dar nu homeopat !!!
Asa ceva nu exista in homeopatie !
Nici nu am spus ca nu se vindeca cineva luand astfel de tratamente, exista bineinteles cazuri.
Insa va asigur ca nu gasiti nici un homeopata bun in lumea aceasta care sa dea atatea remedii dupa o singura consultatie la un singur pacient!
Multi oameni merg insa la homeopat si nu se vindeca din cauza tratamentelor gresite si atunci dau vina pe homeopatie.
Credeti ca acelui om ii pasa de credibilitatea, spiritualitatea si bunatatea medicului ?
Nu, sa lasam deci merele la mere si perele cu perele. Aici este vorba de homeopatie doar si nu de persoane.
Chiar si cel mai slab medic homeopat vindeca pt. ca remediile astea vindeca, chiar daca sunt partial potrivite
sau date aiurea. Chiar si un amator cu o carte in mana poate vindeca oameni. Faptul ca exista persoane vindecate
nu inseamna ca persoana respectiva face homeopatie caci in 50% din cazuri este destul de usor.
Insa restul de 50 % nu se vindeca deloc cu astfel de tratamente.
Sa stiti ca apreciez foarte foarte mult familia Chirila, insa aici era vorba doar de un tratament dat si nu de cei care l-au prescris. Insa sunt si foarte dezamagit sa aud ca tocmai fica Dr. Chirila da astfel de tratamente care nu au nimic de a face cu homeopatia adevarata.

Scarface
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  artemism Vin Oct 15, 2010 11:25 am

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns pe aceasta cale. Aş vrea să adaug că dacă am afirmat, la început, anume că nu sunt prea sigură de eficienţa tratamentului homeopat, este pentru că am mai încercat acum 2-3 ani, înainte să merg la doamna doctor Popescu, să mă tratez la alţi doi doctori homeopaţi, dar remediille prescrise de dânşii nu au dat nici un rezultat, deşi am continuat să le iau luni întregi. Ultimul tratament, însă, prescris de doamna doctor, l-am continuat, şi mă simt mult mai bine, febra a dispărut, cu toate că nu a trecut prea multă vreme de când l-am început!

Multă sănătate să avem cu toţii!


artemism

Mesaje : 3
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  scarface Sam Oct 16, 2010 12:20 am

Daca printre cele multe remedii pe care le-ati primit se afla si cel potrivit, atunci el va avea efect.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  steve Sam Oct 16, 2010 4:20 am


Acesta nu este nicidecum un record ! Am citit pe un forum de cineva care primise nici mai mult nici mai putin decat 40 de remedii , separate ! Laughing
Chestia importanta e ca omul dupa vreo 3 luni de scheme ultracomplicate s-a declarat vindecat de simptomele pt care a apelat ! Pana la urma esentialul este starea de bine a pacientului !

Tratamentul pe care l-ati primit este foarte complex intrucat are in schema si tincturi combinate plus ceaiuri , ceea ce este foarte bine ! Daca nu ajuta homeopatia vor ajuta plantele in mod sigur sau mai exact fiecare va ajuta in felul sau cate putin !
Din ce vad eu acea alergie exprima o anumita incarcatura a organismului , deci insotiti tratamentul si cu o dieta mai usoara (de tip meditaranean) pt a ajuta organismul in efortul de detoxifiere si vindecare ! Sunt convins ca ati primit recomandari si in acest sens !

Multa sanatate !

steve

Mesaje : 62
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  emtix Mier Iun 08, 2011 7:09 am

cred ca tratamentul homeopat va va ajuta cu siguranta

emtix

Mesaje : 2
Data de inscriere : 08/06/2011

http://www.instalatii-amenajari.com.ro

Sus In jos

infectii respiratorii repetate Empty Re: infectii respiratorii repetate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum