Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Otite repetate

2 participanți

In jos

Otite repetate Empty Otite repetate

Mesaj  EcaterinaL Dum Iun 08, 2014 6:35 am

Buna ziua
Am un baietel de 3 ani si 5 luni care face frecvent otita. Cand la o ureche cand la cealalta. Este un copil destul de cuminte, ii este frica de zgomote si de intuneric zgomot-aspirator, tuns iarba, etc ii place sa manance carne, merge la grdinita acum a inceput sa i placa oarecum dar pana acum ramanea cam trist zicea ca nu vrea sa ramana fara mine si ca ma iubeste . L am alaptat 8 luni dar a mancat si completare. Nascut prin cezariana 4,4 kg 56 cm. Data trecuta i am dat hepar sulfuris 200 ch si audiron si usturoi etc si i a trecut dar acum vd ca e mai grav nu cedeaza mai mult parca s a agravat tuse productiva il doare si gatul si are febra l am lasat pana la 39.8 mi a fost frica si i am dat nurofen. Ce sa ffac?? A facut vreo 5 otite in ultimele 3 luni spuneti mi va rog ceva

EcaterinaL

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/06/2014

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  EcaterinaL Dum Iun 08, 2014 8:30 am

Fizic: 16 kg , 1 m ochi caprui inchis, saten, piele maslinie. Este un copil care pare serios, nu rade in hohote decat daca il gadili, este greu de impresionat, este calduros nu doarme acoperit, transpira la ceafa perciuni cap in general, ii plac mancarurile sarate si dintre dulciuri ciocolata. Ar vrea sa bea lapte il cerea ii placea dar are intoleranta face scaune proaste doar de la lapte nu si de la branza sau iaurturi. Nu este sociabil, cand ajunge intr un grup necunoscut cel putin jum de h sta fara sa interactioneze. Se comporta ca un om matur, ii place apa ii plac piscinele. A stat cu mine pana aproape de 2 ani nu a stat cu bunicii are bona de la 2 ani dar merge la gradi de la 2.9 luni dar in reprize cand e bolnav sta bona cu el. A fost f dorit, programat chiar nu m am gandit la avort.

EcaterinaL

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/06/2014

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  scarface Mar Iun 10, 2014 8:20 am

Cauza e "ceva ce aude si nu-i place" (certuri, mustrari, faptul ca trebuie sa mearga la gradinita" sau ceva ce vrea sa auda si nu primeste... e legat cu siguranta de gradinita... fiecare cauza e legata e partea stanga sau dreapta...deci la el sunt ambele cauze active.

Informeaza-te aici:
https://sanatate.catsboard.com/f127-noua-medicina-germana-dupa-dr-hamer
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  EcaterinaL Mar Iun 10, 2014 11:58 am

Da, deja citisem asta legat de gradinita se vocea mamei. Mmm mi se pare interesant si adevarat pt ca nu l am dus la gradi o luna jum( am tot fost plecati prin concediu si inainte ju l am dus de frica sa nu faca ceva si sa nu putem pleca tb sa plecam si din tara ) si cand am reluat gradi a mers doar 4 zile si gata otita dreapta. Bine.... Avea niste secretii de la schimbarea de temp cred de la piscina mare etc, dar ciudat ca nu acfacut nik o luna jum si a facut dupa 4 zile de gradi, unde a mers chiar bucuros astepta, dornic ceea ce m a uimit. Ii place darr ar vrea sa stau di eu:-)
Intrebarea e cu remediile astea nu inteleg eu. O data hepar sulphuris a fost f bun, acum dupa 4 zile s a agravat mai mult a facut si la stg. Si local nicio ameliorare, dr alopat chiar m a speriat cu toate ca pana acum a fost de acord cu dorinta mea deva merge la homeopat. Dupa hepar am primit antinomium tartaris 200, nici n am apucat sa i dau ca mi l a schimbat cu belladona 200.
Sunt f debusolata nu stiu ce sa aleg pe msna cui sa merg, iar cat ma gandesc eu celui mic i se agraveaza. As vrea sa stiu daca mai e de mers la dr meu sai sa o las balta?
Acum voia sa stea doar in brate la mine, nu a veut nik de baut/mancat dar a baut pana la urma.
Este un copil incapatanat, se enerveaza usor, comod vrea savi aduc apa sa merg si la baie daca s ar putea.
Nu stiu ce sa mai povestesc dspre el ii plac animalele are iepuro caine pisici
Nu i plac furnicile gandaci etc le calca oricat i am explicat in diverse moduri.

EcaterinaL

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/06/2014

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  scarface Mar Iun 10, 2014 12:50 pm

in primul rand nu are nevoie de remedii, in al doilea rand dilutiile ch200 la astfel de chestii sunt exegerate si gresite in al 3lea rand remediile sunt gresite.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  EcaterinaL Mar Iun 10, 2014 8:33 pm

Ok, si eu sunt impotriva tuturor remediilor, medicamentelor nu i as da nimic, darrr ce ma fac cand tipa de durere de ureche si mi zice sa fac cevaaaa
Ce fac cand tuseste pana varsa nu pot sa l las asa.
In casa nu ne certam, cu el vb frumos fara reprosuri si altele cel putin asa consider eu ca ne comportam f bine cu totii.
La dilutii am avut si eu dubii totusi tot timpul 200?!
Bun dar dv ce ati face cu copilul dv daca s ar manifesta asa: febra, durere de urechi groaznica, tuse?
Si inca ceva, acum mi arecomandat imunoglobuline 200 si am facut comanda in UK. Cum e asta?
Multumesc mult pt raspunsuri.

EcaterinaL

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/06/2014

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  scarface Mar Iun 10, 2014 9:25 pm

homeopatul tau nu are habar...si cu immunoblobuline e la fel..
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  EcaterinaL Mar Iun 10, 2014 11:08 pm

Ok si ce fac in situatiile mentionate: durere puternica, tuse pana la voma etc Poate ne ajuti ,ca asa sa spunem ca nu i bun, e simplu ,dar poate aveti si rezolvarea...

EcaterinaL

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/06/2014

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  scarface Mar Iun 10, 2014 11:33 pm

"si are febra l-am lasat pana la 39.8 mi a fost frica si i am dat nurofen. "

De fapt tu ai nevoie de un remediu, nu copilul. Cand te lupti impotriva corpului simptomele se exacerbeaza.
Invata sa nu te mai lupti impotriva corpului si o sa vezi ca de remedii nu este aproape deloc nevoie.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Otite repetate Empty Re: Otite repetate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum