Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dieta si modul de a trai in caz de boala

+7
stelutademare
skincod
Daniel79
Roxana
andrei
CK
scarface
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty intrebari

Mesaj  simona68 Dum Sept 25, 2011 1:59 am

Draga scarface, pe parcursul ultimelor zile, am citit de mai multe ori ce ai scris aici despre alimentatie. Intai, am fost bulversata si neincrezatoare, caci pt ca nu mananc carne de porc, afumaturi, tocaturi de vreo 7 ani si consum multe fructe si legume, eu consideram ca am o alimentatie corecta. Insuccesul acestei diete pe care o aveam pt problemele mele digestive este insa dovada ca nu am ajuns insa la cauzele problemelor. Dupa ce am identificat in discutiile cu tine si cele care nu tin de alimentatie revin la acest capitol pt ca vreau sa fac schimbari radicale.
Ieri am listat cam ce mi s-a parut important de aici, am incercuit cu rosu ce nu e bine sa mananc si eu consumam crezand ca e ok, si cu albastru ce e bine sa consum si am facut 2 liste. Cu lista buna am plecat la piata dupa ce mai intai am incercat sa gasesc informatii pe net despre alimente care imi erau complet necunoscute. Asa am aflat ca exista mai multe feluri de orez, ca exista grau spelta(ce m-am mai minunat de denumire) si am plecat sa vad daca in oraselul in care stau gasesc ceva. Zis si facut! am gasit grau spelta si orez integral. A, am uitat sa spun ca o varietate de paine neagra pe care o consumam, uitandu-ma atent pe eticheta, am descoperit ca are acidifiant acid ascorbic si vreo 2 e-uri. Am mai facut si curatenie in frigider si in camara, tot dupa o verificare atenta(uneori cu lupa, caci asa de mic era trecuta compozitia).
In sfarsit, victorie: am gasit orez integral si grau spelta, dar habar nu am cum sa le gatesc si pe net am gasit scris despre virtutile lor, dar nimeni nu scrie ce sa faci cu ele. Tu vad ca esti practician si ai spus chiar de multe alimente care imi sunt cunoscute, caci sunt indigene, cum ar fi dovlecei sau dovleacul(caci sunt lucruri diferite), dar tot nu am inteles cum le faci ca sa fie o mancare la o masa. Sper sa nu te superi ca te chem sa ne demonstrezi talente de bucatar, dar daca ai inceput sa faci un bine vorbind despre acest mod de hranire, te rog sa faci efortul si sa mergi mai departe cu informatiile.

simona68

Mesaje : 10
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  scarface Dum Sept 25, 2011 3:02 am

Graul spelta trebuie macinat gros si fiert ca un fel de terci sau mamaliga. Daca este fiert ca si orezul la multi creeaza gaze caci e prea intreg ca sa fie digerat bine. Macinat se fierbe si mult mai repede.
(15-20 min)
O mancare simpla si gustoasa este terci de grau spelta cu dovleac (bostan) fiert sau prajit si pe urma innabusit. Cel prajit are gust mai bun.
Se condimenteaza dupa gust si preferinte. In loc de dovleac se pot folosii si cartofi dulci sau pastarnac.

Oriunde se foloseste cartofi, puree, mamaliga se poate inlocui cu terci de grau spelta sau cu orez.
Nu-i mare scofala a gati acest grau. Talentul este in condimentarea lui cu mirodenii, etc ca sa aibe un gust si mai bun.

O alta varianta este grau spelta la micul dejun. Se fierb un mar taiat bucati impreuna cu graul macinat
pana se face bine si pe urma se adauga un pic de miere si scortisoara. Este f. hranitor si gustos, in special pt. copii.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  CristianPsi Dum Sept 25, 2011 3:58 am

Iar baza este la mine painea si mancarurile din grau spelta. Mananc si rosii din cand in cand, si carne (1-2x pe luna cred sau la nevoie) . Unt si branza dulce sau un pic sarata, insa mai rar
= waw, how can you so...
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  CristianPsi Dum Sept 25, 2011 4:18 am

hai acum sa va si explic unde mi se pare marea "neregula" in toata povestea cu mancatul asta sanatos : ce se face un om de genul celor hraniti cu graunte si alte combinatii facile din zona asta naturista atunci cand e pus in fata unei situatii extreme de a manca ce se gaseste efectiv pe rafturi sau un razboi etc, vari situatii . va spun eu ce : va ceda organismul rapid atunci cand va da peste mancarea din rafturile magazinelor si a "realului" a ceea ce halesc cei ce nu cunosc realitatea. raman de parerea mea ca "Treaba" sta la mijloc. tre sa fii calit si cu otrava dar sa si stii din zona naturista ce i ok. n am zis ca cineva i vegan pe aici dar nu pot fi de acord total cu acele restrictii de alimente decat la oamenii cu grele incarcaturi toxice. corpul tre "sa stie de toate" precum se dadea acel exemplu cu stefan cel mare care daca ar invia pentru cateva minute in ziua de azi, in mediul radiatiilor ce "circula" ar muri la loc pe rapid.
n am zis ca tre sa facem baie in coca cola but still.... ;-)
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  simona68 Dum Sept 25, 2011 4:47 am

Multumesc, dar mai am intrebari.
Sunt alimente care nu le-am regasit nici in categoria bune de mancat si nici in cealalta opusa. Maslinele sunt bune sau nu? apoi fasole pastai galbena caci e tocmai in sezon acum? Ai mentionat ca fiind buna fasolea verde.
A, am uitat sa spun ca am incercat si apa insorita si ce idee mi-a venit ca sa fac sticla mov. Aveam ceva de cumparat de la librarie si am vazut in rechizitele unui copil hartie glace, o hartie colorata si putin lucioasa. E 0,1ron, adica 10 bani. Am cumparat o sticla noua, din acelea ca de bulion si cu gatul mai larg si am infasurat-o in aceasta hartie pe care am lipit-o cu scotch. Am pus apa plata pe care o folosesc de ani de zile cu o palnie, ca sa nu ud hartia si am pus-o la soare. Doamne, ce gust ciudat are. Am spalat si am clatit sticla foarte bine plus ca era nefolosita, asa ca nu e nimic imprumutat de la altceva. Are un gust metalic! Nu inteleg de la ce. Nu am pus apa pana sus, ca sa spun ca s-a atins de capac care oricum nu este oxidat. Nici soarele nu a fost puternic si nu a fost calda, deci nu s-a clocit.
E ceva in neregula?

simona68

Mesaje : 10
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  scarface Dum Sept 25, 2011 9:25 am

Tot ce este mort si conservat trebuie evitat. Tot ce produce balonare trebuie evitat.
Nu trebuie sa faci totul 100% si nici nu trebuie sa stii tot. Deja daca schimbi cele mai importante este ok.
Apa insorita se face in castron violet - soarele trebuie sa bata direct in apa - si nu in sticla violeta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  scarface Dum Sept 25, 2011 12:04 pm

CristianPsi a scris:hai acum sa va si explic unde mi se pare marea "neregula" in toata povestea cu mancatul asta sanatos : ce se face un om de genul celor hraniti cu graunte si alte combinatii facile din zona asta naturista atunci cand e pus in fata unei situatii extreme de a manca ce se gaseste efectiv pe rafturi sau un razboi etc, vari situatii . va spun eu ce : va ceda organismul rapid
Se vede ca gandirea ta a fost afectata de sistem si nu-i de mirare, traind in aceasta masinarie de spalat creierele numita "pamant"
Un om sanatos mananca, pana sa se imbolnaveasca, de pe rafturile de care vorbesti mult mai mult timp decat un om deja intoxicat care mananca deja zilnic de pe rafturi. Acela este deja bolnav dar nu se vede.

In plus nu este numai vorba de santatate, ci si de principii.
In a 3-lea rand un om de acum cateva sute de ani, daca ar traii acum, ar fi deloc sau foarte putin afectat decat un om din ziua de azi din cauza vitalitatiii sale si sistemului imunitar fara daune. Daca ar fi dupa tine copii intoxicati cu medicamente si vaccinuri si poluare ar trebui sa fie cei mai tari, insa ei sunt cei fac cancer, leucemie si alte boli. Nu merge asa cum ai fost invatat sa gandesti.
Aud foarte des oameni care repeta lozinca invatata : "e bine cand copii se imbolnavesc la gradinita ca asa invata sistemul imunitar sa se lupte cu microbii". De parca sufletul omului care coordineaza de fapt secunda cu secunda intreaga activitate in corp, de la nivel celular pana la miscarea membrelor, trebue invatat ce este um microb si cum se lupta impotriva lui.
Sufletul nu numai ca stie ce este acel microb, dar stie si cine e mama lui si cati copii va avea acel microbi, vede in trecut si in viitor. Copii care se imbolnavesc la gradinta se vor imbolnavii mereu caci au sistemul imunitar slab si cu toate aceste "antrenamente" tot prost ramane.
Invatati sa ganditi si terminati cu repetarea lozincilor goale cu care ati fost programati.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Sept 26, 2011 12:27 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  CristianPsi Dum Sept 25, 2011 11:08 pm

tot timpul am observat ca vrei sa se revina la un mod de alimentare "originar", bazal sa-l numesc asa.
tu uiti tot timpul de faptul ca pe vremuri nu exista medicina asta nebuneasca care salva tot felul de oameni ce in mod normal, prin selectie naturala n-aveau "dreptul" sa traiasca. o femeie nastea 10 copii din care traiau 2 sa zicem dar care aveau un camp energetic bun/excelent. in ziua de azi sunt atat de multe anomalii doar pt ca au aparut "hibrizi" nascuti dintr-un "qi originar" defect. e logic ca un om salvat prin n-spe mii de interventii medicale si alte cele are un camp distorsionat iar dupa asta isi mai permite el sa faca si niste "copii xerox" dupa el insusi. nu vreau sa sun teribil de antihuman, dar daca ma iei cu basicul atunci hai sa te iau cu basicul. citeam cu multa placere carti despre discipolii de pe vremuri ai parintelui homeopatiei care vindecau dar acum totul se vindeca la nivel de corp fizic zona energetica e out of data. nu mai zic de campul de emotional ca acolo e alta poveste. d-asta zic, n am nimic cu ideile de "back to roots" in ale mancarii si prepararii ei dar despre ce vorbim ? cand miliarde de oameni cu campuri rupte-n 2 se inmultesc si apar pe lume tot mai multi oameni cu defecte.
ca sa concluzionez : eu insumi am simtit la 18 ani ca sunt defect, evident nu major, evident nu stiu daca muream sau nu la o selectie "pe bune" a naturii dar ideea e ca nu se mai nasc oameni strong energetic.
d aia zic mereu cu un anumit umor, ca mancatul asta de paine coapta la soare si tot felul de seminte e foarte bun, fara doar si poate, dar e o "anomalie" la insasi mentalul comun si automatismele care se infig in noi in ziua de azi. in fine, nu pot fi de acord cu tine total pt ca eu insumi n-as avea rabdare "vreodata" sa ma "curat" printr o hrana corecta dar nah nu zic nu niciodata, cine stie.
practic asta e durerea mea mai presus de mancare si alte cele : se nasc oameni slabi energetic, si precum ai demonstrat si in alte topicuri sunt si mai "slabiti" prin vacinuri , etc. etc
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  scarface Dum Sept 25, 2011 11:16 pm

Ori vorbesti de hrana ori vorbesti de altele. Mai sus era vorba doar de hrana. Fireste ca sunt multi factori care afecteaza sanatatea, dar nu se argumenteaza la acest mod, aducand argumente noi care nu mai au nimic de a face cu cele dinainte. Astfel se poate discuta la infinit si nu se ajunge la nici o concluzie. In plus discutia este pierdere de timp.
Deci cum ramane cu rafturile, crezi ca daca ne hranim amandoi numai din rafturi incepand de maine, care crezi ca va fi mai performant, eu sau tu ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  CristianPsi Dum Sept 25, 2011 11:24 pm

"matematic" vorbind tu ai fi mai rezistent pt ca ai avea mai putine toxine-n tine. dar cine stie Very Happy
Smile
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Eu stiu

Mesaj  John_R Mier Mai 08, 2013 2:12 pm

Daca spuneti ca sufletul vindeca, de ce credeti ca in procesul de vindecare materia/alimentatia are un rol important? Sufletul e material?
Ceea ce mancam are o importanta minora si dovada este tocmai calugarul indian pe care l-ati mentionat si care se hraneste cu "aer".
Cautati problema afectiunilor pe care le aveti in primul rand pe plan psihologic, afectiv, spiritual. Acolo e sursa. Minte sanatoasa in corp sanatos inseamna ca pentru a avea un corp sanatos trebuie sa ai o minte sanatoasa. Boala e un efect, un semnal de alarma, nu e o cauza in sine, decat pentru cei limitati si nu e cauzata in principal de nutritie. Toata lumea merge la medic pentru a trata un efect nu o cauza, care e o solutie de scurta durata. O minte sanatoasa si o spiritualitate puternica ar ghida usor corpul spre ce are nevoie ca alimentatie. Corpul va va ghida spre ce e bine sa mancati. Exista un mecanism intern prin care corpul cere ce are nevoie, dar trebuie recastigata conexiunea cu propriul corp, pierduta in zeci de ani de conditionare sociala. Eliberati-va mintea si veti respinge instinctiv toate alimentele nocive.
Asadar curatati-va mintea in primul rand si ascultati-va corpul. Restul va venii de la sine...
Am o intrebare pentru toti cei care suferiti: Cat de fericiti sunteti, acolo in singuratatea voastra, nu de ochii lumii? Cat de mult zambiti sincer si cu sentimentele pozitive atasate in fiecare zi?
Corpul e o perfecta reflexie materiala a ceea ce se intampla mental si spiritual...



















John_R

Mesaje : 1
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  DanC Lun Mai 13, 2013 3:23 am

Bolile nu mai sunt numai spirituale mai ales datorita vietii moderne, o multime sunt si pur fizice.Cateva exemple:
-cei care lucreaza in medii toxice.Am avut un vecin care de la lacuri(de vopsit) a facut ceva boala la plamani si a murit.Aici nu poate fi vorba de boala sufleteasca
-spondiloze cervicale de la calculator:pozitia cocosata impiedica nutritia discurilor intervertebrale si apare boala.
-boli date de alimente modificate genetic,vaccinuri,alimente preparate nesanatos,etc,etc
Anumite elemente din alimente sunt nemateriale care merg in planul eteric iar altele materiale merg la corpul fizic.E nevoie si de una si de alta,binenteles ca alimentatia este importanta.Oricat de spiritual ai fi,daca mananci zilnic fast food nu ai cum sa fii sanatos.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Dieta si modul de a trai in caz de boala - Pagina 2 Empty Re: Dieta si modul de a trai in caz de boala

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum