Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dieta paleolitica

2 participanți

In jos

Dieta paleolitica Empty Dieta paleolitica

Mesaj  AncaAndreea Mar Feb 10, 2015 4:02 am

Buna dragilor,

Cine a tinut dieta paleolitica? Ce parere are despre ea? Am inceput si eu sa tin acest regim, as vrea sa-mi schimb stilul de viata. Sper sa ma ajute sa slabesc, sa ma simt mult mai bine. Am citit despre faina de konjaz ca este foarte sanatoasa si ajuta la scaderea in greutate, am gasito la un pret foarte bun. O sa incep sa o folosesc si eu, sper sa va fie de folos.

O zi deosebita , persoane frumoase.

AncaAndreea

Mesaje : 1
Data de inscriere : 10/02/2015

Sus In jos

Dieta paleolitica Empty Re: Dieta paleolitica

Mesaj  DanC Mar Feb 10, 2015 7:36 am







Incearca dieta de mai jos(de fapt e un stil de viata,nu e o dieta in sine).E primita de la un prieten si testata de mai multi.Ce se vede jos este maximul de eficienta pt a avea permanent stomacul gol dupa timpul normal de digestie.De exemplu o mancare normala se digera in 3-4 ore,daca bagi 2 bomboane la sa zicem 1 ora de la masa,digestia creste cu 2 ore!Nu va complicati cu diete inutile sau cu alte teorii si mai inutile cu mesele de dimineata ,mancati cu bun simt orice(acuma nu chiar slanina si carnati toata ziua) dar la ore fixe ,faceti miscare si rezultatele apar rapid.


La trezire
6,30 :1,2 cani de apa

orele 7-8:masa de dimineata 40%
orele 10-12:Dacă se poate, cel puţin trei căni de apă
orele 12.30-13.30 - masa de pranz 40%
orele 15-18:cel putin 3 cani de apa
orele 18-max19 :masa de seara 20%

Planificaţi mesele în aşa fel încât intervalul dintre două mese să fie in jur de cinci ore.
Nu mâncaţi NIMIC între mese!
Nu beţi apă în timpul mesei și două ore după masă.
Este bine ca masa de dimineaţă să fie CEA MAI CONSISTENTĂ!(cea mai mare) servită max. pâna la ora 8.
Mâncaţi puţin la masa de seară. Consumaţi la această masă alimente care necesită un timp scurt pentru digestie: fructe şi produse de panificaţie (pesmet, covrig, biscuit).DAR NU UITAȚI .......PUȚIN!
Nu mâncaţi NIMIC după ora 19! În timpul serii și nopţii (după ora 21) procesele digestive sunt foarte lente,iar depunerile de grăsime sunt extrem de mari,în special pe organele interne(inimă,ficat etc).




DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum