Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

+2
scarface
CK
6 participanți

In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  CK Dum Noi 22, 2009 8:12 am

Dieta Pritikin ne permite in sfarsit sa mai prezentam o dieta pe placul nutritionistilor si chiar al medicilor in general. In 1950 Nathan Pritikin a fost diagnosticat cu o afectiune cardiaca grava, ce nu-i lasa sanse prea mari de supravietiuire. In loc sa se resemneze, a pus la punct un regim alimentar, dieta Pritikin in prima sa varianta, ce nu numai ca a functionat dar a sfidat sansele date de medici pentru supravietuirea lui. 20 de ani mai tarziu, fiul sau, Robert Pritikin, imbunatateste conceptul si il prezinta sub forma a ceea cece acum numim dieta Pritikin, un regim ce promoveaza consumul scazut de grasimi, exercitiile fizice intense si sanatatea inimii.

Dieta Pritikin nu se concentreaza asupra greutatii ci a starii de sanatate a organismului, ajuta la scaderea colesterolului si normalizeaza nivelul glicemiei.

In mod natural ogranismul nostru are nevoie de energie si ne cere alimente bogate in grasimi sau zaharuri. Dieta Pritikin ofera solutia pentru a rezolva aceste cerinte ce ne pun in pericol sanatatea si silueta:
- exercitii fizice zilnice
- consum de carbohidrati benefici si de preferat inaintea exercitiilor fizice (in special din cereale, fructe si legume)
- consum scazut de grasimi
- mese dese si mici
- mese regulate

Si acum sa detaliem putin cateva din elementele prezente in Dieta Pritikin.

Unul din elementele de baza din dieta este densitatea de calorii sau mai bine spus: numarul de calorii pe suta de grame. Consumand alimente cu o densitate scazuta de calorii, vom obtine senzatia de satietate fara sa ne si ingrasam. Cartile lui Pritikin contin liste detaliate despre densitatea de calroii dar, in principiu, cu cat alimentul e mai rafinat, cu atat densitatea lui de calorii este mai mare. In locul lor sunt recomandate cele cu densitate mica de calorii, cu continut bogat in fibre si apa, pentru a ajuta digestia si a obtine senzatia de satietate fara a introduce nenumarate calorii in organism.

Un alt element important este numarul de mese zilnice. Probabil deja ati auzit de principiul de baza in nutritite: 3 mese pe zi si 2 gustari luate la aceeasi ora. Principiul este prezent si in dieta Pritikin. De asemenea, chiar daca nu trebuie sa deviniti un adevarat calculator de calorii ca in cadrul altor diete, trebuie sa stiti aroximativ valoarea in calorii a fiecarei mese si sa-l tineti la o valoare scazuta (un total de 1500-2500 Kcal pe zi, in functie de nivelul de activitate fizica).

Exercitiile fizice sunt esentiale in dieta Pritikin. Minimul de exercitiu fizic cerut de regim este mersul pe jos 30 de minute pe zi, ajungand la 55 de kilometri pe saptamana sau exercitii fizice intense in cadru organizat (sala, inot, dans, etc).

Alimentatia in dieta Pritikin
In cadrul dietei se recomanda diluarea caloriilor prin amestecerea alimentelor bogate in calorii cu cele cu o densitate mica de calorii (carnea combinata cu legumele, de exemplu). De asememea, sunt recomandate alimentele cu un grad cat mai mic de rafinare:
- mei, orz, ovaz
- ceapa, cartofi, orez integral
- orz, ovaz
- salata verde, laptuci
- sucuri naturale, fructe (pere, mere, banane, capsuni)
- fasole, linte, mazare

De asemenea, tineti cont si de urmatoarele recomandari:
- consumati in cantitati mici carne slaba (peste, vita, pui)
- evitati prajelile, saharurile, alcoolul si mancarea sarata excesiv
- cofeina nu e restrictionata dar e recomandata cafeaua decofeinizata

Parerea nutritionistilor despre dieta Pritkin
"Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" cred ca spune tot.

Durata
Dieta Pritikin nu este un regim de 7, 13 zile, de 5-10-20 de kilograme ci un regim fizic si alimentar pentru intreaga viata.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  scarface Mar Mai 11, 2010 1:35 am

Ceapa cruda, lintea, fasolea si tot ce baloneaaza nu sunt alimente sanatoase.
Cafeaua este cea mai toxica chestie ce se poate consuma iar cafeaua decoefeinizata contine pe langa 5-20% cofeina reziduala cateva toxine chimice puternice cu care a fost scoasa cofeina din boabele de cafea.
Ca cele mai multe "diete" contin multegreseli. Numele dietelor se schimba, greselile raman.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Mai 12, 2010 2:05 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  iulianapopey Mar Mai 11, 2010 10:33 pm

adica ar trebui sa eliminam total din alimentatie ceapa verde si fasolea? ??

iulianapopey

Mesaje : 8
Data de inscriere : 28/04/2010

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  scarface Mier Mai 12, 2010 2:00 am

Ce face omul inteligent care stie ca ceva nu este sanatos ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty pai si fibre?

Mesaj  corinaandra Mier Mai 12, 2010 4:50 am

si atunci care este cea mai sanatoasa sursa de fibre? fasolea de exemplu e considerata una dintre cele mai bogate surse... mai bogata decat cerealele de exemplu...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  scarface Mier Mai 12, 2010 4:59 am

De cand este o componenta izolata a unui aliment asa de importanta si cine zice zice chestia cu fibrele ?
Otrava de sarpe contine si ea o gramada de vitamine, fier, zinc, etc....este buna numai ca contine ceva care poate fi util corpului ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  steve Mier Mai 12, 2010 10:07 am

Hristos A Inviat ! si totodata Hristos S-A Inaltat ! pt prima data in acest an !

In legatura cu fasolea si fibrele !.. Cred ca are la fel de multe fibre ca si iaurtul , poate chiar un pic mai multe! Smile
Deci nu este sursa de fibre!, in schimb este o foarte buna sursa de proteine ! Nu se foloseste intr-adevar in curele de vindecare tocmai fiindca nu are fibre (constipa) dar se poate manca din cand in cand in situatiile in care nu se mananca proteine animale ! In perioadele de post taranii combina fasolea scazuta cu prune uscate pt a suplini lipsa de fibre a fasolei , iata o mica lectie de nutritie traditional romaneasca ! In ciorbe se poate folosi un pic mai des chiar cu un pic de ceapa cruda Smile dar in aceleasi conditii de mai sus , adica nu si carne si fasole !

Referitor la fibre ele se gasesc in toate vegetalele in radacinoase in special si in cerealele integrale, in coaja lor mai exact !

steve

Mesaje : 62
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  scarface Mier Mai 12, 2010 1:27 pm

Excelent raspuns Steve. Adevarat a inviat !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  loret72 Vin Iul 23, 2010 5:48 am

n-am fost niciodata deacord cu dietele stricte sunt un chin.... ar trebui sa simti sa mananci sanatos si sa nu ti se para o pedeapsa numai pentru ca vrei sa slabesti.
acum de cand l-am intanlit pe scarfaca parca e alceva . a avut o foarte mare influenta aspra modului meu de viata.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi" Empty Re: Dieta Pritikin - "Daca am putea sa respectam o astfel de dieta am fi cu totii mai sanatosi"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum