Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vindecare diabet prin dieta

2 participanți

In jos

Vindecare diabet prin dieta Empty Vindecare diabet prin dieta

Mesaj  DanC Mar Dec 01, 2015 12:53 am


In acest film este vorba de 6 indivizi bolnavi de diabet (doi cu diabet de tip I, si patru cu diabet de tip II) , dependenti de insulina si medicamente, care merg la o clinica medicala din Arizona , numita "Tree Of Life Rejuvenation Center" (Copacul vietii) si acolo , timp de 30 de zile, li se schimba din temelii stilul de viata, fiind trecuti pe o dieta vegetariana crudivora, alternandu-se perioadele de miscare fizica, cu cele de relaxare. Rezultatele sunt spectaculoase: Patru dintre ei renunta complet la medicamente si insulina (inclusiv unul cu diabet tip I - despre care medicina conventionala spune ca este insulino-dependent pe durata intregii vieti, boala fiind netratabila). Unul dintre ei renunta dupa doua saptamani, dar oricum si in cazul lui , efectele erau vizibile (renuntase complet la cele 17 medicamente, printre care si la insulina, slabise 13,5 kg si avea valori normale ale tensiunii arteriale). Cel de-al 6- lea , cel mai rebel si conditionat dintre toti, care avea diabet de tip I din copilarie, nu a respectat conditiile de vindecare 100%. Cu toate acestea, a ajuns sa-si injecteze 5 unitati de insulina in loc de 70, cate lua de obicei, in final schimbandu-si si el atitudinea si stilul de viata. Ne sunt prezentate incercarile psihologice prin care trec eroii nostrii si lupta cu ideile preconcepute, cu multiplele conditionari pe care societatea, medicina conventionala, mass media , anturajul, parintii, rudele, etc. ni le-au oferit de cand am venit pe lume. Un film emotionant, avand o singura concluzie: Diabetul este vindecabil doar prin dieta!

http://www.filmedocumentare.com/dand-inapoi-diabetul-in-30-de-zile/
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Vindecare diabet prin dieta Empty Re: Vindecare diabet prin dieta

Mesaj  scarface Mar Dec 01, 2015 2:46 am

nu e vorba de dieta cat de eliminarea fricii ....corpul se autoregleaza singur..problema o constituie doar teama indusa de medici pacientilor in legatura cu aceasta boala si injectarea la prea multa insulina. Tot ce se face e pe dos. Nu-i de mirare ca daca se elimina frica se amelioreaza sau chiar dispare caci tocmai frica si autosugestia mentine boala
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vindecare diabet prin dieta Empty Re: Vindecare diabet prin dieta

Mesaj  DanC Mar Dec 01, 2015 3:14 am

Fara dieta nu rezolvi absolut nimic.Atata vreme cat te otravesti poti sa fii cel mai neinfricat ca e tot degeaba.Stiu un centru la noi in zona exact pe acelasi principiu deschis de adventisti din USA ,am un prieten care lucreaza acolo (preda cursuri de sport/nutritie dar este un autodidact)si am ramas uimit cand mi-a povestit ce se intampla acolo numai prin dieta,cati oameni cu diabet se pun pe picioare.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Vindecare diabet prin dieta Empty Re: Vindecare diabet prin dieta

Mesaj  scarface Mar Dec 01, 2015 4:26 am

pai e calr ca daca nu faci NIMIC nu exista nimic ca sa-ti schimbe psihicul...deci ceva trebuie sa faci...indiferent ca se numeste DIETA sau remedii sau credinta...etc
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vindecare diabet prin dieta Empty Re: Vindecare diabet prin dieta

Mesaj  DanC Joi Dec 17, 2015 6:38 am

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Vindecare diabet prin dieta Empty Re: Vindecare diabet prin dieta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum