Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

+3
andrei
radu19
mireille
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  mireille Dum Ian 03, 2010 4:41 am

Zilele trecute a venit cineva la usa cu carticele gratuite despre Hristos...bineinteles printre altele am intrebat ce scrie in cartile alea...bineinteles...cu abureala de rigoare...credea ca chiar habar nu am nimic despre credinta mea ortodoxa....eeiii...si surpriza...i-am raspuns la aberatiile pe care le zicea.Am mai intalnit persoane de genul asta care au incercat sa ma convinga de anumite conceptii,de fapt cred ca sunt la orice pas....Domnule, lasati oamenii sa hotarasca singuri in ce vor sa creada si cum vor sa creada si ce zi sa serbeze...omul e liber sa aleaga...cateva informatii pentru cei care nu stiu principiile altor secte si incearca sa ni le bage pe gat...Culte religioase care cred într-un Dumnezeu unic sunt ORTODOX, CATOLIC, BAPTIST, PENTICOSTAL, EVANGHELIC, etc. Cultul religios ADVENTIST DE ZIUA A 7-A susţine în mod eronat şi tendenţios că orto-catolicii ar crede în 3 dumnezei, din cauză că adventiştii nu recunosc SFÂNTA TREIME în nici un mod, deşi avem destule reprezentări ale unei TREIMI şi în plan material: informaţie/energie/materie.Deşi adventiştii î-L identifică pe Isus cu Dumnzeu Tatăl, Martorii lui Iehova care s-au născut din doctrina adventistă nu-L mai recunosc pe Isus ca Dumnezeu de o fiinţă cu Tatăl şi evident nici o formă de reprezentare a SFINTEI TREIMI. Mai mult, aceste culte religioase, ADVENTIST şi MARTORII, au răspândit zvonul că orto-catolicii au 3 D-zei datorită faptului că SFÂNTA TREIME în opinia lor ar reprezenta 3 entitati diferite şi nu 3 ipostaze ale aceluiaş Dumnezeu.
Tot adventistii din cauza ca nu sunt recunoscuti de catre catolici ca biserica crestina care se afla in ADEVAR il declara pe PAPA oricare ar fi el, ANTICRIST. Adventistii merg mai departe si calca in picioare invatatura lui Pavel privitoare la ziua de odihna si mancare. Ei limiteaza pedeapsa vesnica si declara că Raiul va fi tot pe Pamant (vezi induiosatorul si pateticul film Final Events - The Bible Prophecy, unde la final asistam la conferinte comune oameni-ingeri care au loc în Cer unde ni se prezinta cărţoaie cu "inregistrarile" fiecaruia dintre cei condamnaţi. Apoi cei mantuiti sunt dusi iar pe pamant unde gasesc acelasi decor REGENERAT, plin cu barbati, femei si copii, desi Mantuitorul Isus spune ca cei mantuiti vor fi ca ingerii din cer, adica FARA SEX SI VÂRSTĂ).
Mai mult, intr-o totala lipsa de logica, pacatosii sunt inviati nu pentru pedeapsa vesnica, ci pentru batalia finala de dupa mia de ani, doar ca sa fie expusi apoi unui foc mistuitor din cer. In apocalipsa scrie invers, ca INVIEREA GENERALA are loc dupa mia de ani si batalia finala cu Satan.
Sa nu mai amintim si de Sfintii Parinti ai Bisericii care au interpretat Biblia in cel mai bun mod cu putinta, iar opera lor este inestimabila, totul ramanand stabilit in cele sapte Sinoade Ecumenice mari si late...si la usa mea vine un invatacel, care a primit o invatatura "reformata" care din pacate nu mai are esenta, si imi zice ca adevarul e la el...

Desi mantuirea vine prin credinta in Isus Hristos, iata ca sectele antihristice sustin ca mantuirea vine numai prin dobandirea
calitatii de membru al respectivelor secte.
Am avut onoarea si ocazia sa vorbesc si cu un pastor din Danemarca...da de ce finete a dat dovada si o amabilitate aparte..neincercand sa bage nimanui pe gat credinta sa...spre deosebire de Romania unde la orice pas se gaseste cate unu sa iti ofere pe gratis o carte si chiar....RAIUL.SmileSmileSmileSmile

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty emaus

Mesaj  radu19 Lun Feb 08, 2010 9:42 am

Intr-adevar martorii lui Iehova sunt antihristi si nu vreau sa vorbesc despre ei.

Vad ca ai o parere proasta despre adventisti, ai putea sa te uiti in fiecare seara de la ora 6 (pana pe 14 februarie) la o serie de conferinte cu pastorul Nicu Butoi (Casa de cultura, Bacau) http://nicubutoi.ro/

Eu sunt ortodox si am inceput sa realizez ca suntem orbiti de traditii, si religia care o am ma tine departe de Dumnezeu.
De ce trebuie sa imi marturisesc pacatele preotului si sa se roage el pentru mine? Dumnezeu nu ma aude? Cine a pus un intermediar? Dumnezeu l-a pus? sau a fost pus de oameni?
De ce trebuie sa fac pomeni pentru sufletele rudelor care nu mai sunt printre noi? Vor fi tratate altfel de catre Dumnezeu daca fac aceasta pomana?

Adventistii sunt o secta antihrista pentru ca tin sambata? Din cate stiu Papa a schimbat ziua de odihna din sambata in duminica, in trecut ierta pacatele in schimbul unei sume de bani, pe fruntea papei scrie "Vicarivs Filii Dei" care se traduce "Inlocuitorul fiului lui Dumnezeu" crezi ca avem o religie crestina?

Bineinteles si noi ortodcsii avem oameni de la care avem ce invata, unul dintre ei este parintele Cleopa.
Pastorul Nicu Butoi vorbeste in toata lumea, luna aceasta s-a intors in Romania special pentru aceste conferinte. Te rog sa arunci un ochi pe http://nicubutoi.ro/ si sunt sigur ca iti vei schimba parerea despre adventisti.

radu19

Mesaje : 1
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  andrei Lun Feb 08, 2010 11:28 am

Nu cunosc foarte multe nici despre Martorii lui Iehova nici despre Adventisti dar au fost mai multe argumente puse in discutie, nu numai ce zi se tine, sambata sau duminica. De altfel sa dezbati daca Dumnezeu a vrut sa ti sambata sau duminica nici nu cred ca are rost, alege o zi dintre cele 2 sa meditezi, sa te rogi, sa vorbesti cu Dumnezeu si cred ca nu se supara Smile.
Pomana pentru cei ce au murit e probabil pentru a indemna la intrajutorare in comunitati, e important sa se faca din toata inima oricum dar si indemnul din partea religiei te poate indemna sa te gandesti la cei care nu mai sunt pentru noi, eventual sa te rogi pentru ei, lucru care uneori poate sa conteze. Nu trebuie sa cadem insa in ritualuri mecanice in care nu ne implicam sufleteste, evident.
Daca nu ai nevoie de intermediar, de ce ai nevoie sa schimbi religia ca sa comunici cu Dumnezeu Smile ? Nu cunosc detalii tehnice dar cred ca un preot trebuie sa aiba si rolul de indrumator, nu doar sa-ti marturisesti pacatele si sa te intorci sa-ti traiesti viata la fel cum o traiai si pana atunci. Cred ca daca vrei sa stai de vorba cu un preot bun care sa te indrume o sa-l gasesti. Eu m-am nascut tot ortodox si nu vad de ce as schimba religia, nu vad cu ce m-ar ajuta. Cum ai spus si tu sunt oameni deosebiti care au trait sau traiesc in religia ortodoxa si cred ca sunt destul de multi contemporani sau aproape contemporani cu noi.
Poti sa citesti si Biblia in care vei gasi toate informatiile importante de care ai nevoie, adica principiile unei vieti traita in armonie cu legile divine. Cred ca daca vrei sa pui bazele unei comunicari cu Dumnezeu si ale unei vieti armonioase, nu daca ai religia potrivita e cea mai importanta intrebare.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  mireille Mar Feb 09, 2010 7:27 am

radu191289 a scris:Intr-adevar martorii lui Iehova sunt antihristi si nu vreau sa vorbesc despre ei.

Vad ca ai o parere proasta despre adventisti, ai putea sa te uiti in fiecare seara de la ora 6 (pana pe 14 februarie) la o serie de conferinte cu pastorul Nicu Butoi (Casa de cultura, Bacau) http://nicubutoi.ro/

Eu sunt ortodox si am inceput sa realizez ca suntem orbiti de traditii, si religia care o am ma tine departe de Dumnezeu.
De ce trebuie sa imi marturisesc pacatele preotului si sa se roage el pentru mine? Dumnezeu nu ma aude? Cine a pus un intermediar? Dumnezeu l-a pus? sau a fost pus de oameni?
De ce trebuie sa fac pomeni pentru sufletele rudelor care nu mai sunt printre noi? Vor fi tratate altfel de catre Dumnezeu daca fac aceasta pomana?

Adventistii sunt o secta antihrista pentru ca tin sambata? Din cate stiu Papa a schimbat ziua de odihna din sambata in duminica, in trecut ierta pacatele in schimbul unei sume de bani, pe fruntea papei scrie "Vicarivs Filii Dei" care se traduce "Inlocuitorul fiului lui Dumnezeu" crezi ca avem o religie crestina?

Bineinteles si noi ortodcsii avem oameni de la care avem ce invata, unul dintre ei este parintele Cleopa.
Pastorul Nicu Butoi vorbeste in toata lumea, luna aceasta s-a intors in Romania special pentru aceste conferinte. Te rog sa arunci un ochi pe http://nicubutoi.ro/ si sunt sigur ca iti vei schimba parerea despre adventisti.

te cam contrazici. zici ca avem ce invata de la pr cleopa? ce ai invatat tu de la el? cred ca daca te-ar auzi ce parere ai despre confesiunea ta, daca chiar esti ortodox, s-ar rasuci in mormant. deci nu poti sa afirmi ce ai scris mai sus, si sa zici ca avem ce invata de la pr cleopa, pt ca se bat cap in cap. si pana la urma ori pr cleopa, ori pastorul. eu cred ca pr cleopa - care a fost cioban la inceput, l-ar fi facut pe orice pastor cu studii. si pr cleopa s-a spovedit, si el a facut pomeniri, si el a fost un INTERMEDIAR catre Dumnezeu. deci trebuie sa fii hotarat: ori il apreciezi pe pr cleopa, care chiar merita, ori nu.

stii cine a fost primul intermediar inte oameni si Dumnezeu? HRISTOS! ...atunci cand s-a rugat in Gradina Ghetsimani, pentru apostolii sai si pentru lume, inainte sa fie vandut. Apoi i-a trimis pe apostolii Sai in lume, sa fie intermediari (acest cuvant e totusi cam plastic-noi folosim cuv. mijlocitori). Apostolii au hirotonit episcopi (Timotei, Tit, s.a.), apoi preoti , diaconi, si tot asa pana azi, episcopii hirotonesc preoti si diaconi, transmitand harul.

intr-adevar, fiecare se poate ruga pt el insusi, isa la fel de bine ne putem ruga si pentru cei apropiati: dusmani sau prieteni. deci foecare om poate fi mijlocitor intr-un fel, dar mai ales un preot.

cand mergi la spovedit , nu ii spui pacatele preotului, ca nu e el chiar asa de curios de ce pacate ai tu. le spui inaintea lui Dumnezeu in fata Sfantului Altar. Preotul este mijlocitorul care te dezleaga de pacat prin harul sau (vezi : Carora veti ierta pacatele se vor ierta, si ccarora le veti tine tinute vor fi - asta le-a transmis Mantuitorul Apostolilor si urmasilor, nu mai stiu exact unde scrie, dar poti cauta personal citind Biblia Ortodoxa), si iti recomanda ce sa faci ca sa nu mai faci pacate care il inrobesc pe om si il ditrug, putand astfel sa te impartasesti.

poamana este o "fapta buna". poti face o pomana tu care esti viu pentru tine, cand ajuti pe cineva cu mancare, haine, etc. deci pt sufletelul tau, ca in Biblie scie faptul ca credinta fara fapte este moarta. si la fel de bine poti da de pomana pt cei morti, mai ales care au murit in pacate grele, in eventualitatea ca ei cat au fost vii nu "au putut" sa faca fapte bune. deci faci in numele lor. si cel care primeste pomana spune Dumnezeu sa-l ierte! (INtr-un fel este dator sa se roage si el). deci asa cum esti intermediar pt tine in fata lui Dumnezeu, asa poti fi si pt altii, vii sau morti...ce, crezi ca Dumnezeu te aude numai atunci cand te rogi pt tine? Very Happy

si in ultimul rand : Traditia nu orbeste, ci lumineaza. Ma refer la Sfanta Traditie si la scrierile Sfintilor Parinti din primele veacuri, nu la traditia bunicii care zice ca nu stiu ce e bine... . Traditia a fost inainte de Biblie, ca nu s-au scris cartile Bibliei imediat dupa Invierea lui Hristos, ci la cativa ani buni dupa eveniment.

Despre PAPA e alta treaba. Nici el saracul nu e pe directia lui ...
NU a schimbat el Sambata, ci primii crestini, dupa Mantuitorul, care a inviat in PRIMA ZI A SAPT, care era Duminica, si pt a intari Duminica, S-a aratat lui Toma peste o saptamana, tot DUMINICA. Duhul Sfant s-a pogorat peste Apostoli TOT DUMINICA...deci unde e PAPA. INtr-adevar in timpul lui Constantin cel Mare s-a oficializat Duminica, dar ea se tinea cu mult timp inaintea lui , ca ZI A INVIERII. Deci nu confunda catolicismul cu ortodoxia.

Sunt multi pastori foarte bine pregatiti, destepti, care duc o viata rationala si ponderata, dar s-a eradicat cam mult prea mult din Invatatura adevaratei biserici dinainte de protestantism. Sa nu uitam ca protestantismul a fost o reactie la catolicism, si la indulgentele papei, nu la ortodoxie. Ceea ce a dorit Luther a fost sa mai indrepte lucrurile dar le-a indreptat pana s-a aplecat stalpul in cealalta extrema. Oricum e mult de discutat. Dar daca esti un ortodox autentic, care tii posturile si te rogi, si ma faci si fapte bune, mai citesti o carte din glorioasa noastra Sfanta Traditie nu ai cum sa fii dezamagit de credinta ta, pt ca iti dai seama de unde vii si unde te duci.

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  mireille Mar Feb 09, 2010 7:40 am

andrei a scris:Nu cunosc foarte multe nici despre Martorii lui Iehova nici despre Adventisti dar au fost mai multe argumente puse in discutie, nu numai ce zi se tine, sambata sau duminica. De altfel sa dezbati daca Dumnezeu a vrut sa ti sambata sau duminica nici nu cred ca are rost, alege o zi dintre cele 2 sa meditezi, sa te rogi, sa vorbesti cu Dumnezeu si cred ca nu se supara Smile.
Pomana pentru cei ce au murit e probabil pentru a indemna la intrajutorare in comunitati, e important sa se faca din toata inima oricum dar si indemnul din partea religiei te poate indemna sa te gandesti la cei care nu mai sunt pentru noi, eventual sa te rogi pentru ei, lucru care uneori poate sa conteze. Nu trebuie sa cadem insa in ritualuri mecanice in care nu ne implicam sufleteste, evident.
Daca nu ai nevoie de intermediar, de ce ai nevoie sa schimbi religia ca sa comunici cu Dumnezeu Smile ? Nu cunosc detalii tehnice dar cred ca un preot trebuie sa aiba si rolul de indrumator, nu doar sa-ti marturisesti pacatele si sa te intorci sa-ti traiesti viata la fel cum o traiai si pana atunci. Cred ca daca vrei sa stai de vorba cu un preot bun care sa te indrume o sa-l gasesti. Eu m-am nascut tot ortodox si nu vad de ce as schimba religia, nu vad cu ce m-ar ajuta. Cum ai spus si tu sunt oameni deosebiti care au trait sau traiesc in religia ortodoxa si cred ca sunt destul de multi contemporani sau aproape contemporani cu noi.
Poti sa citesti si Biblia in care vei gasi toate informatiile importante de care ai nevoie, adica principiile unei vieti traita in armonie cu legile divine. Cred ca daca vrei sa pui bazele unei comunicari cu Dumnezeu si ale unei vieti armonioase, nu daca ai religia potrivita e cea mai importanta intrebare.

normal ca in fata lui Dumnezeu nu conteaza in ce zi te rogi, mai ales daca te rogi in fiecare zi Wink . Problema se pune ca noi ortodocsii cinstim Duminica pt ca atunci a Inviat Hristos. Atunci se face Sfanta Liturghie la toate bisericile. La manastiri se face in fiecare zi...deci poti sa te rogi in fiecare zi, dar MAI ALES Duminica.

Frumoasa coceptia despre pomana. Fiecare om care primeste pomana(ca e sarac sau bogat), fie ca e pt cei morti sau pt cei vii, are datoria sa se si roage pt cel care i-a dat-o, sau pt cel in numele caruia i s-a dat. Si e firesc asa ceva...eu daca iti dau op haina si o gura de mancare cand AI NEVOIE, cel mai de pret lucru pe care il pot pprimi inapoi mi se pare normal sa fie o rugaciune alaturi de "bodaproste(dumnezeu sa te ierte, sau sa-i ierte pe mori)"

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Vin Feb 19, 2010 12:40 pm

Zilele trecute a venit cineva la usa cu carticele gratuite despre Hristos...bineinteles printre altele am intrebat ce scrie in cartile alea...bineinteles...cu abureala de rigoare...credea ca chiar habar nu am nimic despre credinta mea ortodoxa....eeiii...si surpriza...i-am raspuns la aberatiile pe care le zicea.Am mai intalnit persoane de genul asta care au incercat sa ma convinga de anumite conceptii,de fapt cred ca sunt la orice pas....Domnule, lasati oamenii sa hotarasca singuri in ce vor sa creada si cum vor sa creada si ce zi sa serbeze...omul e liber sa aleaga...cateva informatii pentru cei care nu stiu principiile altor secte si incearca sa ni le bage pe gat...Culte religioase care cred într-un Dumnezeu unic sunt ORTODOX, CATOLIC, BAPTIST, PENTICOSTAL, EVANGHELIC, etc. Cultul religios ADVENTIST DE ZIUA A 7-A susţine în mod eronat şi tendenţios că orto-catolicii ar crede în 3 dumnezei, din cauză că adventiştii nu recunosc SFÂNTA TREIME în nici un mod, deşi avem destule reprezentări ale unei TREIMI şi în plan material: informaţie/energie/materie.Deşi adventiştii î-L identifică pe Isus cu Dumnzeu Tatăl, Martorii lui Iehova care s-au născut din doctrina adventistă nu-L mai recunosc pe Isus ca Dumnezeu de o fiinţă cu Tatăl şi evident nici o formă de reprezentare a SFINTEI TREIMI. Mai mult, aceste culte religioase, ADVENTIST şi MARTORII, au răspândit zvonul că orto-catolicii au 3 D-zei datorită faptului că SFÂNTA TREIME în opinia lor ar reprezenta 3 entitati diferite şi nu 3 ipostaze ale aceluiaş Dumnezeu.
Tot adventistii din cauza ca nu sunt recunoscuti de catre catolici ca biserica crestina care se afla in ADEVAR il declara pe PAPA oricare ar fi el, ANTICRIST. Adventistii merg mai departe si calca in picioare invatatura lui Pavel privitoare la ziua de odihna si mancare. Ei limiteaza pedeapsa vesnica si declara că Raiul va fi tot pe Pamant (vezi induiosatorul si pateticul film Final Events - The Bible Prophecy, unde la final asistam la conferinte comune oameni-ingeri care au loc în Cer unde ni se prezinta cărţoaie cu "inregistrarile" fiecaruia dintre cei condamnaţi. Apoi cei mantuiti sunt dusi iar pe pamant unde gasesc acelasi decor REGENERAT, plin cu barbati, femei si copii, desi Mantuitorul Isus spune ca cei mantuiti vor fi ca ingerii din cer, adica FARA SEX SI VÂRSTĂ).
Mai mult, intr-o totala lipsa de logica, pacatosii sunt inviati nu pentru pedeapsa vesnica, ci pentru batalia finala de dupa mia de ani, doar ca sa fie expusi apoi unui foc mistuitor din cer. In apocalipsa scrie invers, ca INVIEREA GENERALA are loc dupa mia de ani si batalia finala cu Satan.
Sa nu mai amintim si de Sfintii Parinti ai Bisericii care au interpretat Biblia in cel mai bun mod cu putinta, iar opera lor este inestimabila, totul ramanand stabilit in cele sapte Sinoade Ecumenice mari si late...si la usa mea vine un invatacel, care a primit o invatatura "reformata" care din pacate nu mai are esenta, si imi zice ca adevarul e la el...

Desi mantuirea vine prin credinta in Isus Hristos, iata ca sectele antihristice sustin ca mantuirea vine numai prin dobandirea
calitatii de membru al respectivelor secte.
Am avut onoarea si ocazia sa vorbesc si cu un pastor din Danemarca...da de ce finete a dat dovada si o amabilitate aparte..neincercand sa bage nimanui pe gat credinta sa...spre deosebire de Romania unde la orice pas se gaseste cate unu sa iti ofere pe gratis o carte si chiar....RAIUL.



...mireille,
Inainte de a scrie niste aberatii, iti recomand sa te documentezi in ce priveste istoriasi doctrina bisericii Adventiste deziua a 7-a; chiar nu pot sa inteleg pana la urma ori esti batut(a)in cap ori esti nebun(a) de legat?(e valabil pt.toti ceilalti care au aceleasi idei distorsionate ca tine.
Cum poti posta asemenea tampenii fara sa fi cercetat inainte ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  andrei Vin Feb 19, 2010 10:55 pm

gabita a scris:
...mireille,
Inainte de a scrie niste aberatii, iti recomand sa te documentezi in ce priveste istoriasi doctrina bisericii Adventiste deziua a 7-a; chiar nu pot sa inteleg pana la urma ori esti batut(a)in cap ori esti nebun(a) de legat?(e valabil pt.toti ceilalti care au aceleasi idei distorsionate ca tine.
Cum poti posta asemenea tampenii fara sa fi cercetat inainte ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Nu ca as impartasi opinia mireillei, nu cunosc detalii despre biserica Adventiste de ziua a 7-a, m-am nascut ortodox si sunt fericit cu asta, nu vad de ce as lua la rand religiile ca sa-l gasesc pe Dumnezeu. Dar cred ca jignind oamenii si facandu-i nebuni nu te va ajuta sa argumentenzi cat de buna este biserica Adventiste de ziua a 7-a Smile. Poate este, nu zic nu, dar in general o discutie se poarta cu argumente si nu de genul esti nebun si batut in cap daca crezi ca religia mea este proasta.
Parerea mea este ca aceasta discutie este oricum un flame inutil, daca cauti pe forumuri daca religia ta este buna ai o problema Smile. Cred ca poti ajunge sfant si fara sa ai vreo religie, avand credinta in Dumnezeu si respectand niste principii de baza simple care sunt probabil prezente in majoritatea religiilor care conteaza, comuniunea cu Dumnezeu depinde oricum in primul rand de actiunile tale.
Offtopic: foloseste butonul quote daca vrei sa citezi pe cineva Smile
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Sam Feb 20, 2010 11:16 am

andrei a scris:
gabita a scris:
...mireille,
Inainte de a scrie niste aberatii, iti recomand sa te documentezi in ce priveste istoriasi doctrina bisericii Adventiste deziua a 7-a; chiar nu pot sa inteleg pana la urma ori esti batut(a)in cap ori esti nebun(a) de legat?(e valabil pt.toti ceilalti care au aceleasi idei distorsionate ca tine.
Cum poti posta asemenea tampenii fara sa fi cercetat inainte ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Nu ca as impartasi opinia mireillei, nu cunosc detalii despre biserica Adventiste de ziua a 7-a, m-am nascut ortodox si sunt fericit cu asta, nu vad de ce as lua la rand religiile ca sa-l gasesc pe Dumnezeu. Dar cred ca jignind oamenii si facandu-i nebuni nu te va ajuta sa argumentenzi cat de buna este biserica Adventiste de ziua a 7-a Smile. Poate este, nu zic nu, dar in general o discutie se poarta cu argumente si nu de genul esti nebun si batut in cap daca crezi ca religia mea este proasta.
Parerea mea este ca aceasta discutie este oricum un flame inutil, daca cauti pe forumuri daca religia ta este buna ai o problema Smile. Cred ca poti ajunge sfant si fara sa ai vreo religie, avand credinta in Dumnezeu si respectand niste principii de baza simple care sunt probabil prezente in majoritatea religiilor care conteaza, comuniunea cu Dumnezeu depinde oricum in primul rand de actiunile tale.
Offtopic: foloseste butonul quote daca vrei sa citezi pe cineva Smile

Hm,intr-o lume surda glasul adevarului pare o nebunie pt.unul ca tine care probabil ti-ai pierdut demult identitatea.
restul sters de admin
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  andrei Sam Feb 20, 2010 11:49 am

In continuare refuzi sa porti aceasta discutie cu argumente si preferi sa-i faci pe altii nebuni. Dupa rationamentul tau, un om care traieste izolat si nu are access de-alungul vietii la biserica Adventista de ziua a 7-a n-are nici o sansa de mantuire. Daca esti mai intelept, impartaseste-ne din intelepciunea ta, tortionari sunt destui.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Sam Feb 20, 2010 12:14 pm

andrei a scris:In continuare refuzi sa porti aceasta discutie cu argumente si preferi sa-i faci pe altii nebuni. Dupa rationamentul tau, un om care traieste izolat si nu are access de-alungul vietii la biserica Adventista de ziua a 7-a n-are nici o sansa de mantuire. Daca esti mai intelept, impartaseste-ne din intelepciunea ta, tortionari sunt destui.


Chiar nu intelegi sau nu vrei ? Nu biserica te mantuieste ci Hristos...dar pt.asta trebuie sa afli exact care este vointa Lui fara a te incapatina sa cercetezi Biblia care este "cartea cartilor" si cu siguranta vei ramane dezamagit cand vei vedea contrastul izbitor in ceea ce crezi tu si ceea ce declara Insusi Dumnezeu.
Am fost ortodoxa ,dar am inteles si convins in urma studiului Bibliei ca ortodoxia n-are nici-o legatura cu ADEVARUL ABSOLUT pe care il doreste Dumnezeu de la noi...ce este de fapt ADEVARUL? asa dupa tine?
Sinceritatea nu este deajuns la Dumnezeu, daca ea nu este insotita de trairea adevarului prin credinta in Hristos.
Cati oameni sinceri au murit fara a fi mantuiti doar pt.simplu fapt ca ,fie au ignorat sa cerceteze care este Adevarul fie au fost nepasatori ziacand : "unde se duc toti ma duc si eu".
Sorry, cu Dumnezeu nu te poti targui...El doreste dela noi ori 100% ori nimic.
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  scarface Sam Feb 20, 2010 12:16 pm

Gabita draga, nu suntem pe maidan aici sa vorbim la modul acesta.
Acuzatii personale si exprimari la modul acesta nu sunt tolerate pe acest forum.
Tempereaza-ti te rog tonul si vorbeste civilizat si cu argumente si nu periorativ la adresa altora ca altfel zbori repede de aici.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  andrei Sam Feb 20, 2010 12:35 pm

gabita a scris:
andrei a scris:In continuare refuzi sa porti aceasta discutie cu argumente si preferi sa-i faci pe altii nebuni. Dupa rationamentul tau, un om care traieste izolat si nu are access de-alungul vietii la biserica Adventista de ziua a 7-a n-are nici o sansa de mantuire. Daca esti mai intelept, impartaseste-ne din intelepciunea ta, tortionari sunt destui.


Chiar nu intelegi sau nu vrei ? Nu biserica te mantuieste ci Hristos...dar pt.asta trebuie sa afli exact care este vointa Lui fara a te incapatina sa cercetezi Biblia care este "cartea cartilor" si cu siguranta vei ramane dezamagit cand vei vedea contrastul izbitor in ceea ce crezi tu si ceea ce declara Insusi Dumnezeu.
Am fost ortodoxa ,dar am inteles si convins in urma studiului Bibliei ca ortodoxia n-are nici-o legatura cu ADEVARUL ABSOLUT pe care il doreste Dumnezeu de la noi...ce este de fapt ADEVARUL? asa dupa tine?
Sinceritatea nu este deajuns la Dumnezeu, daca ea nu este insotita de trairea adevarului prin credinta in Hristos.
Cati oameni sinceri au murit fara a fi mantuiti doar pt.simplu fapt ca ,fie au ignorat sa cerceteze care este Adevarul fie au fost nepasatori ziacand : "unde se duc toti ma duc si eu".
Sorry, cu Dumnezeu nu te poti targui...El doreste dela noi ori 100% ori nimic.

Te contrazici singur(a). Ba e importanta biserica ba nu este. Eu nu am spus ca religia ortodoxa e mai buna, am spus doar ca trebuie sa traiesti in legile lui Dumnezeu. Tu nu ai facut decat sa crezi ca eu sunt intr-un anumit fel fara sa ma cunosti de fapt si fara sa citesti cu atentie ce am scris eu. Eu nu am scris undeva ca ar fi suficient sa fi sincer, am vorbit de consecintele actiunilor tale si de legile lui Dumnezeu. O discutie se poarte bilateral, pe marginea a ce a discutat fiecare, nu exprimand o idee fixa indiferent de ce spun ceilalti.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Sam Feb 20, 2010 1:11 pm

scarface a scris:Gabita draga, nu suntem pe maidan aici sa vorbim la modul acesta.
Acuzatii personale si exprimari la modul acesta nu sunt tolerate pe acest forum.
Tempereaza-ti te rog tonul si vorbeste civilizat si cu argumente si nu periorativ la adresa altora ca altfel zbori repede de aici.


Aha,nu stiu de ce folosesti un limbaj atat de lipsit de bun simt,dar sincer ma asteptam un admin sa aiba totus un limbaj civilizat si manierat.Nu cred ca am ofensat p cineva cu parerea mea si de asemenea nu am folosit nici un limbaj vulgar sau lipsit de bun simt....sau nu stii sa faci diferenta intre un vocabular de maidan si o exprimare de opinie a cuiva ?

Si de cand in Romania e interzisa libera exprimare de opinie a cuiva ?
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  mireille Sam Feb 20, 2010 1:38 pm

Cineva se oftica pe aici....sincer nu inteleg de ce...dar in fine...Daca consideri ca adevarul e la tine de ce oftici si ai nevoie de confirmarea noastra ca e asa? Vezi ca viata e grea, copii de crescut,salarii mici, ai cauze de stres destule, de sa sa iti omori neuronii batjocorindu-ma? Ehe...probabil ca ai chef de cearta , dar pe aici nu se cearta lumea bounce asa ca vorbeste crestineste daca tot sustii ca esti o buna crestina ce isi cunoaste biblia! confused

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Sam Feb 20, 2010 1:57 pm

mireille a scris:Cineva se oftica pe aici....sincer nu inteleg de ce...dar in fine...Daca consideri ca adevarul e la tine de ce oftici si ai nevoie de confirmarea noastra ca e asa? Vezi ca viata e grea, copii de crescut,salarii mici, ai cauze de stres destule, de sa sa iti omori neuronii batjocorindu-ma? Ehe...probabil ca ai chef de cearta , dar pe aici nu se cearta lumea bounce asa ca vorbeste crestineste daca tot sustii ca esti o buna crestina ce isi cunoaste biblia! confused


Si daca viata e grea,copii de crescut,salarii mici etc.eu ma intreb cum ai timp totusi sa te ocupi in a scrie niste ineptii ,aberatii ,sau pareri nefondate pe un forum ? fa-ti totusi un timp de cerceteaza mai bine lucrurile decat sa afirmi ceva nefondat fara sa gandesti ce scrii...
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  mireille Sam Feb 20, 2010 2:17 pm

gabita a scris:
mireille a scris:Cineva se oftica pe aici....sincer nu inteleg de ce...dar in fine...Daca consideri ca adevarul e la tine de ce oftici si ai nevoie de confirmarea noastra ca e asa? Vezi ca viata e grea, copii de crescut,salarii mici, ai cauze de stres destule, de sa sa iti omori neuronii batjocorindu-ma? Ehe...probabil ca ai chef de cearta , dar pe aici nu se cearta lumea bounce asa ca vorbeste crestineste daca tot sustii ca esti o buna crestina ce isi cunoaste biblia! confused


Si daca viata e grea,copii de crescut,salarii mici etc.eu ma intreb cum ai timp totusi sa te ocupi in a scrie niste ineptii ,aberatii ,sau pareri nefondate pe un forum ? fa-ti totusi un timp de cerceteaza mai bine lucrurile decat sa afirmi ceva nefondat fara sa gandesti ce scrii...


Eu nu am viata grea, eu vorbeam de tine ca ai stres cu altele ,nu mai arunca si ultimul neuron pe aici...pt.ca doar un om stresat poate reactiona astfel. Apropo, cine zice ca sunt aberatii cele zise de mine? TU? Si cine esti tu? HRISTOS? Esti mai presus de lege si de Biblie? Pt.ca daca nu ai observat eu am zis ce scrie in Bilblie. RUSINE celor ce isi parasesc religia, rezultand astfel ca nu sunt suficient de intelepti sa o inteleaga si au ales ceva mai usor de inteles,interepretand fiecare ce ii place si cum ii place din Biblie. Deci tu nu ai ce sa ma contrazici pe mine in legatura cu religia mea pe care tu nu ai fost in stare sa o intelegi si sa o aplici si ai abandonat-o, pt ca eu cat de cat am inteles-o si am cercetat-o. Drum bun in viata si un post folositor va doresc!

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty cine esti tu?

Mesaj  lala2004 Sam Feb 20, 2010 3:14 pm

gabita a scris:
scarface a scris:Gabita draga, nu suntem pe maidan aici sa vorbim la modul acesta.
Acuzatii personale si exprimari la modul acesta nu sunt tolerate pe acest forum.
Tempereaza-ti te rog tonul si vorbeste civilizat si cu argumente si nu periorativ la adresa altora ca altfel zbori repede de aici.


Aha,nu stiu de ce folosesti un limbaj atat de lipsit de bun simt,dar sincer ma asteptam un admin sa aiba totus un limbaj civilizat si manierat.Nu cred ca am ofensat p cineva cu parerea mea si de asemenea nu am folosit nici un limbaj vulgar sau lipsit de bun simt....sau nu stii sa faci diferenta intre un vocabular de maidan si o exprimare de opinie a cuiva ?

Si de cand in Romania e interzisa libera exprimare de opinie a cuiva ?
cum iti permiti sa vorbesti asa cu scarface? eu cred ca tu nu stii sa faci diferenta ...opinia...ca tot veni vorba...as vrea sa mi-o exprim si eu...aici nu cred ca este locul potrivit pt postarile tale. No

lala2004

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/01/2010
Varsta : 66
Localizare : capitala moldovei

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Sam Feb 20, 2010 3:39 pm

lala2004 a scris:
gabita a scris:
scarface a scris:Gabita draga, nu suntem pe maidan aici sa vorbim la modul acesta.
Acuzatii personale si exprimari la modul acesta nu sunt tolerate pe acest forum.
Tempereaza-ti te rog tonul si vorbeste civilizat si cu argumente si nu periorativ la adresa altora ca altfel zbori repede de aici.


Aha,nu stiu de ce folosesti un limbaj atat de lipsit de bun simt,dar sincer ma asteptam un admin sa aiba totus un limbaj civilizat si manierat.Nu cred ca am ofensat p cineva cu parerea mea si de asemenea nu am folosit nici un limbaj vulgar sau lipsit de bun simt....sau nu stii sa faci diferenta intre un vocabular de maidan si o exprimare de opinie a cuiva ?

Si de cand in Romania e interzisa libera exprimare de opinie a cuiva ?
cum iti permiti sa vorbesti asa cu scarface? eu cred ca tu nu stii sa faci diferenta ...opinia...ca tot veni vorba...as vrea sa mi-o exprim si eu...aici nu cred ca este locul potrivit pt postarile tale. No

Am dreptul sa te ignor ,asa ca fac uz de el.
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty atita poti?

Mesaj  lala2004 Sam Feb 20, 2010 3:55 pm

gabita a scris:
lala2004 a scris:
gabita a scris:
scarface a scris:Gabita draga, nu suntem pe maidan aici sa vorbim la modul acesta.
Acuzatii personale si exprimari la modul acesta nu sunt tolerate pe acest forum.
Tempereaza-ti te rog tonul si vorbeste civilizat si cu argumente si nu periorativ la adresa altora ca altfel zbori repede de aici.


Aha,nu stiu de ce folosesti un limbaj atat de lipsit de bun simt,dar sincer ma asteptam un admin sa aiba totus un limbaj civilizat si manierat.Nu cred ca am ofensat p cineva cu parerea mea si de asemenea nu am folosit nici un limbaj vulgar sau lipsit de bun simt....sau nu stii sa faci diferenta intre un vocabular de maidan si o exprimare de opinie a cuiva ?

Si de cand in Romania e interzisa libera exprimare de opinie a cuiva ?
cum iti permiti sa vorbesti asa cu scarface? eu cred ca tu nu stii sa faci diferenta ...opinia...ca tot veni vorba...as vrea sa mi-o exprim si eu...aici nu cred ca este locul potrivit pt postarile tale. No

Am dreptul sa te ignor ,asa ca fac uz de el.
...si eu ''sufar'' enorm...

lala2004

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/01/2010
Varsta : 66
Localizare : capitala moldovei

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Dum Feb 21, 2010 12:39 am

Pe forum-ul asta(sau altele) exista tot felul de ciudati care te ataca incalificabil doar pentru ca nu ai aceeasi opinie cu ei....Se dau religiosi si iubitori de Dumnezeu dar nu au nici un scrupul sa jigneasca atunci cand li se pare lor ca ceea ce scrii nu convine cu ideile lor fixe...Se pare ca "ochelarii de cal" au devenit o moda....si ca drept dovada mi-a disparut si postare ,in schimb raman cele care convin ideilor lor fixe.
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Dum Feb 21, 2010 1:22 am

mireille a scris:
gabita a scris:
mireille a scris:Cineva se oftica pe aici....sincer nu inteleg de ce...dar in fine...Daca consideri ca adevarul e la tine de ce oftici si ai nevoie de confirmarea noastra ca e asa? Vezi ca viata e grea, copii de crescut,salarii mici, ai cauze de stres destule, de sa sa iti omori neuronii batjocorindu-ma? Ehe...probabil ca ai chef de cearta , dar pe aici nu se cearta lumea bounce asa ca vorbeste crestineste daca tot sustii ca esti o buna crestina ce isi cunoaste biblia! confused


Si daca viata e grea,copii de crescut,salarii mici etc.eu ma intreb cum ai timp totusi sa te ocupi in a scrie niste ineptii ,aberatii ,sau pareri nefondate pe un forum ? fa-ti totusi un timp de cerceteaza mai bine lucrurile decat sa afirmi ceva nefondat fara sa gandesti ce scrii...


Eu nu am viata grea, eu vorbeam de tine ca ai stres cu altele ,nu mai arunca si ultimul neuron pe aici...pt.ca doar un om stresat poate reactiona astfel. Apropo, cine zice ca sunt aberatii cele zise de mine? TU? Si cine esti tu? HRISTOS? Esti mai presus de lege si de Biblie? Pt.ca daca nu ai observat eu am zis ce scrie in Bilblie. RUSINE celor ce isi parasesc religia, rezultand astfel ca nu sunt suficient de intelepti sa o inteleaga si au ales ceva mai usor de inteles,interepretand fiecare ce ii place si cum ii place din Biblie. Deci tu nu ai ce sa ma contrazici pe mine in legatura cu religia mea pe care tu nu ai fost in stare sa o intelegi si sa o aplici si ai abandonat-o, pt ca eu cat de cat am inteles-o si am cercetat-o. Drum bun in viata si un post folositor va doresc!


Mda, esti exact cum ma asteptam sa fii...Nu ai nici un raspuns la problemele pe care le ridica afirmatiile tale si esti incapabila sa porti un dialog pe tema data.Naivitate-mi nu este atat de sporita incat sa nu folosesc filtrul gandirii si sa nu-mi ridic intrebari.
Daca ai fi inteles o farama din Biblie ai fi gandit altfel ,ai fi privit altfel lucrurile si bineinteles ca nu ai fi scris niste afirmatii nefondate pe un forum.

Pai, tocmai ca am inteles Bibila de aceea am parasit asa zisa credinta ortodoxa care n-are nici-o legatura cu Bibila(adevarul),si asta puteai sa fi inteles si tu daca ai fi citit-o .Dar tu pe ce te bazezi cand scrii niste ineptii ori ma faci sa cred ca nu esti contienta de ceea ce declari.

Ce legatura are Biserica Adventista cu Martorii asa dupa mintea ta ? Question Question Question cunosti cumva doctrinele acestor biserici? Question ca apoi sa postezi niste prostii care nu au nici cea mai mica legatura cu realitatea? Question :?
Se pare ca limitarea ai ridicat-o la rang de virtute. Ar fi multe de zis aici dar tu nu ai cum sa pricepi pt.ca nu poti,si asta reise chiar din tot ceea ce tu ai scris . Sorry.
Bibila nu o poate intelege oricine asa.

Iar,atunci cand afirmi ceva cu atata tarie,trebuie sa poti fi si capabil sa demonstrezi,fara posibilitate de dubiu,altfel,afirmatia ramane doar o parere proprie si nu un adevar.Si, acesta este motivul pentru care societatea e blocata in tot negativismul si primitivismul existent,in falsele valori.

In rest numai bine.
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  mireille Dum Feb 21, 2010 5:32 am

Auzi,tu Gabita, pe tine cine te-a chemat la bors???....vad ca preferi borsul acru si piperat...iaca noi nu il preferam asa...asa ca fii sanatoasa ca noi si mananca mai putin piperat,sarat,usturoiat,acru....si ai sa vezi Lumina! rabbit
Uite daca chiar insisti cu polologhia de 2 bani,mergi la adunare si lamureste si auzi ce vrei sa auzi, pt.ca vad ca stomacelul tau nu suporta ceva dulcisor si bun! Cei care s-au nascut in alte religii si secte....e ok...asta e situatia...dar cei ce si-au schimbat confesiunea...sa le pocneasca obrazul de rusine, deci inclusiv si tie cyclops
Cand erai ortodoxa nici crezul nu il stiai..pt ca daca il stiai,stiai cum e situatia si intelegeai propria religie,si nu dadeai ignor ortodoxiei, si acu le stii pe toate??? Taman acu?? Bravooo! Next.. Arrow Very Happy
Si mai lasa cuvinte de duh de genu si pt. alt forum...nu de alta dar se termina...Si inca o chestie...o minte sanatoasa intr-un corp sanatos....TRATEAZA-TI CORPUL!

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  lala2004 Dum Feb 21, 2010 5:52 am

mireille a scris:Auzi,tu Gabita, pe tine cine te-a chemat la bors???....vad ca preferi borsul acru si piperat...iaca noi nu il preferam asa...asa ca fii sanatoasa ca noi si mananca mai putin piperat,sarat,usturoiat,acru....si ai sa vezi Lumina! rabbit
Uite daca chiar insisti cu polologhia de 2 bani,mergi la adunare si lamureste si auzi ce vrei sa auzi, pt.ca vad ca stomacelul tau nu suporta ceva dulcisor si bun! Cei care s-au nascut in alte religii si secte....e ok...asta e situatia...dar cei ce si-au schimbat confesiunea...sa le pocneasca obrazul de rusine, deci inclusiv si tie cyclops
Cand erai ortodoxa nici crezul nu il stiai..pt ca daca il stiai,stiai cum e situatia si intelegeai propria religie,si nu dadeai ignor ortodoxiei, si acu le stii pe toate??? Taman acu?? Bravooo! Next.. Arrow Very Happy
Si mai lasa cuvinte de duh de genu si pt. alt forum...nu de alta dar se termina...Si inca o chestie...o minte sanatoasa intr-un corp sanatos....TRATEAZA-TI CORPUL!
Sint de acord cu tine. flower

lala2004

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/01/2010
Varsta : 66
Localizare : capitala moldovei

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Dum Feb 21, 2010 5:55 am

mireille a scris:Auzi,tu Gabita, pe tine cine te-a chemat la bors???....vad ca preferi borsul acru si piperat...iaca noi nu il preferam asa...asa ca fii sanatoasa ca noi si mananca mai putin piperat,sarat,usturoiat,acru....si ai sa vezi Lumina! rabbit
Uite daca chiar insisti cu polologhia de 2 bani,mergi la adunare si lamureste si auzi ce vrei sa auzi, pt.ca vad ca stomacelul tau nu suporta ceva dulcisor si bun! Cei care s-au nascut in alte religii si secte....e ok...asta e situatia...dar cei ce si-au schimbat confesiunea...sa le pocneasca obrazul de rusine, deci inclusiv si tie cyclops
Cand erai ortodoxa nici crezul nu il stiai..pt ca daca il stiai,stiai cum e situatia si intelegeai propria religie,si nu dadeai ignor ortodoxiei, si acu le stii pe toate??? Taman acu?? Bravooo! Next.. Arrow Very Happy
Si mai lasa cuvinte de duh de genu si pt. alt forum...nu de alta dar se termina...Si inca o chestie...o minte sanatoasa intr-un corp sanatos....TRATEAZA-TI CORPUL!

Smile Smile Smile Smile
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  gabita Dum Feb 21, 2010 5:56 am

gabita a scris:
mireille a scris:Auzi,tu Gabita, pe tine cine te-a chemat la bors???....vad ca preferi borsul acru si piperat...iaca noi nu il preferam asa...asa ca fii sanatoasa ca noi si mananca mai putin piperat,sarat,usturoiat,acru....si ai sa vezi Lumina! rabbit
Uite daca chiar insisti cu polologhia de 2 bani,mergi la adunare si lamureste si auzi ce vrei sa auzi, pt.ca vad ca stomacelul tau nu suporta ceva dulcisor si bun! Cei care s-au nascut in alte religii si secte....e ok...asta e situatia...dar cei ce si-au schimbat confesiunea...sa le pocneasca obrazul de rusine, deci inclusiv si tie cyclops
Cand erai ortodoxa nici crezul nu il stiai..pt ca daca il stiai,stiai cum e situatia si intelegeai propria religie,si nu dadeai ignor ortodoxiei, si acu le stii pe toate??? Taman acu?? Bravooo! Next.. Arrow Very Happy
Si mai lasa cuvinte de duh de genu si pt. alt forum...nu de alta dar se termina...Si inca o chestie...o minte sanatoasa intr-un corp sanatos....TRATEAZA-TI CORPUL!

Smile Smile Smile Smile

ESTI RITARDATA RAU MAI FEMEIE...cand ti-am scris ca nu esti constienta ce scrii si faci n-am gresit
Chiar te rog sa ramai in ortodoxia ta ca pana la urma nici Dumnezeu nu are nevoie de tine. Dar vad ca tu te oftici in schimb eu nu dau 2 BANI pe vorbele tale de tancioc.
gabita
gabita

Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a  bibliei Empty Re: Doctrina Adventista - Iehovista, o interpretare eronata a bibliei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum