Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

nas mereu infundat

4 participanți

In jos

nas mereu infundat Empty nas mereu infundat

Mesaj  coricorina Mier Noi 26, 2014 7:12 am

Buna ziua, vreau sa va spun povestea noastra si sper sa imi dati niste sfaturi!

Am 2 baieti unul de 7 ani G si unul de 5 ani si 5 luni D.
In timpul primei sarcini am fost mereu trista din cauza unor neintelegeri cu prietenul care a fost socat de sarcina si mi-a propus sa nu o pastrez, cu parintii mei, care nu erau de accord cu sarcina deoarece nu sunt casatorita.
Eu mi-am dorit copilul (toata lumea il iubeste dupa ce s-a nascut) desi mi-a trecut prin minte si gandul de avort la insistentele celor din jur.
Sarcina a durat 40 saptamani fara nici o greata si nici o problema, inssa de la 6 luni s-a intors cu capul in jos si avea cordonul infasurat in jurul gatului. . La 40 de saptamani s-a declansat travaliul care a durat 16 ore jumate, timp in care mi s-a facut si epidurala, apoi vazand ca nu ma dilat decat 9 cm medical a decis ca o sa intru in cezariana pt ca asta era cel mai bine pt mine si copil.Am ramas cu moasa si dupa ce m-am rugat din suflet lui Dumnezeu , Acesta m-a ajutat si in 3 minute am nascut natural, un baiat de 3,750 kg perfect sanatos cu un edem pe cap de la nastere. Plangea f mult , l-am alaptat f putin pt ca mama mea si cei din jur m-au sfatuit ca ar plange din cauza ca nu se satura!
Am suplimentat cu lapte praf, apoi de la 3 luni a ramas doar pe lapte praf, refuzand sanul. Pe la 2 luni s-a inecat cu lapte din biberon si m-am speriat f tare ca o sa moara Am inceput diversificarea la 6 luni. la 9 luni mergea in picioare singurel, apoi cand avea 10 luni am ramas insarcinata cu D. in general locuiam singura tatal fiind mereu plecat.Nu au existat certuri in casa. Sarcina cu D a decurs normal, in luna a 6-7 de sarcina a murit bunica mea si am fost foarte necajita. Am nascut normal dupa un travaliu de 5-6 ore. 3,100 kg la nastere am alaptat un an. G mereu are nasul infundat si ii curge, l-am tratat de bronsiolita initial cu antibiotic cand avea 3 ani apoi am descoperit homeopatele si de 4 ani asa ne tratam. Totusi mereu ii curge nasul si e infundat!am facut clasa 0 la o scoala apoi Am incept clasa 1 la o alta scoala! De la inceputul anului scolar suntem asa! ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!

coricorina

Mesaje : 23
Data de inscriere : 26/11/2014
Varsta : 42

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  scarface Mier Noi 26, 2014 2:18 pm

de cand are nasul asa caci nu am inteles ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  corix Mier Noi 26, 2014 11:27 pm

"Totusi mereu ii curge nasul si e infundat!am facut clasa 0 la o scoala apoi Am incept clasa 1 la o alta scoala! De la inceputul anului scolar suntem asa! ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!"

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

nas mereu infundat Empty nas infundat

Mesaj  coricorina Joi Noi 27, 2014 12:25 am

De mic are frecvent muci si nas infundat. Ii trec in 2-3 saptamani, o saptamana doua nu are, apoi din nou apar mucii si nasul infundat. si cu durere de gat. dupa 3-4 zile uneori din cauza mucozitatilor -tuseste de cateva ori pe zi.Sunt transparenti- albiciosi uneori. Nu conteaza anotimpul e asa tot anul. El este un copil bland, vessel, care vrea sa fie bine pt toata lumea, sa nu supere pe nimeni. Acumcateva luni a murit broscuta testoasa si a plans mult dupa ea. Avem 2 catelusi mici unul pt G si unul pt fratele lui, iar acum 1 luna cainele Lui D a disparul- l-a luat cineva si G sufera si pt acel catel care era al fratelui lui. Mai sunt mici incidente si la scoala , un coleg mai mare l-a impins G a cazut si s-a speriat . Vrea mereu sa fie el primul la concursul inot si la scoala. Ii efrica de intuneric si de gandul ca o sa moara (aceastea sunt si spaimele mele). Sper sa imi dati un sfat. Multumesc

coricorina

Mesaje : 23
Data de inscriere : 26/11/2014
Varsta : 42

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  scarface Joi Noi 27, 2014 2:33 am

Foarte multi copii reactioneaza conform Noii medicini germane cu mucoasa nazala in urma unei despartiri sau cand se simti singuuri, chiar si singuri in pat cand dorm.
Adica ei simt ca nu pot adulmeca o persoana draga iubita, sau una care le da siguranta sau mirosul casei.
Imaginati-va un pui de animal care este dus intr-o zona straina si mama il paraseste...el incepe sa adulmece unde s-a dus mama si nu poate...si atunci mucoasa se schimba ca sa mareasca posibiltatea de adulmecare......insa candva tesutul trebuie readus inapoi la normal
si asta se repeta in fiecare zi.

Copilul meu se trezeste de ex. cu nasul infundat dimineata cand sunt plecat de acasa, desi nu a a vut guturai inainte.
Mucoasa nazala se subtiaza in faza de suferinta emotionala si se umfla in faza de vindecare ca sa fie reparata.
Aceste faze pot alterna la infinit sau numai o anumita perioada, infunctie de ce se intampla.
De ex. un copil care nu se simte sigur cand doarme singur se trezeste cu nasul infundat dar in timpul somnului respiratia este buna.
In functie de cand apare nasul infundat, mucii, etc,. se poate deduce cam de la ce sunt cauzate conflictele.

Daca un copil nu isi mai poate mirosi cainele, broasca testoasa caci au murit si percepe asta si la nivelul nasului atunci nu-i de mirare de ce are muci si nas infundat.
In plus mersul la scoala este preceput de 90% din copii cu mucoasa nazala :"nu mai pot adulmeca mama sau casa in care ma simt in siguranta", in special al copii fricosi, sensibili, introvertiti
sau cu lipsa de incredere in sine.

Este o mare greseala sa luati animale la copii caci pierderea sau moartea lor duc sigur la conflicte si suferinte si des chiar la cancer, chisturi ovariene, inflamatii de testicole, etc.
Pe langa asta de la unele animale copii se pot speria sau lua paraziti.
Cine are animale in casa pt. copii este singur de vina pt. unele din bolile copiilor.

Deci motive pt. nas infundat si muci sunt destule si nu prea ai cum sa le elimini.
Ii poti da insa "remediile Bach Mimulus, Larch, Walnut" pt. frici, lipsa de incredere in sine si pt. adaptare schimbari cauzate de mersul la scoala. etc.
Zilnic o gura din apa programata cu eticheta vreo 7-9 zile.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Dec 07, 2014 12:05 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  coricorina Joi Noi 27, 2014 12:08 pm

Va multumesc pentru sfaturi, am inceput de azi cu remediile indicate! O sa revin cu detaliile!
Nu stiam despre animale ... Stam la casa, cainele sta afara, iar la primavara o sa il duc la tara!
Va multumesc!

coricorina

Mesaje : 23
Data de inscriere : 26/11/2014
Varsta : 42

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  coricorina Dum Dec 07, 2014 11:57 am

Am facut 9 zile de remediile indicate! Nasul nu mai e infundat si secretiile s-au diminuat ! S-a imbunatatit si starea lui generala,acum e mai vesel mai linistit! Multumesc!

coricorina

Mesaje : 23
Data de inscriere : 26/11/2014
Varsta : 42

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  maximus Joi Dec 11, 2014 1:38 am

Si noi avem aceeasi problema, v-as ruga sa ne spuneti in ce dilutii ati preparat remediile respective. Multumesc

maximus

Mesaje : 7
Data de inscriere : 21/04/2011

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  scarface Joi Dec 11, 2014 1:57 am

remediile Bach nu au dilutii, adica este o dilutie fixa care nu este cunoscuta nici precizata caci dinamizarea remediilor florale se face prin expunerea la soare. Iar remediile date nu au fost pt. nas infundat ci pt. cauze emotionale/psihice
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  maximus Joi Dec 11, 2014 2:12 am

Multumesc pentru raspuns. Aceste remedii merg impreuna sau separat?

maximus

Mesaje : 7
Data de inscriere : 21/04/2011

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  scarface Joi Dec 11, 2014 3:20 am

daca eu le-am scris impreuna inseamna ca merg impreuna
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  coricorina Vin Dec 12, 2014 3:55 am

Am spus ca secretiile s-au diminuat, mai sunt f putine insa acum se plange ca il doare o nara! Se vede ca e putin rosie si putin inflamata la intrare! Vre-un sfat?!
Multumesc

coricorina

Mesaje : 23
Data de inscriere : 26/11/2014
Varsta : 42

Sus In jos

nas mereu infundat Empty Re: nas mereu infundat

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum