Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nas infundat mereu

5 participanți

In jos

Nas infundat mereu Empty Nas infundat mereu

Mesaj  ias11 Mar Aug 26, 2014 9:28 am

Buna ziua
Va scriu din nou cu o problema. Am mereu nasul infundat si din cauza aceasta nu pot respira normal.
In luna mai am fost racita iar dupa acasta raceala am ramas cu nasul infundat. Am facut investigatii si mi-a iesit o sinuzita frontala la care mi s-a dat tratament Sinupret, spray-uri cu sare de mare si antibiotice. Dupa ce am scapat de infectie. Inceput sa imi curga cu sange. Am facut injectii pt oprirea sangerarii dar nasul tot infu dat ramane. Nu imi mai curg muci deloc, pur si simplu se infunda si nu pot respira.
La servici e foarte cald si asta ma deranjeaza si mai tare. Trebuie sa folosesc spray sa il desfund
Noaptea in schimb dorm foarte bine, nu ma deranjeaza asa tare.
La ultimul control doctorul mi-a spus ca am o deviatie de sept pe partea stanga. Cum de a vazut-o numai acum?
Exista si alte tratamente in afara de operatie pt nasul asta infundat?

ias11

Mesaje : 15
Data de inscriere : 11/08/2014
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  scarface Mar Aug 26, 2014 11:22 am

nu este deloc de la deviatie de sept in general...caci deviatia de sept este demult acolo si nu face nimic.
Dar cum medicii nu inteleg cauza dau vina pe sept, il opereaza si pe urma tot la fel este sau ceva mai rau.
Ce te deranjeaza acasa sau la serviciu pe plan de miros sau pe plan generala ?
Mucoasa nazala este afectata cand iti "pute "o situatie,,..cand "ai nasul plin" de o stare/situatie/ceva/un miros ce nu-ti place...
Ce a inceput sa te deranjeze in mai cand a inceput raceala ?
Si ce ai luat pt. raceala si imediat dupa ea ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  ias11 Mar Aug 26, 2014 11:48 pm

Buna, nu imi aduc aminte sa ma fi deranjat ceva la nas ca si miros. Doar caldura de la servici ma deranjează. Dimineața sunt 23 grade iar pana la amiaz se fac cam 31 grade.
Eu am si problema cu anxietatea despre care am vorbit in alt subiect si pe care acum o tratez si e din ce in ce mai bine. Dar problema cu nasul a inceput mult n-ai târziu, exact după raceala.
Am luat ca si tratament o luna antibiotice Cefalexina, apoi Roclarin. Un spray preparat in spital si Quixx cu apa de mare. Acum folosesc Sinupret si Muconasal Spray.
Nu mai vreau spray-uri de nas pt ca dau dependentă si mi se pare ca nu mai pot respira fără ele.

ias11

Mesaje : 15
Data de inscriere : 11/08/2014
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  ias11 Mar Oct 14, 2014 10:52 pm

Buna ziua. Revin cu problema mea in legătura cu nasul. Am fost din nou la control iar diagnosticul este rinita alergică. Am scăpat de sinuzita dar nasul nu se desfunda deloc doar cu picături. Am facut si testele de alergie si sunt alergică la acarienii din praf, la ambrozie si artemisie. Ca si tratament mi s-a dat Singuler si Nazonex. E mai binisor dar nasul se usucă foarte tare. Ma deranjează foarte mult senzația asta, parca as trage praf pe nas. Ce pot sa fac in aceasta situație?
Multumesc.

ias11

Mesaje : 15
Data de inscriere : 11/08/2014
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  scarface Mier Oct 15, 2014 12:53 am

Ca-i rinita sau sinuzita, pt. corp este acelasi conflict. Pt. medic poate sa fie 2 chestii diferite, insa cauza este aceeasi ca si majoritatea simptomelor.

Cand mergi insa la un medic si acela iti spune niste prostii si face niste test, risti sa incepi sa le crezi si din acel moment facand frica pe baza medicului de acarieni si alte chestii vei dezvolta o alergie inchipuita la acele chestii.
Medicii sunt mult mai periculosi prin ceea ce spun decat ceea ce dau pacientilor caci cuvintele unui medic omoara, imbolnaveste sau salveaza in om in functie de continutul lor.
Iar atata vreme cat ei medicamentele date – care nu pot face decat si mai rau – eu si nimeni nu te poate ajuta.

Deci in primul rand ceea ce orice om cu ratiune ar trebui sa faca este sa se desparti de cuvintele, credintele si medicamente medicului.
In al doilea rand este sa depistezi cauza conform Noii medicine germane sip e urma sa incerci sa o elimini.
Orice altceva te va mentine “bolnava”..adica in faza de reparatie apare nasul infundat.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty @ scarface

Mesaj  marcel_radu Mier Oct 15, 2014 1:58 am

Imi cer scuze masculine daca am abordat prea empiric problema NMG. Cred ca n-am pus punctul pe i, acela de a cauta daca NMG accepta si cauze externe care duc la tot felul de manifestari patologice identice. Deci cu alte cuvinte cautam o legatura intentionata de a ne face rău prin orice mijloc posibil: de la o molie pe haine, la un ţânţar destept care te tine treaz cu lumina aprinsa. De la apa de la robinet care te trimite la toaleta, la stranutul nevinovat al unui virus in public. De la alergia respiratorie dupa ce bei apa, la dureri suportabile la glezna care te retin de la normalitate. De la o simpla raceala, la probleme respiratorii pt restul vieţii si mai ales noaptea ca sa nu te poti odihni. Nu aduc aminte de cârcei nocturni sau aiurea in tramvai, la sforait matinal sau nasul infundat in plina vara. De la elasticul de la ciorapi care iti opreste circulatia, la cosurile de la ceafa care apar cand umbli prea mult prin oras. Lista (mea) ar continua la nesfarsit si la prima vedere ar fi banalitati, dar însumate ne fac probleme existentiale.

Pentru ca raspunsul pe celalalt topic a fost rezonabil, revin aici pt ca am aceeasi problema de trei saptamani. Evolutia afectiunii despre care face vorbire subiectul de aici, este similara la mai multi colegi si am stiut dinainte la ce sa mă astept. Este de necrezut cum tiparul poate fi acelasi si poate fi cu nerusinare ibidem. Asta imi da de gandit si sunt suparat pe NMG care ma sfatuieste ca nu bag de seama la acest lucru si sa astept...

Bulversat de emotii am uitat sa scriu o concluzie: desigur ca NMG este o teorie ADEVARATA, descifreaza enigmele corpului uman cum ne se poate mai bine, se apropie de credinta si mai ales ne indruma pe calea ce buna, insa totul e posibil doar in jungla cea mai departata de interventia umana. Ca sa exagerez, axiomele NMG ar fi valabile poate pe o alta planeta fara politica demografica sau aiurea in galaxia Andromeda la plezneala. La noi in RO insa lucrurile stau cu totul altfel din punct de vedere al factorilor de mediu ambiental si aici doresc sa ma previna NMG, care are desigur mai multa experienta si cunostiinte in domeniu. Macar atat, daca nu putem face NIMIC: sa stim de ce sa ne ferim. La prima vedere (a mea) NMG ne citeste in cafea si desluseste tainele horoscopului personal. Sper ca nici de data asta sa fiu banat/blamat pt vorbele mele.

P.S.: Legat de superioritatea femenina in gandire-intelegere si nu cred ca sunt misogin, mai sunt multe de discutat... Este o "specie" pe aceasta planeta de care avem nevoie la fel ca de apa, aer sau alte placeri.

marcel_radu

Mesaje : 10
Data de inscriere : 08/10/2014

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  scarface Mier Oct 15, 2014 2:12 am

„Asta imi da de gandit si sunt suparat pe NMG care ma sfatuieste ca nu bag de seama la acest lucru si sa astept...”

Iara ai inteleg gresit! NGM nu sfatuieste sa astepti ci sa depistezi si sa rezolvi conflictele care sunt cauzele simptomelor.
Citeste mai cu atentie.

Atata vreme cat pui benzina in rezervor crezand ca masina nu merge din cauza lipsei de benzina si nu a tevii sparte - evident ca nu poti repara problema (cauza)
ci doar faci ceva ca sa nu stai cu mainile in san. Asta pare doar a fi inteligent dar este o prostie.

Actionismul idiot (bazat pe frica) al medicinii alopate si preluat de toata lumea este de fapt chiar mai daunator chiar decat a nu face nimic.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  ioancalator Joi Oct 16, 2014 2:52 am

ias11 a scris:Buna ziua
Va scriu din nou cu o problema. Am mereu nasul infundat si din cauza aceasta nu pot respira normal.
In luna mai am fost racita iar dupa acasta raceala am ramas cu nasul infundat. Am facut investigatii si mi-a iesit o sinuzita frontala la care mi s-a dat tratament Sinupret, spray-uri cu sare de mare si antibiotice. Dupa ce am scapat de infectie. Inceput sa imi curga cu sange. Am facut injectii pt oprirea sangerarii dar nasul tot infu dat ramane. Nu imi mai curg muci deloc, pur si simplu se infunda si nu pot respira.
La servici e foarte cald si asta ma deranjeaza si mai tare. Trebuie sa folosesc spray sa il desfund
Noaptea in schimb dorm foarte bine, nu ma deranjeaza asa tare.
La ultimul control doctorul mi-a spus ca am o deviatie de sept pe partea stanga. Cum de a vazut-o numai acum?
Exista si alte tratamente in afara de operatie pt nasul asta infundat?
O foarte buna ameliorare a acestei probleme (as putea spune chiar vindecare) o poate face si eliminarea pietrelor de la bina si ficat !

ioancalator

Mesaje : 42
Data de inscriere : 13/04/2014

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  ias11 Joi Oct 16, 2014 3:08 am

Buna ziua. Multumesc pentru răspuns.
Am facut si un ecograf si nu am pietrii totul este ok in afara de nas. E foarte urâta senzația, acum încerc sa găsesc cauza.

ias11

Mesaje : 15
Data de inscriere : 11/08/2014
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  ias11 Dum Noi 30, 2014 11:12 pm

Buna ziua,
După multe investigații si analize, cred ca am descoperit cauza. Este locul de munca, acolo mi se înfunda cel mai des nasul. Acasă e mult mai bine. Si cred ca am dezvoltat o obsesie. Când nu ma gandesc la nas ma simt destul de bine, apoi brusc se înfunda. De fapt cornetele se inflamează si e greu sa respir. Toată lumea zice ca e alergie la ceva. Poate fi "alergie la locul de munca".
Care ar fi soluția, ca pastile de alergie nu vreau sa iau? Mulțumesc.

ias11

Mesaje : 15
Data de inscriere : 11/08/2014
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  scarface Lun Dec 01, 2014 3:23 am

infundatul nasului arata de fapt inceperea procesului de vindecare si deci rezolvarea conflictului.
Trebuie sa vezi daca este intradevar la servici sau acasa problema. Numai tu poti cunoaste /afla exact cauza
caci numai tu sti ce te deranjeaza si unde.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  DanC Sam Dec 27, 2014 3:50 am

De curand si mie mi se infunda nasul.Dar la mine mereu o nara e libera si cealalta nu asa bine.Cand una cand alta zici ca-s sincronizate.Si mereu am mucozitati uscate in nas.Am incercat cu ceva picaturi ce le-am gasit prin casa,expirate de vreo 3 ani, dar au functionat instant.Dar nu as pune picaturi. Nu stiti altceva(natural) de pus in nas?
Problema o am de ani de zile dar acum pare ca s-a accentuat.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nas infundat mereu Empty Re: Nas infundat mereu

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum