Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

nas infundat bebelus

3 participanți

In jos

nas infundat bebelus Empty nas infundat bebelus

Mesaj  ramona_30 Lun Noi 19, 2012 11:03 am

baietelul meu de 8 luni jumatate are nasul foarte infundat, ieri noapte s-a trezit din ora in ora, respira foarte greu, trage cu greu la san . acum s-a trezit iar plangand din cauza ca nu putea respira. astazi i-a si curs nasul , ca apa. transpira la tample si la ceafa, dar nu foarte tare, nu a facut pana acum temperatura. i-am pus ceapa zdrobita langa patut, asa a reusit sa adoarma. a si rontait un pic de ceapa cruda azi. i-am facut sambata baie, si am iesit cu el invelit in prosop pana in dormitor, unde erau cu doua grade mai putin, banuiesc ca asta ar fi cauza racelii. ii ies si dintii de sus si are si o eruptie pe piele de la ceva ce am mancat eu (poate are vreo legatura). spuneti-mi un remediu care sa-l ajute sa doarma noaptea si sa-l protejeze de o eventuala raceala mai puternica. multumesc din suflet!

ramona_30

Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 44
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  ramona_30 Mar Noi 20, 2012 2:33 am

si azi noapte a fost la fel. a inceput sa transpire mai tare la cap, s-a trezit plangand din ora in ora ca nu putea respira. acum e foarte vioi, un pic cam somnoros si mi se pare parca e un pic umflat la fata(o fi de la nesomn?). nu stiu ce o sa facem la noapte, ne ajunge oboseala pe amandoi...

ramona_30

Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 44
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  scarface Mar Noi 20, 2012 3:27 am

Kalium bichromicum D12 sau CH5-7 face secretiile fluide din nas, sinusuri sau bronhii (dar nu le scoate, insa corpul le scoate de la sine daca sunt fluide). De 3-7 ori pe zi.
Drosera C12 sau 15 scoate secretiile cleioase, lipicioase cand sunt in bronchii.
Antimonium tartaricum C12 sau 15 scoate secretiile cleioase, lipicioase cand sunt in bronchii si in plus protejeaza bronhiile ca sa nu se lipeasca de ele. Indispensabil la bronsita care ingreuneaza respiratia. Nu e insa valabil pt. nas infundat-
Cocculus indicus C12 sau C15 de 1-3 ori ajuta cand esti obosit ca nu ai dormit noaptea - pt. adulti numai.
Ceapa cruda mancata este daunatoare si pt. adulti si mai ales pt. copii, ca si compresa sau in alt mod se poate insa folosi.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  ramona_30 Mar Noi 20, 2012 3:59 am

multumesc din suflet, scarface.

ramona_30

Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 44
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  ramona_30 Mier Noi 21, 2012 12:18 pm

azi noapte a dormit bine. multumesc, scarface. i-am dat kalium bichromicum. sa vedem cum e in noaptea asta. acum doarme si transpira foarte tare la cap.
scarface, vreau sa te mai intreb ceva. am citit acum pe net despre reactiile adverse la vaccinul bcg. http://www.mediafax.ro/social/reactii-adverse-la-vaccinul-bcg-din-danemarca-zece-bebelusi-internati-la-institutul-marius-nasta-din-capitala-10342066.
copilul meu are un ganglion dupa ureche de cand avea doua luni.atunci era un pic mai mare decat un bob de orez. acum a crescut proportional cu restul corpului. in articol am vazut ca ganglionii care apar de la vaccin sunt axilari. dar... nu stiu, sa fie oare si la el acelasi tip de ganglion? medicul de familie mi-a spus atunci (la doua luni ale copilului) ca asa au unii copii, ca se numeste microadenopatie si inseamna ca organismul lupta cu microbii cu care ia contact. tu ce parere ai?
cele doua vaccinuri din maternitate au fost singurele pe care le-am facut si ma invinuiesc si acum pt asta...

ramona_30

Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 44
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty TUSE LA BEBE DE 6 LUNI - catre Dl. Scarface

Mesaj  Cryss80 Dum Noi 25, 2012 2:10 am

Buna ziua,
am un bebe de 6 luni si cand ne-am trezit in dimineata asta a inceput sa tuseasca, auzindu-se si niste mucozitati atunci cand tusea= tuse productiva.
Avea de asemenea si niste muci gelatinosi un pic uscati in nasuc, de vre-o saptamana.
I-am pus in nas ser fiziologic si i-am dat o lingurita de iIPECA CH5 inainte de a se culca la ora 11.00.
Avand in vedere ca este duminica , va rog frumos sa-mi spuneti ce asa putea sa-i dau ca sa nu avanseze tusea si eventual boala.
Mentionez ca IPECA CH 5 i l-am preparat prin metoda cu hartia scrisa si apa.
Va multumesc anticipat.

Cryss80

Mesaje : 12
Data de inscriere : 10/11/2012
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty TUSE LA BEBE DE 6 LUNI - catre Dl. Scarface

Mesaj  Cryss80 Dum Noi 25, 2012 3:06 am

As vrea sa mai fac unele precizari. Este un bebelus care a dormit linistit inca de la nastere, toata noaptea cu pauze de supt la 3-4 ore, este vesel, si doreste atentia cuiva tot timpul...trebuie sa te joci cu el si sa-l iei in brate. Pana acum 5 zile a fost alaptat exclusiv la san, dar am inceput diversificarea si acum mai papa si supa crema de legume intre orele 13 - 15, in rest papa tot san.
De 2 sapatamani, cand suge , in special seara, ii transpira capul, ceea ce nu se intampla in trecut.
Va multumesc.

Cryss80

Mesaje : 12
Data de inscriere : 10/11/2012
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  scarface Dum Noi 25, 2012 9:28 am

De dat nu stiu ce sa-i dai si nici nu iti pot spune. Insa cu remediile de mai sus si cu urmatoarele 3 se pot face destule.
Ipecacuanha este in general indicat la secretie foarte productiva care duce la tuse din cauza iritatiei si a faptului ca se inneaca cu secretia.
Un alt remediu mai putin utilizat desi este foarte bun este Coccus cacti, care este indicat tot la secretii foarte productive si lipicioase insa transparente (remediul e facut din secretia cleioasa si tranaparenta a unor purici care traiesc pe un cactus, de aici similitudinea.
La bebelusi nu trebuie dilutii inalte, CH5-CH12 ajung, ideal CH9 insa in functie de caz si vechime se poate merge pana la cel mult CH30. Repetarea potrivita a remediului este mai dificil de ales.

Sticta pulmonaria este bun cand secretiile se usuca foarte rapid in nas, se fac cruste. Asta arata o uscaciune generala si in general secretia nu mai iese pe nas asa cum ar trebuie. Poate fi nevoie intermediar si dat scurt timp cand se observa uscaciunea.

La copii care transpira la ceafa in somn este indicat Calcium carbonicum sau Silicea, mai rar Sanicula (o combinatie de Calciu si Siliciu ) si eventual si Calcium phosphoricum. Daca transpira altundeva la cap mai sunt si alte remedii.






scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  Cryss80 Dum Noi 25, 2012 9:46 am

Va multumesc din suflet pentru raspuns, chiar daca este duminica si nu ma mai asteptam sa-mi scrieti.
astazi i-am dat oscillococcinum o data.
Vad ca nu a mai tusit des dar totusi cand tuseste se aud secretiile destul de urat.
In schimb cred ca am si eu un inceput de gripa si mi-e teama sa nu-i dau si lui.
Ieri seara m-a durut foarte tare capul de la ceafa spre frunte, partea stanga, am stranutat ff des, iar azi au inceput durerile musculare in special in membre, ochii i-mi ard, capul ma doare asa o durere surda , iar acum spere seara au inceut frisoanele, cu racirea brusca a mainilor si picioarelor, obrajii in schimb ard, si simt ca nu am forta...cred ca am febra.
Doamne...ce as putea sa iau sa se opreasca din simtomele astea si sa nu i le transmit bebelusului?
Am citit in topicul despre gripa si m-am gandit sa-mi fac RHUS TOXICODENDRON, dar nu stiu ce dilutie.
Va rog daca puteti sa-mi indicati ceva ar fi mununat.
va multumesc din suflet.

Cryss80

Mesaje : 12
Data de inscriere : 10/11/2012
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  scarface Dum Noi 25, 2012 12:21 pm

Rhus pare indicat, da. Dilutia care poate fi incercata in 99% din cazuri cand remediul pare indicat este CH30 sau CH15.
Im cazul tau CH30..la 30 de min la inceput, pe urma ceva mai rar
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

nas infundat bebelus Empty Re: nas infundat bebelus

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum