Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Carii dentare copii

5 participanți

In jos

Carii dentare copii Empty Carii dentare copii

Mesaj  gianadedu Mier Mai 28, 2014 7:24 am

Citeam intr-una din postarile referitoare la Medicina Germana despre cariile dentare si felul in care sunt vazute de Hamer.
Ne-am confruntat foarte mult timp cu aceasta problema: cariile. Pacat ca nu am stiut la timp de aceasta noua abordare.

Baietelul meu de 7 ani (din nou el!) a avut foarte multe probleme cu dintii deja. La o masea a facut de doua ori abces. Dureri mari..mers la dentist unde s-au descoperit 7 dinti cariati. 7 nu unul!!!! Aici in Anglia e "o moda" de a se scoata toti dintii cariati fie si putin la copii, sub anestezie generala, altfel nu se ocupa de nici unul. Asta, spun ei, de teama de a mai apare o viitoare inflamatie, durere ceva, pe care sa nu o mai poata trata. Evita anestezia la copii cat mai mult preferand sa faca una si sa rezolve tot ce se poate atunci.
Cand am auzit asa ceva am refuzat, desigur. Slava Domnului, a trecut...dar dupa un timp iar a facut abces si durere urata in asa fel incat iar am fost trimisi la dentist. De acolo din nou trimitere la spital pt scoaterea dintilo (toti 7). Iar am refuzat spunand ca voi merge in Romania si vom trata doar pe cel bolnav nu vom scoate tot cum zic ei. Iar a trecut episodul, dar din nou..nu pt f mult timp. Dupa alte cateva luni am ajuns din nou cu aceiasi problema. Obositi, dezamagiti si fara putere de a mai lupta am cedat. :(Copilului i s-au scos toti 7 dintii odata, sub anestezie generala. A durat 5 minute..cand s-a trezit a durut rau. :(Cateva zile a mancat doar supe, iaurturi si piureuri..imi pare atat de rau ca am ajuns acolo. Sad Ce pot sa mai zic, este vina noastra, ca ce vina are bietul copil?

De atunci m-am tot intrebat, de ce asa de mare diferenta intre cei doi baieti ai mei? Cel mare (9 ani) nu are decat o mica carie. Maxim doua. Nu a avut niciodata abces, dureri.. Si ei doi au avut o alimentatie identica. De ce unul are asa grave probleme iar celalalt nimic? Eram aproape sigura ca ceva imi scapa. Pana am descoperit topicul lui Scarface si ceea ce spune referitor la cariile dentare.

Intrebarea mea e acum, cum pot evita sa mai faca si alte carii? Deja mi-a spus ca simte o sensibilitate la unul din dintisorii ramasi si cand m-am uitat se vede o mica gaurica, cat varful acului. Sad
Ma gandesc ca poate fi sensibil din cauza ca e cel mai mic dintre frati...Nu stiu cum sa procedez.
Nu am inteles terapia cu marul.. ce sa ii fac?

CARIILE
Exista copii care deja la zece ani au gura plina de plombe. Dentistul isi face treaba, obturand cariile la
nivel de amalgam de toate felurile, deseori netolerate de organism, care creaza, cu timpul, probleme din
cele mai diverse. Si totusi, caria face ca, daca conflictul este depasit, am fi in masura sa suportam
durerea de autorevenire, dintele cariat ar redeveni sanatos in scurt timp. Este important sa se inteleaga
socul emotional de plecare pentru a pastra o dentitie sanatoasa : medicina Noua este si ( mai ales) o
medicina preventiva. Ne vom preocupa aici de smaltul dintilor, partea exterioara a dintelui care il
protejeaza de uzura masticatiei, precum si de dentina, partea care se gaseste sub smalt si care confera
forma dintelui.


Exista numeroase rase de caini care se inteleg mai mult sau mai putin bine intre ele. Cand doi caini care
se intalnesc simpatizeaza, ei emit anumite mormaituri si se adulmeca reciproc agitandu-si coada; cand
stau la panda si nu au intentia de a simpatiza, isi arata dintii.Dar Saint Bernard-ul si bassetul german
nu se pot suferi. Daca se zaresc de la distanta, schimba trotuarul si se ignora unul pe celalalt.
Basetul german ar cam vrea sa il muste, insa este atat de mic incat nici nu se pune problema si Saint
Bernard-ul ar da orice sa il transforme, dintr-o inghititura . Dar este atat de mare incat daca ar ceda
dorintei sale, si-ar pierde credibilitatea in fata celorlalti caini. Astfel, bassetul gandeste: “nu il pot
musca pentru ca sunt prea mic, imi este imposibil sa fac asta”, traind un conflict de davlorizare fizica
care se termina cu o osteoliza ( o gaura) in dentina. Saint Bernard-ul isi spune: “Nu trebuie sa il musc,
nu am dreptul deoarece sunt mult mai puternic in comparatie cu el ”, traind un conflict de devalorizare
de sine cu caracter moral, care duce la aparitia unei carii, pe care noi, in ignoranta noastra o atribuim
interventiei microbilor.

Cand merg la scoala, copiii se afla pe pozitia bassetului german , iar profesorul este Saint Bernard-ul
care mentine disciplina si spune lucruri plictisitoare. Copilul ar vrea sa o muste, insa este atat de mic ca
nu poate face asta, asa incat conflictul activ provoaca carii. Daca ma devalorizez ca dintii mei nu sunt
capabili “sa muste”, creierul ordona aparitia unei carii in locul unde actiunea este franata. Cand parintii
se afla intr-o situatie precum aceasta, le-ar fi suficient sa aplice o stratagema simpla pentru rezolvarea
problemei: puneti-va copilul in fata unui mar care va reprezenta Saint Bernard-ul, pentru a –si infige
dintii in el! Stima basset-ului va creste simtitor. Folosirea simbolica a marului este extrem de eficienta!
( Sa nu se supere medicii dentisti: oricum se pare ca nu duc lipsa de munca…)
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  lioara Mier Mai 28, 2014 10:35 pm

Musca din mar ca si cum ar musca din acel lucru, persoana . Oricum, chiar si fara sa-si imagineze ca face acest lucru, muscatul si mestecatul merelor,
elibereaza tensiunile de genul asta.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  danar Joi Mai 29, 2014 12:04 am

Baiatul meu cel mic este in clasa pregatitoare si a luat un tic in ultimele luni sa stea cu degetele in gura
sau sa muste creionul cand poate. La inceput nu mi-am dat seama si il corectam mereu pana mi-am amintit de
Noua medicina germana si mi-am dat seama care este motivul: ar vrea sa muste pentru ca e nervos pe scoala,
pe invatatoare si nu poate. Cred ca i-a aparut si o mica carie ....deja. Am inceput sa ii mai dau lingura de lemn
ca sa muste din coadă dar am sa incerc si cu marul... de care uitasem. Cred ca este un stres prea mare,
intr-o zi a venit cu pantalonul mazgalit de pix pe coapse- nu o linie ci sute de liniute facute cu pixul pe ambele picioare.

danar

Mesaje : 11
Data de inscriere : 18/01/2011

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  gianadedu Joi Mai 29, 2014 3:58 am

Da, cred ca am sa incerc un joculet cu el. sa zicem ca marul e...cine? Cineva care il supara, care nu il lasa sa ia cel mai bun loc, sa fie primul la joc, la intreceri... adica fratesu. Very Happy O sa fie cam ciudat dar poate iese si se opresc cariile astea din apartie. De periat dintii o face zilnic de doua ori. Nu prea vrea ajutat dar se descurca bine. mai ales de cand a ramas cu mai putini in gura Smile

Imi dau seama acum ca tot el e cel care isi scrasneste dintii in somn. Brr...
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  scarface Joi Mai 29, 2014 9:10 am

e musai sa mearga acolo (la prescolara)?


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Mai 29, 2014 10:37 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  gianadedu Joi Mai 29, 2014 2:18 pm

Sa mearga acolo, unde? Si cine?
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  danar Joi Mai 29, 2014 11:51 pm

Cred ca intrebarea are legatura cu mersul la clasa pregatitoare?

In mod normal un copil nu are ce cauta la scoala pana nu are 7 ani, la baieti cred ca mai bine dupa 7 ani si jumatate.
Si unde ar putea sa mearga?
Cred ca 3 ore la gradinita, nu mai mult si restul acasa in familie...

Asa ar fi cel mai bine sau in cazul nostru la scoala si apoi cu mama acasa
dar mama merge la servici si copilul trebuie sa mearga in alta parte si nu acasa
de aici o gramada de probleme si pentru copil dar si pentru mama ca nu poate sa fie langa copil.

danar

Mesaje : 11
Data de inscriere : 18/01/2011

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  gianadedu Vin Mai 30, 2014 12:50 am

Clar asta este o problema mare in ziua de azi. Din pacate si eu trec prin ea. Copiii aici incep scoala la 5 ani obligatoriu, nu la 7. Eu lucrez zilnic 8 ore. Sotul sta acasa cu treburile casei. Nu isi poate gasi un loc de munca stabil din cauza ca nu vb foarte bine lb. engleza si are 40 de ani. Nu suntem foarte bine primiti ca imigranti. Sad Din fericire ne-a ajutat Dumnezeu cu un loc de munca stabil pentru mine aici. Ca altfel....
Copiii stau la scoala pana la ora 3 dupa-amiaza. Eu ajung acasa la ora 6. Sistemul, societatea a dat peste cap totul. Sad Ne mai miram apoi de ce toate merg de-andoasele! Sad
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  adinamonica Vin Mai 30, 2014 10:54 pm

Buna dimineata

Am obervat la fata mea cea mare aparitia unei carii. Si ea este la pregatitoare, are aproape 7 ani. Ea oricum se studiaza in oglinda cand se spala pe dinti asa ca a sesizat imediat.
Am aplicat metoda cu marul si a functionat!

Am intrebat-o intai cine a suparat-o. Nimic. Apoi i-am spus faptul ca in general cariile se datoreaza unei suparari provocate de cineva din care parca iti vine sa musti. Nu aveam mere asa ca am folosit o portocala decojita. A muscat cu "sete" si se amuza: o musc pe Maria si acum o musc pe Teo. Avea doua colege care o suparau.
In zile urmatoare am folosit marul. I se parea distractiv sa muste din "fete". Nu a trecut mult (maxim 2 saptamani) si m-a anuntat ca nu mai are carie!

Caria a disparut fara sa fi mers deloc la stomatolog.

Multumiri.






adinamonica

Mesaje : 13
Data de inscriere : 07/01/2014

Sus In jos

Carii dentare copii Empty Re: Carii dentare copii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum