Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

5 participanți

In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  scarface Sam Sept 15, 2012 10:34 pm

Xilitul este o forma de zahar vegetal - se face din porumb sau anumite tipuri de lemn ( de preferabil cel din lemn caci porumbul este modificat genetic) cu proprietati miraculoase la dinti.
Se pare ca inhiba hranirea microbilor din gura si duce imediat la imbunatatirea starii de sanatate din gura.
Putini stiu ca de fapt si zaharul normal este antibacterial si antiseptic insa cum nu omoara toate bacteriile, unele il proceseaza in alte forme care pot fi daunatoare sanatatii. Bomboanele de zahar (ars) pt. la raceli in gat au fost de fapt "inventate" de calugarita Hildegard von Bingen acum 1000 de ani si se bazeaza pe un principiu similar.

Ce poate face Xylitul

1. opreste fomarea cariilor
2. impiedica formarea cariilor
3. elimina formarea de tartru dentar
4. vindeca gingiile inflamate - infectii acute sau cronice
5. vindeca dintii sensibili la dulce
6. face dintii luciosi
7. elimina halena
8. vindeca paradontoza (tratament lung)

Efectele 1-2 si 4-7 sunt foarte rapide, apar in doar cateva zile.
Mi-a fost recomandaat direct de un terapeut de aici care si-a vindecat paradontoza in cateva saptamani spre uimrea denstistului. El il recomanda la toti pe care ii aude cu probleme dentare.
Desi mi l-a recomandat deje de un an nu l-am prea luat in serios caci nu am realizat, nici nu mi-a zis atunci efectele
persoanel si nu imi puteam imagina ca o forma de zahar sa impiedice aparitita cariilor.

Insa ieri m-am documentat in forumurile germane si multi pacienti reporteaza rezultate uimitoare cu acest zahar vegetal.
Multi dentisti au fost uimiti de rezultatele pacientilor lor facute pe cont porpriu. Nici un tratament cu antibiotic nu aduce rezultate atat de rapide si eficienta la paradontoza ca acest zahar.

Xyilitul sau xilitolul (acelasi lucru) se gaseste sub forma de praf.

Modul de tratament: de 3 ori pe zi, dupa spalarea dintilor cu periruta (chiar si fara insa merge) se pune in gura o jumtate pana la o lingurita de xylit si se clateste 3-5 minute gura bine cu solutia care se formeaza cu saliva. La sfarsit de periaza si dintii cu aceasta solutie ca sa ajunga peste tot. Dupa aceea se scuipa tot afara si nu se mai clateste cu apa ca sa ramana in gura.

Ingurgitat acet zahar produce o diaree usoara insa nu la toti si asta numai daca se consuma mai mult. Scuipand afara cantitatea e minimala. Poate diareea e chiar benefica din cauza ca se inlatura anumite bacterii...insa nu se stie.

Cum acest zahar impiedica formarea bacteriilor din gura, efectul apare imediat si ca sa se mentina tratamentul trebuie sa nu fie intrerupt, astfel bacteriile reapar in mod rapid, insa la boli ca paradontoza trebuie facut cateva luni (3-6) tratamentul si acest lucru in mod foarte consecvent. Cum paradontoza are mai multi factori paraleli la multi insa nu ajunge inlaturarea microbilor cui trebuie actionat eventual si pe alte planuri.

Exista si guma de mestecat cu xylit. La cei care au probleme si mai grave se pot adauga de 2-3 ori pe zi doze mici suplimentare
pe langa cele 3 doze musai.

Trebuie dat si la copiii dupa spalat dintii in mod preventiv, mai ales daca exista tendinta la carii.
Cariile suntd e fapt facute de acidul lactic pe care unele bacterii, in speciala Streptococcus mutans in formeaza.

Cumparati, utilizati si dati mai departe aceasta informatie, este ceva uimitor de bun si imi pare chiar rau ca am descoperit acest luctu atat de tarziu. Sunt studii din anii 70 care dovedesc eficacitatea acestui xylit insa pana ajung si denstistii sa stie de el va mai dura cateva secole.


Studiile:
Sursa: http://www.topcaredent.ch/bilder/XYLITOL1.htm


1.
Alanen, P., Isokangas, P., Gutmann, K.: Xylitol candies in caries prevention: results of a field study in Estonian children. Community Dent Oral Epidemiol 28, 218- 224, 2000.

2.
Assev, S., Rölla, G.: Effect of xylitol-containing chewing gum on sorbitol metabolism in dental plaque. Eur J Oral Sci 103, 103-105, 1995.

3.
Autio, J.T.: Effect of xylitol chewing gum on salivary streptococcus mutans in preschool children. J Dent Child 69, 81-86, 2002.

4.
Burkhardt, D., Gülzow, H.-J.: Der Einfluss von Kaugummi auf Speichelparameter. Oralprohylaxe 25, 147-155, 2003.

5.
Förster, H.: Tolerance in the human. Adults and children. In: Counsell,J.H., Ed.: Xylitol. Applied Science Publ, London 1978.

6.
Förster, H., Mehnert, H.: Die orale Anwendung von Xylit als Zuckeraustauschstoff in der Diät des Diabetes mellitus. Akt Ernährung 6, 296, 1979.

7.
Hanham, A. Addy, M.: The effect of chewing surag-free gum ob plaque regrowth at smooth an occlusal surfaces. J Clin Periodontol 28, 255-257, 2001.

8.
Hujoel, P.P., Mäkinen, K.K., Bennett, C.A., Isotupa, K.P., Isokangas,P.J., Allen, P., Mäkinen, P.-L..:The optimum time to initiate habitual xylitol gum-chewing for obtaining long-term caries prevention. J Dent Res 78, 797- 803, 1999.

9.
Isokangas, P., Alanen, P., Tiekso, J., Mäkinen, K.K.: Xylitol chewing gum in caries prevention: a field study in children. J Am Dent Assoc. 117, 315-320, 1988.

10.
Isokangas, P., Tenovuo, J., Söderling, E., Mannisto, H., Mäkinen, K.K.: Dental caries and mutans streptococci in the proximal areas of molars affected by the habitual use of xylitol chewing gum. Caries Res 25, 444-448, 1991.

11.
Isokangas, P., Mäkinen, K.K., Tiekso, J., Alanen, P.: Long-term effect of xylitol chewing gum in the prevention of dental caries: a follow-up 5 years after termination of a prebention program. Caries Res 27, 495-498, 1993.

12.
Isokangas, P., Söderling, E., Pienihakkinen, K., Alanen, P.: Occurence of dental decay in children after maternal consumption of xylitol chewing gum, a follow-up from 0 to 5 years of age. J Dent Res 79, 1885-1889, 2000.

13.
Lang, K.: Xylit in der oralen und parenteralen Ernährung. Schriftenreihe des Bundes für Lebensmittelrecht und Lebensmittelkunde, Heft 78, Behr’s, Hamburg 1974.

14.
Leach, S.A., Green, R.M.: Effect of xylitol-supplemented diets on the progression and regression of fissure caries in the albino rat. Caries Res 14, 16-23, 1980.

15.
Lindquist, B., Emilson, C.G.: Colonization of streptococcus mutans and streptococcus sorbrinus genotypes and caries development in children to mothers harbouring both species. Caries Res 38, 95-103, 2004.

16.
Loveren, C. van: Sugar alcohols: What is the evidence for caries-preventive and caries-therapeutic effects? Caries Res. 38, 286-293 (2004).

17.
Mäkinen, K.K., Söderling, E., Isokangas, P., Tenovuo, J., Tiekso, J.: Oral biochemical status and depression of streptococcus mutans in children during 24- to 36-month use of Xylitol chewing gum. Caries Res. 23, 261-267, 1989.

18.
Mäkinen, K.K., Bennett, C.A., Hujoel, P.P., Isokangas, P.J., Pape, H.R., Mäkinen, P.L.: Xylitol chewing gums and caries rates: A 40-month cohort study. J Dent Res 74, 1904-1913, 1995.

19.
Mäkinen, K.K., Chen, C.Y., Mäkinen, P.L., Bennett, C.A., Isokangas, P.J., Isotupa, K.P., Pape, H.R.: Properties of whole saliva and dental plaque in relation to 40-month consumption of chewing gums containing xylitol, sorbitol or sucrose. Caries Res 30, 180-188, 1996.

20.
Mäkinen, K.K., Isotupa, K.P., Mäkinen, P.L., Söderling, E., Song, K.B., Nam, S.H., Jeong, S.H.: Six-month polyol chewing-gum programme in kindergarten-age children; a feasibility study focusing on mutans streptococci and dental plaque. Int Dent J. 55, 81-88, 2005.

21.
Mäkinen, K.K.: Der Einsatz von Xylit in der Kariesprophylaxe. PraxisVerlag, Heidelberg 2003.

22.
Miyasawa, H., Iwami, Y., Mayanagi, H., Takahashi, N.: Xylitol inhibition of anaerobic acid production by streptococcus mutans at various pH levels. Oral Microbiol Immunology 18, 215, 2003.

23.
Scheinin, A., Mäkinen, K.K.: Turku sugar studies I-XXI. Acta Odont Scand 33, Suppl. 70, 1975.

24.
Smits, M.T., Arends, J.: Influence of extraoral xylitol and sucrose dippings on enamel demineralisation in vivo. Caries Res 18, 296-301, 1984.

25.
Söderling, E., Mäkinen, K.K., Chen, C.-Y., Papae, H.R., Loesche, W., Mäkinen, P.-L.: Effect of sorbitol, xylitol, and xylitol/sorbitol chewing gums on dental plaque. Caries Res 23, 378-384, 1989.

26.
Söderling, E., Isokangas, P., Pienihäkkinen, K., Tenovuo, J.: Influence of maternal xylitol consumption on acquisition of mutans streptococci by infants. J Dent Res 79, 882-887, 2000.

27.
Söderling,E., Isokangas,P., Pienihakkinen,K., Tenovuo, J., Alanen, P.: Influence of maternal Xylitol consumption on mother-child transmission of mutans streptococci: 6-year follow-up. Caries Res 35, 173 - 177, 2001.

28.
Strübig, W.: Über den Abbau von Zucker und Zuckeraustauschstoffen durch die Mischflora der menschlichen Mundhöhle. Quintessenz-Verlag, Berlin 1986.

29.
Thaweboon, S., Thaweboon, B., Soo-Ampon, S.: The effect of xylitol chewing gum on mutans streptococci in saliva and dental plaque. Southeast Asian J Trop Med Public Health 35, 1024-1027, 2004.

30.
Thorild, I,, Lindau, B., Twetman, S.: Salivary mutans streptococci and dental caries in three-year-old children after maternal exposure to chewing gums containing combinations of xylitol, sorbitol, chlorhexidine, and fluoride. Acta Odont Sand 62, 245-250, 2004.

31.
Thorild,I., Lindau.B., Twetman,S.: Effect of materal use of chewing gums containing xylitol, chlorhexidine or fluoride on mutans streptococci colonization in the mothers’ infant children. Oral Health Prev Dent, 53-57, 2003.

32.
Twetman, S., Stecksén-Blicks, C.: Effect of xylitol-containing chewing gums on lactic acid production in dental plaque from caries active pre-school children. Oral Health Prev Dent 1, 195-199, 2003.

33.
Verordnung zu Neuordnung de Nährwertkennzeichnungsvorschriften für Lebensmittel vom 25. November 1994, BGBl. I S.3526, geändert 15.06.2004.

34.
Wennerholm, K., Arends, J., Birkhed, D., Ruben, J., Emilson, C.G., Dijkman, A.G.: Effect of xylitol and sorbitol in chewing-gums on mutans streptococci, plaque pH and mineral loss of enamel. Caries Res 28, 48-54, 1994.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  CristianPsi Dum Sept 16, 2012 2:07 am

pai la o prima cautare apare practic doar o firma ce aduce in Ro XYLITOL. am oaresce temeri cand exista doar o sursa...
revin... vad ca-s si 2 adrese de Constanta... voi testa si eu caci am o tendinta aproape ciclica de distrugere a dintilor. totul se intampla aproape "simetric" dezvoltat in timp indelungat ce-i drept rabbit
daca totusi poti recomanda o firma, ar fi ok
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Xylitol

Mesaj  skincod Dum Sept 16, 2012 4:43 am

Poti comanda de pe site-ul suplimente.ro, (personal am incredere in produsele firmei NOW pe care le comercializeaza cei de pe suplimente), eu comand la ei si sunt seriosi, iar daca esti din constanta trebuie sa stii farmacia homeopata de pe fagetului, poti gasi si acolo.
skincod
skincod

Mesaje : 77
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 51
Localizare : pe planeta Pamant

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  CristianPsi Dum Sept 16, 2012 6:57 am

ah farmacia aia celebra sa zic asa , prima cu homeo parca....
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  scarface Dum Sept 16, 2012 1:22 pm

e o vorba: "Dzeu da, dar nu-ti pune si-n sac"... care se poate traduce aici: "Scarface va da informatiile, dar nu sa va caute si magazinele de unde puteti cumpara produsele"
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  andrei Dum Sept 16, 2012 11:48 pm

http://www.xylitquelle.com/ 8.60 euro transportul dar produsul este mai ieftin decat in ro.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  CristianPsi Lun Sept 17, 2012 3:00 am

bine, metoda simpla ar fi sa cumperi o pasta de dinti ceva cu xylitol, dar banuiesc ca ce a scris scarface in prima parte trebuie respectat.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  scarface Lun Sept 17, 2012 5:01 am

bomboanele, guma de mestecat si pasta de dinti cu xylitol e mult mai scumpa si nu poate fi la fel de efectiva caci mai sunt si alte substante. Cele mai multe rezultate s-au obtinut cu substanta directa.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  andrei Lun Sept 17, 2012 5:08 am

Si Orbit se lauda ca are xylitol dar mai are si altele pe langa gen aspartam & co :-)
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  CristianPsi Lun Sept 17, 2012 7:12 am

well well, am cautat azi la farmaciile din Ct, inclusiv cele homeo. evident si se pare ca raspunsurile sunt : "am avut dar nu se cumpara si n-am mai adus" sau "am avut dar nu e cerere si n-am mai comandat" sau "am intrerupt legatura cu distribuitorul" sau "pret mare si nu se cumpara" etc
Se pare ca doar la comanda se oferira sa aduca cei din farmacia homeo.
Ar trebui sa-mi comand singur din fata computerului din cate vad. Credeam ca totusi, mai ales cei diabetici sunt oarecum interesati.
Poate mai sunt totusi farmacii ce e posibil sa aduca, n-am putut "testa" tot terenul, Ct e relativ mare.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty xylitol

Mesaj  maryaa Mier Oct 17, 2012 6:41 am

Gumele de mestecat Spry sunt indulcite DOAR cu xylitol si sunt foarte gustoase si mult mai ieftine decat celelte (Orbit, Five, etc) Eu de un timp folosesc produsele cu xylitol si pot spune ca am remarcat doar efecte pozitive. Se gasesc la magazinele cu produse naturale (de ex Plafar, Naturalia) si va puteti convinge ca au preturi rezonabile (preturile lor le gasiti si pe net)

maryaa

Mesaje : 5
Data de inscriere : 15/10/2012

Sus In jos

Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala Empty Re: Xylit - carii si paradontoza tratate cu o forma de zahar antibacteriala

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum