Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice?

3 participanți

In jos

Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice? Empty Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice?

Mesaj  aliceistok Mier Noi 14, 2012 3:01 am

Stimate Scarface,
am 54 de ani si am paradontoza.Mi-am pierdut toti dintii de jos in afara de unul. Nu iau medicamente si nu stiu sa sufar de vre-o boala.
Daca as avea un remediu pentru paradontoza mea as fi cea mai fericita.Va rog sa ma ajutati.Multumesc.

aliceistok

Mesaje : 1
Data de inscriere : 14/11/2012

Sus In jos

Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice? Empty Re: Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice?

Mesaj  lili Mier Noi 14, 2012 3:36 am

buna ziua,si pe mine m-ar interesa daca exista vreun remediu sau vreun ceai sau pasta de dinti ceva care sa impiedice avansarea paradontozei.Eu am 37 ani si de la prima sarcina mi s-a declansat paradontoza de sarcina si de atunci au trecut 7 ani si deja mi-au cazut 3 masele si se mai misca vreo doua,sunt disperata ca si daca iti faci lucrare si aceea poate sa nu tina din cauza gingiei care e afectata de aceasta paradontoza.

lili

Mesaje : 24
Data de inscriere : 18/08/2011

Sus In jos

Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice? Empty Re: Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice?

Mesaj  scarface Mier Noi 14, 2012 6:56 am

Buna,

Pt. paradontoza este dificil sau imposibil numai cu homeopatia, insa exista cateva posibilitati eficiente la aceasta boala:

1. Clatit gura zilnic de 2-3 ori cu Xilit sau Xilitol (o forma de zahar care atrage microbii din gura ce sunt scuipati afara in acest mod).
Alternativ se poate clati gura si cu ulei care face acelasi lucru insa
xilitolul e mai bun Xylitol sau xylitg se gaseste si in tara in magazine online.
2. Daca este tendinta la carii se poate clati gura de 2-3 ori pe zia si cu "balking soda" - natriumhydrogencarbonat (nu mai stiu termenul in romana) care anihilzeaza acidul produs de bacterii.

Cauta pe forum "xylit" si vei da de un articol.

Ca remediu homeopat general pt. gingie fleasca, care sangereaza usor nu cunosc decat "remediu homeopat din floare de Red Snapdragon CH7" care se poate cu metoda cu eticheta descrisa aici pe forum caci nu se gaseste de cumparat. Se ia de 2-3 ori pe zi.

In plus dintii trebuie curatati bine de tartru (si sub gingie ) la dentist. Trebuie eliminate zaharul din alimentatie caci intretine bacteriile.

Se mai poate face un remediu homeopat din bacteriile obtinute de dentist cu o hartie din gingie care se pun in alcool si din acest alcool se dilueaza pana la dilitia CH7 sau CH9 si se ia si acest remediu homeopat din bacteriile din gingie.












scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice? Empty Re: Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice?

Mesaj  lili Joi Noi 15, 2012 2:53 am

multumesc pentru raspuns.Citind pe forum despre xylit am dat si de MMS si DMSO,credeti ca ar trebui sa alternez si cu una din acestea pentru paradontoza,eu de la 1.11.2012 fac gargara cu ulei de floarea soarelui presat la rece pentru altele dar am observat ca e bun si pentru paradontoza,ciudat este ca de cand fac gargara am observat contrariu ca incep sa ma doara mai multe masele desi nu au carii,dar cine stie...

lili

Mesaje : 24
Data de inscriere : 18/08/2011

Sus In jos

Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice? Empty Re: Se poate trata paradontoza prin metode homeopatice?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum