Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Problema cauzata de frica sau...ce?

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Mier Apr 23, 2014 5:54 am

Buna ziua,

Am un baietel de aproape 7 ani care de cand era micut (2-3 ani) se trezeste noaptea si plange speriat. Ne priveste dar parca nu ne recunoaste. Cand il intreb daca il doare ceva poate sa spuna printre suspine ca NU. Se uita speriat in jur si nu o data mi s-a ridicat de-a dreptul parul in cap la cum privea. Parca ar vedea si altceva..dar cand il intreb daca vede ceva zice nu. Nu poate sa spuna de ce plange..il tine asa cam 5 minute si apoi se pune la loc si adoarme dus. Dimineata nu mai tine minte nimic.
Aseara a avut iar o asa criza la care nu ma intelegeam cu el. Am ridicat tonul la el si cred ca s-a speriat ca a iesit imediat din starea aia. Pentru prima data! L-am intrebat de ce plangea si a spus ca nu stie.. ca nu plangea si parea uimit oarecum. Ca si cum atunci se trezise si nu stia nici el de ce tipa asa.

Pateste astfel cam o data la o sapt acum... cand era mai mic erau mai rare aceste episoade... dar sunt si perioade cand sunt mai dese.

Este al doilea copil in familie, mai are un frate mai mare. Este mai fricos de fel..dar si din cauza varstei cred si a discutiilor dintre frati. Bun..ca ii ajuta mult si media cu toata tampeniile. Sad

Ce putem face? A mai patit cineva asa ceva cu copii?
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Mier Apr 23, 2014 11:47 am

Pai a avut cu siguranta o trauma, un soc, o sperietura... poate sa fie in timpul sarcinii, la nastere, mai tarziu.
Este o sperietura, o frica mare, teama de a-si pierde viata (sarcina, nastere), dorinte de avort ale mamei, teama indusa de cuvinetele medicilor,
vazut de filme de groaza, speriaturi de la alti copii (chiar si Mos gerila), etc.
Trebuie sa stii de ceva ca mama.

Cosmarururile insa sunt induse de fapt de duhuri rele care ne atrag in sfera lor in timpul somnului atunci cand vad ca avem o trauma (=slabiciune in suflet) sau cand rezonam cu stadiul lor deplorabil in care se afla. La copii este primul caz.

Incearca s-ti aduci aminte ce s-a intamplat negatibv in viata lui.

Si este o mare greseala sa tipi la el si sa-l trezesti asa fortat cand se trezeset din cosmar !

Programeaza "remediu floral Bach Star of Bethlehem" si da-i de 2 ori pe zi vreo 10 zile, o doza seara si una dimineata.
In plus Betonica officinalis CH30 de 3 ori la un interval de 3-4 zile intre doze si il repeti daca reapar cosmarurile. Remediile nu le dai simultan ci lasi cel putin 1 ora intre ele daca le dai cumva in aceeasi zi.
Incepe din seara asta...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Mier Apr 23, 2014 2:05 pm

Bun, ma gandeam eu ca e ceva sperietura dar nu a patit nimic foarte traumatizant pana acum. Este un copil dorit, nascut prin cezariana (posibil asta sa fi fost o sperietura pt el).. Alaptat pana la un an...
Este foarte activ si glumet, este centrul atentiei... In afara de fricile astea din timpul noptii nu are nimic. Doar ca mai e tachinat de fratele mai mare..dar cred ca nimic foarte neobisnuit.

Singurele lucruri cu care nu sunt de acord pt ca stiu cat le dauneaza copiilor de azi, sunt jocurile si desenele care au devenit de-a dreptul diabolice. Stiu si recunosc ca este o mare greseala..si poate chiar de la ele i se trage...dar din pacate nu ma pot opune atat cat as vrea sa o fac. Asta pt ca nu sunt o mama singura si nici nu pot baga convingerile mele cu forta in capul celorlalti. Am incercat, dar... Sad

Si despre remedii...ah..trebuie sa le cumpar de undeva. Inca nu stiu prea multe despre homeopatie.
As fi vrut sa incep din seara asta, dar...

Multumesc pentru raspuns!



gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Mier Apr 23, 2014 2:11 pm

TV-ul a speriat multi copii cu urmari pe viata : epilepsie, traume psihice grave si schimbari de caracter...
Mai ales la varste mai fragede.... la 2-3 ani e foarte usor sa sperii un copil... si mamele nu prea observa astfel de lucruri decat rar..caci nu sunt obisnuite sa observe si sa dea importanta...omul nu vede decat ce stie. In plus dupa 3-4 ani cine mai stie ce a fost atunci...

Foarte multi copii se sperie de la Mos gerila ! Altii de la botez ! Altii de la glume proaste.

Remediile nu tebuie cumparate. Se pot face pe loc si gratuit in acest mod:
https://sanatate.catsboard.com/t510-cum-sa-produci-orice-remediu-homeopat-oricand-si-fara-nici-un-ban

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Mier Apr 23, 2014 2:32 pm

Asa e Scarface, ai dreptate. Ma gandesc cat am gresit mai ales in primii lor ani de viata, crezand ca le fac bine dandu-le tot ce vor, cand vor...ca au tot ce alti copii viseaza si tv,jocuri, jucarii cu sacii...credeam ca asta e viata..intelgi. Abia dupa ce am inteles ca e un Dumnezeu, un plan si un rost la tot am inceput sa imi dau seama de greseli. Am incercat sa le repar....dar multe nu mai pot fi reparate. Numai Dumnezeu i-a tinut sanatosi in ciuda greselilor noastre. Lui ii multumesc!

Ma apuc de citit remediile. Multumesc mult!
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Joi Apr 24, 2014 1:28 am

Scarface, "remediu floral Bach Star of Bethlehem" se scrie chiar asa pt programare?

Am incercat sa iti trimit mesaj privat dar imi apare ca nu am reusit. Nu stiu sgur daca am trimis.

gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  delideli Joi Apr 24, 2014 1:37 am

Exact asa cum ti-a scris el.

delideli

Mesaje : 74
Data de inscriere : 16/02/2014
Varsta : 39

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Joi Apr 24, 2014 1:39 am

Multumesc, delideli!
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Joi Apr 24, 2014 1:45 am

Intrebararile de acest gen mi se pun cam (prea) des, dar nu prea inteleg din ce motiv se pun.
Caci daca am scris ceva si cel care citeste
ma intreaba a doua oara insemna ca
a) crede ca nu eu stiu ce scriu (neincredere)
b) nu stie sa citeasca (lipsa de incredere in sine)
c) are nevoie de 2-3 explicatii suplimentare ca sa inteleaga ce am scris prima oara (prostie)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Joi Apr 24, 2014 1:52 am

Scarface, nu stiu care e cazul meu din astea ce le-ai enumerat tu. Sa zicem ca e prostie... desi am inteles ce ai scris tu.
Eu am intrebat pt ca al doilea nume de remediu e mai dificil fata de primul..si ma gandeam ca si asta o avea si un alt nume mai "sofisticat". Ce stiu eu...cand te apuci sa crezi ca un nume scris pe o foaie "programeaza" apa din pahar, crezi si ca exact literele (numele stiintific sau ce o fi el) are o deosebita importanta.  Dar, asta poate ca doar ce am aflat de metoda...no offence!
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  CristianPsi Joi Apr 24, 2014 2:14 am

GianaDedu te pot intelege ca exista un mare "neinteles" in legatura cu metoda pix hartie dar ...

Eu incerc si am incercat mereu sa functionez neuro/mental printr-un sistem vizual de perceptie preponderent, adica ce vad incerc sa "palpez" si sa "schimb" imaginea repede pt a trece mai departe si a nu ma incarca pe cat posibil cu informatie inutila si in final de a fi activ in prezent cu adevarat.

Cand vine vorba de metoda asta (programare remediu cu pix hartie) vad ca nivelul de accesare prin metodele rationale ale mintii e prea sus pt mine si pt multi altii. E un soi de meta-nivel caci nici macar de ai fi un om mai special intre ale simtirilor nu ai cum sa vezi/intelegi/simti asadar tre` sa lasi lucrurile asa cum sunt.

Baza este ca aceasta metoda merge din plin si poti "fixa" prin logica deductiei anumite dilutii ce-ti sunt bune, evident fara sa te joci peste 30 ch cum a mai fost scris pe site (desi exista clar anumite remedii ce functioneaza bine doar la dilutii inalte)
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Joi Apr 24, 2014 2:26 am

Deci noi vrem sa "copiem" sau sa programan cu metoda cu eticheta doua tipuri de remedii similare in efect dar diferite ca mod de producere. Ca urmare trebuie sa fim destul de precisi astfel incat duhurile care le fabrica sa stie exact ce dorim de fapt.

1) remedii homeopate
Astea au un nume latin din 2 cuvinte insotite
de CHxx, Dxx LMxx sau xxM care reprezointa dilutia (forta ) remediului.

Aadica CH5 sau CH7 sau CH9 sau CH15 sau CH30  sau CH200...sau idem cu D (D12, D30)
sau cu LM: LM1, LM3, LM5. etc
sau potenze inalte 1M, 10M, 50M, 100M etc  (M = CH1000)

Numele unui remediu consta de regula din "nume" si prenume". De exemplu Arnica montana, Calendula officinalis, Belladonna atropa, Calcarea phosphorica, Argentum metallicu, Argentum nitricum.
sau uneori numai dintr-un singur nume Phosphorus, Sulphur.

Daca e vorba de o planta sau animal si numele remediu e unic sau e foarte comun atunci ajunge daca scriem
numai numele fara prenume : "Arnica CH9", "Calendula CH30", "Belladonna CH15" sau "Phosphorus LM1" sau
caci nu mai exista alta Arnica sau Calendula sau Belladonna sau Phosphor (ca element!)

La saruri trebuie ambele nume caci exista
mai multe saruri de calciu:
Calcarea phosphorica
Calcarea carbonica
Calcarea fluorica

sau la metale:
Argentum nitricum
Argentum metallicum
Cuprum (metallicum)
Aurum (metallicum)

2) remediile florale sau remedii Bach.

Remediile florale Bach nu contin in nume diluatia (potenta).
La remediile florale se adauga in fata "remediu floral" sau "remediu Bach" sau "remedii Bach" sau "remedii florale" daca sunt mai multe de programat simultan. Caci remediile se fac altfel si se fac in general numai din flori (mai este si un mugure si o apa de izvor).

Iar numele originale nu sunt in latina ci engleza. De regula folosim numele orginal, deci in engleza.

Din floarea la orice planta putem face un remediu floral. Dar putem scrie si numele ei in limba romana sau engleza sau latina sau orice alta limba. Limba nu conteaza de fapt.

De ex. "remediu floral Calendula" sau "remediu floral din galbenele"

In ce limba este folosit numele nu conteaza de fapt, caci continutul este acelasi. Trebuie doar sa fim clari astfel incat
duhurile sa stie exact ce vrem sa facem: remediu homeopatic (facut de din toata planta, sau numai din radacina sau numai din flori dinamizate prin "batere" si diluare consecutiva) sau remediu floral (flori expuse la soare in apa, o alta metoda de fabricare si dinamizare) ?

Un remediu Bach este de fapt un remediu homeopat dinamizat de soare. Dilutia lui se afla undeva intre CH12-CH60 ca putere, in functie de cat a stat la soare, dar acest lucru nu se stie si nici nu este scris pe remediu caci chiar daca s-ar cunoaste acest lucru dilutia nu este ceva fix.

Fiind un remediu homepat de fapt il putem "dinamiza" real sau pe hartie mai mult decat este in forma normala.

Deci putem facultativ adauga o potenta (CHxx, 1M, 10M) la numele lui si atunci el devine si mai puternic sau lucreaza intr-un plan si mai adanc.

Deci in loc de "remediu Bach Mimulus putem scrie "remediu Bach Mimulus CH200"
sau "remediu Bach Mimulus 1M" au "remediu floral Mimulus CH30"

Asta face remediul mai dinamizat, deci mai puternic sau care lucreaz amai adanc.
Insa in general nu este nevoie sa adaugam CHxx la  remedii Bach caci acestea sunt destul de puternice asa cum sunt si ele se iau mai des decat cele homeopate actionand mai mult pe planul emotional decat pe cel organic.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Joi Apr 24, 2014 3:11 am

Multumesc! Imi e clar acum cu numele remediilor. Deci promit sa nu va mai intreb si alta data ceva de genul asta.
Incepem de azi "remediu floral Bach Star of Bethlehem" si Betonica officinalis CH30. Sper sa scapam de frici si sa nu mai aiba copilul cosmaruri. Aseara a dormit bine...vedem daca se va mai repeta.
Intre timp mi-am amintit si cum s-a uitat la un film cu "Bau-Bau" cand era mic (vre-o 2 ani cred), cu tata. Si de cate ori voiam sa schimbam de acolo copilul tipa si plangea ca vrea sa vada acel monstru sau ce era el in film. Nu am avut inspiratie atunci sa apuc fraiele si sa zic STOP. Nu indeajuns incat sa fiu ascultata. Azi...vad urmarile. Sad Din fericire isi aminteste si sotul meu si nu neaga ca asta ar fi cauza problemelor de azi. Acum Dumnezeu e recunoscut in casa noastra. Dar inca avem muulte de invatat si de dat la o parte pt a ne elibera.

Va multumesc pentru raspunsuri!
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  ottilia20 Lun Mai 05, 2014 1:31 pm

oarecum ma regasesc si eu in problema asta...(cu cosmarurile copilului , daca pot sa le zic asa).am o fetita de aproape 2 ani si din toamna incoace ,noaptea in somn incepe sa planga ,sa dea din picioare si sa loveasca cu dosul palmei ,salteaua sau pe mine,daca sunt mai aproape de ea in pat.incerc s-o potolesc dar nu tot timpul reusesc....este cand pur si simplu se opreste singura,se intoace pe o parte si isi continua somnul.se intampla destul de des,tot a doua noapte,ori in fiecare noapte,mai multe zile la rand,sau trec 3 nopti si nu are "iesiri" din astea. ziua,daca nu ii fac pe plac,incepe sa planga si sa se crizeze....o perioada o certam si ii mai lipeam o palmuta la fundulet,sau strigam la ea.acum incerc sa o ignor,sa o las sa se calmeze sau incerc sa ii distrag atentia cu ceva(nu tot timpul reusesc) si tot asa reactioneaza.are o verioara cu care se joaca,si daca ii ia din mana ceva jucarie plange sii se crizeaza la ea,si mai nou o musca.cu alti copii straini nu face asa(poate ca nu ii cunoaste ca si pe verisoara ei).E f mamoasa,isi petrece timpul doar pe langa mine,mai sta si cu mama mea din cand in cand,dar nu vrea sa doarma la amiaza cu ea,noaptea nici nu mai vbesc,daca se trezeste cumva si e doar tatal ei langa ea,nu o poate linisti pana nu ajung eu la ea(mi-e groaza de gradi,ca din septembrie va merge la gradi).o perioada de timp,seara la culcare spuneam rugaciunea "ingerasul meu",si statea cuminte ,si la sfarsit isi facea singura cruce,acuma nici nu mai vrea sa auda.daca insist sa spun rugaciunea se crizeaza si striga...nuuuuuu.spune cuvinte putine...mama,tata,apa,nani,astea le spune correct.....imita animale,alte nume le zice pocite,sau dca ei I se pare ca e greu de pronuntat,atunci orice cuvant e " tanu"  Very Happy 
cum as putea sa o ajut?sa aiba somnul mai linistit?
multumesc!
multa sanatate!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Lun Mai 05, 2014 1:56 pm

Pai intai tre sa vorbesti de eventualele traume ale copilului....care sunt cauza acestor simptome. Nimic nu este fara cauza.

In urma traumelor psihice sau a anumitor insusiri negative care le daobandesc copiii (furie, mania jucatului sau a jucariilor, frici, etc ) apar duhuri rele sau duhuri de la rude (bunici, etc) care incep sa controleze copiii si sa-i manipuleze dupa dorintele si puterile lor.
Aversiunea catre rugaciuni si lucruri legate de Dzeu este o reactie naturala a duhului care manipuleaza copilul, caci aceste sunt des departate de Dzeu daca fac asa ceva (chiar daca au foste persoane "bune" in viata fizica)

Copilul nu are nici o vina si des nici o putere sa se opuna.


scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  ottilia20 Mier Mai 07, 2014 12:43 pm

Posibil sa fie de la mine,pt ca pe la vreo 5-6 luni,cand incercam sa o culc ziua,dormea doar leganata in brate in picioare,si ma rupea de spate,si dupa 30 -40 de min de leganat deja eram iritata,si mai ridicam vocea la ea ca sa inchida ochisorii si sa doarma.Nu strigam,doar ridicam vocea,dar cum sa zic,in sensul de ...mai autoritara cumva....nu stiu cum sa explic.mai tarziu,pe la 10-11-12 luni,era deja trecuti la leganatul pe perna,pe genunchi pusa,si tot asa de greu adormea(nu era in fiecare zi la fel....avea perioade)eu cum am fost obisnuita cu ea cand era micuta,ca era f cuminte,pt mine a fost o schimbare faptul ca deja nu mai era cum vroiam eu....asa banuiesc ca s-a ajuns in situatia asta.M-am gandit ca probabil ce face in timpul zilei ,ii lucreaza subconstientul noaptea,si ii declanseaza tot felul de emotii traite pe parcursul zilei anterioare.nu vreau sa ajunga sa fie un copil din ala care daca intru intr-un magazin cu el si nu ii cumpar ce vrea el,sa se tranteasca de pamant si sa faca isterii....si nu numai intr-un loc public....nu vreau sa faca nici acasa asa ceva,sa fie o fire capricioasa.poate ca eu am asteptari prea mari de la un copil de nici 2 ani,in ceea ce priveste comportamentul,dar recunosc....se poate ca eu undeva sa fi gresit!consider ca e important faptul ca vreau sa intrept asta pana nu e prea tarziu,si daca se poate sa ma ajuti,accept si sunt open mind la orice!
multumesc!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Mier Mai 07, 2014 12:51 pm

cum a fost sarcina ? cum ai fost tu in sarcina ? ce fel de nastere ? si ce problemute la nastere...sau dupa ? despartire dupa nastere ? alaptata la san ? pana cand
vaccinata ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  ottilia20 Mier Mai 07, 2014 1:17 pm

o sarcina ok,zic eu...pe la vreo 6-7 sapt am avut niste sangerari saculetul s-a desprins un pic de uter....am avut un pic de repaos la pat...dar dupa aceea a fost bine pe toata perioada sarcinii.am lucrat pana am intrat in prenatal(pana s-a facut o luna jumate inainte sa nasc),am mai avut cate un pic de stress pe la lucru,dar nu ceva deplasat.eu am avut mom in timpul sarcinii cand ma mai suparam pe sotul meu ca nu ma intelegea cand ii ceream sa fie mai atent cu mine....ma simteam un pic asa...ciudat,ca nu prea reactiona el la faptul ca eram insacinata si in anumite mom am nevoie de el,---sa-mi aduca din cam cealalta ceva ,sau cand faceam mancare,sa stea cu mine in bucatarie....chestii marunte,dar care m-au afectat un pic,ca era asa indifferent....nasterea a fost normal,cu travaliu de 12 ore jumate...toata lumea zicea din jurul meu,care ma cunoaste,ca nu o sa nasc niciodata normal ca eram fricoasa si am fost rea la boala...eram usor de doborat la boala....dar am o cumnata care m-a incurajat f mult,si am reusit sa nasc normal,pt ca mi-am si dorit asta de la inceputul sarcinii(copilul a fost dorit,asteptat cu drag).probleme la nastere nu au fost....un pic m-au speriat durerile dupa ce mi-a facut oxitocina,ca au inceput sa fie dureroase,....(acuma dupa ce am citit atata despre nasteri si tot felul de medicatii,nu as mai accepta nimic...nici calciu nici oxitocina)la expulzie,dupa ce a iesit capusorul,a venit urmat contractie si am impins dar nu suf cat sa iasa,si moasa at mi-a zis ca sa imping sa nu ma joc ca nu-I de jucat,si in mom cand am inceput sa imping,am crezut ca ma rup in doua si raman pe masa de nasteri(cat am stat pe masa de nastere intruna ma rugam in gura mare)...am avut 2 fisuri pe col,si am simtit fiecare cusatura.am fost despartite de la 13.45 ora la care s-a nascut(atunci mi-a aratat-o ,a pus-o pe mine putin...nici un min)pana la ora 19 cand mi-a adus-o in salon....si seara la 10 mi-a luat-o iar pana dimineata la 8-9 cand mi-a adus-o si mi-a lasat-o de tot.cand I-a facut gaurile in urechiuse a mai dus-o 20 de min.alaptata la san exclusive pana la 6 luni,si apoi introdus diversif....pana in mom de fata cand suntem in process de intarcare.nu are nici un vaccin.am refuzat sa ii fac,m-am documentat amanuntit si ma bucur ca am facut alegerea asta.

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Mier Mai 07, 2014 1:31 pm

Da, e bine ca nu ai vaccinat-o.
Of saracii copii romani, ii ia de la sanul mamei si ii desparte. Nu puteti sa va impotriviti la prostia si crima asta ?
Au ei dreptul sa va ia copilul asa ? In tarile occidentale nu se face deloc asa ceva...
Cum de lasati sa vi se ia copii de la san sa fie dus in pat singur singurel... si doctorii si asistentele sa faca ce vor cu ei (si vaccinuri) ?

Sangerarile duc la sperituri aproape automat, sperieturile sunt simtite de copil ...si des asta e un motiv de trauma.
Despartirea iara e un motiv de trauma sigur.
INtepatul urechilor dupa nastere iara e un motiv de trauma... dupa ce ca se chinuie la nastere sarmana fata ii mai face si gauri in urechi.
Nu mai faceti gauri in urechi la copii dupa naster ! Fetele nu au nevoie de gauri in urechi pana la 14 ani...lasati-le sa-si faca singure gauri mai tarziu...
Of of ..


Ce s-ar putut intampla in toamna cand au inceput problemele de fapt...inainte sa inceapa ?
Au fost schimbari ? S-a speriat de ceva ? A fost bolnava ? A stat cineva strain cu ea ? Ati fost in vizita la cineva inainte ?
Doarme singura ?




scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  ottilia20 Mier Mai 07, 2014 1:56 pm

fii sigur ca daca eram asa de informata cum sunt acuma,nu o lasam de langa mine....dar...stii cum e....omul pana nu da cu capu singur de ceva,nu se trezeste....de circuitul spitalului nu prea avem ce vorbi....ca stim cu totii ca-s indobitociti cu ideile lor ceausiste....sunt f conservatori si nu cumva sa vii cu idei noi ca esti considerat extra terestru!
schimbari inainte de asta..hmm...a plecat sotul la munca in strainatate,din sept mai exact...dar daca stau bine si ma gandesc a avut cateva episoade si inainte de a pleca el....I-a dus dorul,si inca I-l duce,il pomenea des,mai ales cand eram acasa la noi,unde era ea obisnuita cu el,(acuma mai vin la tara si mai stau cu mama,ca de cand a murit tata,acum 2 ani,am zis ca dca tot e plecat sotul,mai bine venim si pe aici,cate 2 sapt,apoi mai mergem si acasa la noi si tot asa....ii place aiici toata ziua e in curte,cu animale prin jur,prin gradina...de speriat nu a speriat-o nimeni cu nimic....decat fazele care ti le-am zis).
bolnava nu a fost,decat banalul rosu-n gat...mai cate un pic de febra.cu straini nu am lasat-o ,pt nu am avut de ce.cu mama mea a mai stat asa o ora,daca plecam undeva,sau cu sotul cand era inca acasa.in rest cu nimeni.am mers in vizita la altii,dar nimeni si nimic care sa o sperie,inca din contra,se simtea ok....cel putin atata timp cat eram eu in preajma ei.
nu doarme singura in camera ei,pt ca nu am avut posibilitatea sa ii fac camera ei,si si daca ar fi fost,nu as fi putut eu sa o las.doarmea in camera cu noi dar in patutul ei,si din toamna am dat jos o parte de gratii de la patut si am lipit patutul de patul nostru,ca sa ma simta langa ea si sa nu trebuiasca eu sa o iau in brate din patut la fiecare trezire pe timpul noptii.aici la mama,doarme cu mine in pat.
acuma mi-am adus aminte....a cazut din pat(ca 30 de cm de inalt) dar nu mai imi aduc aminte la ce varsta....6-7 luni parca...mi-am notat acasa pe ceva...nu am la mine hartia....si a mai cazut o data cam la o luna dupa aia.

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  ottilia20 Joi Mai 08, 2014 4:31 am

am uitat sa specific inca o chestie la comportamentul fetitei .....pe langa cele descrise mai sus (ma refer la comportamentul din timpul zilei)daca nu ma loveste pe mine se loveste singura peste cap cu palma in timp ce plange,daca nu I-s satisfacute dorintele.cine o vede zice ca omor copilul cu bataia ,ca-i dau palmi peste cap!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  ottilia20 Dum Mai 11, 2014 1:13 pm

exista vreo solutie la cele scrise mai sus?cum as putea sa-mi ajut fetita sa nu mai fie asa agresiva?

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Dum Mai 11, 2014 1:44 pm

Greseala cea mai mare a fost sa nasti pe masa de nastere, adica mai la orizontala. O astfel de nastere este impotriva gravitatie si trebuie sa impingi.. ceea ce nu pre este nevoie daca stai in picoare sau la verticala... asta este tot o invetie a medicinii oarbe impotriva naturii. Nici un popor nu nastea pe vremuri intr-o astfel de pozitie gresita. Greu de zis...incearca "remedii Bach Star of Bethlehem, Mimulus, Aspen" zilnic de 2 ori vreo 10 zile si vezi ce fac.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  gianadedu Mier Mai 28, 2014 7:41 am

Foarte mare dreptate ai, Scarface, cu nasterea in picioare. Cred ca multe idei le avem "cimentate" in mintea nostra si le consideram normale. Nici nu ne punem intrebarea daca sunt bune sau rele. Legat de nastere ma uitam pe internet la nasterile naturale acasa. Foarte multe mamici care sustin ca nasc fericite, fara dureri inimaginabile, fara traume. Acasa, cu moasa. In patul lor, in picioare sau cum se simt ele mai bine. Cred ca asa e natural, normal si asa ar veni pe lume multi copilasi fara traume in familii normale. Dar..mai avem mult pana ajungem acolo.

Si eu sunt una din mamicile care au nascut "ca o doamna" cum ar spune lumea de azi. Adica cezariana la cerere si imi e rusine de decizia mea acum. Daca as fi avut la 20 de ani mintea de acum... Dar asta e viata, invatam, evoluam si mergem inainte. Dumnezeu sa ne ierte si sa ne indrme catre desavarsire.

On topic... Luca, din acea noapte nu s-a mai trezit niciodata plangand. Slava Domnului pentru tot!
gianadedu
gianadedu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 17/01/2014

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  scarface Mier Mai 28, 2014 9:21 am

ce a avut si ce i-ai dat ca nu mai stiu ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Problema cauzata de frica sau...ce? Empty Re: Problema cauzata de frica sau...ce?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum