Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EFT - emotional freedom technique

+2
gheorghe_200
lioara
6 participanți

In jos

EFT - emotional freedom technique Empty EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Mar Apr 15, 2014 2:27 pm

EFT este o metoda simpla de e eliberare de traume si blocaje emotionale, frici, fobii si adictii dar si boli fizice si psihice, dureri, etc si care se foloseste de "batutul" in anumite puncte de acupunctura corelat cu anumite afirmatii facute in vederea eliberarii de anumite emotii blocate in corp si suflet.

Intre timp am testat metoda si este foarte simpla si eficienta.

Pe romaneste:


EFT for absolute beginners


Bazele la EFT


Bazele EFT
https://www.youtube.com/watch?v=GCYkdK0Uol0


Vindecarea lui Tim in 15 minute de claustrofobie


Alergii


Vindecarea de adictia fumatului



Vindecarea insomniilor



Vindecarea durerilor de cap


Dureri de cap (2)


Eliberarea de relatii dificile



Acceptarea de sine asa cum esti


Colon Iritabil


Indigestie


Nausea


Pierderea in greutate


Pierderea in greutate (2) /accelerarea metabolismului


Cum sa scapi de foamea prea mare


Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Oct 26, 2014 1:52 pm, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Mar Apr 15, 2014 2:42 pm

Anxietati


Teama si panica


Eliberarea de dureri



Iubirea de sine



Eliberarea de vina si rusine

https://www.youtube.com/watch?v=gZeM4AEag3c

Iertarea de sine sau a altora



Ma simt singur

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Joi Apr 17, 2014 9:35 pm

Sotia avea de duminica dureri de mijloc. Ea credea ca erau de la saltea. Am schimbat salteaua si nici o ameliorare. Eu cred ca erau de la faptul ca duminica trecuta s-a suparat ca a trebuit sa faca niste treburi singura caci nu am putut sa o m-ai ajut (senzatie de suprasolicitare). Aseara a facut EFT de 3 ori timp de 5 minute si durerile au disparut PE LOC si nu au mai aparut :-) A asteptat toata noaptea sa reapara, dar nimic.
Deci au fost de natura emotionala, ca majoritatea simptomelor.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Apr 17, 2014 11:40 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  lioara Joi Apr 17, 2014 11:01 pm

Conteaza mult cauzele durerii . La durerile de cap mi s-a parut a fi foarte eficienta de fiecare data cand am aplicat-o la diverse persoane. Daca nu este
vorba de o "sina" , durerea nici nu mai reapare.

   La dureri puternice de oase , de stomac, amelioreaza usor doar cat este aplicata , apoi durerile revin in forta ,deoarece cauza tot ramane. Ajuta sa tratezi
efectul asa cum ai facut-o , cand si cauza a disparut ,altfel e ca balta si tantarii .

  Am folosit-o pentru amorteala mainilor cuiva despre care am intrebat aici in forum, dar atunci am discutat cu respectiva persoana si din perspectiva lui
Hammer . Cred ca cea din urma a ajutat sa nu mai recidiveze amorteala, atunci.
 
 N-am folosit-o pentru teama, furie, suparare, perceptii gresite, neincredere, panica si alte traume si blocaje emotionale care sunt adevaratele cauze
ale durerilor si diverselor neplaceri fizice si psihice.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Joi Apr 17, 2014 11:59 pm

O terapeuta scrie despre EFT:

"Si la EFT faci unele afirmatii pozitive. Asta ajuta insa numai daca cauza problemei nu mai exista. Personal nu cred ca afirmatiile ajuta mereu. Caci la afirmatiile astea te autoconvingi de ceva. Ca un fel de autohipnoza. Nu am vazut efecte spectaculare cu metoda asta.

EFT insa functioneaza altfel: prin batere locurilor in care s-au concentrat energetic probleme. deci "bati" direct pe probleme si la chestia asta nu trebuie sa-ti sugerezi ceva pozitiv"

De exemplu in cazul tau (probleme din cauza fumului de tigara al altora) spui "chiar daca fumul de tigara ma deranjeaza, ma iubesc si accept asa cum sunt


Si atunci problema asta, concentrata intr-o singura propozitie este "batuta" pe punctele energetice....d4e ex. "fumul ma deranjeaza", "nu primesc aer din cauza fumului"

Este important ca propozitiile sa le alegi dupa ceea ce simti tu.
In timpul baterii apar de multe ori noi senzatii si sentimente si atunci le poti numi si mai eficient si mai exact.

Si atunci bati mai departe fiecare propozitie pana ajunge de la 1 la 0.

Diferenta intre alte metode de terapie similar este ca nu este vorba de o simpla afirmatie, ci de numirea problemei pe care o avem (deci constientizarea) pe care acum o batem sistematic (pt. eliberare).

Deci la EFT nu trebuie sa ne mintim si sa ne autoconvingem cu afirmatii ci trebuie sa numim problema asa cum este."
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  lioara Vin Apr 18, 2014 2:15 am

Da, am spus ca n-am utilizat-o pentru asa ceva. Sincer, cand am aflat aceasta metoda mi-am zis sa o folosesc pentru una, alta, mai bine alta..., si mi-am
dat seama ca sunt asa de  multe, ca n-o sa mai termin vreodata. Prioritare au fost durerile. Cea cu fumul de tigara nu era pe lista. Iti multumesc .
 
 Oricum, merita incercata, dar asa cum ai spus trebuie constientizata problema.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Vin Apr 18, 2014 2:50 am

O femeia abuzata cand era copil si care uitase evenimentul, a reusit prin metoda sa-si aduca de el, sa-l constientizeze sa-l elimine.
Metoda asta poate fi folosita in diferte chestii - si constientizare - ceea ce lucreaza mana in mana cu Noua medicina germana.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty EFT pt. frica de examene

Mesaj  scarface Vin Apr 18, 2014 1:07 pm

EFT pt. frica de examene





scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Resurse EFT in limba romana

Mesaj  gheorghe_200 Vin Apr 18, 2014 11:04 pm

gheorghe_200
gheorghe_200

Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  Simona79 Sam Apr 19, 2014 2:33 am

Si eu am intrat aici http://eliberareemotionala.ro/ si mi-au trimis ghidul de aplicare a tehnicilor metodei EFT .

Simona79

Mesaje : 38
Data de inscriere : 19/11/2013

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  lioara Vin Apr 25, 2014 4:57 am

Exista doua aspecte care ma intriga la metoda asta si despre care uitasem cand am scris mai sus. Acum, ca am folosit-o din nou mi le-am reamintit.
 
Unu - uit si am probleme de concentrare, dar chiar sa nu-mi aduc aminte pentru ce "bat" punctele alea mi se pare ciudat.
Doi - mi se face un somn teribil. Am ceva explicatii la aceste aspecte, dar as vrea sa stiu daca si altcineva s-a mai confruntat cu ele.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Vin Mai 02, 2014 5:10 am

---
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty EFT-recatii normale

Mesaj  gheorghe_200 Vin Mai 02, 2014 11:55 am

1. In principiu reactii precum cascatul, linistirea, calmarea, chiar si senzatia de somn sunt reactii normale la o sesiune EFT. Ele au o semnificatie de detensionare a meridianelor energetice pe care se lucreaza prin punctele pe care se lucreaza.
2. In egala masura o sesiune completa EFT poate sa genereze dupa finalizarea ei "flash/uri" de imagini/amintiri traite din trecut care ar putea sa aiba semnificatie in rezolvarea "temei" pentru care s/a lucrat. Este necesar ca si pentru aceste flash/uri sa se aplice noi sesiuni EFT.

O seara buna tuturor
Gheorghe
gheorghe_200
gheorghe_200

Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  lioara Sam Mai 03, 2014 3:25 am

Da, asta cam asa e, la fel spune ca simte si doamna de pe "eliberareemotionala.ro", insa in toate inregistrarile vizionate n-am vazut sa-l prinda
somnul pe careva.

  Mai scrisese aici in forum cineva, despre "reconectare" care nu are prea mare legatura cu EFT-ul. N-am scris atunci ca folosisem metoda si ca am
adormit cu tot cu "bila" mea inainte de a o mai folosi, asa cum intentionasem, pentru mama. Nu doar o data. Asa ca, am tras concluzia
ca nu este exact ce-mi trebuie. Nu mi-au facut rau, dar de dormit eu dorm si cu si fara.
De regula, cand ma framanta ceva si nu stiu cum sa rezolv, inainte de a adormi ma intreb ce/cum sa fac?! Dar adorm inainte de a apuca sa mai
gasesc vreo solutie cat sunt treaza.
  
 Daca fac EFT cu alta persoana pentru problema ei, uite ca, desi bat aceleasi puncte, nu ma mai simt nici obosita,nici nu ma cuprinde somnul...

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Exercitii EFT

Mesaj  gheorghe_200 Sam Mai 31, 2014 10:27 am

gheorghe_200
gheorghe_200

Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Vin Iun 27, 2014 4:08 am

La EFT vorbele spuse din cap nu au aproape nici o valoare.
Este important de trezit emotiile pe care le-am simtim la soc sau pe care le simtim. Alegem cuvintele pe care le simtim si care sunt legate de emotiile
care au legatura cu boala. Nu trebuie sa fie o anumita fraza ci poate sa fie si o povestioara. Trebuei sa ne formulam of-ul deci.
Trebuie sa aducem la suprafata emotiile legate de boala, de simptome, de cauza, sa ne spunem of-ul atunci cand batem punctele.
Asta e important.

Se pot folosi si cuvinte urate sau ceea ce ne vine in minte.
Trebuie sa ne transpunem in emotiile simtite in ziua in care s-a declansat boala, daca este vorba de ceva causal.
Este important sa retraim, sa simtim sis a vedem imagini, adica sa facem vie amintirea stocata in suflet ca numai asa
o putem elimina prin constientizare.

Nu aduce nimic sa spunem niste fraze din cap, numai cu rationalul si la care nu simtim nimic. Numai emotiile se pot elibera, de aceea se numeste
EFT (emotional) si nu RFT (rational).

De aceea trebuie inteles acest aspect important.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Joi Sept 18, 2014 12:26 am

Postat de grfc

"buna ziua!
in urma cu cateva saptamani i-am povestit lui Scarface despre un puternic conflict de teritoriu pe care il traiam la servici.
conflictul respectiv a inceput in urma cu doi ani cand cineva mi-a invadat spatiul si vroia sa ma scoata de aici. in ultima perioada fusesem diagnosticata cu ateroscleroza, risc de atac cerebral si nodul toxic tiroidian.
scarface mi-a recomandat metoda eft. am inceput sa o practic imediat si m-am indragostit de ea de la prima aplicare.
am practicat-o incontinuu, la inceput intens apoi mai rar.
intre timp am luat si remedii din plante, remedii bach, am practicat postul si rugaciunea, am facut cure de dezintoxicare.
acum, situatia exterioara este aceeasi dar s-a schimbat modul meu de perceptie asupra ei, in sensul ca nu ma mai deranjeaza nici persoana care ma ataca nici mediul in care stau. ba chiar le indragesc! si, cel, mai important, acum am speranta si increderea ca lucrurile se vor aseza pe un fagas bun pentru toti.
fizic ma simt bine si saptamana viitoare merg la control medical si am certitudinea ca rezultatele vor fi bune.
raspunsurile primite prin metoda eft le percep sub forma de fraze venite din inima imediat sau la distanta de timp fata de momentul aplicarii.
metoda eft mi-a aratat ca aveam perceptii gresite si eronate, ramase adanc inradacinate in constientul si subconstientul meu, asupra evenimentelor sau persoaneor din viata mea. mi-a aratat "o alta fata" a lucrurilor.
Dumnezeu chiar exista si ne-a lasat/trimis mijloacele care sa ne ajute in procesul de vindecare si care sa ne intoarca inapoi catre El!
"
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Joi Dec 11, 2014 12:42 pm

Noi vrem de fapt sa se schimbe ceilalti ca sa ne merga noua bine.
Insa singurul lucru posibil este schimbarea noastra, care automat schimba si pe ceilalti sau mediul. Si atunci Dzeu iti da alt mediu caci ti-ai invatat lectia
sau iti da puterea sa suporti un anumit mediu sau pe altii. Nimic nu este intamplator: ne atragem lucrurile, oamenii si locurile care rezoneaza cu noi.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Dum Dec 14, 2014 1:43 am

"am fost la medic acum vreo luna si nu mai am NIMIC, nici urma de bolile enumerate acolo. si uitasem de ele.
doctorita a ramas uluita, m-a intrebat ce am facut, caci doar am "cochetat" cu tratamentul dat de ea (naturist bineinteles, plante) pe care le-am luat cand si cand.
iar dovada ca intr-adevar schimbarea interioara determina schimbari exterioare: tipa de la servici care imi luase locul acum e foarte draguta cu mine, ba chiar atat de draguta ca o evit eu.
dupa ce am citit NMG si am vazut ca microbii nu fac rau, nu sunt dusmanii nostri, nu m-au mai deranjat materialele pline de bacterii cu care lucrez.
ba chiar mi-am inchis usa de la laborator si mi-am creat un mediu cald, prietenos.
culmea, saptamana aceasta am fost intrebata daca nu doresc un loc in cladirea de alaturi, unde e curat si fara bacterii, si...l-am refuzat! nu am vrut sa plec din locul pe care asta-vara il uram!!!
dar, mentionez ca pentru a ajunge aici e nevoie de multa munca interioara, de vointa, perseverenta, de remedii si metode potrivite, de persoane care te pot ajuta si indruma, de credinta. si bineinteles ca drumul nu se opreste aici, e doar o parte, caci avem multe de eliberat si vindecat in noi."
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  corix Mier Mar 18, 2015 3:40 pm


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  corix Dum Iul 26, 2015 11:52 pm


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Dum Dec 20, 2015 11:56 pm

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  D_gianina Mar Mar 28, 2017 1:09 pm

Practic eft de vreo doua saptamani. Nu observ mari schimbari poate si pentru ca problema abordata are origini mai vechi. O mancarime de picioare. Dar mi-au aparut doua puncte dureroase acolo unde fac taping la sprinceana si sub brat pe stanga. A mai patit cineva?

D_gianina

Mesaje : 1
Data de inscriere : 25/03/2017

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  scarface Mar Mar 28, 2017 9:07 pm

la eft conteaza ce si cum spui si nu cat bati...uneori nu are cum sa ajute daca nu gasesti conflictul / "buba"...iar daca conflictul tot recidiveaza nu are cum sa ajute...
mancarime la picioare = vreau sa plec dintr-un loc/nu-mi place sa stau/fiu undeva sau vreau sa ma separ de cineva...
in functie de partea pe care apare...interna /externa

Deci nu are rost sa ai faci EFT pt. asta...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EFT - emotional freedom technique Empty Re: EFT - emotional freedom technique

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum