Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Adio lapte de la tarani

3 participanți

In jos

Adio lapte de la tarani Empty Adio lapte de la tarani

Mesaj  DanC Lun Ian 13, 2014 7:57 am

Dupa cum era de asteptat,capitalistii UE nu mai lasa ca taranii sa concureze fabricile de lapte.Ma mir ca a durat atat de mult pana sa-i termine cu totul.Cred ca va dati seama ca tancurile metalice sunt doar o mica etapa.Cine trece si de asta,urmeaza in curand altceva.

http://www.stiriagricole.ro/laptele-de-la-tara-intra-in-ilegalitate-7297.html
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Adio lapte de la tarani Empty lapte de la tarani

Mesaj  Marra Dum Mar 16, 2014 6:59 am

Nu cred ca va fi atat de dramatic. Cine doreste neaparat lapte poate sa isi cumpere de la sursa. Eu sunt convinsa ca vor continua sa apara si in piete. Nu stiu daca se doreste distrugerea taranului ci asocierea lui. La urma urmei, de unul singur nu reusesti niciodata. Daca in sate vor face mici ferme, se vor asocia pt cumpararea unei utilitare mici cu o instalatie frigorifica (nu e nevoie chira de tanc) se va gasi o solutie.

Marra

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Adio lapte de la tarani Empty Re: Adio lapte de la tarani

Mesaj  DanC Dum Mar 16, 2014 9:57 pm

Tu te gandesti doar la tine cu asemenea afirmatii.Daca tu gasesti lapte ,atunci problema e rezolvata cu succes.Nu conteaza taranii care stau in sate de munte si nu se pot asocia din diverse motive sau cei care in afara de 2 vaci nu au nici un ban ca sa investeasca intr-o asociere.Binenteles ca se vrea distrugerea taranului si a micilor intreprinzatori pt a nu face concurenta marilor corporatii,asta e la mintea cocosului,nu-mi vine sa cred cum poate tv-ul si politica sa manipuleze in asa fel incat sa credeti ca cineva ne vrea binele si mergeti ca roboteii cu stampiluta la vot.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Adio lapte de la tarani Empty Re: Adio lapte de la tarani

Mesaj  delideli Dum Mar 16, 2014 11:17 pm

Nu toata lumea se poate asocia, ai dreptate, nu toata lumea dispune de bani ca sa se asocieze, cum ai spus si tu Danc, cunosc persoane care au doua trei vaci si fac o "farama" de banuti de pe urma laptelui sau a branzei, dar de la asta pana la a avea posibilitatea de a te asocia.....e cale lunga. In ultima vreme cam asta se face la noi, se distruge tot ce e mai "mic" ca sa se lase loc celor "mari". In curand nu o sa ne mai dea voie nici sa punem in gradini zarzavaturi....ca de...trebuie sa cumparam.

delideli

Mesaje : 74
Data de inscriere : 16/02/2014
Varsta : 39

Sus In jos

Adio lapte de la tarani Empty Re: Adio lapte de la tarani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum