Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

5 participanți

In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  DanC Joi Aug 23, 2012 5:53 am


Am vazut azi un reportaj pe Realitatea cu o reportera care intreba pe niste babute din piata despre un praf care forteaza coacerea rosiilor.Se numeste Ethrel ,sincer eu nu am auzit de el ,dar batranelele alea stiau ce e! si ziceau ca ele nu folosesc asa ceva dar se vedea clar ca mint si erau speriate ca le verifica cineva.Am gasit si un articol pe aceasta tema,se mentioneaza si ca cele din supermarket ar fi mai sanatoase de fapt , dar asta prea putin conteaza ,alt subiect am vrut sa ating in acest topic.

http://b365.realitatea.net/legumele-si-fructele-din-supermarketuri-mai-sanatoase-decat-cele-vandute-de-tarani_177872.html
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  doina12 Vin Aug 24, 2012 8:15 am

Eu locuiesc intr-o zona cu gradinari si anul trecut am aflat de la proprietara unui magazin care comercializeaza chimice pentru plante ca nu mai cumpara rosii de la taranii nostri pentru ca exista produsul Cycogan . Acesta e indicat sa se folosesca 100 ml/100-200 litri de apa iar pietarii il folosesc 100ml/10 litri de apa affraid ca sa inroseasca rosiile intr-o zi.

doina12

Mesaje : 22
Data de inscriere : 22/05/2012

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  DanC Vin Aug 24, 2012 12:09 pm

Deci treaba e clara ,totul este dat peste cap ,iremediabil zic eu.Sa fiu sincer nu am banuit ca si taranii folosesc chiar asa "tehnologie".
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  scarface Vin Aug 24, 2012 1:09 pm

Nu cred ca toti...peste tot mai sunt si oameni inteligenti..putini...dar mai exista
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  doina12 Vin Aug 24, 2012 8:00 pm

Asa este, nu se poate generaliza dar in general cei care apar primii pe piata cu rosii romanesti se gandesc sa vanda cat mai multe la inceput atunci cand sunt mai scumpe si acelea au o probabilitate mai mare sa fie inrosite cu Cycogan.

doina12

Mesaje : 22
Data de inscriere : 22/05/2012

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty adevarul e undeva la mijloc

Mesaj  alexiaiuli Vin Aug 24, 2012 11:58 pm

Eu stau la tara si am in curte rosii, ardei, vinete,etc.Cine spune ca are rosii in curte, sau celelalte legume fara sa le stropesca cu nimic, cred ca ori minte ori are parte de o minune.Sunt atat de multi daunatori,atat de acide ploile incat nu ai face nici de o salata.In solar apare alta problema si anume lipsa polenizatorilor.In zona mea in toate curtile rosiile sunt scrum, arse de sus pana jos dupa toata seceta din vara asta.Daca anul trecut si acum 2ani a facut ravagii viermele sarma si manca tulpina pe interior lasand-o goala, anul asta paianjenul rosu si un fluture adus de la turci pe lazile de legume strica tot.Nu merge nimic homeopat, nu merge niciun ceai.
Noi nu folosim stimulente de crestere si de coacere dar nu ne putem lipsi de insecticide, iar pentru cele din solar de polenizante.Bineinteles ca la orice, exista reguli de ingrijire pentru fiecare planta in parte(copilit, ciupit varfuri, etc)si in felul asta controlezi coacerea si cresterea.
Daca a folosit cineva solutii homeopate pentru insecte in gradina, va rog impartasiti cu noi.

Mai sunt totusi si legume bio.Morcovi, fasole, mazare, castraveti,dovleci, dovlecei...Cele mai stopite sunt varza(fluturele alb al verzei), rosiile(vierme sarma,mana,fluturele ala turcesc care innegreste fructul),vinetele(paianjenul rosu), ardeiul(rugina)si vita de vie(rugina),cartofi(gandacul de colorado)


Ultima editare efectuata de catre alexiaiuli in Sam Aug 25, 2012 12:08 am, editata de 1 ori (Motiv : adaugare informatii)
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  DanC Sam Aug 25, 2012 4:40 am

Stropitul pt daunatori e una,da ce fac astia sa creasca fortat s sa aiba culoare si parfum e cu totul altceva,mult mai periculosmai ales ca se joaca si cu genetica.
Eu am cateva rosii,struguri,trandafiri si pomi fructiferi in curte.Nu stropesc veci cu nimic,de fapt nici macar nu le ud (de lene binenteles Laughing )dar intotdeauna mi se fac toate.In schimb taica-meo la el la gradina merge dimineata la 5 sa ude,stropeste pomii de 5-6 ori pe an si tot nu are nimic,toate ii cad jos Laughing
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  andrei Sam Aug 25, 2012 10:24 pm

Noi pentru daunatori folosim extract de crizanteme. De altfel se pot planta si crizanteme si alte flori care alunga multi daunatori prin gradina si gradina va arata si mai frumos Wink. Pentru gandacii de colorado mai merge si busuioc plantant printe plante.
Pentru insecte si fungi dar si pentru ajutarea plantelor ( ingrasamant ) se mai poate folosi macerat de urzici.
Majoritatea plantelor le-am pus cu folie intinsa pe pamant si cu banda de picurare pe sub ea.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  scarface Sam Aug 25, 2012 10:56 pm

Eu am avut gradina mare 3 ani de zile...habar nu am avut de nimic...nici nu stiam cu se insamanteaza ceva. Nu am folosit nici un ingrasamant nici antidanator, nici macar naturali, nici macar nu am udat ca vecinii mei ...totul absolut natural..am crescut rosii, dovleci, dovlecei, fasole verde, salata si alte chestii si au crescut bine, fara nimic. Au crescut chiar mai bine decat la vecinii care fac asta de ani de zile. In afara de melci care mi-au maimancat din salata si din frunze.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  doina12 Dum Aug 26, 2012 12:22 am

Eu nu am gradina dar am multe plante in ghivece.
Am scapat de paienjeni rosii pulverizand planta fin cu apa si apoi punand ghiveciul cu planta intr-o punga.
Am lasat totul cam 24 de ore si cand am scos planta din punga nu mai avea paienjeni.
Pentru musculita alba de sera au efect pulverizarile cu 1 litru apa+o lingura detergent lichid de vase+putin albus de ou.
Pentru melci sunt eficiente cojile de oua zdrobite si puse pe langa planta.

doina12

Mesaje : 22
Data de inscriere : 22/05/2012

Sus In jos

Legumele de la tarani nu sunt sanatoase  Empty Re: Legumele de la tarani nu sunt sanatoase

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum