Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

importanta alimentatiei sanatoase

5 participanți

In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  Tiullia Joi Iun 14, 2012 4:18 am

in ultima vreme se vorbeste foarte mult despre necesitatea unei alimentatii sanatoase, ca trebuie sa avem grija de ceea ce mancam pentru a avea o calitate a vietii ridicata, ca apoi sa nu ne trezim ca suferim de diverse boli. in acest sens, ghidul Abecedar de Nutritie, scris de prof,. Nicolae Hancu, o autoritate in domeniul nutritiei, ne invata cum si ce trebuie sa mancam. Abecedar de Nutritie este o carte plina de invaturi, o carte despre cum sa avem o viata sanatoasa si sa traim frumos. daca abecedarul copilariei ne-a invatat sa scriem si sa citim, Abecedarul de Nutritie ne initiaza in stiinta si arta de a manca, ne invata cum sa devenim propriii nostri nutritionisti.

ce parere aveti despre alimentatia sanatoasa? cat este important sa acordam o atentie deosebita alimentatiei?

/

Tiullia

Mesaje : 1
Data de inscriere : 13/06/2012

Sus In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty Re: importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  DanC Joi Iun 14, 2012 6:35 am

Problema este ca si alimentele sanatoase au devenit nesanatoase datorita agriculturii intensive.Cat despre culturile bio ,romanul de rand nu se poate apropia la preturi .Atata vreme cat cineva nu "indreapta " planta in sine , totul este o iluzie.
Acum de 3 saptamani am fost la munte ,departe....rupt de lume ,abea am ajuns acolo ,dar vreau sa zic ca pana si acolo am vazut concentrate pentru pui in curte la muntenii aia. Shocked
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty Re: importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  CristianPsi Joi Iun 14, 2012 7:24 am

Danc a scris:Acum de 3 saptamani am fost la munte ,departe....rupt de lume ,abea am ajuns acolo ,dar vreau sa zic ca pana si acolo am vazut concentrate pentru pui in curte la muntenii aia. Shocked
"concentrate" nu inseamna neaparat "chimie"... poate fi uruiala din aia... acum sa nu exageram totusi cat despre preturi la produse bio : da, aici sunt de acord - nici o sansa sa-mi pot permite ca si multi altii de altfel
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty Re: importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  DanC Joi Iun 14, 2012 10:17 am

Nu e uruiala ,sunt "concentrate".Uruiala stiu ce e.Lumea a si uitat ca,virgula,carnea de pasare nu e alba asa cum o gasim acuma in comert.E tot de la cresterea intensiva.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty Re: importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  andrei Joi Iun 14, 2012 1:16 pm

Taranul roman s-a adaptat concurentei si foloseste toate "inovatiile" agriculturii industrializate :-) . Nu stiu daca mai e mare diferenta intre ce gasesti in supermarket si ce gasesti in piata.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty Re: importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  CristianPsi Joi Iun 14, 2012 1:55 pm

andrei a scris:Nu stiu daca mai e mare diferenta intre ce gasesti in supermarket si ce gasesti in piata.
exact asta banuiesc si eu.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty Re: importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  scarface Lun Feb 18, 2013 6:01 am

Nu mai faceti reclama caci o sterg imediat...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

importanta alimentatiei sanatoase  Empty Re: importanta alimentatiei sanatoase

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum