Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebare despre Vitaminele Efervescente

2 participanți

In jos

Consumati Vitamine Efervescente

Intrebare despre Vitaminele Efervescente Vote_lcap0%Intrebare despre Vitaminele Efervescente Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Intrebare despre Vitaminele Efervescente Vote_lcap100%Intrebare despre Vitaminele Efervescente Vote_rcap 100% 
[ 6 ]
 
Total voturi : 6
 
 

Intrebare despre Vitaminele Efervescente Empty Intrebare despre Vitaminele Efervescente

Mesaj  SorinP Dum Iun 09, 2013 2:47 pm

Recent mi-am cumparat dintr-un supermarket din capitala vitamina C, Magneziu, Calciu, etc. Am citit inscriptiile acestora insa nu am vazut nici o informatie concreta ... sau cel putin ca roman simplu fara cunostiinte medicale nu am inteles nimic.

1. Doresc sa stiu cate se pot consuma pe zi ... ( din auzite cate 1 din fiecare )
2. Cate calorii contine o tableta.

Tin sa mentionez ca am inceput sa le consum datorita faptului ca doresc sa-mi completez lipsurile din alimentatie si in acelasi timp inlocuirea sucurile de genul cola / pepsi ... cu ceva mai sanatos. ( Cu scopul de a da un gust apei plate ) .

Orice informatie/sfaturi despre aceste produse ... imi sunt bine venite ... mai ales din partea unei persoane care detine cunostiinte medicale.

SorinP

Mesaje : 2
Data de inscriere : 09/06/2013

Sus In jos

Intrebare despre Vitaminele Efervescente Empty Re: Intrebare despre Vitaminele Efervescente

Mesaj  scarface Dum Iun 09, 2013 9:35 pm

Lucrurile stau asa:

- vitaminele artficiale sunt daunatoare, fiind substante izolate si artificiale
- toate teoriile vitaminelor se bazeaza pe greseli sau minciuni pentru a le comercializa. In natura nu exista substante izolate.
- toate mineralele anorganice sunt neasimilabile si ce nu se asimileaza infiunda corpul si-l imbolnaveste
- daca mineralele si vitaminele ar fi bune la ceva toata lumea ar fi sanatoasa caci sunt luate deja in exces si prescrise pe banda rulanta.
Bolile vin nu de la carente ci de la prea mulgte sunstamte in corp
- cheastia aia care le face efervescente este atat de toxica incat pana si farmacistii din Germania le evita si avizeaza pacientii.

In afara de lada de gunoi nu stiu la ce ce ar fi bune astfel de substante. Din pacate si pe aia o intoxifica.

Daca vrei sa te faci bine fa mai bine un post si mananca fructe coapte bine, legume gatite, scoate laptele si painea alba din alimentatie,
fa o cura de eliminare a pietrelor de la fiere si ficat etc. Dar cu vitamine si minerale dinastea doar te imbolanavesti mai rau.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Iun 13, 2013 11:41 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Intrebare despre Vitaminele Efervescente Empty Re: Intrebare despre Vitaminele Efervescente

Mesaj  SorinP Joi Iun 13, 2013 11:34 am

Multumesc pentru raspuns. Am renuntat inca din ziua respectiva la ele Smile .

SorinP

Mesaje : 2
Data de inscriere : 09/06/2013

Sus In jos

Intrebare despre Vitaminele Efervescente Empty Re: Intrebare despre Vitaminele Efervescente

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum