Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

rarirea parului

3 participanți

In jos

rarirea parului Empty rarirea parului

Mesaj  teodora Vin Aug 21, 2015 1:59 am

Buna, Scarface!
In 2012 am avut un episod de cateva luni( din primavara pana-n toamna) in care mi-a cazut parul de pe scalp! La inceput nu am dat atentie, apoi am pus fenomenul pe seama opririi pilulelor anticonceptionale.Am mers la dermatologi, dar nu mi-au gasit un remediu anticadere. Am luat la recomandarea unui farmacist forcapil, am dat cu alopexy, am cumparat biotina in doze mari 5000/7500mcg.S-a oprit caderea, dar lupt zadarnic sa-l regenerez in zonele (frontal, crestet)in care s-a rarit si in care se cam vede scalpul! Te implor sa ma ajuti!Am mare incredere in profesionalismul tau si in minunea numita homeopatie, de cand am scapat-o pe mama de operatie la un chist sebaceu recidivant!Astept sugestiile tale pe care le urmez cu sfintenie!

teodora

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

rarirea parului Empty Re: rarirea parului

Mesaj  scarface Vin Aug 21, 2015 4:19 am

rarirea/caderea parului in mod lent = faza de reparatie ca urmare a unui conflict de despartie/separare (moartea sau plecarea cuiva).
Din pacate acest proces creeaza des un conflict nou, deci recidive, atunci cand ne speriem de caderea parului.
Daca caderea e rapida, adica se face brusc o gaura in par, atunci este faza de conflict activ.

Ce conflict de separare ai avut inainte sa se rareasca prima data ?

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

rarirea parului Empty raspuns

Mesaj  teodora Vin Aug 21, 2015 10:11 am

Multumesc din inima pentru promptitudine, Scarface!Intrebarea ta tare m-a pus pe ganduri! incerc sa-mi amintesc tot ce a fost atunci, si anume: m-am mutat cu sotul meu intr-un apartament mai spatios, am reluat dupa 7 ani legatura cu soacra mea( care se rupsese dupa nunta), am intrerupt relatia cu nasii de cununie, a inceput o relatie profesionala tensionata cu noul meu director care nu-mi recunostea meritele spre deosebire de fostul director care ma incuraja permanent, nu am vorbit cu tata tot 7 ani(parintii mei fiind divortati). Poate mai sunt evenimente si-mi scapa...Caderea parului a inceput relativ brusc prin aprilie 2012 si s-a mentinut pana-n toamna lui 2012 cand la un spalat imi cadeau 300de fire, la pieptanat pierdeam vreo 100...caderea parului chiar ma stresa si ma streseaza si acum ca nu pot recupera firele pierdute atunci in ciuda tuturor tratamentelor(crescina, vichy, anacaps,zinkit etc) si a tuturor mastilor(cu galbenus, cu ulei de masline/ jojoba/ argan/ ricin, gaz lampant).Mi-am schimbat cararea, il asez la pieptanat pentru a masca zonele cu densitate scazuta...In 2013 am nascut si dupa cateva luni, parul a inceput iar sa cada, dar atunci am fost linistita stiind ca e firesc ce se intampla.Am firisoare noi in anumite zone, dar ele nu sunt proportionale cu pierderea din 2012.
Sper ca nu te-am plictisit cu povestea mea!
Te imbratisez si-ti multumesc ca existi!
Daca te ajuta ce ti-am spus, te rog din nou sa ma ajuti...
P.S. Sunt sensibila,ordonata, iute la manie, anxioasa, nu-s matinala, iubesc dulciurile, nu fumez, dar beau din cand in cand cafea, pt ca-s hipotensiva, imi pierd repede energia, imi iubesc profesia si o fac din pasiune...Poate te ajuta cele spuse pentru istoric, pentru anamneza...

teodora

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

rarirea parului Empty Re: rarirea parului

Mesaj  scarface Vin Aug 21, 2015 12:53 pm

multa lume uita de avorturi si pierderi de sarcina cand e vorba de "despartiri".
Daca parul a inceput sa cada brusc in aprilie 2012, evenimentul cu pricina trebuie cautat la scurt timp inainte.
Poate fi impacarea/revederea cu tatal de ex. Caci parul, asa cum am spus, incepe sa cada de abia dupa ce conflictul a fost depasit
si nu in timpul suferintei cauzata de separare.
Parul cade dupa sarcina tot din aceeasi cauza: femeia rezolva un conflict de separare de un copil /partener/etc "pierdute."
Nu este normal sa pierzi par dupa sarcina si numai femeile care au rezolvat o pierdere.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

rarirea parului Empty un remediu?

Mesaj  teodora Sam Aug 22, 2015 1:42 am

Nu te contrazic, Scarface! Avorturi nu am facut si nici sarcini nu am pierdut! Ce am uitat sa-ti spun si are, poate, relevanta este ca sufar de constipatie cronica...sa fie acumulare de toxine?Nu prea mananc carne, dar iubesc lactatele( iaurt, smantana, branza de oi).
Ce remediu crezi ca m-ar ajuta pentru indesirea parului, constipatie si calmare/relaxare/invingere frica? Iti spuneam ca ma enervez repede si ca, de fel, sunt panicoasa... vreau sa incerc ceva cu etichetarea despre care tot de la tine am invatat...Din ce am citit prin materia medica in engleza ma gandeam la nux vomica, dar nu stiu daca e cu adevarat ce-mi trebuie si nu stiu nici ce potenta mi-ar trebui, nici ce durata are tratamentul...daca ma poti orienta, nu am cuvinte sa-ti multumesc... Nu vreau sa epatez, dar ma fascineaza homeopatia si o consider o revelatie in viata mea, mai ales ca am descoperit-o dupa un drum la manastire!!!
Te imbratisez , prieten drag!

teodora

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

rarirea parului Empty Re: rarirea parului

Mesaj  scarface Sam Aug 22, 2015 10:22 am

nu, tine de ce ti-am spus mai sus. Intai studiaza Noua medicina germana aici pe forum si lasa homeopatia ca homeopatia se aseamana
cu un mecanic auto care are o lada de scule dar nu stie nimic nici de ce s-a stricat masina si nici ce insemnatate au "simptomele".
E la noroc mai mult si 90% din prescrieri sunt inutile si gresite, desi ca principiu remediile actioneaza foarte bine daca sunt potrivite.
Insa un remediu de cazut parul nu exista. Exista remedii insa care pun capat suferintei emotionale dupa o despartire si ca urmare corpul
se autovindeca de indata ce conflictul a disparut.
Constipatia arata un alt conflict activ.
Nu ai relatat ce probleme ai avut inainte sa inceapa caderea parului.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Aug 22, 2015 1:10 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

rarirea parului Empty rarirea parului

Mesaj  teodora Sam Aug 22, 2015 11:30 am

Intuiam ca te referi la o cauza emotionala de vreme ce ramai la chestiunea conflictelor. Atunci, in 2012 cred ca abia imi reluasem legatura cu soacra mea, care anul trecut in vara a murit pe neasteptate de leucemie, cand avea copilul meu 7 luni. Dupa ce a murit, iti spun sincer ca mi s-a oprit brusc, ca prin minune, caderea parului, asa-zis fireasca dupa nastere ( conform medicinei traditionale).In 2010, deci mai devreme de 2012 intrerupsesem legatura cu tata cu care nu am vorbit pana in iunie anul acesta. Atunci prin primavara lui 2012 am avut un conflict cu directorul, care m-a dezechilibrat sufleteste. Imi amintesc ca am plans mult, am cautat probe ca sa ma apar si sa-i demonstrez ca nu are dreptate in ce afirma cu nesimtire! In urma discutiei cu acest director i-am luat frica pt ca era imprevizibil, avea toane si favoriti. Ma straduiam sa ii intru in gratii, sa ma fac inteleasa si nu reuseam. Simteam ca ma vaneaza si ca ma uraste. Asta cred ca a fost. Imi regretam fostul sef, care stia sa zica o vorba buna, sa te ajute omeneste fara ca tu sa abuzezi de marinimia lui, sa-ti recunoasca meritele( nu financiar).
La sfarsitul lui 2011, deci aproape de primavara lui 2012,m-am mutat cu sotul meu intr-un apartament mai spatios, de care pe atunci nu eram multumita si regretam cumva pasul facut.
Cu nasii care-s departe nu am mai tinut legatura de la nunta, dar nu simt ca-mi lipsesc, pt ca au fost gasiti de soacra-mea, nu au fost alesi dintre prieteni, pt ca prietenii nu erau dispusi financiar sa naseasca!Conjuncturi si conjuncturi...
Cum sa studiez noua medicina germana?Te rog, orienteaza-ma(teorii, metode, principii etc)!
Te imbratisez, prieten drag!
P.S. Daca mi-ai cerut sa-ti spun povesti de suflet, apoi mi-am facut constiincios temele!Smile

teodora

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

rarirea parului Empty Re: rarirea parului

Mesaj  scarface Sam Aug 22, 2015 11:36 am

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

rarirea parului Empty intrebare

Mesaj  teodora Dum Aug 23, 2015 8:49 am

Buna! Am vazut intr- o postare mai veche ca i-ai recomandat unei fete careia ii cadea parul Calochortus coeruleus CH9, apoi CH12.Crezi ca m-ar ajuta si pe mine pentru indesirea parului?Sau phosphoricum acidum D12 de 2 ori pe zi(am gasit acest remediu pentru alopecie pe un site englezesc)?Doar homeopatia rezolva aproape orice caz...
Cele bune!

teodora

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

rarirea parului Empty rugaminte

Mesaj  teodora Dum Aug 30, 2015 10:44 am

Te rog, spune-mi ce crezi despre remediile amintite pentru indesirea parului! Imi poti da o sugestie pentru un remediu bun pentru constipatie cronica, hemoroizi, polipi?Te rog!

teodora

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

rarirea parului Empty Intrebare

Mesaj  ioancalator Lun Aug 01, 2016 3:49 am

Iertati-mi nestiinta, dar parul odata cazut, se mai poate reface ? Bineinteles, dupa rezolvarea conflictelor, problemelor, etc. Macar partial ?
Multumesc.

ioancalator

Mesaje : 42
Data de inscriere : 13/04/2014

Sus In jos

rarirea parului Empty Re: rarirea parului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum