Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

+18
Irelevant
Andromeda
DanC
CristianPsi
Cata Lina
liviu_faget
=|Luci@n|=
Inbal
crystyanm
irina13
steve
Guang
Rama
skincod
CK
andrei
mihnevicim
scarface
22 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Dum Iun 06, 2010 9:57 am

scarface a scris:Ca exista simboluri stie toata lumea si nu este nevoie sa ne povestesti acest lucru prea bine cunoscut.
Ce ai uitat sa precizezi este: semnificatia simbolurilor cat si legaturile care se fac intre simboluri si fiintele eterice atunci cand acestea sunt folosite de oameni.
Una este o cruce si alta este o pentagrama satanica sau simbolurile Reiki.
Una este sa folosesti o zvastica si alta este sa-ti pui pe piept un simbol care nu este legat de chestii oculte, rele, satanice.
Una este sa-ti tatuezi pe corp un diavol sau un dragon (forma preferata a lui Lucifer) si alta este sa-ti tatuezi pe corp un trandafir sau o cruce. Vrei sa spui ca folosirea unei pentagrame satanice in mod deliberat nu are nici o influenta ?
Are.

La fel are si folosirea de simboluri Reiki, pe care acum vrei sa le faci sa dispara din argumentatie.

Simbolurile Reiki despre care nu doresti sa discuti cu "neinitiatii" - asa cum ai scris mai sus - au fost folosite in scoala traditionala de Reiki decenii intregi si inca mai sunt folosite, desi poate nu asa de des ca inainte Ele sunt, sau cel putin au fost la inceput poarta de intrare in ocultismul satanic reikian.
Insa simbolurile nu sunt singura poarta de intrare, caci acelasi lucru este de fapt maestrul Reiki.
Daca esti invatata direct de diavol nu ,ai ai nevoie de simboluri. Simbolurile sunt lucrurile care te leaga mai intai de cel care este reprezentat de simboluri.
Cum este maestrul asa va fi si scolarul, indiferent de folosirea de simboluri sau nu.
Daca esti invatat de un maestru satanizat sa folosesti metode si energii care nu vin de la Dumnezeu vei ajunge in mod
firesc sa folosesti aceleasi energii ca si maestrul.
Si maestrul maestrului a folosit el candva aceste simboluri. Acesta este un lucru binecunoscut si pe care l-ai afirmat si tu. Nu este deci mereu nevoie de simboluri. Ele sunt doar o chestie dintr-un complex satanic. Insa in satanism simbolistica are un mare rol si acest lucru se vede f. bine in Reiki, care nu face exceptie.

Vrei sa spui ca nu cunosti simbolurile Reiki si nu le-ai folosit niciodata ? Sau ca maestrul tau sau maerstrul maerstrului tau nu le-a folosit niciodata ????[/quote]

Nici in biserica preotul nu explica ritualurile pe care le executa. Stiti de ce ? Pentru ca exista oameni nepregatiti care sa le inteleaga. Inseamna ca enoriasii nu au capacitatea de a le intelege corect si le-ar putea interpreta gresit. Prin urmare ritualurile preotilor si Sfintele Taine sunt ascunse ochilor curiosilor tocmai din acest motiv.
Ori la fel este si in Reiki....dumneavoastra nu sunteti pregatit sa auziti inca secretele simbolurilor Reiki..pentru ca nu va interesaza si pricum aveti parerea deja formata. ori nu ar avea nici un sens sa va aduca oricine altcineva o parere argumentata panteu ca nu aveti capacitatea de a intelege corect esenta acestor simboluri. astfel ca nici eu nu imi pierd timpul cu dumneavoastra.
Argumentatia ca simbolurile Reiki creaza o legatura cu satan ..tot din Biblie este ??? Sau din vreo scriere a vreunui Sfant Parinte. Si din cate imi amintesc pana acum nu ati adus absolut nici un argument pentru a va sustine parerile. Nici un document, nimic...doar simple pareri ale unui om care crede ca le stie pe toate si tot ceea ce nu intelege vine de la diavol.

Dom'le draga ma apuca rasul. Nu mi-ai raspuns la intrebarile anterioare...deci toate simbolurile conform afirmatiei tale fac legatura Faci o conexiune fara argumente intre simbolurile Reiki si Satana. Simbolurile Reiki nu vin de la Satan sau de la Lucifer...ca iarasi faci confuzii intre persoaneje.

Toate simbolurile Reiki au legatura cu LUMINA. Toate incearca sa reaminteasca fiecarui om adevarul: tot suntem creati din Lumina .... adica din DUMNEZEU. Toate incearca sa iti spuna: "ESTI LUMINA " ASTA FAC simbolurile Reiki. Iar lucrul acesta este aratat de scrierea japoneza unde cuvantul SPIRIT este echivalent cu LUMINA. Si stii cine a fost primul care a adus Lumina?? Sa nu spui ca Lucifer...ca o musti !

Haide sa iti amintesc un pic " Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină! Şi a fost lumină. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi. " Geneza 1:3-5.
Iata ca si Apostolul Ioan în prima sa epistolă, cap. 1 : 5 ne spune: "... Dumnezeu e lumină..." iar in în Evanghelia sa cap. 8 : 12, reda expresia Domnului: "Eu sunt lumina lumii."
Deci iata ca simbolurile Reiki, pe care tu le consideri satanice....au legatura cu Spiritul luminos, cu cel ce a creat Lumina, cu Dumnezeu.
Si atunci indraznesti tu care nu stii ce este Reiki, nu l-ai practicat nici macar o secunda, nu ai citit o carte de Reiki , nu ai experienta ta proprie privitoare la Reiki...indraznesti sa imi spui ca stii ce e Reiki? Ca stii ce sunt simbolurile cand nu ai avut acces la ele ? Ca stii ce reprezinta un Maestru Reiki cand tu nu ai intalnit nici unul? Ca stii tu asa in adancul sufletelului tau ca tot ce nu pricepi cu cele 4 celule cerebrale vine de la diavol? Haide domnule fugi de aici ! M-am saturat sa intalnesc tot felul de neaveniti care nu au habar de nimic si se cred desteptii lumii...culmea ca mai si dau lectii .
In afara de cuvintele satan, demon, ocultism satanic si Reikian cuvant creat ....care ma face sa ma tavelesc pe jos de ras ...mai ai si niste argumente logice privitoare la reiki. Ca doar pareri si citate din biblie ...sunt plictisit sa citesc aceleasi clisee.

Haideti sa revin un pic :
a) Ai practicat Reiki ?
b) Ai facut tratament Reiki pe tine?
c) Ai participat la un curs/seminar de Reiki?
d) Ai cunoscut vreun maestru Reiki?
e) Ce stii tu despre Reiki...ce ai citit dintr-un forum german la care se adauga o interpretare dupa ureche a Bibliei.

Iar din ce raspunzi in mesaje pentru mine e clar : NU AI ABSOLUT nici o legatura cu Reiki.
Si atunci ce calificare ai tu sa imi tii lectii despre Reiki? Absolut nici una.

In rest te invit sa recitesti mesajele mele anterioare in care spun clar ca
a) Reiki nu este religie si nu are legatura cu vreo religie anume
b) Reiki invita fiecare practician sa isi gaseasca legatura sa proprie cu Dumnezeu
c) Reiki are niste principii morale si etice care ar trebui practicate de catre toti cei ce au urmat un seminar Reiki
d) Reiki nu este axat pe o credinta anume, pentru ca atunci s-ar putea crede ca incearca sa impuna un anumit model care ar trebui sa fie urmat de toti cei ce il practica
e) Reiki o punere a mainilor peste cei bolnavi asa cum este citat si in Noul Testament: Fapt.Apost. 28:8. , Matei 9:18; Marcu 5:23; Marcu 6:5. , Matei 19:13 si 19:15 , Fapt. Apost.8:17 si 19; 19:6; si 6:6 , 1 Tim 4:14.
f) exista similaritati intre practica lui Iisus si Reiki http://www.reiki.org/reikinews/reikin16.html.
g) nu aveti nici un argument stiintific care sa sustina ca Reiki face rau
h) nu aveti argumente biblice care sa sustina ca Reiki este contrar invataturilor religiei crestine
i) Reiki este practicat peste tot in lume cu efecte benefice asupra pacientilor. Detalii

***********************
(linkuri sterse de admin - nu facem reclama la linkuri reikiene pe acest forum )

j) Reiki este acceptata ca si terapie complementara in Romania prin legea 118
k) Multi crestini din lume il practica
***********************
(linkuri sterse de admin - nu facem reclama la linkuri reikiene pe acest forum )


Singurul meu sfat: citeste , practica si invata. Ca sa castigi experienta in viata. Nu interpreta Biblia dupa cum crezi tu ca trebuie a fi interpretata. Mai bine intreaba un preot. Nu vorbi niciodata despre lucruri pe care nu le cunosti....pentru ca s-ar putea sa te faci de ras.

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Dum Iun 06, 2010 10:30 am

scarface a scris:Ca exista simboluri stie toata lumea si nu este nevoie sa ne povestesti acest lucru prea bine cunoscut.
Ce ai uitat sa precizezi este: semnificatia simbolurilor cat si legaturile care se fac intre simboluri si fiintele eterice atunci cand acestea sunt folosite de oameni.
Una este o cruce si alta este o pentagrama satanica sau simbolurile Reiki.
Una este sa folosesti o zvastica si alta este sa-ti pui pe piept un simbol care nu este legat de chestii oculte, rele, satanice.
Una este sa-ti tatuezi pe corp un diavol sau un dragon (forma preferata a lui Lucifer) si alta este sa-ti tatuezi pe corp un trandafir sau o cruce. Vrei sa spui ca folosirea unei pentagrame satanice in mod deliberat nu are nici o influenta ?
Are.
La fel are si folosirea de simboluri Reiki, pe care acum vrei sa le faci sa dispara din argumentatie.

Simbolurile Reiki despre care nu doresti sa discuti cu "neinitiatii" - asa cum ai scris mai sus - au fost folosite in scoala traditionala de Reiki decenii intregi si inca mai sunt folosite, desi poate nu asa de des ca inainte Ele sunt, sau cel putin au fost la inceput poarta de intrare in ocultismul satanic reikian.
Insa simbolurile nu sunt singura poarta de intrare, caci acelasi lucru este de fapt maestrul Reiki.
Daca esti invatata direct de diavol nu ,ai ai nevoie de simboluri. Simbolurile sunt lucrurile care te leaga mai intai de cel care este reprezentat de simboluri.
Cum este maestrul asa va fi si scolarul, indiferent de folosirea de simboluri sau nu.
Daca esti invatat de un maestru satanizat sa folosesti metode si energii care nu vin de la Dumnezeu vei ajunge in mod
firesc sa folosesti aceleasi energii ca si maestrul.
Si maestrul maestrului a folosit el candva aceste simboluri. Acesta este un lucru binecunoscut si pe care l-ai afirmat si tu. Nu este deci mereu nevoie de simboluri. Ele sunt doar o chestie dintr-un complex satanic. Insa in satanism simbolistica are un mare rol si acest lucru se vede f. bine in Reiki, care nu face exceptie.

Vrei sa spui ca nu cunosti simbolurile Reiki si nu le-ai folosit niciodata ? Sau ca maestrul tau sau maerstrul maerstrului tau nu le-a folosit niciodata ????

Nici in biserica preotul nu explica ritualurile pe care le executa. Stiti de ce ? Pentru ca exista oameni nepregatiti care sa le inteleaga. Inseamna ca enoriasii nu au capacitatea de a le intelege corect si le-ar putea interpreta gresit. Prin urmare ritualurile preotilor si Sfintele Taine sunt ascunse ochilor curiosilor tocmai din acest motiv.
Ori la fel este si in Reiki....dumneavoastra nu sunteti pregatit sa auziti inca secretele simbolurilor Reiki..pentru ca nu va interesaza si pricum aveti parerea deja formata. ori nu ar avea nici un sens sa va aduca oricine altcineva o parere argumentata panteu ca nu aveti capacitatea de a intelege corect esenta acestor simboluri. astfel ca nici eu nu imi pierd timpul cu dumneavoastra.
Argumentatia ca simbolurile Reiki creaza o legatura cu satan ..tot din Biblie este ??? Sau din vreo scriere a vreunui Sfant Parinte. Si din cate imi amintesc pana acum nu ati adus absolut nici un argument pentru a va sustine parerile. Nici un document, nimic...doar simple pareri ale unui om care crede ca le stie pe toate si tot ceea ce nu intelege vine de la diavol.

Dom'le draga ma apuca rasul. Nu mi-ai raspuns la intrebarile anterioare...deci toate simbolurile conform afirmatiei tale fac legatura Faci o conexiune fara argumente intre simbolurile Reiki si Satana. Simbolurile Reiki nu vin de la Satan sau de la Lucifer...ca iarasi faci confuzii intre persoaneje.

Toate simbolurile Reiki au legatura cu LUMINA. Toate incearca sa reaminteasca fiecarui om adevarul: tot suntem creati din Lumina .... adica din DUMNEZEU. Toate incearca sa iti spuna: "ESTI LUMINA " ASTA FAC simbolurile Reiki. Iar lucrul acesta este aratat de scrierea japoneza unde cuvantul SPIRIT este echivalent cu LUMINA. Si stii cine a fost primul care a adus Lumina?? Sa nu spui ca Lucifer...ca o musti !

Haide sa iti amintesc un pic " Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină! Şi a fost lumină. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi. " Geneza 1:3-5.
Iata ca si Apostolul Ioan în prima sa epistolă, cap. 1 : 5 ne spune: "... Dumnezeu e lumină..." iar in în Evanghelia sa cap. 8 : 12, reda expresia Domnului: "Eu sunt lumina lumii."
Deci iata ca simbolurile Reiki, pe care tu le consideri satanice....au legatura cu Spiritul luminos, cu cel ce a creat Lumina, cu Dumnezeu.
Si atunci indraznesti tu care nu stii ce este Reiki, nu l-ai practicat nici macar o secunda, nu ai citit o carte de Reiki , nu ai experienta ta proprie privitoare la Reiki...indraznesti sa imi spui ca stii ce e Reiki? Ca stii ce sunt simbolurile cand nu ai avut acces la ele ? Ca stii ce reprezinta un Maestru Reiki cand tu nu ai intalnit nici unul? Ca stii tu asa in adancul sufletelului tau ca tot ce nu pricepi cu cele 4 celule cerebrale vine de la diavol? Haide domnule fugi de aici ! M-am saturat sa intalnesc tot felul de neaveniti care nu au habar de nimic si se cred desteptii lumii...culmea ca mai si dau lectii .
In afara de cuvintele satan, demon, ocultism satanic si Reikian cuvant creat ....care ma face sa ma tavelesc pe jos de ras ...mai ai si niste argumente logice privitoare la reiki. Ca doar pareri si citate din biblie ...sunt plictisit sa citesc aceleasi clisee.

Haideti sa revin un pic :
a) Ai practicat Reiki ?
b) Ai facut tratament Reiki pe tine?
c) Ai participat la un curs/seminar de Reiki?
d) Ai cunoscut vreun maestru Reiki?
e) Ce stii tu despre Reiki...ce ai citit dintr-un forum german la care se adauga o interpretare dupa ureche a Bibliei.

Iar din ce raspunzi in mesaje pentru mine e clar : NU AI ABSOLUT nici o legatura cu Reiki.
Si atunci ce calificare ai tu sa imi tii lectii despre Reiki? Absolut nici una.

In rest te invit sa recitesti mesajele mele anterioare in care spun clar ca
a) Reiki nu este religie si nu are legatura cu vreo religie anume
b) Reiki invita fiecare practician sa isi gaseasca legatura sa proprie cu Dumnezeu
c) Reiki are niste principii morale si etice care ar trebui practicate de catre toti cei ce au urmat un seminar Reiki
d) Reiki nu este axat pe o credinta anume, pentru ca atunci s-ar putea crede ca incearca sa impuna un anumit model care ar trebui sa fie urmat de toti cei ce il practica
e) Reiki o punere a mainilor peste cei bolnavi asa cum este citat si in Noul Testament: Fapt.Apost. 28:8. , Matei 9:18; Marcu 5:23; Marcu 6:5. , Matei 19:13 si 19:15 , Fapt. Apost.8:17 si 19; 19:6; si 6:6 , 1 Tim 4:14.
f) exista similaritati intre practica lui Iisus si Reiki http://www.reiki.org/reikinews/reikin16.html.
g) nu aveti nici un argument stiintific care sa sustina ca Reiki face rau
h) nu aveti argumente biblice care sa sustina ca Reiki este contrar invataturilor religiei crestine
i) Reiki este practicat peste tot in lume cu efecte benefice asupra pacientilor. Detalii
***********************
(linkuri sterse de admin - nu facem reclama la linkuri reikiene pe acest forum )

j) Reiki este acceptata ca si terapie complementara in Romania prin legea 118
k) Multi crestini din lume il practica
***********************
(linkuri sterse de admin - nu facem reclama la linkuri reikiene pe acest forum )

Singurul meu sfat: citeste , practica si invata. Ca sa castigi experienta in viata. Nu interpreta Biblia dupa cum crezi tu ca trebuie a fi interpretata. Mai bine intreaba un preot. Nu vorbi niciodata despre lucruri pe care nu le cunosti....pentru ca s-ar putea sa te faci de ras.

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Dum Iun 06, 2010 11:32 am

Guang a scris: Nici in biserica preotul nu explica ritualurile pe care le executa. Stiti de ce ? Pentru ca exista oameni nepregatiti care sa le inteleaga. Inseamna ca enoriasii nu au capacitatea de a le intelege corect si le-ar putea interpreta gresit. Prin urmare ritualurile preotilor si Sfintele Taine sunt ascunse ochilor curiosilor tocmai din acest motiv.

Ori la fel este si in Reiki....dumneavoastra nu sunteti pregatit sa auziti inca secretele simbolurilor Reiki..
Guang, asa un argument naiv, sa nu-l mai numesc altfel, nu am vazut inca. Te faci de ras cu astfel de argumente.
Avand in vedere ca ducem o discutie cu argumente pe subiectul asta, sa ne spui ca numai tu ai intelege niste simboluri simple sau ca numai tu ai intelege Reiki, este chiar ofensa la adresa inteligentei unei furnici, cu atat mai mult la a noastra.
Deci fi atat de amabila si explica tu, maestra Reiki autocunoscatoare, la niste amatori ca cititorii acestui forum, ce inseamna exact simbolurile folosite in Reiki (daca le putem intelege sau nu putem vedea numai dupa ce incerci sa ne explici) ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Dum Iun 06, 2010 11:44 am

Si in plus spune-ne si ce inseamna "Reiki" in limba japoneza (daca stii)


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Apr 08, 2017 8:43 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Lun Iun 07, 2010 12:53 am

[quote="scarface"]
Guang a scris:
Guang, asa un argument naiv, sa nu-l mai numesc altfel, nu am vazut inca. Te faci de ras cu astfel de argumente.
Avand in vedere ca ducem o discutie cu argumente pe subiectul asta, sa ne spui ca numai tu ai intelege niste simboluri simple sau ca numai tu ai intelege Reiki, este chiar ofensa la adresa inteligentei unei furnici, cu atat mai mult la a noastra.
Deci fi atat de amabila si explica tu, maestra Reiki autocunoscatoare, la niste amatori ca cititorii acestui forum, ce inseamna exact simbolurile folosite in Reiki (daca le putem intelege sau nu putem vedea numai dupa ce incerci sa ne explici) ?

Pentru inceput este suficient cat stii despre simbolurile Reiki...ca ele conecteaza la Lumina (vezi postul meu anterior). Trebuie sa accepti acest lucru pentru ca altfel putem discuta la nesfarsit pe variatiuni ale aceluiasi subiect fara ca cineva sa beneficieze de pe urma polemicii noastre.

Inteleg ca desi argumentele mele sunt naive ele sunt suficiente ca sa iti ridice semne de intrebare...probabil de aceea ai scos linkurile pe care ti le-am indicat. Linkurile erau despre diverse institutii care au facut studii si cercetari asupra Reiki pe pacienti si ce anume s-a constatat. Studiile erau scrise de medici si ar fi fost o resursa suficienta care sa justifice utilizarea si beneficitatea Reiki. In plus ati mai avut niste linkuri in care credinciosi si preoti ai bisericii ortodoxe raspundeau la niste intrebari pe care mai mult ca sigur si le-au pus toti cei ce sunt crestini respectiv: De unde vine Reiki?, De unde stim ca Reiki vine de la Dumnezeu? Este Reiki o religie ? Este Reiki un cult? Ce sunt simbolurile Reiki si ce legatura au cu crestinismul ? Prin marinimia si bunavointa ta de "cercetator in ale spiritului" si "vajnic aparator al credintei ortodoxe" ai sters acele linkuri desi ele nu erau ale unor Reikani (iar ma umfla rasul cand vad expresia aceasta). Observ ca argumentele publicate de medici si comunitatea crestina au fost atat de clar exprimate , incat nu ai dorit ca si altii sa ajunga la ele sa le citeasca. Deci nu ai fost impartial ci te-ai erijat intr-un cenzor...asta e buna, o las...asta nu e buna...o sterg. Adica tot ceea ce nu iti convine parerilor tale , orice argument ti-a fost adus ele nu inseamna nimic.

Un om de stiinta spunea :"Daca ai o constiinta cat marimea unei mingi de golf si cand citesti o carte vei avea o intelegere cat o minge de golf iar cand te uiti in jur vei avea o constiinta cat o minge de golf. Si cand te trezesti dimineata o sa ai o trezire cat tot o minge de golf. Dar daca ai putea sa iti extinzi aceasta Constiinta , iar apoi sa citesti cartea vei avea mai multa intelegere. Iar apoi te uiti in jur cu o mai multa Constiinta si cand te scoli de dimineata o sa ai mai multa trezire. Aceasta este Constiinta"

Nu am sa iti spun ce inseamna Reiki in limba japoneza. Poti sa o afli si singur. Du-te si inscrie-te la un curs de caligrafie japoneza care se efectueaza anual la ambasada Japoniei...asa cum am facut si eu. Si atunci o sa ai ocazia sa lucrezi cu pensula , sa iti prepari cerneala, sa scrii pe hartie de orez. Daca esti sarguincios poate ca profesoara iti va raspunde la ceea ce te intereseaza.

Haide sa iti spune de ce ma amuza termenul creat Reikan. Tu care esti un "fin cunoscator al Reiki" ai crezut ca ai gasit ceva ce altii nici macar nu stiu. Daca scrii Reikan in ideogramele japoneze o sa iti rezulte doua : prima va fi Rei iar a doua va fi An (in limba japoneza nu are nici o semnificatie kian). Rei inseamna Constiinta, Miracol, Stralucire sau Spirit iar An are o singura intelegere Pace sau liniste. Adica in traducere Reikan = Pacea spiritului, Pacea Constiintei sau Stralucirea Pacii. Adica la nivel profund al fiintei tale dorind sa condamni Reiki prin orice mijloc ai inventat un cuvant care ti-a fost inspirat de Constiinta Divina si anume Reikan. Adica Universul ti-a exprimat exact ce inseamna Reiki . Observi cum la nivelul cel mai subtil al Fiintei tale trecand peste educatie, pareri, conceptii, credinta Dumnezeu ti-a dezvaluit esenta sa?

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Lun Iun 07, 2010 1:20 am

De orice te intreb in legatura cu Reiki ma pui sa caut si sa aflu singur, desi te dai experta in Reiki. Daca voiam sa discut cu Google puteam sa o fac si fara tine. Ce raspunsuri sunt astea ?
Vorbesti mult si pe langa subiect, raspunsurile directe le eviti. Cum vrei sa te iau in serios cand 90% din ce scri sunt numai
chestii filozofice stiute de mai toti sau remarci la inteligenta si cunoastarea mea. Sau invinuiri ?
Daca nu ai nimic de ascuns, spune si la cititorii forumului ce inseamna cuvantul Reiki, ce inseaman "Rei" si "Ki" si ce reprezinta simbolurile din Reiki, ca despre ele era vorba. Daca nu vrei sa ne spui inseamna ca ai ceva de ascuns. Te-am intrebat deja de mai multe ori pana acum.

Nu ne intereseaza ce zice unul sau altul pe net despre Reiki, ci ce zici tu aici ca "professional". Nu ne mai da linkuri, ci explica-ne. Altfel toata lumea stie sa foloseasca google si de prezenta ta nu ar mai fi nevoie aici ca am putea cauta si singuri.
Ori discuti cu argumente ori esti un vector a lui google. Hotaraste-te.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Lun Iun 07, 2010 4:04 am

scarface a scris:De orice te intreb in legatura cu Reiki ma pui sa caut si sa aflu singur, desi te dai experta in Reiki. Daca voiam sa discut cu Google puteam sa o fac si fara tine. Ce raspunsuri sunt astea ?
Vorbesti mult si pe langa subiect, raspunsurile directe le eviti. Cum vrei sa te iau in serios cand 90% din ce scri sunt numai
chestii filozofice stiute de mai toti sau remarci la inteligenta si cunoastarea mea. Sau invinuiri ?
Daca nu ai nimic de ascuns, spune si la cititorii forumului ce inseamna cuvantul Reiki, ce inseaman "Rei" si "Ki" si ce reprezinta simbolurile din Reiki, ca despre ele era vorba. Daca nu vrei sa ne spui inseamna ca ai ceva de ascuns. Te-am intrebat deja de mai multe ori pana acum.

Nu ne intereseaza ce zice unul sau altul pe net despre Reiki, ci ce zici tu aici ca "professional". Nu ne mai da linkuri, ci explica-ne. Altfel toata lumea stie sa foloseasca google si de prezenta ta nu ar mai fi nevoie aici ca am putea cauta si singuri.
Ori discuti cu argumente ori esti un vector a lui google. Hotaraste-te.

Raspunsurile mele ti le-am oferit in posturile anterioare. In plus am citat din diverse surse argumente care sustineau parerea mea. Nu pot spune acelasi lucru si despre parerile tale si lipsa argumentelor care sa le sustina. Veri sa spui ca stii anumite lucruri dar din pacate nu stii absolut nimic. Banuiesti, crezi si cam atat. La atat se reduce cunoasterea ta despre Reiki.
In rest esti gol......si pe dinafara si pe dinauntru.

Vezi ca ceea ce am spus eu intr-unul din mesajele anterior respectiv ca oamenii nu au capacitatea de intelegere pana nu sunt pregatiti sa auda lucrurile respective, se confirma? Vezi ca nu ai bunavointa sa mergi sa inveti caligrafie japoneza sau Reiki ca sa iti verifici parerile? Vezi ca iti este frica ca vei afla ceva atat de zguduitor incat niciodata nu o sa mai poti fi la fel ca acum?

Nu sunt instructorul sau maestrul tau. Rolul meu nu este sa te educ ci sa te provoc . Acesta este rolul unui maestru spiritual indiferent de ceea ce preda el . Sa provoace elevul sa treaca peste barierele pe care si le impune, peste propriile limitari in gandire sau simtire. Sa scoata ceea ce este mai bun din el. Si atunci cel renascut din propria experienta va avea o alta viziune asupra lumii. Nu o viziune bazata pe inconsistenta , pe pareri auzite sau citite ci una bazata pe experienta, pe convingere, pe rezultatele obtinute. Nu vrei sa inveti de la mine si nici eu nu sunt doresc sa impart ceea ce stiu cu tine. Provocarile tale respectiv la semnificatia cuvantului Reiki ma lasa rece. Cum doresti tu sa intelegi o arta a vindecarii cand tu nici macar nu stii semnificatia acestui cuvant ??? Cum crezi tu ca vei patrunde in secretele Reiki cand tu nu esti dechis acestui lucru? Ceea ce crezi tu este doar in mintea ta...niciodata nu va fi inima.

Va trebui sa stai, sa meditezi si daca doresti sa cauti sa il gasesti cu cel cu care rezonezi mai mult...asta bineinteles daca vrei sa afli. Unii oameni ajung la Reiki altii nu ajung. Iar tu nu vei ajunge pentru ca alegerea ta in aceasta viata a fost sa nu ajungi.

Iar semnificatia Reiki ti-am oferit-o in unul din mesajele mele anterioare.
Dar dupa cum spuneam....nu esti pregatit ...altfel ai fi citit cu atentie ce am scris.

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Lun Iun 07, 2010 4:11 am

Of, trebuie ca suferi de vreo manie...ce parere ai de traducerile astea ale cuvantului japonez rei in engleza?

http://www.freedict.com/onldict/onldict.php

rei actor
rei command, order, dictation
rei cold, cool
rei companion
rei example, instance, custom, usage, precedent, case
rei soul, spirit, departed soul, ghost ==> (duh, suflet, stafie, duh din lumea de apoi, spirit)
rei expression of gratitude
rei lei, ray
rei zero, nought

Cuvantul "rei" are cam multe semnificatii, nu ti se pare ?
Reiki se poate traduce foarte bine si "forta duhurilor din lumea de apoi" sau "forta stafiilor", nu ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Lun Iun 07, 2010 4:38 am

scarface a scris:Of, trebuie ca suferi de vreo manie...ce parere ai de traducerile astea ale cuvantului japonez rei in engleza?

http://www.freedict.com/onldict/onldict.php

rei actor
rei command, order, dictation
rei cold, cool
rei companion
rei example, instance, custom, usage, precedent, case
rei soul, spirit, departed soul, ghost ==> (duh, suflet, stafie, duh din lumea de apoi, spirit)
rei expression of gratitude
rei lei, ray
rei zero, nought

Cuvantul "rei" are cam multe semnificatii, nu ti se pare ?
Se poate interpreta si "forta duhurilor din lumea de apoi" sau "forta stafiilor", nu ?

In limba japoneza cuvintele sunt scrise cu ajutorul katakanelor sau a alfabetului hiragana. In functie de ceea ce doresti sa exprimi un cuvant , care pentru europeni sau americani, poate avea mai multe intelesuri pentru japonezi are un singur inteles in functie de numarul liniutelor din care este scris si de caracterele folosite. asa ca desi rei poate fi tradus atat ca actor cat si ca ordin nu vei stii niciodata semnificatia sa reala pana nu il vezi scris in limba japoneza. Daca ii spui unui Reiki nu va intelege din cel putin doua motive:
a) Nu exista ca si pronuntie R in limba japoneza si
b) Nu l-a vazut scris in caractere

astfel ca va trebui sa il scrii cu caractere ca el sa il traduce corect.. Limba japoneza la fel ca si cea engleza dispun de cuvinte compuse din excat aceleasi litere, pronuntia fiind definitoeri in cadrul englezilor iar scrierea fiind definitorie in cea a ajponezilor. Rei ca si semnificatie pentru actor arata ca si semn ca un om ce se afla in interiorul unei case in timp ce Rei pentru Spirit indica un om instruit care este in comuniune cu Cerul si face o munca spirituala. Amandoua sunt scrise REI dar in japoneza din cauza caracterelor care le formeaza ele au intelesuri diferite.
La randul lor caracterele se compun din liniute orizontale si verticale. Fiecare liniuta din acel caracter are un anumit inteles si o semnificatie specifica, fiecare dintre ele iti dezvaluie povestea lui. Spre exemplu o linie verticala semnifica conexiunea Cer-Pamant, iara daca suprapui o linie orizontala peste aceasta (exact cum arata crucea la crestini) semnifica unirea dintre planul material si cel spiritual. Daca insa ai cobora un pic linia orizontala astfel incat sa fie pe la jumatatea caracterului nici una dintre semnificatiile de mai sus nu sunt valabile . In acest caz semnul arata ca un plus din aritmetica iar semnificatia lui este zece. Care nau are absolut nimic de a face cu cerul , pamantul sau unirea planurilor material si spiritual.
Vezi ca iti trebuie cultura ca sa diferentiezi semnele intre ele si sa nu le apreciezi eronat, la gramada?

Ceea ce ai postat este un link spre un dictionar englez-japoneza care iti arata doar semnificatia cuvantului rei nu si caracterul prin care acesta poate fi identificat. Iar atunci cineva care nu cunoaste caracterul nu poate interpreta corect semnificatia acestuia...asa ca in cazul tau.

Raman la parerea mea; inscrie-te la un curs de caligrafie...ca sa nu mai ai neclaritati. O sa iti fie extrem de util.

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Lun Iun 07, 2010 5:24 am

Of, nu te grabi asa. Te crezi prea destepta si te bucuri prea devreme, cu mine nu este deloc asa de usor cum crezi, asa
ca nu te mai bucura atat de pomana si timpuriu.

Este doar evident pt. orice scolar ca japonezii au alt scris, dar cine foloseste si intelege scrisul japonez aici din cei care se folosesc Reiki? Unul la 100.000 ?

Semnificatia cuvantului Rei-ki in insemnatatea lui originala poate fi inteleasa corect atat vreme cat acest cuvant este scris in japoneza si este legat de acel simbol. Insa de indata ce il dezlegam de simbol si il scriem in latina ii putem da orice interpretare avand in vedere semnificatiile multiple a cuvantului "Rei".

Nu stiu daca sti, insa pe cartile de identitate romana satanistii doreau sa scrie "card", care intors pe dos inseamna tocmai "drac."
Nu stiu daca au reusit acest lucru, insa cert este ca daca te uiti in dictionar la traducerea "card" din engleza o sa gasesti un cuvant inofensiv.
Semnificatia VOITA a cuvantului "card" folosita pe card insa a fost una satanica. Intre scris si intentie cat si intre
sensul dat de ei si sensul inteles de lume este o diferenta mare.

Bineinteles ca nimeni nu poate sa scrie cuvinte satanice in mod direct ca s-ar prinde oricine, insa tocmai de aceea se folosesc tot felul de trucuri, anagrame, simboluri (666, etc.)
Este chiar indiferent intentia initiala lui Usui cu privire la Reiki. Poate fi cea mai buna, daca cineva cu influenta doreste, orice lucru bun se poate transforma intr-o chestie negativa. Unii intorc crucea pe dos, altii intorc cuvintele pe dos, altii schimba semnificatia cuvintelor.

Te pot boteza cu o porecla satanica si tu nu iti dai seama. Se poate lua un simbol indian si se face zvastica din el si simbolul preia o insusire negativa.

Nu stiu daca ai cunostinte in metodologia satanista sau oculta ca sa poti sa intelegi astfel de lucruri mai subtile dar evidente daca ti le arata cineva.

Nici nu poti sa negi ca Rei-ki, scris in latina, nu se poate traduce cu "puterea duhurilor din lumea de apoi" (adica satanice) avand in vedere semnificatia celor doua cuvinte.

Un om care a servit decenii intregi satanistilor in anii 70 - John Todt (sau Todd) s-a convertit si a inceput sa spune multe din magariile sataniste pe care le faceau. Printre altele la toate placile care ieseau pe piata cu muzica rock si hard rock se facea un ritual satanic in toata regula cu o pentagrama si master-ul placii era supus unui adevarat ritual satanic ca sa ameteasca masele. Acelasi tip explica semnificatiile adevarate a unor cuvinte folosite de oricine insa fara a cunoaste semnificatia lor.

Si anume "Rock & Rolll" si "Pop Music"
to rock = a dezbina
to roll = to fuck
pop = to fuck.

Semnificatiile acestor cuvinte nu le stie mai nimeni insa sensul lor adevarat este unul negativ si satanic.
Lumea asculta "Muzica de fu**t si de dezbinat" familia, societatea si religia, etc.
De aceea si muzica asta creeaza in apa supusa la vibratiile ei forme atat de ciudate si de urate asa cum tot un japonez a aratat.

Forma unui cristal de apa ingheta care a fost supus la musica heavy metal
Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Hardrock_musik

Si un cristal care a "ascultat" Sinfonia 40 a lui Mozart
Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Mozart_sinfonie_nr_40

Acelasi lucru este si cu Reiki. Semnificatia data cuvantului de cei care au l-au imprastiat in lumea intreaga este cu totul alta decat cea initiala si asa cum nu sti nimic de Rock & Roll si Pop, desi le folosesti, tot atat de putin sti si ce inseamna de fapt Rei-ki in sensul transformat.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Sept 12, 2011 12:00 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Lun Iun 07, 2010 6:38 am

Nu inteleg de ce sa ma bucur....si te rog haide sa nu divagam de la subiect. Noi nu discutam despre semnificatia cuvantului Rei in limba latina ci despre semnificatia acestuia in limba japoneza. Iar in japoneza semnificatia ideogramei Reiki adica caracterele din care este format este foarte clara pentru cei ce fac Reiki. Stii de ce ? Pentru ca exista si Maestrii de Reiki japonezi care au inceput sa explice exact ideograma Reiki ....iar pe cei ce i-a interesat ...au urmat un curs de caligrafie japoneza tocmai pentru a nu intelege gresit. Atunci cand am facut seminarul unul dintre punctele acestuia este explicarea ideogramei Reiki. Si abia dupa ce aceasta este complet inteleasa se trece mai departe. Si pentru ca doream sa fiu sigur despre semnificatia Reiki in limba japoneza, pentru ca aceea este originea sa si nu lumea latina, am urmat un curs privat de caligrafie cu un alt maestru. Care in timp mi-a lamurit ca ceea ce mi se deslusise despre ideograma Reiki era perfect adevarat. Vezi de ce ti-am propus sa mergi la ambasada Japoniei si sa urmezi un curs de caligrafie? Tocmai pentru a nu avea grave erori de intelegere atunci cand vezi un cuvant si crezi ca dictionarul te poate lamuri....si ca sa nu intelegi Reiki in sensul transformat .

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Mar Iun 08, 2010 8:52 am

Bun. Poti sa ne spui cum este cu aplicarea mainilor in Reiki ? Cum se face exact ?
Cum a facut Usui ? A facut ca si cei de azi ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Mar Iun 08, 2010 9:29 am

scarface a scris:Bun. Poti sa ne spui cum este cu aplicarea mainilor in Reiki ? Cum se face exact ?
Cum a facut Usui ? A facut ca si cei de azi ?

Multumesc pentru increderea acordata. Este destul de mult de spus...si nu se incadreaza in topic . Dar puteti inchide topicul acesta si sa deschideti altul...intitulat simplu " Reiki " sau poate "Reiki fara prejudecati" . Ar fi interesant de aflat si parerea altor practicieni.
Pentru ca daca ramanem doar noi doi pe forumul acesta sa il aninam ....la un moment data o sa ne plictisim unul de celalalt. Smile

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Mar Iun 08, 2010 9:41 am

Nu, oricum nu mai fac alt topic pe tema asta. Tema asta nu intereseaza decat pe putini. Inca nu am incheiat discutia.
Mai sunt multe de spus si mai ales de luminat in Reiki. Deci te ascult.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Mier Iun 09, 2010 6:46 am

Eu nu prea am mai avut timp sa scriu aici, si oricum a fost o discutie "furtunoasa" intre voi doi. Chiar daca suntem doar 3 care discuta pe acest topic cred ca e suficient ca sa dezbatem idei, dezbateri de care pot beneficia practic toti ce acceseaza internetul, cauta ceva despre aceste lucruri si inteleg limba romana Smile. Despre originea Reiki pe wikipedia scrie asa:

Derivation of name


Mikao Usui 臼井甕男 (15 August 1865 – 9 March 1926)
The Japanese word Reiki ("霊気" in Shinjitai Japanese or "レイキ" in Katakana), meaning "mysterious atmosphere / spiritual power" is a loanword from the Chinese word língqì ("靈氣" in Traditional Chinese and "灵气" in Simplified Chinese), which some Chinese-English dictionaries translate as "spiritual influence (of mountains etc) / cleverness / ingeniousness";[5] This Japanese compound joins the words rei (霊), meaning "ghost, spirit, soul / supernatural, miraculous, divine; ethereal body", with ki (気), meaning "gas, air / breath / energy / force / atmosphere / mood / intention / emotion, attention", here meaning qi, which translates as "spiritual energy / vital energy / life force / energy of life".[6] Some Reiki translation equivalents from Japanese-English dictionaries are: "feeling of mystery",[7] "an atmosphere (feeling) of mystery",[8] and "an ethereal atmosphere (that prevails in the sacred precincts of a shrine); (feel, sense) a spiritual (divine) presence."[9]
Used in English, Reiki is syntactically used as a noun, normally referring to the energy itself or the therapeutic method based upon it, though it is commonly used as a verb and an adjective. Through transliteration, a word cannot be translated with precision pertaining to the original language, and some Western authors loosely translate Reiki as meaning "universal life energy".[10] This coinage partially mistranslates, as ki means "life energy", though rei does not mean "universal".
[edit]Origin
See also Five Precepts and Timeline of Reiki history


Chujiro Hayashi 林 忠次郎 (1880 - 1940)
Reiki was developed by Mikao Usui (臼井甕男) in 1922 whilst performing Isyu Guo, a twenty-one day Buddhist training course held on Mount Kurama.[11] It is not known for certain what Usui was required to do during this training, though it most likely involved meditation, fasting, chanting, and prayer.[12][13] It is claimed that by mystical revelation, Usui had gained the knowledge and spiritual power to apply and attune others to what he called Reiki, which entered his body through his crown Chakra.[12] In April 1922, Usui moved to Tokyo and founded the Usui Reiki Ryōhō Gakkai ("臼井靈氣療法學會" in Traditional Mandarin, meaning Usui's Spiritual Energy Therapy Method Society) in order to continue treating people on a large scale with Reiki.

In traducerea in romana nu se mentioneaza nimic legat de partea asta.

Se mentioneaza si ritual budist si o explicatie a numelui care seamana mai mult cu cea data de Scarface.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Mier Iun 09, 2010 7:21 am

Acum mai vine inca o chestie cuidata: asa cum reiese din relatarile din internet, Usui a folosit de fapt mainile mai mult sub forma de aplicare de bionergie (ceva f. vechi si cunoscut, care nici nu are nimic de a face cu Isus), si nu folosind aplicare manilor prin spirit (energia altora), caci dupa cat reiese din acele relatari exista mai multe pozitii de plasare a mainilor. Deci intre metoda folosita de Usui initial si cea folosita de Reikiani astazi este o diferenta enorma.

Ce poti sa ne spui despre asta, Guang ?


"Reiki is a generic word in Japan, and is used to describe many types of healing and spiritual work. It is not exclusive to the system of healing based on Dr. Usui's method. The system of healing that evolved from Dr. Usui's method is called the Usui System of Natural Healing or Usui Reiki Ryoho."
http://www.reiki.org/faq/historyofreiki.html

Usui nu spune ca voi ca technica lui a fost folosita de Iisus:
" One of the stories says Dr. Usui discovered the Reiki symbols in a Tibetan sutra, but even though people have carefully looked, no one has been able to find a Tibetan sutra with Reiki symbols in it. This is further validated by Dr. Usui’s own writing in which he says, "Our Reiki Ryoho is something absolutely original and cannot be compared with any other (spiritual) path in the world." (Taken from his Reiki Ryoho Handbook)

Dovezi mai multe despre transformarea chestiilor initiale si a adaugariid e simboluri oculte.

"During his mystical experience on Mt. Kurama, Dr. Usui received the ability to do Reiki treatments. Later he added the Reiki Ideals, the three Reiki II symbols, hand positions and the attunement process.

. Following Dr. Usui's request to develop the system of Reiki, Dr. Hayashi created a complex hand position system based on his experience as a medical doctor and from his experience working in his Reiki clinic. He also further developed the attunement process and may have been the one to add the master symbo, although it is possible that the master symbol was added by Mrs. Takatal. (Note that Dr. Usui and his organization the Usui Reiki Ryoho Gakkai did not use a master symbol)

She also added the fee structure previously mentioned. So while the lineage is the same, going back to Dr. Usui, and the 3 symbols from Reiki II are the same as Dr. Usui taught, in many ways, the system of Reiki she taught was different than what Dr. Usui had originally created. The important thing is that her system is effective with the addition of the foundation treatment being her most important contribution to Reiki.

Takata said Reiki is an oral tradition and because of this didn’t allow her students to take notes or to tape record and she had no written handouts; neither did she write anything about how Reiki is to be taught. (We now know she did teach one class in June, 1975 in which she did give handouts and did allow her students to take notes. See the summer 09 issue of Reiki News Magazine.) Because of this it became difficult to verify exactly how Reiki is to be practiced. This became especially problematic after she passed on.

After Mrs. Takata's transition, a few teachers began making changes in the way they taught Reiki. Most of the changes were beneficial, and included the addition of knowledge and healing skills the teachers had learned from other systems or had acquired from inner guidance. However, some changes were restrictive, making it more difficult for students to progress. Some took the Third Degree and divided it into several small parts, calling each new part a new Degree and charging additional money.

...

In any case, it was during the Isyu Guo training that the great Reiki energy entered his crown chakra. This greatly enhanced his healing abilities and he realized he had received a wonderful new gift - the ability to give healing to others without depleting his own energy!

Up to this point, the Usui system of healing consisted of the energy itself, the 3 Reiki II symbols, the Usui hand positions, the attunement process and the Reiki ideals. After being asked to do so by Usui sensei, Dr. Hayashi went on to develop the Usui system of healing.

Si aici avem mai multe aspecte dubioase:
a) Usui era un om bogat, dintr-o famile bogata ce calatorise in Europa
b) Usui a primit energia divina prin chackra din crestetul capului (astfel de lucruri nu se intampla la cei care sunt luminati de Dumnezeu.
c) desi numai Usui, dupa cum spune, a primit darul de a vindeca pe altii fara sa-si consume energia proprie, el totusi a putut invata alti oomani neluminati ca si el de cine stie ce duh de dincolo, sa faca acelasi lucru ca el, desi el era singurul care a primit acest dar ? Tare ciudat.
d) spre deosebire de toate artele de vindecare cu bioenergie sau spirituala Reiki este singura de vindecare care se foloseste de simboluri, asemanator cu satanismul si ocultismul. Usui a fost cel care a introdus pe primele 3 simboluri. Celelalte au fost introduse de altii.
e) Usui a putut face imediat un spital in care a inceput sa vindece cu metoda asta si cu puterea lui si a inceput harnic sa invete pe altii desi acestia nu aveau nici un fel de putere. Intrebarea este daca el avea puterea "de sus", de unde o aveau scolarii lui ?
f) Tehnica Reiki practicata de Usui a fost schimbata si alterata de multe ori asa cum reiese mai sus.

Despre revelatia pe care a primit-o Usui prin chakra capului nu se spune nimic. Nimeni nu stie nimic cum a fost si ce a vazut/simtit Usui si cu a primit el simbolurile si cunostintele. Insa eu pot sa va asigur ca prin chakra capului nu vine nicidata nimic divin intr-un astfel de mod, ci numai ceva luciferic, de la duhuri care sunt foarte departe de Dumnezeu si care nu sunt nici binevoitoare omului.

Am facut odata prostia cand nu stiam prea multe sa fac un fel de ritual simplu - cica de vindceare - care mi-a deschis chackra capului asa incat radia ca un bec de 10.000 Wati incat pe prietena me a de atunci a apucat-o frica cand m-ai pus mana deasupra capului. Mai tarziu mi-am dat seama ca facusem ocultims involuntar crezand pe o fraiera ocultista care credea ca face bine si ca e luminata, la fel ca si Reikiani astia.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Mier Iun 09, 2010 2:41 pm

Ho...ho....ho.... O groaza de informatie...insa neelucidata, neclara si contradictorie. Cam ca si mintea celui ce nu o aprofundeaza. O sa o luam pas cu pas ......

Asa cum bine spui ....asa cum reiese din relatarile din Internet. Internetul poate fi o mare sursa de adevar sau dimpotriva. Nimeni nu stie daca sensei Usui a folosit mainile sub forma de bioenergie. Bioenergie inseamna energie proprie a individului, energia viului, energia pe care omul o are la nastere. Chinezii o numesc energie primordiala. Trebuie facuta o diferenta clara intre bioenergie si Reiki. bioenergeticianul se incarac ca un condensator preluand energia din exteriorul sau de la diverse surse (apa, soare, luna, natura etc) pe care apoi o descarca , ca sa ma exprim poetic in pacient. Apoi trebuie din nou sa se incarce , tocmai pentru a nu ceda din energia sa proprie ca sa poate efectua un tratament.

Daca Usui ar fi folosit bioenergie
a) ar fi trebuit sa moara din cauza epuizarii resurselor sale energetice
b) nu ar fi aflat posibilitatea de a transmite darul sau mai departe

Sensei Usui nu aplica mainile folosind energia altora (care altora??? cine sunt ei...ca nu este specificat). Se pare ca sensei Usui la baza nu folosea mainile intentia sa fiind suficienta pentru a transmite energia. De fapt la gradul II exista simbolul intentiei care arata aceasta invatatura secreta a sistemului lui sensei Usui. Dar ca ea sa fie inteleasa trebuie sa apelam din nou la limba japoneza.

De unde tragi concluzia ca metoda folosita de Usui este diferita de cea de astazi ??? Doar dupa singura referinta a dl. Rand ? Cel care a modificat Reiki din dorinta de deveni maestru? Cel care a fost acceptat doar la gradul I si II de catre doua maestre instruite de doamna Takata si caruia niciuna nu l-a considerat suficient de matur ca sa ii transmita secretele Maestriei??? Este el o sursa de referinta credibila?? Acel citat este folosit prima data intr-o carte din 1993 a doamnei Barbara Ray Weber pe care dl. Rand a uitat sa il treaca ca sursa bibliografica....insusindu-si citatul ca fiind creatia sa.

"Reiki descrie multe tipuri de vindecare "(care ma rog ca nu sunt specificate ????) . Stii ce este interesant ??? Ca pentru prima data cuvantul Reiki apare pe mormantul lui Usui, care se regaseste si astazi in Japonia, ridicat fiind in 1927 de catre studentii sai. Iar Reiki este cuvantul pe care l-a folosit chiar sensei Mikao Usui. Stii ce este ciudat????? Ca nici un alt sistem de vindecare din Japonia nu are in denumirea sa numele de Reiki . Doar Usui Reiki Ryoho il contine...si nici un altul.Si atunci cum poti spune ca descrie multe tipuri de vindecare si munca spirituala ????

Una dintre legendele Reiki spune ca usui ar fi descoperit simbolurile Reiki intr-o sutra tibetana. Stii ce este sutra??? In traditia budista reprezinta un discurs al lui Buddha. Astfel intalnim Sutra inimii, Sutra diamantului, Sutra intelepciunii adica invataturile lui Buddha despre acele subiecte. Nici o sutra nu contine in ea simbolurile Reiki.

"Reiki Ryoho este ceva absolut original si nu poate fi comparat cu nici o alta cale spirituala din lume"
Prin urmare :
a) Reiki Ryoho este numele folosit doar de Usui si nu de vreo alta miscare de vindecare din Japonia asa cum sustine afirmatia facuta de dl. Rand. Deci ceea ce am spus anterior este adevarat.
b) Absolut original... In Japonia anilor 1900-1930 au existat mai multe miscari religioase ce utilizau rugaciunea si vindecarea cu mainile si chiar vindecarea cu ajutorul apei. In momentul in care Usui a spus ca Reiki Ryoho este original vrea sa spuna ca nu seamana cu nici una cunoscuta pana atunci. Nu seamana nici cu Taireido, nici cu Johrei, nici cu Omoto Kyo (ce folosea o metoda ce aduce mai mult cu Joheri decat cu Reiki folosind o singura mana), nici cu Tenri Kyo (ce facea vindecari spirituale cu sazuke = dar divin in traducere, prin atingerea pacientului cu mainile), Kurozomi Kyo (ce folosea pentru vindecare lumina lui Amaterasu , zeita soarelui in Japonia) sau Konko Kyo (care se ocupa cu vindcare spirituala) grupari de vindecare prin credinta.

Sensei Usui a fost crescut intr-o manastire budista de la 4 ani. La 17 ani invata meditatia Zen, la 27 de ani trece la budism definitiv , ca religie definitorie. Cunoaste scrierile budiste, biblia crestina, avea notiuni vaste de geografie si istorie, era un om ce avea mereu zambetul pe fata. A studiat Qigong , vindecarea cu energie, insa varianta japoneza denumita Kiko, era maestru in Yagyu Ryu Shingan (scoala de sabie a imparatului Japoniei. actualmente mai sunt doar 5 Maestri in viata in Japonia). Experienta mistica a lui Usui a fost la varsta maturitatii respectvi 49 de ani. De la 4 ani pana la 49 cati ani de pregatire spirituala sunt? Cine stie exact ce pregatire a avut Mikao Usui ?? Cine stie care dintre artele spirituale i-a dat darul vindecarii ?? Nimeni. Este foarte posibil ca darul vindecarii sa fi fost pe plan secundar obtinut ca un bonus pentru realizari spirituale mai mari.
Stim ca si Buddha vindeca dupa iluminare si Iisus vindeca. Putem spune ca erau si ei iluminati? Iluminati in sensul de a avea lumina lui Dumnezeu in ei? Da.
Si atunci darul vindecarii al lui Usui :
a) poate sa rezulte ca urmare a pregatirii sale spirituale in variate domenii
b) poate sa fie secundar obtinerii Iluminarii

Nu exista nici o dovada scrisa , documentata ca Usui a adaugat idealurile Reiki, simbolurile Reiki , pozitiile de maini si procesul de acordaj. Idealurile Reiki se cunosc si in jainism si in confucianism si in budism si in crestinism. Ele sunt reguli generale de conduita in aproape toate religiile lumii fara a fi limitate la ceva anume. Pozitiile de maini se intalnesc in cel putin inca 10 arte de vindecare din Japonia care nu au nimic in comun cu Reiki . Procesul de acordaj....sau mai bine spus initierea este o componenta spirituala importanta intalnita si in China (in artele martiale) si in Japonia (Johrei, Taireido ,Tenohira Ryu etc) si in crestinism (hirotonisirea preotilor). Este vorba de o forta, in sensul spiritual, care se transmite celui initiat.

Dr. Chujiro Hayashi este un mare nume al Reiki. De ce?
In primul rand pentru ca fara el Reiki nu ar fi ajuns in lumea occiidentala iar noi nu am fi discutat atat pro si contra. In al doilea rand , la cererea lui Usui, a dezvoltat pozitiile de maini si a pastrat documente ce arata utilitatea Reiki in diverse afectiuni. Sensei Usui a dorit ca sensei Hayashi sa faca acest lucru pentru ca era o fire mai practica, pragmatica si vroia sa vada efectele medicale ale Reiki.
In scolile traditionale japoneze daca modifici ceva esential trebuie sa ii schimbi si numele pentru ca este un semn de respect fata de cel ce te-a invatat. Ori sensei Hayashi atunci cand i-a inmanat certificatul doamnei Takata a scris pe el Sistemul Usui de Vindecare Naturala....de unde rezulta ca a pastrat invataturile ce le primise de la sensei Usui.
Noi ca europeni sau americani avem tendinta de a schimba, modifca, inlocui pentru a crea ceva mai bun...Doar noi...pentru ca in Japonia traditia este pastrata indiferent de domeniu si reprezinta un atu important al culturii acestei tari. O traditie nu se schimba cu fiecare generatie ce apare ci ea se continua. Asa este traditia prelucrarii sabiilor veche de pste 1500 de ani, ceremonia ceaiului, ceremonia, aranjarii florilor, caligrafia, pictura. A respecta traditia inseamna a recunoaste ca nu esti singur in lume, ca esti cel mai tare si cel mai mare. Ci inseamna ca fara acea traditie, fara inaintasii tai (strabunici, bunici, parinti) tu nu ai fi fost astazi aici. Prin urmare toti cei ce traiesc astazi sunt recunoscatori parintilor si bunicilor lor pentru ca ei reprezinta un cumul al calitatilor si defectelor lor. Nu astfel putem spune desre noi astazi.

Simbolul de maestru adaugat de Takata....pai .....Rand de unde sa stie ca doar nu a trait in Japonia in 1920...acestea sunt simple presupuneri. De ce ?
a) Pentru ca simbolul de maestru era cunoscut prin anii 1920 in multe miscari spirituale din Japonia acelor ani. Multe miscari il foloseau. Deci nu a fost introdus de Takata.
b) Exista documente provenite de la sensei Hayashi in care apare simbolul de Maestru exact cum il scria si doamna Takata. Deci de unde pana unde prostia cu doamna Takata a adaugat??? Poate in capul lui William Rand ....sa adauge ce ?
Si raspundem si mie la o intrebare ...doamna Takata a fost salvata de la moarte de Reiki care i-a fost efectuat timp de 6 luni in clinica lui sensei Hayashi. Pai ..draga domnule daca un sistem iti salveaza viata, tu il schimbi ??? Cu ce ?? Ca propriile idei???

Organizatia lui Usui nu a raspuns niciodata la intrebarile curiosilor din Vest. Nu exista documente scrise doar presupuneri. Stii...discutam foarte mult despre aceasat organizatie dar NIMENI nu a intalnit un maestru din acea organizatie sa vina si sa spuna: Da asa este sau Nu, nu este asa. SI atunci traim in vesnica nestiinta si intre a fi si a nu fi...adica in incertitudine. Exista si voci care sustin ca acea organizatie era doar pe vremea lui sensei Usui si a disparut dupa cel de al doilea razboi mondial.

Desi doamna Takata se pare ca nu a permis studentilor sai sa ia notite sa stiti ca exista Maestri instruiti de doamna Takata care au luat si notite ale cursurilor si au inregistrat cu stirea dansei si unele portiuni din cursurile Reiki. In plus doamna Takata a lasat scris diverse docummente Maestrilor instruiti de dansa. Toti cei care au studiat linia traditionala Takata stiu acest lucur. Dar nu se lauda cu asa ceva....ci considera aceste notite ca ceva foarte sacru, foarte valoros pe care nu doresc sa il expuna in vazul lumii. Si ce sens ar avea? Ce sens ar avea sa arati ceva scris de mana doamnei Takata cuiva care nu a cunoscut-o ?? Cuiva care nu i-a simtiti forta, valoarea si integritatea ???

Dupa moartea doamnei Takata cativa maestri au facut schimbari in modul in care predau Reiki. Corect. Iar unul dintre acestia care predau Reiki cu propriile sale modificari este si William |Rand. Acelasi Rand care il citati ca sursa anterior, acelasi Rand care nu a primit nivelul de Maestru de la niciunul din Maestrii instruiti de doamna Takata . Si daca nu a primit acest nivel de la niciunul dintre acestia cine l-a facut Maestru? De ce nu il intrebati cine din cei 22 de Maestrii instruiti de doamna Takata l-a initiat ca si maestru ?? Niciunul...si atunci cum isi permite sa se autointituleze maestru Reiki ? Poate un maestru al nimicului in nici un caz al Reiki.

Stiti ce este interesant ??? Ca in 1980 era un singur Maestru Reiki in afara Japoniei care cunostea misterele Reiki.......Numele sau era doamna Takata. Deci ea era singura din lume care stia despre Reiki. Ea a transmis cunostintele sale unui numar de 22 de Maestrii Reiki. Dintre acestia doar 5 mai predau astazi Reiki (din cauza varstei inaintate). Niciunul din cei 22 nu l-a facut maestru pe William Rand....deci a cui autoritate o are el ? A nimanui. Deci este un maestru autointitulat. Vezi domnule draga cum linia traditionala provenita de la doamna Takata a fost schimbata ? Vezi cum apar tot felul de indivizi care sustin ca sunt ceea ce nu sunt ??

Ia auzi prostie !!!!! : "astfel de lucruri nu se intampla la cei care sunt luminati de Dumnezeu." Dar de unde stii dumneata ??? Pe unde intra dom'le energia divina?? Prin cot, genunchi...sau poate limba. Pai hirotonisrea preotilor ce semnificatie are? Unde lucreaza cel ce face hirotonisrea ? Nu cumva la nivelul chakrei coroana? Adica deasupra capului ?? Tampenie mai mare ca asta nu am auzit.. Dar lumina lui Dumnezeu pe unde intra domle...cumva prin talpi????
Iarasi faci confuzia cu duhurile de dincolo ? Care duhuri ca nu ai reusit sa lamuresti cuvantul acesta? Care duhuri? De unde de dincolo ? Din mormant? Din paradis? De unde ??? Pai ia mai citesti postul meu cu caligrafie japoneza ca parca inteletesesi.....dar parca nu ....

Iarasi o luam de la capat . Si Biserica se foloseste de simboluri oculte, multe dintre ele find foarte vechi fara sa fie asemanatoare cu satanismul sau ocultismul. Pai daca si Biserica foloseste simboluri si Reiki foloseste simboluri de ce numai Reiki este acuzat de tot felul de elucubratii mentale ale unei minti dezorientate ??? De ce nu si Biserica ...ca si ea foloseste simboluri...

Si asta chiar da dovada unei imense nestiinte "eu pot sa va asigur ca prin chakra capului nu vine nicidata nimic divin intr-un astfel de mod, ci numai ceva luciferic, de la duhuri care sunt foarte departe de Dumnezeu si care nu sunt nici binevoitoare omului." .
Pai daca este asa dragule atunci inseamna
a) ca tu esti marea autoritate a tuturor chestiilor spirituale. Toate te au ca punct de referinta."Eu pot sa va asigur"... Pe ce baza poti sa ma asiguri ? Cine esti tu cel ce ma poti asigura pe mine? Mito sistem de referinta "Eu"...cam urla egoul nu ????
a) ca ai experimentat asa ceva...altfel nu ai stii cum este...ca banuiesc ca tot ce scrii pe forum este din experienta proprie nu?
b) Cum explici pasajele biblice
Iov 29:3 - când candela Lui strălucea deasupra capului meu, şi Lumina lui mă călăuzea în întuneric! (aici conform vastei tale intelegeri este vorba de Lumina venita de la Lucifer nu ????) dar si Faptele apostolilor 9:12 - şi a văzut în vedenie pe un om, numit Anania, intrând la el, şi punându-şi mâinile peste el, ca să-şi capete iarăşi vederea." si Faptele apostolilor 9:17 Anania a plecat; şi, după ce a intrat în casă, a pus mâinile peste Saul, şi a zis: "Frate Saule, Domnul Isus, care ţi S-a arătat pe drumul pe care veneai, m-a trimis ca să capeţi vederea, şi să te umpli de Duhul Sfânt."

Ca doar spuneai ca nimic bun nu intra pe deasupra capului ci doar ...din alea .....de ale tale.

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Mier Iun 09, 2010 2:44 pm

scarface a scris:Nu, oricum nu mai fac alt topic pe tema asta. Tema asta nu intereseaza decat pe putini. Inca nu am incheiat discutia.
Mai sunt multe de spus si mai ales de luminat in Reiki. Deci te ascult.

Pai draga domnule...daca tema nu intereseaza decat pe putini haide sa o inchidem.
Dar daca te uiti pe forum si vezi ca aceasta tema are cei mai multi vizitatori dintre toate subiectele abordate pana acum....mi se pare mie sau cam minti ? Asa crestineste .....

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Mier Iun 09, 2010 10:46 pm

Ar fi cazul sa revii ceva pe pamant si sa lasi patima si chestiile personale, aici este vorba de o simpla discutie.
O sa raspund mai tarziu la ce ai scris. Din pacate pt. tine ai muscat din momleala si mi-ai adus tot mie apa la moara, caci ce ai relatat singura denota foarte clar ca Reiki de azi nu mai are mult lucrururi comune cu ce a fost initial si ca chestiile cu transformarea simbolurilor. a intentiilor, a modului de vindecare, etc pomenite de mine mai inainte sunt adevarate ca ca mult a fost schimbat si denaturat in ceva negativ. Ca de obicei pe pamant.
Insa cum crezi tu ca stie un incepator in Reiki asa cum sunt majoritatea sa aleaga intre ceva bun sau sau ?
Si cati Reikieni sunt invatati de maestrii adevarati (in caz ca mai exista) si cati de maestrii falsi ?
Imi dai dreptate fara sa vrei...
In plus citatele puse de mine in engleza provin de la un site oficial de Reiki...sau cel putin unul unde se propavaduieste Reiki.


Biblia se poate folosi ca sa aratai orice prostie, daca doresti. Erik van Däniken o foloseste chiar sa arate exista extraterestrilor pe pamant.

Daca tu citezi ceva in favoarrea ta, nu inseamna ca ai si dreptate.

"Iov 29:3 - când candela Lui strălucea deasupra capului meu, şi Lumina lui mă călăuzea în întuneric "

- cuvintele bibliei au un sens triplu - lumesc, duhovnices si ceresc.
Sensul adevarat este cel ceresc pe care nu-l poate intelege decat Dumnezeu si ingerii lui.
Cel lumesc induce in eroare si nu are deaface cu cel adevarat DELOC.
Cel duhovnicesc poate fi banuit/inteles de un om initiat.

"Lumina" in sensul duhovnicesc inseamna "intelepciunea".

"si a văzut în vedenie pe un om, numit Anania, intrând la el, şi punându-şi mâinile peste el, ca să-şi capete iarăşi vederea." si Faptele apostolilor 9:17 Anania a plecat; şi, după ce a intrat în casă, a pus mâinile peste Saul, şi a zis: "Frate Saule, Domnul Isus, care ţi S-a arătat pe drumul pe care veneai, m-a trimis ca să capeţi vederea, şi să te umpli de Duhul Sfânt.""

Una este sa primesti puterea de a vindeca de la Iisus, sa vindeci in numele Lui, sa crezi in El si sa fi una cu el si cu totul alte este sa fi un preot budist care sa fi luminat de ceva in chakra din crestet si sa nu sti nici de la cine ai primit ce ai primit si nici cu ce scop ( bun sau rau). Si in plus sa mai nevoie si de simboluri la vindecat.

Una este sa primesti direct de la Iisus darul vindecarii si alta este sa il primeste de la Usui sau de la alt om.

Una este sa fi parintele Arsenie si alta e sa fie un maestru Reiki - care nici in Romania nu pomeneste numele lui Iisus, cu atat mai putin sa fie una cu El.

Nu poti servii la 2 stapani: ori esti cu Iisus, ori esti importriva lui. Cu vorba insa poti sa fi cu Iisus, dar El nu te cunoaste.

Nu cred ca gasesti aici vreun om cu sufletul cat de cat de curat care sa prefere cel mai mare maestru Reiki din lume la un preot ca Arsenie !
Si de ce ? Pt. ca oamenii cu sufletul curat simt diferenta. Pe cei intunecati ii poate prostii oricine. Cu vorbe si promisiuni desarte. Lucifer si slujitorii lui au limba ascutita. Dar vorbele sunt goale.

Cum este pomul asa si fructa lui. As vrea sa vad ce ai vindecat tu sau alti Reikieni ? Pana si o granula homeopata
data la intimplare, chiar fara nici o aplicare de maini, face mai multe minuni decat ce face un Reikian.

O sa postez aici ceva mai incolo experientele unor fraieri, postate in forum, dupa ce au fost sa se vindece la "maestrii Reiki. "
Ca sa vedeti roadele evidente ale acestei arte de "vindecare", o mare pacaleala satanica, ca multe altele.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Sept 12, 2011 12:08 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Joi Iun 10, 2010 5:39 am

Stii ca ma a cam plcitisecs cu stereotipul asta....iti raspund mai tarziu...de fapt tu nu raspunzi ca nu ai cum.
Haide sa revenim cu picioarele pe pamant ca se pare ca ai uitat... si raspunde-mi si mie la intrebari la care tot eviti raspunsul si anume :
a) Ai practicat Reiki ?
b) Ai facut tratament Reiki pe tine?
c) Ai participat la un curs/seminar de Reiki?
d) Ai cunoscut vreun maestru Reiki?
e) Ce stii tu despre Reiki...ce ai citit dintr-un forum german la care se adauga o interpretare dupa ureche a Bibliei.

Iar din ce raspunzi in toate mesajele de pana acum raspunsul pentru mine este foarte clar : TU NU AI ABSOLUT nici o legatura cu Reiki.
Si atunci ce calificare ai tu sa imi tii lectii despre Reiki? Absolut nici una.

In rest te invit sa recitesti mesajele mele anterioare in care spun clar ca

a) Reiki nu este religie si nu are legatura cu vreo religie anume.
b) Reiki invita fiecare practician sa isi gaseasca legatura sa proprie cu Dumnezeu
c) Reiki are niste principii morale si etice care ar trebui practicate de catre toti cei ce au urmat un seminar Reiki
d) Reiki nu este axat pe o credinta anume, pentru ca atunci s-ar putea crede ca incearca sa impuna un anumit model care ar trebui sa fie urmat de toti cei ce il practica
e) Reiki o punere a mainilor peste cei bolnavi asa cum este citat si in Noul Testament: Fapt.Apost. 28:8. , Matei 9:18; Marcu 5:23; Marcu 6:5. , Matei 19:13 si 19:15 , Fapt. Apost.8:17 si 19; 19:6; si 6:6 , 1 Tim 4:14.
f) exista similaritati intre practica lui Iisus si Reiki http://www.reiki.org/reikinews/reikin16.html.
g) Nu aveti nici un argument stiintific care sa sustina ca Reiki face rau
h) Nu aveti argumente biblice care sa sustina ca Reiki este contrar invataturilor religiei crestine
i) Reiki este practicat peste tot in lume cu efecte benefice asupra pacientilor. Exista studii efectuate de spitale de renume ale caror efecte au fost publicate in reviste medicale...dar ele nu sunt importante pentru tine
j) Reiki este acceptata ca si terapie complementara in Romania prin legea 118
k) Multi crestini din lume il practica fara nici o frica ca ar interveni Satana sau Lucifer . Iata si intrebare si raspunsul respectiv": How do we know that Reiki comes from God? I've heard some people say Reiki comes from Satan. How can I know the truth? A. Our understanding about Satan comes from the Bible. No where in the Bible do we find an instance where Satan healed someone. Satan tempts people to sin but Satan does not heal people. Furthermore, in Luke 6:44, Jesus says, "Each tree is recognized by its own fruit." Which is to say that if something is beneficial and helps people, and those results are long lasting such as the healing people receive from Reiki, then it must be good and come from God.
Paragraful de mai sus este edificator pentru a lamuri definitiv discutia noastra.
l) nu ai inteles ideograma Reiki nici dupa ce ai vazut interpretarea din limba japoneza.
m) dupa tine simbolurile din Reiki vin de la Satan desi ti-am explicat clar ca au legatura cu Lumina si semnifica aspectul nostru cel mai profund din care suntem alcatuiti: fotoni de lumina. Iar Lumina are legatura cu Dumnezeu vezi citatele " Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină! Şi a fost lumină. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi. " Geneza 1:3-5. Iata ca si Apostolul Ioan în prima sa epistolă, cap. 1 : 5 ne spune: "... Dumnezeu e lumină..." iar in în Evanghelia sa cap. 8 : 12, reda expresia Domnului: "Eu sunt lumina lumii." Deci iata ca simbolurile Reiki, pe care tu le consideri satanice....au legatura cu cu cel ce a creat Lumina, cu Dumnezeu. Iarasi aici ar fi ...pentru mine ......end of story sau QED.
n) te repeti dar si eu ma repet...ca sa iti aduc aminte : Rei inseamna Constiinta, Miracol, Stralucire sau Spirit iar An are o singura intelegere Pace sau liniste. Adica in traducere Reikan = Pacea spiritului, Pacea Constiintei sau Stralucirea Pacii. Adica la nivel profund al fiintei tale dorind sa condamni Reiki prin orice mijloc ai inventat un cuvant care ti-a fost inspirat de Constiinta Divina si anume Reikan. Adica Universul ti-a exprimat exact ce inseamna Reiki . Observi cum la nivelul cel mai subtil al Fiintei tale trecand peste educatie, pareri, conceptii, credinta Dumnezeu ti-a dezvaluit esenta sa?
o ) te citez : "Este doar evident pt. orice scolar ca japonezii au alt scris, dar cine foloseste si intelege scrisul japonez aici din cei care se folosesc Reiki? Unul la 100.000 ?" Poate ca unul la 100...dar eu o inteleg insa TU nu o intelegi. iarasi nu poti sa imi dai lectii despre ceea ce crezi tu ca este idograma Reiki pentru simplul motiv ca nu stii caligrafie japoneza. Iar atunci ca nespecialist poti doar sa taci nu sa tipi in gura mea...asata e parerea mea chiar si daca nu ai dreptate .
p) Din nou citez : "Semnificatia cuvantului Rei-ki in insemnatatea lui originala poate fi inteleasa corect atat vreme cat acest cuvant este scris in japoneza si este legat de acel simbol." Corect. Dar DE CE o interpretezi TU in limba latina cand Reiki este un simbol scris in limba japoneza ??? Iti spun eu de ce...ca sa dovedesti ca poate avea orice inteles. Ai vazut vreodata ideograma Rei scrisa???? Pariez ca nu... Deci daca nici nu ai vazut-o , nici nu ti-a fost explicata fiecare liniuta, nici nu stii cum arata...inteleeg ca esti pe dinafara de subiect. Si atunci vie sa imi tie mie lectii de cum trebuie sa o inteleg? EU o inteleg foarte bine...tu insa ai numeroase neclaritati privitoare la ea. Si chiar daca cineva iti spune tot nu conteaza....pentru ca TU TREBUIE sa iti demonstrezi cunostintele. Cunostinte obtinute pe forum....din Internet....din auzite. Stii cum suna asta???? Ca si cum te consideri mare specialist in gastroeneterologie dupa ce ai citit o carte despre acest subiect. Dar vezi tu exista o facultate de medicina, o stagiatura, o specializare adica multi, multi ani de studiu pana cand sa devii medic gastroeneterolog. Deci tu nu poti concura cu un gastroenterelog pentru simplul motiv ca nu ai educatai, invatatura si cunostintele sale. La fel e si in Reiki.. TU stii doar ce ai citit de pe pagina de Reiki chipurile oficiala a lui William Rand cel ce a modificat sistemul Reiki. TU ai ales acel link al lui WIlliam....vezi ca nici macar nu stii cui s ate adresezi ???? Daca te interesa intr-adevar adevarul intrebai un MAESTRU REIKI TRADITIONAL. SI atunci toate neclaritatile tale erau spulberate.
Insa pentru mine William Rand si pagina sa nu reprezinta nici o referinta... Stii de ce ???? Pentru ca eu am cunoscut maestrii instruiti de doamna Takata, am intrat in contact cu ei, le-am simtit energia, constiinta si puritatea sufletului . SI am urmat seminarii cu ei... Iar tu nu ai avut aceasta experienta. Deci te rog scuteste-ma cu exemplele tale ce pot continua la nesfarsit...pentru ca ele nu au valoare. Nu au valoarea data de experienta. Nu ai experienta nici a unei secunde de Reiki deeci nu poti emite o parerea autorizata. Si pentru ca nu poti emite parerea autoizata si argumentata cauti justificari in ceea ce au spus altii despre Reiki. TU nu stii nimic despre Reiki.... doar crezi ca stii... iar daca chiar ai impresia ca stii revin-o la intrebarile mele de la inceputul mesajului. intrebari la care sunt sigur ca raspunzi cu NU... Te superi pe mine...dar din cand in cand mai si gandesti ???? Sau doresti doar sa iti spui punctul de vedere si sa il sustii fara argumente pana in panzele albe ??? Pentru ca atunci acest lucru se numeste nebunie ...

Banuiam ca nu raspunzi pentru ca nu stii ce sa raspunzi...asa faci intotdeauna cand nu ai cum sa raspunzi...iti raspund in alt mesaj....dar acuma m-ai prins cam nepregatit....si nu am parerile cu mine. Oricum tu nu raspunzi niciodata. Tu spui pareri si intrebi ...la atat se reduce intelegerea si abordarea ta despre subiectul Reiki.
"Ai muscat din momeala "... ce momeala domle? Doar tu vezi momeli, Satan , Lucifer , ocultism satanic peste tot in jurul tau. Eu nu am momeli. Eu am certitudini. Certitudinea data de timpul de cand practic Reiki, de rezultatele obtinute, de pregatirea pe care am avut-o si de oamneii valororsi pe care i-am intalnit in viata. ori tie iti lipsesc aceste certitudini. Dupa cum spuneam ...esti gol...si pe dinauntru..si pe dinafara.

Stii cum se traduce cuvantul Lumina din limba japoneza??? Nu stii ca nu ai de unde.... dar te ajut eu. Termenul de LUMINA din budhism la fel ca si cel din crestinism se traduce prin.... Intelepciune !!! Nu ti se pare interesant ???? Doua limbi care nu au nimic in comun , doua religii diferite situate la 3000 de ani departare traduc teremenul de LUMINA identic. Stii ce inseamna asta ??? Asta insemana ca indiferent de religie (budista, crestina, confucianista) marile adevaruri au acelasi limbaj de exprimare. Un limbaj ce trece dincolo de timp, limba sau cultura. este un limbaj al Universului prin care Dumnezeu vorbeste fiecarui om la fel (indiferent de religia sa). Pentru ca la nivelul subtil al Fiintei sale Dumnezeu este Iubire neconditionata. Adica indiferent de greselile tale El te iubeste. Indiferent de cat de pacatos esti...El te iubeste.

O sa citez "alte este sa fi un preot budist care sa fi luminat de ceva in chakra din crestet". Nu ai raspuns la intrebarile din mesajul anterior respectiv :
a) unde pune preotul mainile cand hirotoniseste ?
b) pe unde intra Lumina lui Dumnezeu in om ???
Banuiesc ca nu raspunzi ca ti-e frica de momeli.....si inca o mica intrebare...dar nu te stresa nu ma astept sa raspunzi la ea.... Ai vazut icoane ? Ce au ei in jurul capului? Un halou de Lumina ? De unde vine acea Lumina ? De la Dumnezeu. Unde sta ? In jurul capului. Iata ca LUMINA VINE INTOTDEAUNA IN JURUL CAPULUI si nu in coate, talpi, genunchi sau solduri. Deci si lumina unui preot budist vine tot de la Dumnezeu...pentru ca Dumnezeu este unul indiferent de numele sub care i ne adresam (Dumnezeu, Yahve, Allah etc)

Dupa parearea ta este evident ca daca citez ceva in favoarea mea nu am dreptate...pentru ca asa consideri tu. Insa surprinzator este faptul ca Tu care nu citezi nimic, niciodata ai intotdeauna drepate. Nu ti se pare un pic aiurea?? Adica eu daca aduca argumente si tu nu aduci ...tu ai dreptate pentru ca ale mele ...nu se pun. Si nici nu cred ca se vor pune vreodata.

"Una este sa primesti direct de la Iisus darul vindecarii si alta este sa il primeste de la Usui sau alt om" Pai episcopii, preotii de unde l-au primit??? Nu cumva prin intermediul unui om?
Si am si eu o intrebare ca tot nu raspunzi....UNDE IN BIBLIE SCRIS CA SATAN A VINDECAT PE CINEVA ??? Ca tot invoci ca argument suprem vindecarea de la Iisus si vindecarea de la Satan UNDE ? Iti spun eu...nicaieri !!!!! SI stii de ce?? Pentru ca Satan nu a vindecat niciodata pe nimeni . El nu poate vindeca. Doar Dumnezeu o poate face. Stii vorba Dumnezeu lucreaza prin oamenii. Iar Dumnezeu lucreaza prin fiecare om in felul sau. Si prin cei care fac Reiki si prin cei ce nu fac Reiki.

Care Arsenie ?? Ca ai exprimari neclare ?? Boca, Papacioc ???
Misto citat "Nu cred ca gasesti aici vreun om cu sufletul cat de cat de curat care sa prefere cel mai mare maestru Reiki din lume la un preot ca Arsenie" Sa iti reamintesc ca sensei Mikao Usui era preot budist? Iar preotia indiferent ca este crestina, budista sau musulmana inseamna tot preotie. Doar pentru tine preotia crestina este singura din lume. Ori daca Usui era preot budist prin a cui forta vindeca ???? Si ca sa te ajut cu raspunsul... Cu a cui foratvindeca preotii domnule specialist ezoterico-spiritual forumist ??? Haide sa iti raspund : cu forta lui Dumnezeu. Deci ai raspunsurile la toate neclaritatile si neintelegerile tale.

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Joi Iun 10, 2010 6:16 am

Daca ii arati unui un doctor ca greseste, el nu te va crede.
Daca arati greselile la un doctor si tu insuti nu esti doctor iti va impune imediat ca nu poti sa-l critici ca nu esti doctor si ca nu ai habar.
Daca esti si tu insa doctor, atunci de va face hot, escroc si va spune ca ti-ai cumparat diploma.

Daca spui unui Reikian asa ceva, va reactiona la fel.
Acelasi lucruri mi le imputi si tu mie.

Tu astepti cumva sa vina Usui sa-ti spuna ca ce faci este gresit ? Nu o sa vina.
Daca vine un Reikian sa te critice il vei face impostor si vei spune ca nu e un maestru adevarat, asa cum ai spus mai sus de Maestrul Rand.

Indiferent de autoritatea sau argumente,  un om care traieste, crede sau face ceva gresit, din convingere, nu va accepta niciodata argumentele unui critic, oricat de bune sau de adevarate ar fi ele.
Cel mai bun exemplu sunt doctorii. Desi nu vindeca aproape pe nimeni si fac numai greseli nu-s in stare sa recunoasca nici macar una singura din ele.

Si tu esti la fel. As putea sa-ti spun decenii intregi, degeaba. De aceea spun numai odata.
Insa sa nu crezi ca port aceasta discutie ca sa te convertesc pe tine.
La cei posedati de duhurile reikiene acest lucru este chiar imposibil, si mai degraba convertesti un doctor catre homeopatie decat un Reikian de tzepele sistemului reikian.
Insa dintr-o discutie orice om isi poate forma singur o parere. Pro sau contra. De aceea discut cu tine.

Tu insa nu ai inteles acest lucru si repeti ca un robot ca nu am dreptul sa critic Reiki, ca cica nu stiu nimic si nu am dreptul.
Ba uite ca stiu multe, desi nu am practicat, doamne ajuta, niciodata asa ceva.

Insa pe lumea asta traiesc o gramada de jurnalisti care dezvaluie o multime de greseli si trucuri facute de doctori, de politicieni, de bancheri, etc. Si asta fara ca sa fie insasi doctori, politicieni, bancheri.
Intelegi acum de ce revendicarile tale sunt prostesti si chiar copilaresti ?
Vorbesc in cunostinta de cauza de Reiki si fara sa trebuiasca sa fiu maestru. Daca eram maestru nu as mai fi putut scapa de duhurile care m-ar fi posedat facand asta si as fi laudat Reiki in loc sa-l critic. Capisci ?

Cati ani ai de fapt, daca imi dai voie sa te intreb ?


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Apr 08, 2017 8:49 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Joi Iun 10, 2010 7:43 am

Dragule...nu ai inteles nimic din discutie. Nimeni nu iti imputa nimic. Poate doar propria constiinta...
Si sa stii dragule ca homeopatia este deja o speciliatate medicala....adica cu alte cuvinte medicul nu se va converti la homeopatie cum spui tu...ci pur si simplu o va face din dorinta de a gasi si alt remediu celor pe care doreste sa ii ajute...deci iara confunzi lucrurile. Ai facut-o de nenumarate ori deci inca o data...te mai iert...treaca de la mine.

In viata nu poti doar sa emiti pareri...asa cum faci tu. Fara argumente...iar cand ramai fara argumente...spui ca nu sunt necesare. Nu ai absolut nici o calificare nici in Reiki, nici in homeopatie si nici in preotie ca sa vii sa te dai mare specialist. Nu cunosti nimic despre anumite subiecte pentru ca esti superficial...si nu esti interesat sa CUNOSTI ceva adevarat. Urli ca din gura de sarpe .....Satan, Lucifer, ocultism fara sa cunosti semnificatia reala a termenilor. De fapt singurul lucru la care te pricepi este acest subiect...pentru tine nu conteaza nici o experienta a unui om mai pregatit decat tine pentru ca asa este in Romania. Preotii fac politica, medicii sunt ziaristi, ziaristii snt terapueti si totul este anormal. De aceea exista interpretari gresite despre Reiki. Din cauza unor oameni ca tine.....care nu stiu nimic dar sunt mari specialisti ezoterico-spirituali forumisti...specializare obtinuta pe vastele forumuri germane. Tu esti un exemplu bun de moderator...ai face orice ca oamenii sa iti viziteze forumul...chiar daca nu le ai cu nici una dintre subiectele abordate....nici cu homeopatia, nici cu gastroenterologia nici cu Reiki.

Observa ca am intuit bine. ...nu ai raspuns la nici o intrebare..pentru ca toate raspunsurile sunt negative. Nu poti sa fii pictor daca nici macar nu stii ce e o pensula. Nu poti sa fii medic daca nu ai studiat...nu poti cunoaste Reiki daca nu l-ai practicat. Aceasta este un adevar. Iar fara sa cunosti un adevar nu poti sa iti exprimi parerea in mod obiectiv. Pentru ca parere ta atunci nu este bazata pe CUNOASTERE ci pe presupunere.

Ma faci sa rad din nou...de cate ori trebuie sa iti atraga atentia cuvantului Reikan.....haide ca iti mai explic odata...ca doar....doar o sa pricepi si tu ce inseamna. Deci repet...ca odata si odata ...o sa iti dai si tu seama : "Tu care esti un "fin cunoscator al Reiki" ai crezut ca ai gasit ceva ce altii nici macar nu stiu. Daca scrii Reikan in ideogramele japoneze o sa iti rezulte doua : prima va fi Rei iar a doua va fi An (in limba japoneza nu are nici o semnificatie kian). Rei inseamna Constiinta, Miracol, Stralucire sau Spirit iar An are o singura intelegere Pace sau liniste. Adica in traducere Reikan = Pacea spiritului, Pacea Constiintei sau Stralucirea Pacii. Adica la nivel profund al fiintei tale dorind sa condamni Reiki prin orice mijloc ai inventat un cuvant care ti-a fost inspirat de Constiinta Divina si anume Reikan. Adica Universul ti-a exprimat exact ce inseamna Reiki . Observi cum la nivelul cel mai subtil al Fiintei tale trecand peste educatie, pareri, conceptii, credinta Dumnezeu ti-a dezvaluit esenta sa?"

In rest fii bun si revezi posturile mele anterioare. Revezi argumentele, raspunde sincer in camaruta inimii tale la intrebari si poate odata si odata o sa te lamuresti si cu Reiki acesata. Caci pentru tine ramane in continuare o MARE NECUNOSCUTA. M-am saturat sa vad in Romania ziaristi care nu stiu sa scrie corect o propozitie, medici-politicieni si preoti-securisti. la fel cum m-am saturat de pseudospecialistii in ale Reiki...asa ca tine... Iar cei ce stiu tac. Insa eu nu pot sa tac...tocmai din respect fata de ceea ce am invatat, fata de oamenii inunati pe care i-am intalnit, fata de oamenii care mi-au iesit in cale si mi-au oferit dragostea, experienta si cunoasterea lor. Iar tu in aceste moment nu poti sa spui ca ai ceva care cat de cat sa se aproprie de ceea ce spun eu.
Il citezi pe autointitulatul maestru Rand ??? De ce nu il intrebi pe John Gray, cel mai in varsta practician de Reiki.....34 de ani de practica Reiki sau pe Wanja Twan.....sau pe Phillys Furumoto...sau pe Rick Bockner. Pentru ca ei sunt Maestrii.

Spune-mi si mie ....atunci cand te doare maseaua mergi la un instalator sau la stomatolog ??? Evident ca mergi la specialist...adica la stomatolog (banuiesc doar). La fel este si in Reiki....poti sa alegi un Maestru Reiki traditional sau poti alege pe oricine. In functie de ceea ce doresti sa inveti. Si nici nu ma mir ca l-ai ales pe dl. Rand.......

In fond discutia dintre noi este utila.....pentru ca dintre toti cei ce au citit mesajele dintre noi ....folosindu-si mintea vor stii ce sa aleaga. Tu esti doar pretextul. Eu nu ma adresez tie......ci celor care doresc sa asculte, sa invete ceva util din discutia noastra, si sa evolueze spiritual. Nu incerc sa te conving.....si stii de ce ??? Pentru ca mi-as pierde vremea. Iar timpul pentru mine este pretios. Nu imi mai permit sa iti mai dau sfaturi pentru ca oricum nu tii cont de ele....astfel incat te las sa iti folosesti alegerile vietii asa cum te indeamna sufletul.

Fiecare are drumul sau..tu pe al tau..cu convingerile tale, cu nelamurile tale, cu incertitudinile tale si cu parerile tale. Eu il am pe al meu...cu experienta mea, cu lamuririle mele, cu certitudinile mele si cu argumentele mele. Fiecare merge pe drumul sau...o viata sau mai multe vieti. Asta este viata. Iar viata in limba japoneza se traduce printr-un cuvant : Reiki. care pentru tine nu inseamna nimic inseman pentru Maestrii adevarati inseamna TOTUL.

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Joi Iun 10, 2010 8:28 am

Citeste mai bine: nu scriu reikan ci reakian. . Este termenul meu pt. cei care fac reiki si nu are deaface nici cu ce ai citot tu din el si nici cu interpretatia ta.
Vezi ca aici nu este forum de barfe ! Lasa-te de persoana mea si discuta la subiect si cu argumente. Discutiile despre persoane in loc cu persoane de genul tau nu le tolerez aici.

Inca un exemplu. Tu spui singura ca nu toti cei care pretind ca sunt maestri in Reiki nu sunt maestri adevarati.
- cum sa stie un incepator in Reiki care maestru e adevarat sau nu atata vreme cat toti se pretind maestrii?
- ce pericole ii pasc pe acei oamenii care se duc la un maestru de Reiki care nu practica adevaratul Reiki ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Joi Iun 10, 2010 11:29 am

Guang, vorbesti mai mult pe langa subiect, firul de discutie a pornit pentru a avertiza asupra falsilor maestri care le fac rau oamenilor prin Reiki. Poti sa afirmi ca toti cei care au maestrie Reiki au intentii bune sau respecta principiile/sistemul cum vrei sa-i spui original ? Crezi ca daca un lucru a fost facut cu intentii bune nu poate fi folosit cu intentii rele ? Si Nobel a vrut sa foloseasca dinamita numai pentru binele oamenilor dar nu a fost dupa cum isi inchipuia el. Plus ca sunt foarte multe sisteme care nu au legatura cu Reiki Usui si sunt incluse tot in familia Reiki. Poate ai avut norocul sa intalnesti numai maestrii deosebiti dar sunt multi care au luat-o pe aratura si ii pot duce si pe altii pe aratura. Ce sa facem, sa radem de ei pentru ca noi stim ca Reiki e minunat ? Poti sa te gandesti la bine si la iubire cat vrei, asta nu inseamna ca raul inceteaza sa existe. Ca nu te afecteaza asa tare pe tine e una, ca exista este altceva. Ce sa facem, sa formam un grup in care sa-i ignoram pe ceilalti si sa interactionam numai noi cei care am descoperit iubirea ? Fiecare om va trebui ridicat in final si facut sa vada, chit ca va trece foarte mult timp. Iubirea nu trebuie sa fie ca un drog sub efectul careia toti sa "dormim" linistiti, ci trebuie sa fie sursa de energie pentru ai ajuta si salva intr-un final pe ceilalti. Cel putin asa cred eu acum. Nu incearca nimeni sa-ti vanda nimic aici, nu iti contesta nimeni experientele si crezul, dar din pacate discutia asta iese din sfera utilului incet incet.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Guang Joi Iun 10, 2010 12:24 pm

scarface a scris:Citeste mai bine: nu scriu reikan ci reakian. . Este termenul meu pt. cei care fac reiki si nu are deaface nici cu ce ai citot tu din el si nici cu interpretatia ta.
Vezi ca aici nu este forum de barfe ! Lasa-te de persoana mea si discuta la subiect si cu argumente. Discutiile despre persoane in loc cu persoane de genul tau nu le tolerez aici.

Inca un exemplu. Tu spui singura ca nu toti cei care pretind ca sunt maestri in Reiki nu sunt maestri adevarati.
- cum sa stie un incepator in Reiki care maestru e adevarat sau nu atata vreme cat toti se pretind maestrii?
- ce pericole ii pasc pe acei oamenii care se duc la un maestru de Reiki care nu practica adevaratul Reiki ?

Am explicat Reikian nu are semnificatie Rei este o ideograma iar kian nu are nici o interpretare grafica in limba japoneza. Si singura idoegrama care poate fi scrisa cu ajutorul caracterelor japoneze este an. Explicatia o gasesti in postul anterior.

Pentru raspunsuri la intrebarile care te framanta va trebui sa cauti pe cineva cu care sa rezonezi si care sa fie de acord sa te invete. Mult succes!

Guang

Mesaje : 28
Data de inscriere : 03/06/2010

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 3 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum