Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

+18
Irelevant
Andromeda
DanC
CristianPsi
Cata Lina
liviu_faget
=|Luci@n|=
Inbal
crystyanm
irina13
steve
Guang
Rama
skincod
CK
andrei
mihnevicim
scarface
22 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Dum Mar 04, 2012 7:55 am

In discutiile postate aici, pana acum, Reiki este combatut cu o vehementa demna de o cauza ... mai buna.

A. Schopenhauer spunea:
„Orice adevãr trece prin trei faze înainte de a fi recunoscut.
În prima, este ridiculizat. În a doua, este contrazis. În a treia, este privit ca evident prin sine însusi.”


Apropo de titlul topicului, Scarface, daca te-ai fi nascut japonez, si ai fi denumit Spiritul Divin, Forta Universala a Vietii ... Reiki, n-ar mai fi avut loc aceasta discutie. Ar fi fost firesc sa-I accepti lucrarea. Si te-ai fi intrebat daca titlul topicului nu este cumva cuvant impotriva Spiritului Divin, chiar daca este numit altfel, intr-o alta limba ...

Cat despre procesul de vindecare, Dane ... in sistemul Reiki, nu terapeutul vindeca, el se deschide si lasa Reiki, Forta Universala a Vietii sa curga prin el. Nu diagnosticheaza, el stie ca Dumnezeu e cel ce stie, si tot El este cel ce face lucrarea, daca cel bolnav isi doreste cu adevarat sa se vindece, si sa accepte schimbarea in viata lui, in modul de gandire, etc.

Similar, intrebat cum se produc vindecarile, ce se intampla cand cineva vine la el, Parintele Arsenie Papacioc a raspuns:
Eu, omul nu ma gandesc ca as avea ceva de facut, eu ma deschid si las Sfantul Duh sa curga prin mine. Nu intreb niciodata omul de ce a venit la mine, ce problema are, ii simt doar sufletul cat de greu ii este, si apoi ma rog. Atat fac - ma rog impreuna cu el. Si ii spun ca este o mare bucurie atunci cand doi se strang in numele Lui ca atunci si El este cu noi.
Pentru mine este o binecuvantare cand cineva imi deschide usa chiliei. Eu nu privesc omul intrand la mine ci pe Dumnezeu in om patrunzand in chilie. La sfarsit simt cum omul este mai usor, mai senin. Eu nu trebuie sa stiu ce greutate purta el, Dumnezeu stie, imi pastrez doar sufletul deschis si ma rog din toata inima mea.
Deci totul este rugaciunea noastra catre Dumnezeu, uneori ii tin mainile in ale mele, alteori le pun pe crestetul capului. Uneori simt ca este nevoie sa mai vina, alteori stiu ca lucrarea s-a facut. Si miracolul pentru mine nu il numesc vindecare, il numesc trezirea omului in Dumnezeu.”

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Dum Mar 04, 2012 9:18 am

Cei bolnavi de Reiki nu mai pot percepe adevarul. Asa ca ramai la oile tale, noi ramane la oile noastre.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Lun Mar 05, 2012 12:22 pm

... Adevarul e unic, nu e personal, si poate fi cunoscut doar celor ce se deschid Spiritului Divin, deci mai degraba celor „bolnavi” de Spirit, indiferent cum s-ar numi el in diferitele limbi ale pamantului (Holy Ghost, Reiki, etc.).

Cat despre „oile mele si oile noastre” ... e drept ca alegerea caii pe care o urmeaza fiecare este personala, cu toata responsabilitatea implicata de aceasta decizie.

De aici si titlul topicului probabil, ... nu?! Scopul acestei dezbateri fiind intre altele ... o mai buna cunoastere a conceptului japonez de Reiki si a sistemului ale carei baze le-a pus Mikao Usui, respectiv Usui Shiki Ryoho Reiki (Metoda lui Usui de Vindecare Spirituala).
Sa stie cei ce-si aleg calea incotro sa o ia, sa o faca cu discernamant, si in cunostinta de cauza. Smile Argumentele pro, sau contra, ar trebui sa serveasca acestui scop, nu?!

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Lun Mar 05, 2012 1:04 pm

Si oile negre sunt spalate candva de Iisus... asa ca stai fara grija. Insa sa nu zici ca nu ai fost avertizata !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Joi Mar 08, 2012 2:22 pm

Deci ai judecat si... ai separat graul de neghina Smile

Din fericire, nici Dumnezeu, nici Iisus, nu judeca dupa criteriile omenestii.
Sunt multe exemple in Biblie si Evanghelii ce o dovedesc ... si o sa-l citez pe Parintele Steinhardt:
„ ... Iisus isi alege vase de cinste oameni intru totul feluriti si la prima vedere neadecvati a-I fi slujitori: un desfranat ca Fer. Augustin, un ofiter aspru ca Ignatiu de Loyola, un vrajitor ca Sf. Ciprian, (...) un rebel, un constestatar ca poetul Arthur Rimbaud, un razvratit ca F.M Dostoievski (in ocna lui siberiana), (..) un iudeu vrajmas declarat al crestinismului ca Alphonse Ratisbonne (asupra-i opereaza in mod miraculos un medalion al Maicii Domnului, acceptat in sila si numai din politete), un indian ca Sadhu Sundar Singh (a cutezat sa-l ameninte pe Hristos ca se va sinucide daca nu I se arata – si Domnul i-a dat ascultare!) ...”

Cine poate spune daca nu a fost si Mikao Usui printre cei chemati?! Pana la urma: „Si zic voua ca multi de la Rasarit si de la Apus vor veni si .vor sta la masa cu Avraam si cu Isaac si Iacov in imparatia cerurilor.” (Mat.8, 11-12)

... griji?! Nu-mi fac griji Smile
Pentru ca unul din principiile sistemului Reiki mentionate de Mikao Usui „Doar azi nu-ti fa griji!” ... e similar indemnurilor lui Iisus „nu te teme” si „ai credinta” mentionate de multe ori in invataturile din Evanghelii.

Avertizata?!
In tot topicul, nu am citit decat afirmatii „contra”, fara sustinerea unor argumente clare in discutiile purtate.

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Joi Mar 08, 2012 2:56 pm

Discutia era despre Reiki nu despre persoana X si persoana Y. De ce e nevoie de simboluri de exemplu si cum poti sa stii exact toate efectele pe care le au ?
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Sam Mar 10, 2012 2:13 am

"Simbolurile au existat de cand lumea, in fiecare cultura, religie etc.
Cuvantul "simbol", provenit din latinescul "symbolum" sau din grecescul "σύμβολον", inseamna „reprezentare".
Simbolul este mãrturia vizibilã a unei realitãti spirituale superioare invizibile. Simbolul reveleazã - prin locul, forma sau utilitatea sa - o realitate sacrã pe care nici o altã manifestare nu ar fi în mãsurã sã o arate. Simbolul este însotit întotdeauna de un sens, chiar dacã nu este înteles corect de la început.
Functia esentialã a simbolului este unificarea. Fiind punte de legãturã între zone calitativ diferite, simbolul face ca ceea ce este superior sã fie accesibil în zonele inferioare si ceea ce este inferior sã poatã accede la întelesurile sale superioare."


De ce avem nevoie de simboluri in Reiki?!
Din acelasi motiv din care avem nevoie de ele si in alte cai spirituale. Pentru ca dincolo de realitatea pe care o percepem si la care avem acces prin cele 5 simturi, exista … realitatea invizibila, spirituala, mult mai extinsa, la care modalitatile de acces sunt de alta natura simbolica. Sufletul, Divinitatea vorbeste in imagini si aici intervin si simbolurile ca forme de comunicare concentrata si transcendenta.
Sa nu uitam ca majoritatea invataturilor lui Iisus au fost prezentate prin intermediul unor povestiri alegorice, sau simbolice.

Exista o literatura extrem de bogata despre sistemele Reiki si simbolurile folosite de acestea, nu e nevoie sa detaliez, spatiul necesar ar fi mult prea mare. Si-n plus altii au facut-o mai bine si mai detaliat decat as putea eu. Mult mai putine insa sunt cele referitoare la sistemul traditional, cel original. Iar in acestea nu cred sa gasiti simbolurile utilizate. Pentru aceasta ar trebui sa participati la un seminar de doua zile, in care sa afli semnificatia, forma si utilitatea acestora, asa cum a fost ea transmisa de la Maestru la discipol.

Daca se cunosc toate efectele lor ?
Ca o clarificare … aceste discutii sunt un demers intelectual. Cand vorbim despre simboluri, deja nu mai e suficient doar atat. Suntem fiinte complexe, functionam la nivel fizic, mental, emotional, spiritual. Simbolurile asociate unor cai spirituale, inclusiv cele folosite de sistemul traditional Reiki, au functie de comunicare transcendenta la toate aceste nivele, si nu numai atat.
Iar descrierea functiilor si efectelor e greu de transpus in cuvinte. Ele sunt descrise in aceeasi literatura, atat cat a fost posibil prin intermediul conceptelor si stiintelor de granita aparute in ultimele decenii si care au facilitat traducerea acestor efecte, la nivel cuantic, vibrational, informational, biofizic, biochimic, genetic si ADN, etc.
Si cred ca pe masura ce stiinta va dezvolta noi modalitati de investigare a realitatii, sau mijloace de utilizare a ei aflate dincolo de ceea ce ne este accesibil in preent, se va dovedi ca exista si alte efecte pe care azi doar le banuim sau nici macar nu le concepem, asa cum acum un secol, comunicarea prin cablu optic (respectiv utilizarea semnalului luminos) cu toate aplicatiile ei: televiziunea, Internet-ul, telefonia, etc. ar fi fost de neconceput.

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Sam Mar 10, 2012 4:00 am

Simbolurile din Reiki cred ca sunt diferite ca si concept fata de simbolistica folosita in Biblie pentru a imbraca invataturi spirituale. Se spune ca simbolurile Reiki te conecteaza la un anumit tip de energie sau le energia unei entitati spirituale anume. Problema este daca percepi concret ceea ce faci cu simbolurile si ce se intampla cand le folosesti. Mai inainte spunea-i ca nu e nevoie de diagnostic de exemplu dar daca nu faci un dignostic de unde stii ce simboluri sa folosesti pentru a vindeca. Poti vedea in plan spiritual ce efect au simbolurile pe care le aplici ? Poti vedea ce efect au avut asupra ta ? Si vorbesc concret de a vedea nu de a-ti imagina sau de a intui sau de a crede ca are un anumit efect. Si poate sa zicem ca tu ai capacitatea de a vedea, dar majoritatea care cocheteaza cu Reiki nu au capacitatea asta cum nu o au majoritatea oamenilor cel putin de pe planeta aceasta. Cum putem alege in cunostinta de cauza sa folosim ceva sau nu daca nu putem percepe efectele cu simturile pe care le avem la momentul respectiv ?
Poate o fi cum spui tu sau altii dar poate nu este, eu cum pot vedea asta :-) ?
In final fiecare e liber sa aleaga sa experimenteze ce vrea si niciun lucru creat nu este rau in sine dar poate fi folosit in diverse scopuri. Fiecare cu calea lui pana la urma, poate ce e bun pentru tine nu e bun pentru altul si invers.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Dum Mar 11, 2012 7:57 am

Corect, simbolurile din Reiki sunt intr-adevar diferite ca si concept fata de simbolistica folosita in Biblie pentru a imbraca invataturi spirituale.

Se spune ca simbolurile Reiki te conecteaza la un anumit tip de energie sau le energia unei entitati spirituale anume. Mai inainte spunea-i ca nu e nevoie de diagnostic de exemplu dar daca nu faci un dignostic de unde stii ce simboluri sa folosesti pentru a vindeca. .
In momentul prezent exista multe sisteme ce folosesc in denumirea lor Reiki, si in care o sa gasesti o multime de simboluri, multe preluate din culturi sau cai spirituale autentice, dar si unele originale, dintre care unele intr-adevar au si functiile pe care le-ai mentionat.

Eu insa, ma voi referi la sistemul Usui Shiki Ryoho Reiki, varianta traditionala, originalul intemeiat de Mikao Usui. In acest sistem exista doar 4 simboluri. E adevarat, te conecteaza la Forta Universala a Vietii, nu doar la un tip anume de energie, sau la o entitate spirituala anume.

In sistemul Reiki traditional, nu se diagnosticheaza, iar simbolurile nu sunt specifice unei afectiuni. Asa cum spuneam, simbolurile au functie transcendenta. Daca ar exista cate un simbol pentru fiecare diagnostic, acesta ar functiona ca un medicament adresat ... efectului. Si sistemul ar fi la fel de complex si greoi ca intregul sistem farmaceutic.
Din punct de vedere spiritual boala este semnalul de alarma, e efectul unui dezechilibru, care atrage atentia asupra cauzei: o actiune, un comportament, o atitudine, un mod de a gandi, etc. ce nu sunt in acord cu legi universale.
Precum spuneam terapeutul nu face nimic, nu el vindeca. In sistemul Reiki el se deschide si lasa Forta Universala a Vietii, Spiritul Divin sa treaca si sa-Si faca lucrarea, accesand cauza si creand premisele unor schimbari la nivel profund in fiinta pacientului, intotdeauna spre binele sau.

Poti vedea in plan spiritual ce efect au simbolurile pe care le aplici ?
Toti oamenii au potentialele de care intrebi in fiinta lor. Majoritatea insa, nu si-au folosit niciodata aceste capacitati pe parcursul vietii. Si e necesar sa inceapa cu primii pasi, ... ca la scoala, cu nivelul I. Incepi „cu cele ale copilului” si apoi treci „la cele ale barbatului”.

Instrumentele din fiinta noastra care se folosesc pentru perceptiile energetice, spirituale sunt delicate si sensibile. Au nevoie de „antrenament” pentru a se dezvolta armonios. Adica de practica spirituala continua si consecventa, la unii mai indelungata, la altii mai scurta, dupa criterii mai putin cunoscute noua. Astfel, se pot accesa capacitatile la care te referi: sa vezi, sa auzi, sa simti, sa cunosti, dincolo de perceptiile fizice, ... sa visezi constient, sa ai intuitii, premonitii, sa vindeci, s.a ... fiecare cu darurile lui. Iar perceptiile sunt in acord cu aceste daruri, specifice si personale.

In final fiecare e liber sa aleaga sa experimenteze ce vrea si nici un lucru creat nu este rau in sine dar poate fi folosit in diverse scopuri. Fiecare cu calea lui pana la urma, poate ce e bun pentru tine nu e bun pentru altul si invers
E intelept sa alegi cu discernamant o cale a Spiritului, sa cauti elementele de autenticitate, valorile si principiile de viata pe care le promoveaza, simplitatea si universalitatea, calitatea celor ce o transmit mai departe discipolilor etc. Sa patrunzi dincolo de spectaculozitatea ofertei, si de marketing-ul agresiv al zilelor noastre.

E important sa vezi destinatia finala - recunoasterea lui Dumnezeu in noi, si in fiecare om. Cea catre care ne indruma si Par. Steinhardt: „ Domnul nu a venit pe pamant a intemeia o noua religie ci pentru a ne da un nou mod de viata, a ne chema la induhovnicire si indumnezeire (..) intru implinirea vocatiei noastre spirituale si cosmice.”

Orientalii spun ca „un car de teorie nu face cat un dram de practica.” Pana la urma trairea libera, zi de zi, ceas de ceas, clipa de clipa este esentiala. Putem discuta pe pagini intregi. Dar nu va inlocui nici adevarul, nici valoarea propriilor tale experiente. Curajul de a alege si de a urma calea ta iti va aduce roadele si darurile si experientele pe care sufletul tau si le doreste. Si te va reda pe tine, tie insuti.

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Dum Mar 11, 2012 9:54 am

Andromeda a scris:Corect, simbolurile din Reiki sunt intr-adevar diferite ca si concept fata de simbolistica folosita in Biblie pentru a imbraca invataturi spirituale.

Se spune ca simbolurile Reiki te conecteaza la un anumit tip de energie sau le energia unei entitati spirituale anume. Mai inainte spunea-i ca nu e nevoie de diagnostic de exemplu dar daca nu faci un dignostic de unde stii ce simboluri sa folosesti pentru a vindeca. .
In momentul prezent exista multe sisteme ce folosesc in denumirea lor Reiki, si in care o sa gasesti o multime de simboluri, multe preluate din culturi sau cai spirituale autentice, dar si unele originale, dintre care unele intr-adevar au si functiile pe care le-ai mentionat.

Eu insa, ma voi referi la sistemul Usui Shiki Ryoho Reiki, varianta traditionala, originalul intemeiat de Mikao Usui. In acest sistem exista doar 4 simboluri. E adevarat, te conecteaza la Forta Universala a Vietii, nu doar la un tip anume de energie, sau la o entitate spirituala anume.

In sistemul Reiki traditional, nu se diagnosticheaza, iar simbolurile nu sunt specifice unei afectiuni. Asa cum spuneam, simbolurile au functie transcendenta. Daca ar exista cate un simbol pentru fiecare diagnostic, acesta ar functiona ca un medicament adresat ... efectului. Si sistemul ar fi la fel de complex si greoi ca intregul sistem farmaceutic.
Din punct de vedere spiritual boala este semnalul de alarma, e efectul unui dezechilibru, care atrage atentia asupra cauzei: o actiune, un comportament, o atitudine, un mod de a gandi, etc. ce nu sunt in acord cu legi universale.
Precum spuneam terapeutul nu face nimic, nu el vindeca. In sistemul Reiki el se deschide si lasa Forta Universala a Vietii, Spiritul Divin sa treaca si sa-Si faca lucrarea, accesand cauza si creand premisele unor schimbari la nivel profund in fiinta pacientului, intotdeauna spre binele sau.

E greu pentru un necunoscator sa faca distinctia intre diverse sisteme cand toate folosesc denumirea generica de Reiki, cel putin asa am impresia eu.


Poti vedea in plan spiritual ce efect au simbolurile pe care le aplici ?
Toti oamenii au potentialele de care intrebi in fiinta lor. Majoritatea insa, nu si-au folosit niciodata aceste capacitati pe parcursul vietii. Si e necesar sa inceapa cu primii pasi, ... ca la scoala, cu nivelul I. Incepi „cu cele ale copilului” si apoi treci „la cele ale barbatului”.

Instrumentele din fiinta noastra care se folosesc pentru perceptiile energetice, spirituale sunt delicate si sensibile. Au nevoie de „antrenament” pentru a se dezvolta armonios. Adica de practica spirituala continua si consecventa, la unii mai indelungata, la altii mai scurta, dupa criterii mai putin cunoscute noua. Astfel, se pot accesa capacitatile la care te referi: sa vezi, sa auzi, sa simti, sa cunosti, dincolo de perceptiile fizice, ... sa visezi constient, sa ai intuitii, premonitii, sa vindeci, s.a ... fiecare cu darurile lui. Iar perceptiile sunt in acord cu aceste daruri, specifice si personale.

Normal ca toti ne putem dezvolta capacitatile si asta la infinit dar cat timp nu le avem inca nu le putem folosi :-). Problema este daca ai capacitatile in momentul in care trebuie sa iei decizia.


In final fiecare e liber sa aleaga sa experimenteze ce vrea si nici un lucru creat nu este rau in sine dar poate fi folosit in diverse scopuri. Fiecare cu calea lui pana la urma, poate ce e bun pentru tine nu e bun pentru altul si invers
E intelept sa alegi cu discernamant o cale a Spiritului, sa cauti elementele de autenticitate, valorile si principiile de viata pe care le promoveaza, simplitatea si universalitatea, calitatea celor ce o transmit mai departe discipolilor etc. Sa patrunzi dincolo de spectaculozitatea ofertei, si de marketing-ul agresiv al zilelor noastre.

E important sa vezi destinatia finala - recunoasterea lui Dumnezeu in noi, si in fiecare om. Cea catre care ne indruma si Par. Steinhardt: „ Domnul nu a venit pe pamant a intemeia o noua religie ci pentru a ne da un nou mod de viata, a ne chema la induhovnicire si indumnezeire (..) intru implinirea vocatiei noastre spirituale si cosmice.”

Orientalii spun ca „un car de teorie nu face cat un dram de practica.” Pana la urma trairea libera, zi de zi, ceas de ceas, clipa de clipa este esentiala. Putem discuta pe pagini intregi. Dar nu va inlocui nici adevarul, nici valoarea propriilor tale experiente. Curajul de a alege si de a urma calea ta iti va aduce roadele si darurile si experientele pe care sufletul tau si le doreste. Si te va reda pe tine, tie insuti.

Cred ca problema se pune daca Reiki poate fi promovat ca ceva sigur pentru toata lumea. Ca experienta personala a fiecaruia conteaza asta e alta problema, nu despre asta este vorba din punctul meu de vedere. In Romania din cate am vazut se face o verificare prin masuratori radiestezice daca sa fi initiat in Reiki sau nu. Asta demonstreaza ca cei care fac initierile stiu ca nu e potrivit pentru oricine sa fac asa din diverse motive. Nu stiu in afara cum este.
La momentul actual cu capacitatile pe care le am nu pot sa vad toate efectele Reiki deci nu pot sa fac o afirmatie 100% corecta despre asta. Principiile Reiki sau ale oricarui sistem pot fi bune dar asta nu inseamna ca cel initiat va incepe sa le respecte imediat dupa initiere, de altfel nici nu se poate discuta despre ceva exact la fel pentru fiecare, orice experienta e personalizata. De principii bune nu duceam lipsa oricum :-).
Ce mi-ai spus suna bine in general, dar concret nu mi-ai spus nimic care sa demonstreze ca e 100% sigur Reiki in orice conditii, cu oricine si ca face ceea ce se prezinta in "reclama" fara alte efecte "adverse" :-)
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Dum Mar 11, 2012 10:43 am

.. Exista o carte, "Reiki Nontraditional" de Aurelian Curin, care prezinta principalele scoli si stiluri de Reiki existente la ora actuala in lume. Daca te intereseaza cu adevarat, te va ajuta sa faci nu numai distinctia, dar si sa alegi informat intre ele.

... Rostul si succesiunea etapelor e invers. Capacitatile exista in stare latenta in fiecare din noi. Le ai in momentul deciziei. Dar se dezvolta dupa ce ai pasit pe o cale spirituala.
Crezi ca apostolii, cand i-a chemat Iisus au stat sa se gandeasca daca e bine, daca e sigur, au avut capacitati paranormale care sa le spuna daca sa-L urmeze sau nu?! Nu capacitatile acestea te ajuta sa decizi pe ce cale sa o iei. Insa dupa ce ai parcurs o bucata de cale, descoperi ca s-au dezvoltat, si devin instrumente valoroase care te ajuta pe parcurs, fara a fi obiectivul final al caii pe care pasesti.

... in Romania multe lucruri se fac... mai altfel, nu neaparat mai bine. Masuratorile radiestezice inaintea initierilor sunt practicate in Romania. Inafara n-am auzit. Si nici in varianta traditionala.
Cat despre siguranta folosirii Reiki, adica a Spiritului Divin, fiecare are dreptul sa decida pentru el. Sistemul Reiki Traditional, asa cum a fost gandit si aplicat de Mikao Usui si Dna Takata este un sistem sigur, ce tine cont de timpul necesar parcurgerii fiecarei etape de catre cei initiati. Bineinteles ca nu este singura cale spirituala. Mai sunt si altele, fiecare o alege pe cea care i se potriveste. Insa este o cale autentica.

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Dum Mar 11, 2012 12:00 pm


Nu cred ca e acelasi lucru chemarea lui Iisus cu chemarea catre Reiki. Si nici Iisus nu i-a chemat de genul ori veniti ori nu, nu va mai dau nici o alta informatie care sa va ajute sa va decideti de ce sa veniti si unde sa veniti. Iisus le-a explicat destul de clar cine este si pentru ce ii cheama, care este scopul, ce trebuie sa faca samd. Si oricum si tu mi-ai spus anterior ca ar trebui sa aleg informat. Problema este cine garanteaza ca ceea ce spun sursele pe care ma bazez sa aleg este adevarat ?
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Dum Mar 11, 2012 10:13 pm

A compara ce a facut Iisus cu Reiki acelui Usui este ca si cum ai compara un elefant cu o bacterie primitiva.
Iisus a fost prorocit prin cateva zeci de prorociri in vechiul testament care au fost adevarate.
Iisus a dat dovada de intelepciune si putere divina facand miracole.
Iisus s-a lasat omorat desi detinea puterea divina.
Iisus a inviat dupa moarte si s-a aratat ca atare ucenicilor indurmandu-i mai departe din invizibil, prin intermediul spiritului.
Si ce dovezi exista ca aceasta bacterie numita Usui ne invata vreun adevar divin ? Zero.
Religia japoneza este foarte inapoiata, si crestinismul nu au fost in stare sa-l accepte sau sa-l preia, asa cum au facut alte popoare. Reiki sunt doar niste invataturi satanice, aparent bune, dar de fapt care deschid calea catre posedare, ceva pentru oamenii naivi sau cei dornici de a se considera puternici. Deveniti slugile la niste duhuri rele de dincolo folosindu-va de Reiki si simboluri. Clarvazatorii vad la Reikieni chakrele legate de duhuri care sug energia. SImbolurile au un rol in aceasta treaba, ca si maestrii de la care se invata. Asa incepe posedarea.
Nu mai amesteca te rog pe Iisus si lucruruile crestine cu vrajelile lui Usui, caci nu merge. Te contrazici de fapt singur/a la fiecare postare si este firesc, pentru ca incerci doar sa aperi niste gogosi cu putin adevar in ele. Iadul v-a pacalit mintea si acum il aparati folosind minciuni si eschivari care insa ies la suprafata ca untdelemnul din apa.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Mier Mar 14, 2012 12:41 pm

O sa-ti raspund pe cat posibil citand cuvintele unora mai invatati ca mine, si traitori intru credinta. Smile

Pentru inceput, cam tot aceeasi era dilema si acum 2000 ani, pe vremea cand Iisus se plimba pe acest pamant:

"Mat. 9, 34: “Cu domnul demonilor scoate pe demoni”
Mat. 12, 24: “Acesta nu scoate pe demoni decat cu Beelzebul, capetenia demonilor”
Marcu 3,22: “Iar carturarii care veneau din Ierusalim ziceau ca are pe Beelzebul si ca, cu domnul demonilor, alunga demonii”
Luca 11, 15: “Iar unii dintre ei au zis: “Cu Beelzebul, capetenia demonilor, scoate pe demoni”
Iata ce au priceput ei (oameni altminteri nu prosti, nu neinvatati, nu lipsiti de unele frumoase insusiri, si oarecum atrasi de personalitatea lui Iisus, pe care-l urmareau pas cu pas,..), iata unde i-a dus mintea lor. Apartineau desigur acelei categorii de oameni cu inima invartosata si cugetul impietrit, care oricat de mult bine le-ai face si oricat de bun te-ai vadi nu pot inchipui (realiza) binele si bunatatea. Bunatatea o suspecteaza, ii atribuie cauzele cele mai egoiste ori mai josnice, iar binele il pangaresc degraba, coborand totul in rautate, vulgaritate, venin si soricioaica. Orice discutie e inutila. Totul e in zadar! Nu pot concepe binele, nu pot intui altceva decat ce stiu de la sinea lor; ceva care ar contrazice si uimi haina (reaua) lor plamadeala. Nu pot iesi din cercul (magic), din oala, din cazan, din groapa, din temnita in care-i inchide netrebnicia lor. De cat sunt de rai, nu se pot decat oglindi in ceilalti, nu pot crede nici binelui celui mai evident. La Hristos atata s-au dumirit sa vada: un siretlic al diavolului. Dar de ce, ii intreaba Domnul, de ce s-ar fi suparat satana pe el insusi? De ce sa fi lucrat impotriva propriilor sale forte? Logicii atat de limpede si de hotaratoare a intrebarii acesteia i-au raspuns numai prin tacere. (..)
Le revine crestinilor a nu judeca pe semenii lor asa cum L-au perceput si pretuit fariseii pe Hristos. Si sa nu vada in ceilalti oameni numai lucratura diavolului si izvoare de energie ale raului. Diavolul ne stapaneste prin neincredere si banuiala (…)”


Apropo de ... „nu-l mai amesteca pe Iisus...”

„In general, se constată că mulţi dintre practicieni, urmare a demersului de conştientizare şi de redescoperire a condiţiei de integralitate a fiinţei în contextul creaţiei divine, se redeschid către religie, trecând în mod firesc de la ateism la credinţa şi revalorizând religia în care s-au născut şi care le este intimă.”

Indiferent ca acest demers de constientizare este Isihasm, Reiki, Yoga, Zen, etc.

Fiecare dintre ele te aseaza in verticalitatea fiintei tale, iti ia din invidie, ura, prostie, ingamfare, manie, etc pentru ca iti pune la dispozitie tehnicile/instrumentele necesare si specifice sa le constientizezi si sa le transformi, sa cureti vasul ca sa aiba loc sa patrunda si sa se aseze Lumina, Iubirea, si Duhul Sfant. Pe care le gasesti apeland la credinta care iti este intima, adica in cazul multora dintre noi, ... crestinismul si invataturile Evangheliilor.

„Si voi incheia, citandu-va o preafrumoasa si adevarata vorba a unui invatat evlavios. Intrebarii: „Unde este Dumnezeu?” el ii raspunde: „Acolo unde este lasat sa intre.”

Poate intre toti demonii si clarvazatorii, si duhurile pe care le-ai mentionat, vei face putin loc si pentru lumina si iubirea pe care le-ai exilat ceva mai devreme intre credintele new-age.
Si pentru respectul pentru cei care au trait facand bine si au transmis aceasta invatatura mai departe, cum este cazul lui Mikao Usui
Si pentru respectul pentru marile religii ale lumii, produsul unor culturi stravechi de mii de ani, ce au rolul de a restabili uniunea omului cu Dumnezeu, (asa cum o arata si etimologia cuvantului re-ligare), in felul cel mai potrivit pentru civilizatia respectiva.
Si pentru respectul, si iubirea si pretuirea pentru „Particica de scanteie divina salasluitoare in noi toti – fii ai lui Dumnezeu.”

Si atunci discutia va fi intr-adevar un dialog!

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Mier Mar 14, 2012 1:32 pm

Andromeda a scris:O sa-ti raspund pe cat posibil citand cuvintele unora mai invatati ca mine, si traitori intru credinta. Smile

Pentru inceput, cam tot aceeasi era dilema si acum 2000 ani, pe vremea cand Iisus se plimba pe acest pamant:

"Mat. 9, 34: “Cu domnul demonilor scoate pe demoni”
Mat. 12, 24: “Acesta nu scoate pe demoni decat cu Beelzebul, capetenia demonilor”
Marcu 3,22: “Iar carturarii care veneau din Ierusalim ziceau ca are pe Beelzebul si ca, cu domnul demonilor, alunga demonii”
Luca 11, 15: “Iar unii dintre ei au zis: “Cu Beelzebul, capetenia demonilor, scoate pe demoni”
Iata ce au priceput ei (oameni altminteri nu prosti, nu neinvatati, nu lipsiti de unele frumoase insusiri, si oarecum atrasi de personalitatea lui Iisus, pe care-l urmareau pas cu pas,..), iata unde i-a dus mintea lor. Apartineau desigur acelei categorii de oameni cu inima invartosata si cugetul impietrit, care oricat de mult bine le-ai face si oricat de bun te-ai vadi nu pot inchipui (realiza) binele si bunatatea. Bunatatea o suspecteaza, ii atribuie cauzele cele mai egoiste ori mai josnice, iar binele il pangaresc degraba, coborand totul in rautate, vulgaritate, venin si soricioaica. Orice discutie e inutila. Totul e in zadar! Nu pot concepe binele, nu pot intui altceva decat ce stiu de la sinea lor; ceva care ar contrazice si uimi haina (reaua) lor plamadeala. Nu pot iesi din cercul (magic), din oala, din cazan, din groapa, din temnita in care-i inchide netrebnicia lor. De cat sunt de rai, nu se pot decat oglindi in ceilalti, nu pot crede nici binelui celui mai evident. La Hristos atata s-au dumirit sa vada: un siretlic al diavolului. Dar de ce, ii intreaba Domnul, de ce s-ar fi suparat satana pe el insusi? De ce sa fi lucrat impotriva propriilor sale forte? Logicii atat de limpede si de hotaratoare a intrebarii acesteia i-au raspuns numai prin tacere. (..)
Le revine crestinilor a nu judeca pe semenii lor asa cum L-au perceput si pretuit fariseii pe Hristos. Si sa nu vada in ceilalti oameni numai lucratura diavolului si izvoare de energie ale raului. Diavolul ne stapaneste prin neincredere si banuiala (…)”


Apropo de ... „nu-l mai amesteca pe Iisus...”


Nu am inteles ce ai vrut sa spui aici. In ce fel e acest pasaj o replica la a nu-l mai amesteca pe Iisus ?
Daca Iisus a fost negat si combatut de alti oameni asta nu inseamna ca orice lucru combatut si negat este adevarat.



„In general, se constată că mulţi dintre practicieni, urmare a demersului de conştientizare şi de redescoperire a condiţiei de integralitate a fiinţei în contextul creaţiei divine, se redeschid către religie, trecând în mod firesc de la ateism la credinţa şi revalorizând religia în care s-au născut şi care le este intimă.”

Indiferent ca acest demers de constientizare este Isihasm, Reiki, Yoga, Zen, etc.

Fiecare dintre ele te aseaza in verticalitatea fiintei tale, iti ia din invidie, ura, prostie, ingamfare, manie, etc pentru ca iti pune la dispozitie tehnicile/instrumentele necesare si specifice sa le constientizezi si sa le transformi, sa cureti vasul ca sa aiba loc sa patrunda si sa se aseze Lumina, Iubirea, si Duhul Sfant. Pe care le gasesti apeland la credinta care iti este intima, adica in cazul multora dintre noi, ... crestinismul si invataturile Evangheliilor.

„Si voi incheia, citandu-va o preafrumoasa si adevarata vorba a unui invatat evlavios. Intrebarii: „Unde este Dumnezeu?” el ii raspunde: „Acolo unde este lasat sa intre.”

Poate intre toti demonii si clarvazatorii, si duhurile pe care le-ai mentionat, vei face putin loc si pentru lumina si iubirea pe care le-ai exilat ceva mai devreme intre credintele new-age.
Si pentru respectul pentru cei care au trait facand bine si au transmis aceasta invatatura mai departe, cum este cazul lui Mikao Usui
Si pentru respectul pentru marile religii ale lumii, produsul unor culturi stravechi de mii de ani, ce au rolul de a restabili uniunea omului cu Dumnezeu, (asa cum o arata si etimologia cuvantului re-ligare), in felul cel mai potrivit pentru civilizatia respectiva.
Si pentru respectul, si iubirea si pretuirea pentru „Particica de scanteie divina salasluitoare in noi toti – fii ai lui Dumnezeu.”

Si atunci discutia va fi intr-adevar un dialog!

Inca o data, nu e nimeni ( de aici ) impotriva dreptului tau de a experimenta ce vrei sa experimentezi, dar faptul ca experimentezi ceva nu demonstreaza credibilitatea a ceea ce experimentezi.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Vin Mar 16, 2012 10:39 am

andrei a scris:
Nu cred ca e acelasi lucru chemarea lui Iisus cu chemarea catre Reiki. Si nici Iisus nu i-a chemat de genul ori veniti ori nu, nu va mai dau nici o alta informatie care sa va ajute sa va decideti de ce sa veniti si unde sa veniti. Iisus le-a explicat destul de clar cine este si pentru ce ii cheama, care este scopul, ce trebuie sa faca samd. Si oricum si tu mi-ai spus anterior ca ar trebui sa aleg informat. Problema este cine garanteaza ca ceea ce spun sursele pe care ma bazez sa aleg este adevarat ?

Iti ramasesem datoare cu un raspuns inainte sa parasesc acest topic.
Credeam ca e clar la ce ma refeream. Imagineaza-ti scena de acum 2000 de ani, in care viitorii apostoli pescuiau pe malul marii fara prea mult succes. Erau pescari fara prea multa stiinta de carte. Si apare Iisus, a carui prezenta trebuie sa fi fost speciala. Si in plus, la cuvantul lui are loc minunea umplerii navoadelor. Nu le-a explicat cine este, nu le-a dat alte informatii, si sigur nu li s-a marturisit in calitate de Fiu al lui Dumnezeu. In trei evanghelii: Marcu, Matei si Luca, scrie ca le-a spus doar atat: "Veniţi după Mine şi vă voi face pescari de oameni.”
Cam asa e prezentata scena in Evanghelia dupa Marcu:

18. Pe când umbla pe lângă Marea Galileii, a văzut pe doi fraţi, pe Simon ce se numeşte Petru şi pe Andrei, fratele lui, care aruncau mreaja în mare, căci erau pescari.
19. Şi le-a zis: "Veniţi după Mine şi vă voi face pescari de oameni.”
20. Iar ei, îndată lăsând mrejele, au mers după El.
21. Şi de acolo, mergând mai departe, a văzut alţi doi fraţi, pe Iacov al lui Zevedeu şi pe Ioan fratele lui, în corabie cu Zevedeu, tatăl lor, dregându-şi mrejele şi i-a chemat.
22. Iar ei îndată, lăsând corabia şi pe tatăl lor, au mers după El.


Marturisirile lui Iisus despre sine ca Fiu al lui Dumnezeu, au loc mai tarziu, in fata apostolilor de-a lungul anilor in care L-au insotit, si in alte putine cazuri personale: orbului din nastere, Martei, femeii samarinence, lui Natanael, talharului celui bun, si bineinteles cele publice: apostolilor inaintea arestarii, lui Pilat si sinedriului.

Tu ce ai fi facut?! In acele conditii ai fi lasat tot, si cine ti-ar fi dat garantii?!
Si acum, daca ar veni si ti-ar spune acelasi lucru, dar n-ai sti ca e Iisus si Fiul lui Dumnezeu, chiar in conditiile in care ai fi martor la un miracol, tu ce ai face?! Ai simti ca El este cel pe care sufletul tau il alege ca invatator si ai lasa totul ca sa urmezi un asemenea Om?!
Nu e necesar sa-mi raspunzi!

Cat despre oamenii cu haruri speciale ce s-au perindat pe acest pamant, nu scrie nicaieri ca e necesar sa fie crestini, putea si Mikao Usui sa fie unul dintre ei. Cam asa explica in Corinteni apostolul Pavel, cum imparte Duhul (in japoneza - Reiki) darurile Sale:

4 Sunt felurite daruri, dar este acelaşi Duh;
5 sunt felurite slujbe, dar este acelaşi Domn;
6 sunt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi.
7 Şi fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.
8 De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă, datorită aceluiaşi Duh;
9 altuia, credinţa, prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin acelaşi Duh;
10 altuia, puterea să facă minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor.
11 Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voieşte.


Nu e nevoie sa alegi Reiki... pentru ca despre el vorbim aici. Sigur nu este calea ta, daca ai atat de multe indoieli.
Iar garantii nu-ti va da nimeni 100%, pentru nimic.
Va fi nevoie sa alegi cu sufletul. Si odata ce ai ales, sa urmezi drumul, pentru ca nu incap jumatati de masura. Sau mai bine, nu te apuca, daca nu esti sigur!

Pana atunci, informeaza-te despre tot ce simti ca e necesar sa stii, pune la indoiala informatia primita ca sa alegi cu discernamant, si din cand in cand opreste-te sa simti daca ceva din cele ce ajung la tine, rezoneaza cu ceva din sufletul si din inima ta.

Si din experienta personala, chemarea sufletului n-o vei putea ignora. Daca un drum iti este menit, vei sti. Cum?
Mai vorbim, dupa ce se va intampla (:

Pace si binecuvantare, tuturor!

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Vin Mar 16, 2012 11:30 pm

Da, dar iar compari doua chestii incomparabile. Una este cand vine un om cu puteri uluitoare, prorocit in vechiul testament de nenumarate ori si iti doveste ca El este Mesiah si altceva este cand vine un om normal, iti arata niste simboluri si iti spune ca daca faci ca el iti va merge bine. Nu crezi ? Au sens astfel de comparatii ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Dum Sept 02, 2012 11:28 am

Bineinteles ca astfel de comparatii au sens Smile
Iisus n-a spus ca doar El va face minunile mentionate in Evanghelii. El nu s-a referit la ele ca fiind puteri uluitoare, pentru ca stia ca lucrarile le facea Tatal, cel care locuia in El. Dimpotriva, El s-a exprimat mult mai simplu: „Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.” (Ioan 14:12)

Asadar, promisiunea nu a fost ca vom face la fel, ci mai mult chiar. Atat timp cat indraznim sa acceptam acest adevar ca parte integranta a vietii voastre. Si fara nici o umbra de indoiala, in existenta de zi cu zi, sa facem lucruri inca si mai mari, urmand voia Tatalui, pentru binele celorlalti, asa cum le-a facut si Isus.

Mikao Usui a cautat o vreme calea sa. Apoi, s-a retras pe munte si a postit fara apa si mancare ... ca Iisus, ca traitorii din pustie.
Si dupa 21 de zile, a primit un dar de la Spiritul Divin, acel unic Spirit ce daruieste fiecaruia dupa voia Sa. I-a fost daruit harul vindecarii, pe care Usui l-a pus in slujba celorlati si pe care l-a transmis mai departe, tot pentru binele oamenilor.

Om normal ?!... Da, insa o normalitate greu de gasit in timpurile contemporane. O normalitate ce urmeaza cuvantul lui Iisus: „cel ce Ma iubeste face cele placute Tatalui”.

Sa nu uitam ca Dumnezeu vorbeste si faptuieste prin intermediul acestor oameni normali, ce fac voia Sa, si nu face discriminare de rasa, culoare, sex sau religie.

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  scarface Dum Sept 02, 2012 11:46 am

Iisus-ul nostru ne avertizeaza personal de pericolul indus de Reiki si alte prostii satanice in care cad cei care cred vorbelor voastre dulci dar la urma cu gust foarte amar. Daca ii serveati lui Iisus nu va trebuiau simboluri si si nici alti "PROFETI".

Comparatia intre Ususi si  Iisus este o blasfemie, fie luata si la nivelul scoartei externe, adica a vorbelor. (daca e sa intoarcem numele Ususi pe dos iese chiar Isusu !!!)

Japonia, o tara inca pagana, nu poate aduce luminarea intr-o tara crestina caci este ca si cum pui un copil de clasa intai sa dea lectii unuia cu facultate. Asa ceva nu o sa existe niciodata. Japoania trebuie sa devina crestina intai ca sa ajunga la un stadiu de spiritualitate mai avansat.

Este absolut absurd din punct de vedere spiritual ca tarile crestine sa astepte luminarea - fie ea si de puterea unei lumanari - din tarile pagane sau musulmane. Asa ceva nu va exista cu adevarat. Si Buddha a fost un mincinos ca si alti "profeti". Se vede deja numai dupa obezitatea de care suferea.  Cine trece de la crestinism la Budism si alte religii orientale sau cocheteaza cu aceste
religii primitive - fara notinunea unui Dzeu personal si vizibil in Iisus - asa cum sunt cele din orient este pe un drum gresit si a fost orbit de lumina lui Lucifer. Termenul "iluminat" folosit in orient si preluat de acolo si in occident si pe la noi arata clar despre a cui lumina este vorba de fapt.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Apr 08, 2017 8:53 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  andrei Dum Sept 02, 2012 10:50 pm

Andromeda, nu e vorba de discriminare ci de a trai sau nu in adevar. Putem rataci o infinitate pe diverse drumuri crezand ca sunt bune, asta tine de alegerea fiecaruia. Insa nu se aprinde automat un beculet rosu cand esti pe drumul gresit, astfel ar fi simplu. Vorbesc in general, nu ma refer la tine personal sau la un grup de persoane anume, e valabil pentru oricine inclusiv pentru mine.
De ce crezi ca e nevoie de un intermediar pentru a primi daruri sau vindecare de la Dumnezeu?
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Mar Sept 11, 2012 9:27 am

scarface a scris:Iisus-ul nostru ne avertizeaza personal de pericolul indus de Reiki si alte prostii satanice in care cad cei care cred vorbelor voastre dulci dar la urma cu gust foarte amar. Daca ii serveati lui Iisus nu va trebuiau simboluri si si nici alti "PROFETI".

Comparatia intre Ususi si Iisus este o blasfemie, fie luata si la nivelul scoartei externe, adica a vorbelor. (daca e sa intoarcem numele Ususi pe dos iese chiar Isusu !!!)

Japonia, o tara inca pagana, nu poate aduce luminarea intr-o tara crestina caci este ca si cum pui un copil de clasa intai sa dea lectii unuia cu facultate. Asa ceva nu o sa existe niciodata. Japoani trebuie sa devina crestina intai ca sa ajunga la un stadiu de spiritualitate mai avansat.

Este absolut absurd din punct de vedere spiritual ca tarile crestine sa astepte luminarea - fie ea si de puterea unei lumanari - din tarile pagane sau musulmane. Asa ceva nu va exista cu adevarat. Si Buddha a fost un mincinos ca si alti "profeti". Se vede deja numai dupa obezitatea de care suferea. Cine trece de la crestinism la Budism si alte religii orientale sau cocheteaza cu aceste
religii primitive - fara notinunea unui Dzeu personal si vizibil in Iisus - asa cum sunt cele din orient este pe un drum gresit si a fost orbit de lumina lui Lucifer. Termenul "iluminat" folosit in orient si preluat de acolo si in occident si pe la noi arata clar despre a cui lumina este vorba de fapt.

Scarface, Parintele Steinhardt zicea: „Iata Domnul e bland, indelung rabdator (..) dar nici mania nu-I este straina cand isi afla rostul, utilitatea. Resemnarea, bunatatea, ingaduinta si indurarea sunt desigur virtuti crestine majore. In proximitatea neroziei trebaluitoare, a prostiei ingamfate, a rautatii, fatarniciei, (..) formalismului incrancenat si cinic, a vrajmasiei nepotolite, crestinul se cuvine sa urmeze pilda Domnului si Invatatorului sau (..). sa nu stea resemnat, bleg si nepasator, ca preotul si levitul din parabola samarineanului milostiv ...”

Asa ca am ales sa raspund unora din afirmatiile tale:

* Aproape toate „vorbele dulci” pe care le-am folosit in acest topic apartin fie unor traitori crestini autentici cum ar fi Parintele Papacioc, Parintele Steinhardt, Parintele Galeriu, fie sunt citate direct din Evanghelie, adica sunt exact cuvintele lui Iisus sau ale Apostolilor. Pana la urma, atunci cand ne aflam in fata alegerii unei cai spirituale, acestea sunt si scrierile in care un crestin cauta sfat intelept.

* Numele corecte sunt Mikao Usui si Iisus Christos, in nici un caz Ususi sau Isusu.

* Mikao Usui nu a fost profet si nici n-am auzit sa-i fi fost vreodata atribuit acest har. N-a lasat in urma profetii sau revelatii, ci invataturi destinate vindecarii fiintelor umane, adica exact ce a facut Iisus cu precadere de-a lungul intregii perioada de propavaduire pe acest pamant;

* Iisus nu este „al nostru”. Invataturile Sale, Calea pe care ne-a arata-o, modul de a trai pe care l-a exemplificat cu fiecare cuvant si fapta sunt simple si universale. Sunt Adevar si precum spuneam acesta este unic. Este esenta tuturor religiilor si invataturilor spirituale autentice, nu doar al uneia singure. Calea catre indumnezeire este deschisa tuturor neamurilor, nu doar crestinilor.

* Pe tot parcursul topicului, am comparat ce a facut, a spus si a transmis mai departe Mikao Usui, cu invataturile lui Iisus Christos. Asa cum fiecare din noi ar trebui sa compare clipa de clipa ce face, spune sau gandeste el, sau cel pe care si-l alege Maestru cu aceste invataturi: „Daca Iisus ar fi aici, ce ar face? Ce ar spune despre ce am facut/spus?” Nu e blafemie, e o datorie a fiecarui crestin.

Celelalte afirmatii sunt ale tale, dovedesc o cunoastere superficiala a notiunilor de spiritualitate, budism, crestinism, etc, si de asemenea o lipsa de deschidere, intelegere si respect. Ti le returnez... neatinse, pastreaza-le. Raspunzand la ele si de aceasta data, ar insemna sa le accept in mine fie si pentru momentele in care iti raspund la ele. Si de aceasta data, aleg sa nu o fac.

Insa ar fi interesant sa ne impartasesti de ce ai ales tocmai termenul de „iluminare”sau in varianta ta, „luminare”. E adevarat ca spiritualitatea orientala foloseste acest termen pentru a exprima realizarea/devenirea spirituala finala a fiintei umane, insa Iisus nu s-a referit la ea folosind acest termen. Ma intreb, retoric, de ce n-ai folosit exprimarea utilizata de Iisus si religia crestina... cea de „mantuire”, de „indumnezeire”?!

Si apropo de avertismentul lui Iisus pe care il mentionezi in primul aliniat ... Reiki este denumirea Spiritului Divin in limba japoneza, adica Duhul Sfant din traditia crestina. Iar Iisus a spus: „Oricui va spune vreun cuvant impotriva Fiului Omului, i se va ierta, dar celui care va huli impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta.” (Luca, 12:10).
Asa ca aleg sa nu mai continui sub auspiciile acestui titlu.

Pace si binecuvantare, tuturor!

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Andromeda Mar Sept 11, 2012 11:04 am

andrei a scris: Andromeda, nu e vorba de discriminare ci de a trai sau nu in adevar. Putem rataci o infinitate pe diverse drumuri crezand ca sunt bune, asta tine de alegerea fiecaruia. Insa nu se aprinde automat un beculet rosu cand esti pe drumul gresit, astfel ar fi simplu. Vorbesc in general, nu ma refer la tine personal sau la un grup de persoane anume, e valabil pentru oricine inclusiv pentru mine.
De ce crezi ca e nevoie de un intermediar pentru a primi daruri sau vindecare de la Dumnezeu?

Andrei, din pacate, este vorba de discriminare, si nu numai atat, atunci cand aproapele nostru este privit ca un inferior, doar pentru ca e de alta nationalitate, de alta religie, etc.

E frumos spus, sa traiesti in adevar. Dar ce inseamna sa traiesti in Adevar?
Iisus spunea „Cunoaste-ti Adevarul si acesta va va face liberi.” Liberi de iluzii, liberi de minciuna, liberi de inselatorie ... ai acces la esenta. Daca traiesti in Adevar, Andrei, chiar cred ca se aprinde becul rosu automat, de fiecare data cand pasii se indreapta pe un drum gresit. Si toata fiinta ta trage un semnal de alarma.
Insa de tine depinde sa fii atent la el, si sa alegi decizia corecta.

Cat despre nevoia de intermediar pentru a primi daruri sau vindecare de la Dumnezeu, daca chiar iti doresti sa continuam discutia, o putem face intr-un alt topic, sub auspiciile unui alt titlu, de exemplu „Despre Reiki fara prejudecati”, unul care sa dovedeasca mai mult respect si deschidere.

Pace si binecuvantare, tuturor!

Andromeda

Mesaje : 12
Data de inscriere : 12/07/2011

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  DanC Mier Sept 12, 2012 5:35 am

Cum de a murit de atac cerebral acest mare maestru al vindecarilor cu puteri date de Divinitate?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Irelevant Mier Sept 26, 2012 8:41 am

Am citit cu foarte mult interes acest topic.

Nu cunosc nimic despre aceasta practica, si sincer, in acest topic am aflat pentru prima data de Reiki. In schimb practic ceva cu totul diferit, si anume dezbaterile academice.

Din punct de vedere strict argumentativ, domnule scarface, iti recomand sa te lasi de meserie. Structura cea mai simpla a unui argument este premisa->rationament->concluzie. Din pacate, tu ai doar concluziile. Am vazut destule afirmatii nefondate si nedemonstrate, voi enumera cateva:

1."Reiki este o practica daunatoare" - Nu ai adus nicio demonstratie in sprijinul acestei afirmatii, si nici macar un exemplu. In schimb, alte persoane au dat exemple in care Reiki este ceva foarte util si au aratat ca este folosit chiar si in spitale, adica intr-un mediu STIINTIFIC.

2."Reiki este o practica satanista" - Concluzia asta a avut si putina argumentare:)). Reiki e o practica satanista pentru ca foloseste simboluri:)). In cazul asta mi-e mila de bietii soferi la cate simboluri folosesc. Ai spus ca au o semnificatie satanista, dar nu cunosti nici macar un simbol Reiki si nu ai practicat nici macar un moment Reiki. E ca si cum cineva s-ar apuca sa vorbeasca despre analiza matematica fara sa stie tabla inmultirii. Din nou argument nevalid. Si as avea si o mica intrebare, un ateu practicant de Reiki in ce categorie se situeaza?O.o

3."Practicantii Reiki nu pot vedea adevarul" - Asta a fost cea mai tare:)). Sincer, daca spuneai "nu ai dreptate pentru ca pitong" era un argument mai bun. Dar scuza-ma, tu defapt poti demonstra ca Reiki e ceva negativ, dar nu te obosesti sa o faci pentru ca ei nu vor intelege. Dar de ce nu o demonstrezi pentru noi restul, cei care nu avem nicio informatie despre Reiki? Argumentul tau e un fel de "nu ai dreptate pentru ca am eu", sau daca tot am vazut ca va place sa va legati de Biblie, e un fel de "Biblia e adevarata pentru ca asa scrie in Biblie".

4."Maestrii Reiki au nevoie de simboluri, Iisus nu avea", iar dupa ce un practicant de Reiki ti-a spus ca nu se folosesc simboluri la "vindecari", tot tu ai spus "Maestrii Reiki nu mai au nevoie de simboluri". Pai ce facem aici? Ne contrazicem singuri?

Si lista de exemple poate continua, dar acestea au fost cateva din ideile principale pe care le-ai avut si pe care am vrut sa le expun, nu am citat cuvant cu cuvant, pentru ca ar fi trebuit sa citez din prea multe posturi, insa am citat ideea pe care ai transmis-o.

In primele tale posturi spuneai ca esti un expert in argumentare, dar nu s-a vazut asta absolut deloc. Tot spuneai ca vei aduce la final argumentele tale, dar ele tot nu mai vin. Si cum adica le aduci la final? Le aduci si apoi inchizi topicul sa nu te mai poata contrazice nimeni?

Concluzia la care am ajuns, critici o practica fara sa o fi experimentat macar o secunda sau sa stii ceva concret despre aceasta practica. In schimb vad ca te legi foarte mult de Dumnezeu. Dar daca e sa o luam asa, ai vreo dovada STIINTIFICA a existentei lui Dumnezeu, sau crezi doar ce spun preotii si ce scrie in Biblia scrisa tot de oameni care AU PRETINS ca au intrat in contact cu Dumnezeu.

Si am vazut si un lucru interesant, si anume lipsa dualitatii. Ei bine cu asta sunt perfect de acord si pot explica acest lucru poate putin mai bine, chiar daca explicatia mea nu are legatura cu Reiki.
1.Nu exista intuneric, doar lumina. Intunericul este defapt lipsa luminii. O demonstratie stiintifica ar fi faptul ca numarul de candele nu poate fi negativ. Poti spune ca intr-o incapere sunt 0 candele, adica e bezna totala, dar nu poti spune ca sunt -3 candele. Intensitatea luminoasa poate creste la infinit. Asa numitul intuneric are o limita, deoarece nu poate fi "mai intuneric" decat bezna totala.
2.Nu exista frig, doar caldura. Frigul este absenta caldurii. In primul rand temperatura se masoara in grade Kelvin in sistemul international, iar gradele Kelvin nu pot fi pe minus, insa pot creste la infinit. E acelasi lucru ca la intensitatea luminoasa.
3.Dupa acelasi rationament se poate spune si ca nu exista rau, doar absenta binelui. Din pacate aici nu exista si o demonstratie stiintifica, deoarece binele nu are o unitate de masura, insa logica este aceeasi si aici.

Repet, nu stiu nimic despre aceasta practica si am expus parerea unui observator obiectiv al acestei discutii. Din pacate nici dezbatere nu o pot numi, pentru ca rationamentele, argumentele si exemplele au venit dintr-un singur sens, in timp ce din celalalt sens au venit doar concluzii nefondate.

Concluzia: scarface, adica afirmatorul, nu a reusit sa-si demonstreze afirmatia, si anume ca Reiki este o practica periculoasa, daunatoare, satanista, etc, nici din punct de vedere stiintific, nici din punct de vedere logic.

Irelevant

Mesaje : 1
Data de inscriere : 26/09/2012

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  flor80 Mier Sept 26, 2012 11:01 am

Irelevant a scris:Am citit cu foarte mult interes acest topic.


Repet, nu stiu nimic despre aceasta practica si am expus parerea unui observator obiectiv al acestei discutii. Din pacate nici dezbatere nu o pot numi, pentru ca rationamentele, argumentele si exemplele au venit dintr-un singur sens, in timp ce din celalalt sens au venit doar concluzii nefondate.

Concluzia: scarface, adica afirmatorul, nu a reusit sa-si demonstreze afirmatia, si anume ca Reiki este o practica periculoasa, daunatoare, satanista, etc, nici din punct de vedere stiintific, nici din punct de vedere logic.

Nu poti fi obiectiv daca nu ai avut nici o tangenta cu oamenii care practica aceasta tehnica.
Acuma 3 ani am avut ceva probleme si am apelat la un maestru reiki. M-am inyalnit cu el, am vorbit ,si mi-a facut o masuratoare cu ansa si a zis ca am pierdut din suflet. Exact in clipa aia m-am uitat in ochii lui si am avut o intuitie clara:" Fugi si nu te mai intalni niciodata cu el." Si dus am fost. Nici macar nu am mai simtit nevoia sa caut pe altcineva din domeniul asta.
Omul parea simplu la prima vedere si dornic sa te ajute, dar asta a fost intuitia mea de moment.

Sfatul meu: In momente mai grele sau in situatile dificile daca aveti o intuitie clara de moment da-ti ascultare. Nu o analizati. Doar o ascultati. Tind sa cred ca vine din strafundul fiintei noastre si ne spune adevarul.

flor80

Mesaje : 39
Data de inscriere : 21/05/2012

Sus In jos

Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki  ! - Pagina 5 Empty Re: Reiki - o practica periculoasa si magie neagra. Feriti-va de Reiki !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum