Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

+4
DanC
flor80
corix
scarface
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  scarface Sam Aug 24, 2013 1:18 pm

Am primit azi un text de la o utilizatoare a unui forum, ca sa-l postez aici (Scarface), care dupa ce a facut
Reiki si alte tampenii satanice s-a trezit la realitate.
-------------------------------------------

"Din copilarie imi aduc aminte ca mi se punea mereu intrebarea...de ce esti trista?...pana azi n-am aflat de ce si probabil nu voi afla niciodata...
Am incercat in fel si chip sa ma vindec...si uite asa am facut cursuri de Silva de la care am invatat sa intru in starea alfa si ,,sa-mi programez viitorul"...am facut reiki...cu a carui tehnici trebuia sa ma pot vindeca de orice si sa pot face vindecari la distanta...am facut si prananadi unde am primit initieri si simboluri extrem de puternice...si as mai putea sa continui, da nu asta vreau...
Cativa ani buni, am practicat din toate astea si mi se parea ca cu fiecare curs/tehnica sunt tot mai aproape de acel ceva...nedefinit...pe care il cauta toti...

Da, am ajuns foarte departe...pot vindeca cu palmele...pot vindeca de la distanta...pot programa...pot folosi energia...am fost un elev f bun...si am ajuns sa pot face multe cu puterea mintii mele si cu energia pe care o manevram cu extrem de mare usurinta...pentru orice obstacol, orice problema aparea, eu apelam la una din tehnici...le foloseam pana si sa-mi gasesc un loc de parcare...nu-mi vine sa cred unde ajunsesem...
Toate aceste tehnici promit multe...si cand aparea in calea mea o noua initiere, nu puteam rezista...cu fiecare zi eram tot mai ,,buna"...

Profesional, devenisem apreciata...eram exact asa cum isi dorea patronatul de azi...un inginer dur...aduceam bani in firma...ma afirmasem profesional si rasplata pe plan financiar a inceput sa apara...desi sunt femeie si am copii, concuram pe posturi inalte cot la cot cu barbatii...intr-un domeniu in care ei sunt preferati...
Nici o clipa nu m-am gandit ca nu sunt pe drumul bun...la aceste cursuri am intalnit o multime de oameni cu preocupari asemanatoare...,,spirituale"...eram f multumita de grupul de prieteni in care ma invarteam...

Totul parea ok, dar tristetea pe care o purtam in suflet era din ce in ce mai adanca...si intr-o zi am aflat de respiratia holotropica...nu o sa va povestesc prea mult despre ea, pt ca puteti gasi detalii pe net...experienta a fost deosebit de interesanta si apoi am inceput sa astept efectele...da...efectele au inceput incet sa apara...
In prima faza mi s-a parut ca traiesc un vis...pot spune ca am simtit cum e sa ai inima usoara...eram f vesela...ma facusem mai frumoasa...ce sa mai zic...era ca si cum mi-as fi vomat acolo (am facut asta la propriu) toata tristetea...

Cand efectele au inceput sa dispara...m-am simtit ca un drogat...am vrut iar si iar...am inceput sa particip la tot felul de intalniri cu grupul respectiv...practicand si acea respiratie a inimii atat de draga lor...si uite asa intr-o zi...adevaratele efecte au inceput sa apara...
Intr-o zi...imediat dupa ce m-am intors de la un sejur cu prietenii de suflet...mi-am dat seama ca ma prabusesc...ca nu mai suport...ca imi pierd mintile...am inceput sa simt prezenta straina in casa...ma trezeam noaptea si nu ma puteam misca...aveam cosmaruri ingrozitoare...imi simteam frica in toata grozavia ei...nu suportam sa stau singura...nu suportam sa ies intre oameni...ii vedeam pe cei din jurul meu speriati de ce mi se intampla, desi nu am avut curajul sa povestesc nimic de teama sa nu ma inchida
la balamuc...

In aceasta clipa de deznadejde, cineva mi-a intins o mana de ajutor...s-au mai bine zis, ajutorul mi-a venit prin cineva...am inteles apoi ca nici nu conteaza prin cine...am inceput sa ma rog...vreau sa va spun ca in momentele acelea ingrozitoare...nu-mi mai aminteam cuvintele din Tatal nostru...cineva nu vroia sa mi le amintesc...

Abia dupa vreo jumatate de an am inceput sa-mi revin...in timpul asta era sa-mi pierd slujba...aveam raspunderea unui departament si eu nici nu stiam pe ce lume ma aflu...dar cineva a vrut sa ies cu bine din  toate astea...sunt vreo trei ani de atunci si eu inca nu m-am recuperat integral...nici fizic si nici emotional...mai am frici nedefinite si probleme de pierderi de memorie...ca si cum unele parti din creier ar fi fost avariate...

Nu am cunostinte medicale si nu va pot explica ce s-a intamplat...dar am vrut sa va povestesc despre experienta mea, pt ca vreau sa impiedic perpetuarea acestui rau...

Mergem la toate porcariile astea ca sa devenim mai puternici...si ni se da putere...ni se da exact atata cat cerem...dar nu va puteti imagina cu ce platim...mergem acolo increzatori...credem toate tampeniile care ni se spun (si asta pt ca efectiv vedem ca tehnicile functioneaza)...devenim maestri...si nici nu ne dam seama cand intr-o zi...ne pierdem sufletul... "


----------------------------------------------

Asta este doar un caz din multe pe care le stiu. Aceste tehnici numite mai sus si altele similare nu duc decat la posedare si boala,
deci daca auziti de asa fugiti de cei care le ofera si avertizatii si pe altii. Un om avertizat de ceva rau - chiatr daca nu crede la momentul acela, are sanse mult mai mici sa cada prada decat unul care nu stie nimic caci avertismentul ii deschide ochii si se uita mai critic.

Insa inima ne spune mereu ce este bun si ce nu, numai ca noi ne lasam condusi de minte si ambitii.

Desi la multi incepatori li se face rau de la sesiuni de vindecare cu Reiki li se spune ca acest lucru e de la "curatire" si se ignora semnalul de alarma,
In alte cazuri, prin duhuri negative li se dau oameniilorsenzatii pozitive si un fel de vindecare temporara - asa cum spune si femeia de mai sus - dar efectele negative apar pe urma dupa ce oamenii acestia ajung sa fie posedati de duhuri rele si sa fie supti de energie. Pe urma e foarte greu sa mai scapi de aceste duhuri si de slabiciuni. Si fara Iisus si mai greu.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  corix Sam Aug 24, 2013 2:44 pm

Buna,
Cu cativa ani in urma, in incercarile mele de a-mi ajuta familia in problemele de sanatate , vazand ca medicina alopata da gres, am citit despre diferite metode de vindecare, chiar mi-am salvat in calculator diferite carti gasite pe internet despre: Homeopatie, Metoda Silva, tehnici de eliberare emotionala, Reiki, terapia Bowen, reflexoterapie, hipnoza si nici nu mai stiu cate.
Dupa ce citeam despre ceva nou, ziceam ca gata asta e salvarea, voi aprofunda!
Homeopatia am folosit-o cu ajutorul granulelor(inca nu-l descoperisem pe Scarface) avand de pe atunci incredere si unele rezultate.
Mi-am cumparat si cateva carti: Codul vindecarii, una despre reflexoterapie, una cu CD despre hipnoza.
Pe primele 2 le-am si citit, iar cum sotului si baiatului cel mare le place mult masajul palmelor si talpilor, ii masez spunandu-le ce organ are probleme in functie de zona dureroasa( cu ajutorul cartii).
Bine ca nu am citit-o si pe cea despre hipnoza sau Doamne fereste, sa fi ascultat CD-ul.

Citind azi acest topic mi-am dat seama ca de cand am descoperit pe Scarface si forumul sau, nu mai caut si nu mai adun informatii despre alte metode de vindecare. Very Happy 

Multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat si m-a ferit sa ma apropii de altceva, bucurandu-ma de rezultatele obtinute cu homeopatia.

Iar sub ocrotirea "Ingerului nostru pazitor" - Scarface, familia mea se simte mult mai bine. Si nu numai familia! Si cei din jurul meu care vor sa experimenteze, chiar daca au sau nu incredere.
Multumesc Scarface ca ne ocrotesti! flower 

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  flor80 Mier Sept 04, 2013 11:38 am

in vara anului 2009
am participat la un curs de respiratirie holotropica
mi-am zis sa vad si eu ce e asta.
cursul a tinut 3 zile. in prma seara ni s-a povestit despre respiratia holotropica.
a doua zi a fost sesiunea propriuzisa si a 3 zi un fel de repiratie usoara si ceva dans.
pt mine a fost o experienta traumatizanta. mi-am retrait propria nastere cu tot ce s-a intamplat atunci. pt teoreticieni am accesat matricile perinatale.
nu intru mai mult in detalii, dar genul asta de experiente nu te va ajuta cu nimic.
in plus accesul la aceste informatii se face in mod brutal. constiinta ta e suntata- datorita muzicii respective- si intri in mod brutal pe un teren in care nu ai ce cauta si retraiesti evenimente din trecut pe care oricum nu le poti modifica in nici un fel.
tot citesc ca respiratia holotropica te ajuta sa te vindeci de nu stiu ce bolii profunde, necunoscute si acunse si alte ineptii de genul asta, care odata aduse in constiinta cica te vindeca. de fapt totul e o afacere din care cei care tin cursurile astea castiga bani. ei nu te vindeca de nimic si nu te vor vindeca vreodata de ceva.
vindecarea vine din tine prin tine de la Dumnezeu fara sa aplici metode si scheme fanteziste inventate de mintea umana.

flor80

Mesaje : 39
Data de inscriere : 21/05/2012

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  scarface Mier Sept 04, 2013 12:40 pm

Nu numai ca nu te vindeca dar iti face rau. Chestiile astea pot duce la daune foarte mari la suflet.
Hipnoza la fel. Iisus avertizeaza de hipnoza si a descris de ce nu este buna. Poate aduce daune foarte severe la suflet care nu se vad imediat si pe urma nu s emai gandeste nimeni de la ce provin. Am mai scris de fapt despre subiectul asta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  DanC Joi Sept 05, 2013 1:09 am

Ma bucur ca s-a scris de respiratia holotropa.Am auzit si eu despre ea,dar niciodata nu m-am gandit ce implica.Ma gandeam ca e asa doar un exercitiu de relaxare sau un moft pt altii si atat.Cat traiesti inveti cate ceva nou mereu daca ai interes...

Ar fi interesant de discutat si despre muzica folosita in respiratia holotropa.Oare care este rolul muzicii, si cum are ea ceva putere(ma gandesc ca are)?Cine si pe ce principii compune astfel de muzica?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  scarface Joi Sept 05, 2013 2:20 am

Exista o multime de technici de programare prin muzica sau chiar prin frecvente suprapuse muzicii. Exista sute de patente pe tema asta.
Pe langa pacalirea creierului si stari alpha-beta care te fac sa te prostesti si sa te lasi programat mai actioneaza si duhurile rele care ii insotesc pe acei invatatori ai iadului.
Cine isi asculta intuitia sau are o educatie crestina sanatoasa nu cade usor in astfel de plase. Din pacate cei mai multi se lasa pacaliti,
mai ales in tarile occidentale. Multe chestii spirtuale din rasarit la moda este ori primitiv si periculos ori ambele -- singura chestie buna sunt excercitiile fizice de yoga, technicile de meditatie dar nu cu simboluri si maestrii ci cu Iisus.
Acelasi lucru se poate spune despre aproape tot ce vine din USA.
O combinatie USA-rasarit pacalitoare a fost marele Osho, un guru care mergea cu Rollce-Royce 500m de la locuinta lui la Ashram unde isi invata discopoli si bea Coca cola importanta din USA.

Foarte multi au cazut plasa lui Osho cu invataturi anticrestine si semispirituale.
Si bineinteles ca ceea se spune Osho trebuie sa contina si multe adevaruri ca sa te conduca inconstient pe calea cea rea.

Deviza principala sintetizata a lui Osho era: have sex , be free, love yourself.
Pe cand cea crestina implementata in viata de multi parinti crestini este: iubeste-ti aproapele, pe Dumnezeu, fi cuminte, abstinent si slujeste omenirii

Cred ca Osho a fost constitutional un Lachesis pur: deja fata lui arata asta, are ochii semideschisi ca si sarpele din cartea Junglei daca va amintiti , inteligenta mare, puterea de manipulare extrema, senzualitate mare, aplecare mare catre sex.

Sarpele este archetipul inselatoriei si al prefacerii, al pacalelii si vicleniei, perfiziei si subtilitatii in a face rau. Constient sau inconstient datorita convingerii proprii un Lachesis ca Osho poate aduna foarte multi adepti, in special cei cu care rezoneaza in privinta senzualitatii.



scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  DanC Joi Sept 05, 2013 3:29 am

Deci :hipnoza ,reiki,respiratie holotropa.Mai sunt si altele care ar trebui amintite?La cate reclame pt.cursuri,tehnici ,nu stiu ce aparate etc sunt bombardat zilnic pe email,site-uri,etc chiar nici nu le mai bag in seama,asa ca nu mi-a ramas nimic in minte.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  scarface Joi Sept 05, 2013 5:20 am

Mai sunt multe, regula simpla: ce este din USa trebuie evitat, ce are tenta ezoterica la fel...alte feluri de yoga in afara de cele numai cu exercitii fizice trebui evitate... si anumite forme de meditatie la fel.
In rest cel mai bine e sa aplici: mai bine nimic decat ceva daunator. Sau faci numai ce stii sigur ca este bun.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  miliana Joi Sept 05, 2013 1:00 pm

Am trecut si eu prin experienta tulburatoare a unei respiratii holotropice si acum pot spune ca sunt sigura ca acolo se intampla ceva ciudat...necurat. Unii, se duc, respira, adorm, viseaza, povestesc, se imbratiseaza si apoi se duc acasa. Altii in schimb, trec prin niste reformatari, destul de brutale. Muzica este f importanta. Ea induce starea halucinanta prin nivelul ei de vibratie. Dar cea mai importanta este respiratia care se face puternic si in ritm accelerat. In felul acesta, prin aportul mare de oxigen, au loc reactii as putea spune chimice la nivel de creier, care declanseaza niste mecanisme de acces la subconstient. In felul acesta poate ca s-ar putea face cu adevarat vindecari prin aceste experiente, dar ar trebui sa intelegem instant ce avem de vindecat si cum ar trebui sa procedam in momentul in care ne rasare in minte un eveniment/traire din trecutul mai mult sau mai putin indepartat.
Mi-am pus problema, oare de ce nu suntem pregatiti/indrumati si totul este lasat la voia intamplarii...Am inteles mai tarziu, cand am simtit-o pe pielea mea, ca lasandu-ne abandonati in voia halucinantelor preumblari, nu suntem decat o multime de suflete vulnerabile, numai bune de cotropit si minti numai bune de inscriptionat. Fara sa banuim macar, ca cei doi supraveghetori ,,frumosii maestrii" defapt se infrupta pe alese. Aleg... da, pt ca nu prefera orice suflete. Le aleg doar pe cele care sunt cel mai aproape de Dumnezeu, suflete care in mod normal sunt f greu de pacalit, dar care in aceasta stare sunt complet lipsite de aparare. Si uite asa, nu stim de ce viata noastra ia un alt curs...
Da, incercarile sunt tot mai multe si mai grele si au forme din ce in ce mai cosmetizate. Daca sunteti atenti, veti observa tot acest val de falsa spiritualitate, plin de tehnici de relaxare, de echilibrare si programare a viitorului, care pe langa ca te costa o multime de bani, nu face altceva decat sa deschida poarta spre intuneric.
Au trecut cativa ani de atunci si va pot spune ca mie personal experienta mi-a adus ulterior cele trei saptamani in care nu am fost instare sa ma conectez deloc la realitate. Parca nu ma atingea nimic. Am inceput sa ma tem ca nu se mai termina. Apoi o cadere brusca...depresia. Pe urma au fost si problemele de calciu...o spasmofilie severa. Nu a fost nici o vindecare, nici la mine si nici la grupul de prieteni cu care am fost.
Va sfatuiesc sa va tineti cat mai departe de toate aceste practici in grup, conduse de maestri cu inalte initieri, pt ca desi in prima faza par un adevarat sprijin, ele sunt de fapt extrem de daunatoare sufletelor voastre.
Eu am fost mereu o minte deschisa la tot ce e nou, o minte flamanda si curioasa sa experimenteze, sa depaseasca limite...dar am inteles luand acest bobarnac ca nu trebuie sa urmaresc cunoasterea cu orice pret, pt ca orgoliul se plateste...am inteles ca cunoasterea adevarata vine altfel...

miliana

Mesaje : 35
Data de inscriere : 24/08/2013

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Da,

Mesaj  Lucecita Dum Sept 08, 2013 11:44 am

Despre doamna cu prima poveste -cea relatata de dumneavoastra, domnule Scarface-, pare putin "fantastica". Cred ca intr-o mare masura poate fi adevarat ceea ce A FACUT dumneaei, nu o obligat-o nimeni!!!
Intrebarea e: de ce oameni ca dumneaei aleg (au liber arbitru) calea aceasta, FACILA a unei "fericiri iluzorii" si de moment, in locul adevarului? Adica sa ajungi sa folosesti nu stiu ce "tehnici" si pentru a gasi un loc de parcare??!!(cat o fi de adevarat). Practic si-a luat sansele de a razbate in mod fair-play in viata si in acelasi timp le-a scazut si altora, oameni cinstiti, sansele, caci nu se luptau cu aceleasi "arme"!! (proasta!! puteti sa stergeti daca vreti, dar cum e o anonima...)
De ce unii oameni ca si mine, FARA a fi AVERTIZATI in prealabil, au refuzat din start astfel de "tehnici" si dubiosenii (pentru ca asa am simtit si GANDIT, de exemplu) si altii au ales calea usoara a succesului rapid, inlaturand din cale oameni cinstiti si buni??
In viziunea dumneavoastra, merita iertarea o astfel de persoana? Si vreau raspunsul sincer, venit din inima, nu unul pur etic!!
PS1 Sa ne gandim cati astfel de falsori ne inconjoara peste tot, facultate, serviciu, si tu stai si inveti/muncesti pt un proiect de exemplu ca "proasta/prostul" si vin acesti "semi-zei" " cu "subiectele stiute dinainte", metaforic vorbind!!!
2. discursul lamentabil al doamnei, dupa ce a dat de greu, nu-mi inspira nici macar mila!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  scarface Dum Sept 08, 2013 6:01 pm

Iertarea CUI ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  laedra Dum Sept 08, 2013 8:22 pm

ORICINE MERITA IERTARE !!!
laedra
laedra

Mesaje : 113
Data de inscriere : 09/07/2011
Varsta : 57
Localizare : Romania

http://eternitate.tripod.com

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  DanC Dum Sept 08, 2013 8:55 pm

Lucecita si tu ai nevoie de iertare ,nu ai dreptul sa judeci pe nimeni cu atat mai putin sa faci prost pe cineva.Tocmai ca e anonim,tocmai de aceea nu se face asa ceva.Daca vrei sa spui prost la cineva,macar sa-l cunosti dar mai bine sa-i spui in fata nu prin tastatura.Plus nu stii in ce imprejurare a ajuns fata acolo si daca tu nu ai fost la nici un curs(uri) de acest gen nu inseamna ca esti superioara fetei incat sa o judeci.Alte informatii nu ai ,decat ca a fost la un curs si acum regreta.Atat.
Daca chiar te intriga oamenii care merg la asemenea cursuri,stai la usa cand ies si imparte pliante cu pericolele ce implica.Asa ai facut ceva pt ei cu adevarat,sa judeci faptele din spatele tastaturii e zero.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  Lucecita Lun Sept 09, 2013 12:52 am

1. Dl Scarface: la iertarea lui Dumnezeu ma refeream- ce parere aveti-
2. pt Danc: am fost oarecum virulenta si ai si tu dreptatea ta, dar si mesajul meu e perfect valabil.
Acum depinde daca d-na si-a facut mai mult rau siesi cu acele practici -merita iertarea dupa regretele sale-, dar daca a indepartat prin practici oculte pe multi oameni buni de la credinta, atunci ce mai e de zis?
Dar in concluzie, ramane un singur adevar (desi mai multe puncte de vedere, multe valabile, zic eu) : numai Iisus va decide, ca El cunoaste sufletul si intentiile fiecaruia!!
Si e perfect adevarat, ca nu eu "iert" nimic nimanui- eventual persoanelor cu care intru eu in contact in viata mea-, ci am pus problema si am intrebat. Nu e cazul sa te superi astfel.
Nu e "proasta" d-na sau cativa altii in situatia ei, ci "naiva", in acest sens am folosit termenul mai mult si eram iritata, sa aflu ca acum dupa atata timp ni se revela o mica parte din adevarurile ascunse. De exemplu tu inveti o luna pentru un examen si vine un coleg, care "prin nu stiu ce practici", invata doar 10 la % din subiecte si ia nota mai mare. Cum te-ai simti? Ai ierta asa usor? Iti trebuie si pentru iertare un timp...
Mie mi s-a intamplat sa fiu nedreptatita in viata si stiu cum e. Dar nedreptatita cu adevarat, nu mici mofturi!
O zi buna sa ai!!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  scarface Lun Sept 09, 2013 1:26 am

Despre "iertarea lui Dumnezeu" cei mai multi oameni au o parare extrem de departe de adevar, caci nici cel mai bun si milostiv om
care a existat vreodata pe pamanul acesta nu iarta atatea si atat de usor ca Dumnezeu.
Aduceti-va aminte de ucigasul de pe cruce care a fost omorat odata cu Iisus ce a cerut si ce i-a promis Iisus.
Iuda care l-a tradat si s-a spanzurat a avut de indeplinit o mica misiune de iubire in lumea de dincolo inainte sa ajunga si el in cer la Iisus.
Nu a durat decat cateva zile pt. Iuda sa ajunga in cer. Insa asta din cauza ca si-a dat seama ce a facut si ca nu avea un suflet rau, fiind doar pacalit de diavol.

Ce ai facut nu conteaza la Dumnezeu, fie ca ai omorat 2 animale din greseala fie ca ai omorat cu sange rece sute de copii si ia-ai si torturat inainte. Caci raul des nu vine din oameni ci de la duhuri rele si de la posedari si alte lucruri. Asta nu face omul nevinovat
insa trebuie sa va dati seama ca Dzeu este TATAL nostru la toti, si ca un tata plin de iubire si de putere, ele incearca
sa ne aduca inapoi la El pe toti. Numai timpul este un factor care depinde de noi, telul este sigur.
Deci ar fi absurd sa credem ca un Dzeu are vreo placere ca sa-si distruga proprii copii rataciti, El care a lasat
in mo intentioat influenta lui Satana numai pe acest pamant si care este ultima si cea mai grea scoala a vietii.

Singura premiza pet iertare insea inseamna intai sa-ti ceri iertare si sa-ti regreti din inima faptele facute, altfel iertarea nu are nici un sens.

Deci nu mai judecat in felul acesta gresit caci Dzeu nu a fost niciodata si nu va fii niciodata asa. La fel si cu "Judecata de Apoi". Asa cum si-i imaginzea oamenii, adica ca un tribunal pe pamamt, asa ceva nu exista.
Faptele si inima ta te judeca singur de indata ce ai ajuns dincolo caci ajungi exact in locul similar cu inima ta.
Iar de acolo este o cale scurta sau lunga pana la Iisus, in functie de cum vrei si cum poti. Insa pe tot acest drum Dzeu te conduce incetul cu incetul inapoi, fie prin drumule gresit si suferinte pe care le alegi singur respingand milostivirea.

Ori ajungi direct prin milostivire, daca o accepti, ceea ce presupune si cererea iertarii inainte. Asa cum a facut si ucigasul de pe cruce, Barbanas.

Dzeue are bucurie numai la pacatosul care a gresit si car eisi cere iertare, insa la cei care spun "eu nu am gresit cu nimic, eu sunt mai bun ca ceilalti" nu are DELOC vreo bucurie, caci asta e samanta trufiei care este baza la toate pacatele.

Deci cu modul tau de gandire Lucelita esti foarte departe de Iisus pe cand un ucigas care isi cere iertare din inima este chiar langa El.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  Lucecita Lun Sept 09, 2013 1:58 am

Ce ati povestit aici in ultima postare, eu STIU f bine, de mult timp; dintotdeauna practic, pt ca mi-am pus creierul la contributie si din ce am invatat de la profesorii de religie si de la biserica am luat NUMAI ce simteam/stiam ca e adevarat!!
Totusi,eu mai stiu si urmatorul fapt: Dumnezeu e f bun(prea bun cu unii dupa parerea mea), dar e si drept (adica face dreptate, nu pedepseste, desigur, ca oamenii se pedepsesc singuri dupa faptele lor-era logic ca nu sta nimeni ca la un tribunal) la Judecata de Apoi de exemplu, ca de aceea se numeste "judecata" si nu "iertare" din nou si din nou!!!
PS Cu toata asa-zisa mea "trufie", chiar nu mi se pare ca sunt mai prejos decat un talhar de exemplu, dar acesta e un punct personal de vedere!!Pentru ca eu stiu cat il iubesc pe IIsus!!!
Si bineinteles ca ff multe lucruri folositoare am invatat de la dumneavoastra (si va multumesc mult) si va respect punctele de vedere!!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  scarface Lun Sept 09, 2013 2:25 am

Nu este deloc punctul MEU de vedere. Citeste Jakob Lorber din scoarta in scoarta si o sa vezi al CUI punct de vedere este.
Sa stii ca trufia este foarte greu de perceput de catre ego-ul personal. Foarte greu. Exista foarte multe forme de trufie si mai bine
asculti la pararea altora, la oglinzile dinafara, decat la ce crezi tu. valabil si pt. mine si pt. toti.
Schwedeborg, care a scris inspirat de sus o multime de lucruri divine a trebuit sa faca insasi un ocol prin iad ca sa se scape de trufia pe care o luase cu el. Cu siguranta ca el stia cu mult mai multe decat tine si il iubea si mai mult pe Iisus. Deci aceste 2 lucruri nu te spala de trufie sub nici o forma.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  Lucecita Lun Sept 09, 2013 3:07 am

Am inteles!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  miliana Lun Sept 09, 2013 4:00 am

Pt Lucecita...
Fara a incerca sa fac pe atoate stiutoarea, imi permit sa-ti sugerez o carte...
ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/Dionysios%20Farasiotis%20-%20Marii%20initiati%20ai%20Indiei%20si%20Parintele%20Paisie.pdf
...si pentru ca simt ca esti foarte suparata pe ce ti se intampla uneori...pe nedreptati...imi permit sa-ti recomand un frumos acatist...acatistul sfintei cruci...
Dumnezeu e in toate...si nimic nu e intamplator...

miliana

Mesaje : 35
Data de inscriere : 24/08/2013

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  DanC Lun Sept 09, 2013 4:11 am

Eu din toata povestea asta nu am inteles care e legatura dintre examenele alea ,colegi,etc si faptul ca o colega de forum a fost la un curs de respiratie holotropa.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  miliana Lun Sept 09, 2013 4:22 am

Locecita,
Ti-am recomandat cartea cu parintele Paisie, pt ca am simtit ca nu ai luat contact cu acest domeniu, asanumit ,,paranormal" si pentru ca merita sa vezi cum e uneori cu ,,liberul arbitru". Felul in care acest parinte Paisie, care a fost un sfant, interactioneaza cu latura oculta a fiintei umane este demn de luat ca invatatura...
Cred ca de multe ori in viata suntem manati sa judecam lucruri pe care de fapt nu le intelegem deloc si de aceea iti mai trec aici o trimitere:
http://www.crestinortodox.ro/sanatate-stiinta/homeopatia-practica-medicala-controversata-124988.html
cu drag...sper sa-ti fie de folos

miliana

Mesaje : 35
Data de inscriere : 24/08/2013

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  Lucecita Lun Sept 09, 2013 4:35 am

Multumesc Miliana! Acatistul Sfintei Cruci l-am citit si eu mai demult, parca.
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  Lucecita Lun Sept 09, 2013 4:51 am

Danc,

Faceam o paralela si cu alte medii si situatii, ca banuiesc ca "satanisti" nu sunt numai in locuri precum cel in care lucreaza doamna!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  DanC Lun Sept 09, 2013 4:57 am

"invata doar 10 la % din subiecte si ia nota mai mare." Astia-s satanisti? Chiar si eu cateodata am fost in categoria asta,doar am fost si eu student la viata mea. Eu ma dau batut:D 
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  miliana Lun Sept 09, 2013 10:15 am

Lucecita
Simt ca ai ramas suparata si ca iti scapa intelesul a ce s-a intamplat aici...
Si simt sa-ti mai povestesc din experienta mea legata de acest acatist al sf. cruci de care iti spuneam. Am inceput sa-l citesc la indrumarea unui preot, pentru o problema de sanatate pe care o avea cineva drag mie...l-am primit impreuna cu inca doua acatiste pe care trebuia sa le citesc pe rand, zilnic, intr-un post de 9 saptamani. Iti spun sincer ca mai mult de jumatate din post, am citit acatistele mecanic si ca nu odata m-am surprins cu gandul aiurea in timp ce le citeam. Desi, ma straduiam...pt ca cel pentru care ma rugam imi era tare drag...o faceam cu multa sarguinta tinand postul cu sfintenie (nu mancam carne deloc, trei zile de post negru si in rest post obisnuit). La jumatatea postului mi s-a intamplat ceva absolut minunat...mi s-a deschis inima...am inceput sa mi-o simt...sa vibrez citind...rugaciunea o stiam deja aproape pe de rost...si acum ma infior amintindu-mi emotia pe care am trait-o atunci...
Poate nu intamplator s-au purtat discutiile astea de azi...poate am reusit sa te fac sa il citesti si tu...si pt ca ziua sfintei cruci este 14 septembrie iti copiez aici un fragment din acest acatist:
,,O, Rastignitul meu Hristoase, cate ai patimit pentru noi, cate rani, cate scuipari, cate batjocuri si necinste ai rabdat pentru pacatele noastre, pentru ca sa ne dai pilda de adevarata rabdare! De aceea cum pot eu sa fug de Cruce, vazand pe Hristos ca este ridicat pe ea? Cum sa-mi para grele chinurile vazand pe Stapanul meu ca le iubeste si le cere si le socoteste Lui de mare cinste? Rusine-mi este, cu adevarat, de ma voi intrista de relele ce-mi pricinuiesc oamenii, sau de ispitele ce-mi aduc diavolii, trupul si gandul meu cel rau, sau pentru saracia si bolile ce-mi vin din voia lui Dumnezeu pentru pacatele mele, deoarece acestea toate le trimite pentru ca sa ma apropie mai mult de El pentru ca sa-L slavesc si sa ma pedepsesc in aceasta viata pentru binele meu, pentru ca sa ma odihnesc cu mai multa marire intru imparatia Lui cea vesnica.
Si de vreme ce este asa, inmulteste-mi, Doamne, ostenelile, ispitele si durerile, dar sa-mi inmultesti impreuna si sa-mi prisosesti si rabdarea si puterea, ca sa pot rabda toate cate mi s-ar intampla. Pentru ca recunosc ca sunt neputincios de nu ma vei intari, orbi de nu ma vei lumina, legat de nu ma vei dezlega, fricos de nu ma vei face indraznet, rau de nu ma vei preface in bun, pierdut de nu ma vei ierta, rob de nu ma vei rascumpara cu bogata si dumnezeiasca Ta putere si cu darul Sfintei Tale Cruci, careia ma inchin si o maresc acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.''

miliana

Mesaje : 35
Data de inscriere : 24/08/2013

Sus In jos

Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice Empty Re: Atentie cu "respiratia holotropa", hipnoza, reiki - sunt toate negative, satanice

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum