Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Antibiotice care duc la distrugerea auzului

3 participanți

In jos

Antibiotice care duc la distrugerea auzului Empty Antibiotice care duc la distrugerea auzului

Mesaj  scarface Mar Iun 12, 2012 2:48 pm

Multe antibiotice distrug auzul, de ex. akamicina, gentamicina. Lista de efecte secundare ale acestor antibiotice se aseamana
mai degraba cu efectele unei otraviri masive. Cine primeste cele mai mici simptome la urechi in urma antibioticelor sa le lase cat mai rapid. Pacat ca rinichii si ficatul nu prea dau simptome clare asa cum este cazul urechilor.

O pianista tanara si-a pierdut auzul dupa injectii cu akamicina. Doctorii nu prea iau in serios periculozitatea acestor antibiotice.

http://forum.romedic.ro/prod/tinitus__permanent__068862.html

"buna ziua am tinitus permanent de 2 luni de zile ca sa fac sa inceteze. ma dor urechiile si creierul de la ele. simt ca o iau razna....o sa imi fac investigatii. dar eu fac o injectie amikacina. cred ca de la ea este"

Ceva mai tarziu fata posteaza:
http://forum.romedic.ro/prod/vreau_sa_mor_068903.html

"decat sa raman fara auz. am muncit atat ca sa ajung o pianista de succes si de la o injectie sa aj sa nu mai aud nimic. nu poatte sa nu mai existe nimic nu. medicina a evoluat. va rog un doctor ajutatima"
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Antibiotice care duc la distrugerea auzului Empty Re: Antibiotice care duc la distrugerea auzului

Mesaj  mirela.stoian Mier Iun 13, 2012 2:18 am

pe langa "binele" pe care il fac aceste antibiotice, au si muuulte efecte nocive..
nu stiam despre faza cu distrugerea auzului, interesant
stiam totusi ca au efecte nocive cum ar fi distrugerea florei intestinale iar la femei pot cauza aparitia candidozei..
deci alaturi de antibiotic, trebuie sa se ia si un alt medicament care sa protejeze stomacul, etc..
mirela.stoian
mirela.stoian

Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/06/2011

Sus In jos

Antibiotice care duc la distrugerea auzului Empty Re: Antibiotice care duc la distrugerea auzului

Mesaj  scarface Mier Iun 13, 2012 8:15 am

Ma indoiesc ca fac vreun bine... uitat-te cati oameni iau tratamente cu antibiotice si nu au nici un efect.
Ca sa dai inca un medicament toxic sa "protejeze" stomacul este o si mai mare prostie decat a lua antibiotic in credinta
oarba ca ajuta. Acel medicament iti va distruge ficatul. Si ce mai iei atunci ?
Eu nu as lua antiobiotic nicicand. AB ajuta numai 1% si dauneaza 99%, si din alea 1% sunt numai 1% din pacienti unde ajuta.
Adica un caz din 10.000 ajuta si la 9999 face numai rau. Asa poti manca otrava cu lingura caci cam acelasi efect are.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Antibiotice care duc la distrugerea auzului Empty Re: Antibiotice care duc la distrugerea auzului

Mesaj  razvan_andrei Joi Apr 25, 2013 4:28 pm

Antibioticele au reactii adverse grave. Si asta e un lucru pe care trebuie sa-l stim cu totii. In legatura cu amikacina, intr-adevar, poate duce la pierderea auzului. Principalele reactii adverse ale aminoglicozidelor (gentamicina, amikacina, kanamicina etc) sunt afectarea auzului si afectarea grava a rinichilor (insuficienta renala acuta).
O sa enumar cateva antibiotice pe care le consider f periculoase:
- Vancomicina : poate duce la pierderea ireversibila a auzului, insuficienta renala, sindromul 'red neck'
- Tetraciclinele: afecteaza structurile osoase si incetinesc cresterea la copii
- Fluorochinolonele: atentie la copii! Afecteaza cartilajele si pot duce la reactii f grave.

Toate antibioticele pot distruge flora intestinala, ducand la colite; pot distruge flora vaginala, ducand la candidoze.

Dar, totusi, in anumite situatii, antibioticele sunt necesare.

razvan_andrei

Mesaje : 1
Data de inscriere : 25/04/2013

Sus In jos

Antibiotice care duc la distrugerea auzului Empty Re: Antibiotice care duc la distrugerea auzului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum