Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

+2
alexiaiuli
scarface
6 participanți

In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  scarface Mier Aug 24, 2011 3:49 pm

Una din cele mai mari surse de boala, in special la sexul "slab" si la copii este suprimarea emotiilor.
Oamenii care nu-si exteriorizeaza emotiile prin plans, furie, manifestari verbale sau fizice risca sa se imbolnaveasca mult mai des des mai grav decat cei care o fac. Copii care nu au dreptul sa planga ajung dereglati psihic mai devreme sau mai tarziu.

S-a dovedit ca lacrimile femeilor care plang de pe urma unei suparari sau a unui stres emotional contin glucorticoizi (popular = cortizon), un hormon care este produs in caz de stres si care este daunator organismului. In acest mod el este eliminat si prin lacrimi. Oamenii de stiinta au aratat ca o cantitate mare de glucorticoizi in sange duce la slabirea sistemului imunitar, la cresterea de tumori si este ceva nociv organismului. Nu este deloc de mirare de ce industria farmaceutica adiminstreaza de decenii aproape in exclusivitate tocmai acest hormon cauzator de boli pacientilor la sute de boli diferite (astm, boli de piele). In acest mod nu se distruge numai sistemul imunitar insa sangele pacientului nu mai ajunge la un nivel normal de cortizon traind practic o stare interioara de stres continuu. Cremele si medicamentele care contin cortizon sunt nenumarate si date la orice bagatela si inflamatie. Efectul cortizonului este pt. organism deci similar cu un stres trait continuu.

In special femeile ar trebui sa planga si sa se descarce in caz de nevoie, deoarece plansul le face mult bine. In cazul ca s-a ajuns deja la un blocaj emotional care nu mai permite plansul, un remediu homeopat poate elimina acest blocaj. Remediile homeopate cele mai des folosite in acest caz sunt Natrium muriaticum si Ignatia. Dupa o doza sau mai multe dintr-un remediu potrivit firii pacientului se poate plange din nou si blocajul emotional dispare sau se diminueaza considerabil. Acelasi lucru este valabil si pentru persoanele care nu-si pot exterioriza furia atunci cand o simt. S-a constatat ca femeile care alapteaza au un nivel marit al hormonului de prolactina care influenteaza direct capacitatea de a plange. Plansul in timpul alaptarii reduce hormonii de stres din lapte care ar dauna sugarului.

Plansul este foarte important in special la copii. Nu este deloc bine sa li se interzica copiilor plansul sau sa fie pedepsiti sau ignorati cand plang, sau sa fie opriti din plans cu tot felul de trucuri. In acest mod li se rapeste modul natural de a se scapa de urmarile stresului care a dus la plans. Plansul este sanatos si important pentru toti.

Copiii care plang fara bariere artificale impuse de parinti au un comportament general mult mai natural decat cei care nu plang deloc sau putin (in caz ca exista motive de plans). Bineinteles insa ca daca un copil plange foarte des trebuie cautate si inlaturate motivele pt. care plange atat de des, caci acest plans are alte cauze decat la un copil normal care plange cu motiv.
Copiii hiperactivi, copiii violenti sau care fac deliberat lucuri interzise de parinti nu au avut sansa sa se descarce prin plans la momentul necesar. Lasati deci copii sa planga.

Autoarea americana Aleth J. Solter recomanda tinerea copilului in brate atunci cand plange sau cuvinte linistitoare care sa nu-l faca sa se opreasca din plans atunci cand simte nevoia.

Toata lumea stie ca foarte multi copii nu plang deloc la cresa, gradinita sau la scoala dar plang acasa. Acest lucru se datoreaza doar faptului ca-si suprima plansul in acele locuri, caci copii plang cel mai usor de fata cu persoanele apropiate caci nu se tem de reactia lor. La gradinita din cauza fricii de ase face de ras sau de a fi priviri cu ochi rai de educatoare copii isi suprima plansul recuparand acasa. De aceea multi parinti se mira de ce copii sunt atat de cuminti la gradinita si atat de plangaciosi acasa.

Cand un copil plange este important sa-l lasam sa planga ca se descarce si sa-l incurajam sa planga in mod delicat, spunand-ui ca este ok daca plange, fara a-l ignora sau oprii din plans. Frazele de genul "nu-i nimic de plans", asta nu-i motiv sa plangi", "nu mai plange", "exagerezi" , spuse in general de 99,99% din parinti atunci cand odraslele lor plang, sunt contraproductive unei dezvoltari emotionale echilibrate a copilului. Reactia parintilor ii opresc din plansul eliberator si pe urma apar blocaje emotionale sau izbucniri de furie.

S-a constatat in studii ca sugarii care plang din cauza "colicilor" nu au deloc gaze in intestine in momentul in care plang ci de abia dupa ce au plans mult timp, din cauza inghitirii de aer. Deci gazele nu sunt cauza colicilor. Nici laptele baut de sugar sau de mama nu pare sa fie un factor care creeaza colici in urma studiilor facute Dupa parerea mea emotiile suprimate sau furia mamelor si care se transmit la copil sau faptul ca copii sunt lasati sa doarma singuri, separati de mama este cauza principala a plansului sugarilor in primele 3 luni. Sunt deci reactii firesti la greselile facute de mama. S-a mai constatat prin studii ca copii care plange des in primele 3 luni plang des si dupa cel 3 luni, ceea ce arata ca cauza nu are de a face cu alimentatia si mai degraba cu relatia mama-copil sau de trairile mamei, care de regula raman neschimbate.

Copilul meu, alimentat numai cu lapte de san nu a avut absolut deloc colici, nici macar una singura, probabil deoarece a dormit permanent de la inceput in acelasi pat cu mama, fiind mereu alaturi de ea, asa cum este si cazul oricarui animal. In plus mama nu a avut motive de enervare sau suparare cu exceptia unei unici dati care s-a manifestat la copil imediat cu niste cosulete pe fata. Reactiia sugarilor la emotiile traite sau simtite de mama este extrem de rapida si se manifesta si fizic.
Cele mai multe colici abdominale insotite sau nu de voma sau diaree la copii intre 5-12 ani sunt urmarea directa enervarilor, a furiei si nu a alimentatiei.

Sugarii care sunt impiedicati sa planga dezvolta deja la 6 luni metode de control nenaturale cat si ventile in locul plansului ca de exemplu suptul degetelor sau a suzetei, predilectia exagerata pt. anumite obiecte sau jucarii. Datul suzetei de catre parinti atunci cand plang este tot o suprimare a plansului si a emotiilor traite. Se poate observa cu usurinta ca atunci cand copii care sug suzeta sau degetul par a fi intr-un fel de transa.

Acum imi pica fisa de ce copilul nostru, caruia nu i-am dat in mod deliberat suzeta - pana in ziua de astazi la un an si doua luni nu are absolut nici un obiect preferat, nici o jucarie preferata, nu este atasat emotional de nici un obiect si nu-si suge nici un deget, fiind mereu prezent, cautand mereu contact cu ochii tuturor persoanoalor, indiferent de varsta. Spre deosebire de toti ceilalti copii de varsta lui care sug suzeta. In plus nu este atat de dependent de mama sau tata putand sta fara probleme ore in sir cu un strain pe care il vede pt. prima oara.

Suzeta suprima trairea plansului eliberator inlocuindu-l cu o satisfactie orala care insa nu are efectul benefic al plansului. Acest lucru duce la un comporatament nenormal fata de cum ar trebui sa fie. Cum insa toti copii primesc suzeta, fara a avea comparatie cu normalul, cei mai multi parinti nici nu au cum sa realizeze ca "normalul" este de fapt nenormal.

Aleth J. Solter aratat prima ca sugarii care sug prea des la san nu suntlasati sa planga cand este nevoie si suptul des este doare un mecanism automat la suprimara plansului eliberator. In loc sa fie alaptati acesti copii trebuie lasati sa planga in bratele mamei ca sa se poate descarca la timp. In scurt timp mevoie ade suge des la san dispare si copilul incepe se doarma neintrerupt noaptea.

Daca copiii nu pot sta o secunda fara mama sau tata, daca isi sug degetele, daca au nevoei de suzeta, daca sug prea des la san si se trezesc des noaptea, daca au nevoie de ursuleti si de papusi cu care sa stea sau sa doarma, toate acestea sunt simptome clare care denota suprimararea plnasului vindecator si care este in stare sa vindece traume prenatale, natale sau postnatale sau lipsa acceptarii sugarului asa cum este sau atunci cand plange.

Terapia plansului elibereaza la adulti blocajele emotionale aparute din suprimarea anterioara a plansului cand a fost necesar, asa cum se vede si in cazul vindecarilor "miraculoase", unde oamenii plang in mod spontan dupa multa vreme in care nu mai puteau sa planga deloc. Extrem de multe boli apar - in special la femei care au o nevoie mai mare de a se exterioriza, fiind fapturi mai emotionale decat barbatii - din cauza ca nu plang atunci cand ar trebui. S-a constatat prin studii ca femeiile care fac des cancer la san au incetat sa-si mai exteriorizeze emotiile.

In plus, daaca ati remarcat femeiile traiesc in general mult mai mult decat barbatii in absolut toate tarile. Toate bunicile mele si multe din cele pe care le cunosc au supravietuit barbatilor. Acest lucru se poate datora in mare si faptului ca barbatii sunt educati sa nu planga si sa-si exteriorizeze emotiile, spre deosebire de femei care o fac mult mai mult si multe boli de care mor barbatii apar tocmai ca urmare a acestor blocaje emotionale. Cancerul este cel mai bun exemplu care arata efectul nefast la suprimarii emotiilor. Copii care au nevoie de remediul homeopat Carcinosinum, spre exemplu, sunt cei mai cuminti si ascultatori copii care exista, care nu ies din vorba mamelor dar care nici nu arata emotii sau dorinte proprii.
Ei au mostenit deja simptomele cancerului aprute din suprimarea emotiilor.

In tara unde emotiile sunt suprimate cel mai mult - Japonia - exista si cel mai mare numar pacienti cu cancer de stomac.

Cu exceptia furiei barbatii suprima majoritatea emotiilor, in special tristetea. Cum tristetea suprimata blocheaza rinichii- organul care este capabil de a simti fericirea si nefericirea si de a arata emotiile - nu este deloc de mirare de ce cei mai multi oameni fac hipertensiune atunci cand partenerul decedeaza. Hipertensiunea este cauzata de o insuficienta renala acuta cauzata la arandul ei de o tristete, in special insa de o tristete suprimata, deci de o tristete nemanifestata si netraita asa cum ar trebui.

La aceasta boala moderna sunt predispusi tocmai acel tip de oameni care au invatat inca de mici sa-si suprime emotiile sau sa faca pe "barbatii": tipul homeopat Natrium muriaticum, Aurum sau altii.

Invatati deci din nou sa plangeti, indiferent ca sunteti femei sau barbati, tineri sau batrani Si daca nu se poate de la sine, incercarti sa va aduceti cu ajutorul la o muzica, un film sau ceva care va emotioneaza puternic in stadiul in care plansul vine mai usor. Si daca nici asta nu merge, atunci apelati la un medic/remediu homeopat pt. a elimina blocajul aparut.

Si pe urma incercati sa va readuceti aminte de situatiile din trecut in care ati fi trebuit sa plangeti si nu ati facut-o ca sa retraiti un pic faza cu pricina care v-a afectat negativ si sa va eliberati de emotiile negative suprimate prin aceasta scurta retraire insorita de plans.

Cei mai multi oameni care primesc constitutional remediul Natrium muriaticum plang imediat dupa ce au luat remediul sau isi manifesta furia in situatii in care inainte erau incapabili sa o faca. O fata de aici din forum chiar nu se mai putea opri in plans dupa ce a luat o doza de Natrium. aratand in mod clar cat de mult isi suprimase plansul inainte. A fost nevoie chiar de un alt a remediu ca sa il poata opri !

Multe probleme de sanatate dispar sau se reduc considerabil atunci cand emotiile suprimate sunt eliberate. Plansul este deci curativ. Acest lucru este valabil atat pt. suparare cat si pt. furie, bucurie, stres, dorinte sexuale sau alte senzatii si sentimente care sunt suprimate. Cu alte cuvinte redeveniti copiii ! In felul acesta hormonii si substantele toxice parasesc organismul in loc sa-l toxifieze si sa produca tumori, inchistari sau blocaje.

Multumesc sotiei ca m-a facut atent la importanta plansului, caci barbat fiind, nu aveam nici o consideratie pt. el.

Aveam tendinta gresita de a distrage atentia copilului atunci cand plangea. De acum incolo o sa-l lasa sa planga pana se opreste el de la sine, indiferent ca este de la durere sau de la suparare. Desi este un copil vesel si bine dispus, am remarcat ca-si arata imediat supararea printr-un plans din toata inima cand este cazul. Plange de ti se rupe inima cand plange si nefiind obisnuit cu asa ceva, aveam tendintea fireasca, dar gresita de a-l oprii din plans cu diferite trucuri.
Plansul spontan si natural este un semn bun, mai ales ca ii trece tot la fel de repede.

Deci invatati din nou sa plangeti si veti avea mult mai rar nevoie de remedii de orice fel si sistemul imunitar se va intarii.
Si stresul cauzeaza crestrea nivelului de cortizol sau cortizon in sange. Se poate plange si de la stres, asa cum este cazul femeilor de tipul "Sepia" atunci cand ajung la epuizare nervoasa din cauza stresului si plang pe urma din orice motiv.

Organismul nu face nimic gresit, numai noi ce credem ca este ceva nesanatos. Plansul este deci nu numai un simptom, ci, ca si febra, un mecanism de aparare impotriva bolilor si mai grave.

Desi nu va doresc deloc motive de plans, plangeti cat puteti si indiferent unde sunteti, daca simtiti motivul pentru a o face.


Cititi daca puteti cartea lui Aleth J. Solter.
Germana
1. Auch kleine Kinder haben großen Kummer.
2. Warum Babys weinen

Engleza:
1. The Aware Baby
2. Tears and Tantrums: What to Do When Babies and Children Cry




Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Apr 18, 2013 6:06 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty vrau si eu sa plang

Mesaj  alexiaiuli Joi Aug 25, 2011 1:08 am

Ultima data am plans ca lumea acum 7ani.De atunci am mai lacrimat de cateva ori fara a plange.Cum ma deblochez emotional?
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Re: "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  scarface Joi Aug 25, 2011 2:03 am

Am scris mai sus...o doza dintr-un remediu potrtivit. La tine probabil o doza de Natrium muriaticum (CH200). Vezi daca te regasesti in tabloul remediului.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Re: "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  CristianPsi Joi Aug 25, 2011 7:45 am

apropo de plans, o fac de multe ori terapeutic intr-un mod ce poate parea reatard : ma uit la un film siropos si ma proiectez acolo usurel in povestea aceea de dragoste, ma descarc printr-un plans. o fac instinctiv si foarte usor pentru ca oarecum imi vine usor sa fac tot felul de proiectii.
cat despre partea energetica : total de acord cu ce ai zis despre rinichi, mai ales ca dupa cum stii epuizarea "esentei" rinichilor este cauza principala a imbatranirii si decesului (medicina energetica)
revenind la subiectul "lacrimi" care pot fi prea multe sau prea putine, pe langa tulburare emotionala ele tin de cuplul energetic ficat-vezicula biliara. ficatul se "deschide" in ochi, lichidul ficatului fiind lacrimile.
cam asta i explicatia (foarte pe scurt) la nivel de medicina energetica a celor zise mai sus de scarface
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Re: "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  DanC Joi Aug 25, 2011 8:22 am

Care ar fi explicatia lacrimilor care nu au legatura cu emotiile: taiatul cepei,corp strain in ochi,stranut,etc?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Re: "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  DanC Joi Aug 25, 2011 8:39 am

"Multe probleme de sanatate dispar sau se reduc considerabil atunci cand emotiile suprimate sunt eliberate. Plansul este deci curativ. Acest lucru este valabil atat pt. suparare cat si pt. furie, bucurie, stres, dorinte sexuale sau alte senzatii si sentimente care sunt suprimate. Cu alte cuvinte redeveniti copiii !"

Tocmai am citit articolul si abssolut intamplator am dat de o melodie pe Youtube care fac mai ales fetele sa planga Smile

https://www.youtube.com/watch?v=5ywI71sI8io
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Re: "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  scarface Joi Aug 25, 2011 10:18 am

Danc a scris:Care ar fi explicatia lacrimilor care nu au legatura cu emotiile: taiatul cepei,corp strain in ochi,stranut,etc?
Acele lacrimi nu contin hormoni, spre deosebire de lacrimile cauzate de emotii si stress.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Re: "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  alexiaiuli Joi Aug 25, 2011 11:09 pm

Danc a scris:"Multe probleme de sanatate dispar sau se reduc considerabil atunci cand emotiile suprimate sunt eliberate. Plansul este deci curativ. Acest lucru este valabil atat pt. suparare cat si pt. furie, bucurie, stres, dorinte sexuale sau alte senzatii si sentimente care sunt suprimate. Cu alte cuvinte redeveniti copiii !"

Tocmai am citit articolul si abssolut intamplator am dat de o melodie pe Youtube care fac mai ales fetele sa planga Smile

https://www.youtube.com/watch?v=5ywI71sI8io

Clar am probleme pentru ca eu nu ma emotionez nici la inmormantari.O sa ma "remediez" diseara cu paharul si va anunt.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty gand la gand :)

Mesaj  danic Vin Sept 02, 2011 10:57 am

Foarte interesant subiect! Din pacate noi, oamenii cam neglijam sau abordam gresit problema emotiilor.
Tocmai citesc o carte care mi se pare foarte interesanta, primita pe net, numita "Asculta-ti corpul, prietenul tau cel mai bun", unde este foarte asemanator descris un capitol despre "Exprimarea emotiilor".
Am sa imi permit sa dau niste citate care mi s-au parut f interesante:

"....Dupã cum ai constatat, existã multe feluri de a exprima o emotie. Cele mai rele
sunt situatiile în care nu faci nimic, pretinzând cã nu te deranjeazã. În acest fel, îti
„înghiti” emotiile, le ascunzi undeva în adâncul tãu.
De multe ori auzim vorbe de genul: „N-o sã mã cobor într-atât încât sã-i spun cã
m-a înfuriat”. „Înghitirea emotiilor” poate duce la un exces de greutate si
antreneazã automat si alte deficiente fizice.
Se spune cã „boala” finalã a emotiilor înãbusite este cancerul. Emotiile ascunse
multã vreme în tine sfârsesc prin a exploda, ceea ce provoacã si „explozia”
celulelor corpului tãu.
Dacã plângi, tipi, pleci la plimbare sau te apuci sã faci sport e deja mult mai bine
decât sã-ti înãbusi sentimentele – e pur si simplu o anumitã formã de
exprimare.
Îti sugerez un mod prin care sã-ti exprimi emotiile. Odatã ce vei fi fãcut acest
exercitiu – cu adevãrat, din toatã inima –, nu vei mai fi afectat de emotii, chiar
dacã în viata ta apare o situatie absolut identicã. Vei constata cã situatia e
aceeasi, dar emotiile nu mai apar. E minunat, nu-i asa? Te poti debarasa de
toate emotiile neplãcute pe care le trãiesti încã din tinerete.
În primul rând, este foarte important sã identifici emotia, sã stii ce se întâmplã.
E vorba de vinovãtie, fricã, furie, dezamãgire, frustrare, neliniste, ranchiunã,
agresivitate? Oricare ar fi emotia respectivã, e suficient sã o identifici.
A doua etapã e ceva mai dificilã. Este vorba despre a-ti asuma rãspundereapentru ceea ce simti.
Sã accepti cã tu esti cel care ti-ai provocat aceastã
emotie. Te-ai lãsat influentat din exterior, de ceea ce ai vãzut sau auzit, când de
fapt ai fi putut avea o atitudine total diferitã.
..............
Toate emotiile au aceeasi sursã: gândirea. Niciodatã nu sunt de vinã ceilalti.
Niciodatã. Fãrã exceptie. Potrivit legii responsabilitãtii, tu singur esti
rãspunzãtor de emotiile tale.
Când, odatã responsabilitatea asumatã, apare o situatie asemãnãtoare, nu vei
mai trãi sentimentul de mânie si frustrare. Aceasta nu va mai reveni. Vei observa
cã, pe mãsurã ce te eliberezi de emotii, dispar si vechile tale supãrãri, poate ai
avut anumite sentimente fatã de fratii, surorile, prietenii tãi, sentimente pe care
le-ai pãstrat în tine multã vreme si n-ai îndrãznit niciodatã sã le exprimi. Ai tinut
totul în tine, crezând cã ei erau singurii rãspunzãtori. Depinde numai de tine sã
încetezi sã-ti mai înãbusi emotiile, sã-ti asumi responsabilitatea lor si sã le
exprimi fatã de cine trebuie. Dar asigura-te ca o faci cu inima, nu cu mintea.
Vei simti nu numai o schimbare interioarã, ci si una fizicã. Talia ta se va subtia, chiar dacã esti deja subtire.
Centrul emotiilor este situat între inimã si ombilic. De aceea talia se îngroasã cu
vârsta, atât la femei cât si la bãrbati. Totusi, s-a constatat cã fenomenul e mai
vizibil la bãrbati. Ei îsi „înghit” deseori emotiile."


danic

Mesaje : 51
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Aletha Solter "Bebelusul meu intelege tot"

Mesaj  Mada lina Lun Iun 01, 2015 4:29 am

Daca s-a amintit de Aletha Solter recomand cartea Bebelusul meu intelege tot (se poate gasi si online pdf-ul) pentru o viitoare mamica sau daca este deja mamica  Este explicat pe larg si foarte natural, ce inseamna pentru copil trairile mamei inca din burtica si apoi dupa ce se naste, de ce un copil plange, si ce ar trebui sa faca o mama.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

"Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian" Empty Re: "Plansoterapia", o metoda de vindecare simpla si gratuita, genul "scarfacian"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum