Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Symphytum officinale - un remediu important

4 participanți

In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  scarface Vin Mai 06, 2011 12:42 pm

Symphytum officinale (tataneasa)

este un remediu bine cunoscut in homeopatie pentru fracturi. Este miraculos de observat cum se reface o fractura
dificila dupa administrarea de Symphytum. Acest remediu ajuta atat la fracturile noi cat si la cele vechi care nu s-au osificat dupa luni de zile de tratamente. Pacat ca medicii ortopezii nu stiu de acest remediu caci multe fracturi nu se vindeca in spitale cu toate technica si medicamentele posibile. Cu cateva granule in dilutia CH30 sau 200 s-ar putea face miracole in spitale.
Chiar si tinctura de tataneasa are mare putere.

Un alt domeniu Symphytum mai putin cunoscut in homeopatie este ruperea de tesuturi (hernie).
Symphytum a vindecat in cateva zile o hernie pe partea dreapta dupa ridicat ceva greu in timp ce Lycopodium, ca unul din remediile indicate nu a facut nimic. Hildegard von Bingen a scris despre folosirea tataneasei la hernie si mare dreptate a avut.
Este un remediu mic dar cu mare putere la orice fel de fracturi si ruperi de tesuturi (probabil insa nu la tendoane unde sunt alte remedii)


Un alt domeniu caracteristic pt. Symphytum sunt afectiunile la ochi aparute dupa lovitura in globul ochiular cu ceva obtuz (cot, pumn, etc) (vezi si Arnica, Euphrasia, Ledum)

Symphytum ajuta si la durerile fantoma aparute dupa amputari (ca si remediile Allium cepa si Hypericum)
De asemenea remediu indicat la dureri in articulatii (dupa lovituri - alt remediu Argentum metallicum, Ruta graveolens),
dureri de mijloc sau la coccix (Silciea, Hypericum).

Un domeniu Symphytum si mai putin cunoscut in homeopatie este tratarea metastazelor la oase aparute la cancer sau a osteoporozei.

Symphytum actioneaza atat la oase cat si la periost. Dupa Dr. Dr. A.U. Ramakrishnan, India, care foloseste remediul
acesta des in caz de cancer spune ca Symph. este bun la : (in India, spre deosebire de cele mai multe late tari, un medic homeopat nu are interdictia impusa prin legi de a trata pacientii cu cancer)

• sarcome osoase
• osteoclaustoma (distrugerea capatului oaselor lungi de la tumori)
• osteoporoza

Dr. Ramakrishnan: "Caz tipic : accident de masina, fractira la mana, puse suruburi si 8 saptamani de ghips, totusi nu se formeaza calus. Oasele nu se sudeaza. Pacientul vine la mine si cu Symphytum C 200 dat zilnic dupa metoda "split", dupa numai 3 doze se sudeaza oasele. In metoda split pacientul ia o siingura zi un remediu in CH200 de de 4 ori de-a lungul zilei."

Dr. Ramakrishnan: "Ruta ajuta la umflaturile periostului. Symphytum insa ajuta la ranitea persiotului care apare de la fracturi sau de la tumori canceroase. O inchietura luxata are nevoie de Ruta. Ruta este un remediu antiinflamator foarte puternic".

Dr. Ramakrishnan da Symphytum C200, zilnic, dupa metoda "Plussing" la cei care au metastaze in oase. Cunosc personal
un caz similar unde Symph C200 a facut minuni indepartand metastazele din oase.

Metoda Plussing de administrare a unui remediu homeopat folosita de Dr. Dr. Ramakrishna la pacientii cu cancer este asa :

2-3 granule in C200 se dizolva in 11 lingurite de apa. Apa se dinamizeaza prin lovirea paharului cu podul palmei de 3-5 ori dupa ce s-au divolvat granulele. Se bea cate o lingurita la cca. 15 minute distanta, in total 10 lingurite, ultima lingurita insa se lasa in pahar si se adauga 10 linguri cu apa proaspata pentru a doua zi unde se repeta procedura la fel. Acest lucru se face 7 zile la rand. A doua saptamana se ia in general alt remediu si pe urma se trece inapoi la primul remediu.
Dr. Ramakrishnan prescrie in general 2 remedii diferite care se iau alternant cu metoda "Plussing."

In acest mod de administrare dilutia homeopata este mereu altfel ca vibratie si nu exista riscul care apare atunci cand iei zilnic granule in CH200 si care sunt practic toate identice in vibratie. In plus, administrarea frecventa a remediului (10 doze zilnic timp de 7 zile) face, dupa experienta acestui medic, efectul remediului mai eficient in caz de cancer, unde se pare ca
metoda conventionala in homeopatie de a da numai un remediu rar nu are mare efect caci boala evolueaza prea rapid.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty symphytum

Mesaj  cc Mar Mai 26, 2015 3:42 am

Buna ziua,

Dr. Ramakrishnan a doua zi nu a mai adaugat 2-3 granule de symphytum?
Lingurita de apa ramasa s-a diluat permanent timp de 7 zile , urmand a se relua procedeul dupa alte 7 zile.

Durerile de oase ale matusii sunt foarte mari .as incerca si as mai adauga Ruta ch9 sau Rhus tox Ch9

Multumesc si cele mai ganduri .

Carmen

cc

Mesaje : 6
Data de inscriere : 08/06/2011

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  scarface Mar Mai 26, 2015 3:56 am

durerile de oase apar in urma reparatiei lor in urma osteoporozei cauzate de un conflict
de devalorizare -conform Noii medici germane - si sunt cauzate de intinderea pielii osului in faza de reparatie.

Ruta ajuta la durerea cauzata de pielea osului dar nu se stie cum ajuta.
La procesul de reparatie insa cel mai util remediu este Calcarea phosphorica in dureri joase.
Cum nu este vorba de o boala ci de o reparatie,. durerile trebuie acceptate cu bucurie.

Rhus nu are cum sa ajute iar Symphytum nu merge decat la fracturi si rupturi asa cum il stiu eu.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Mai 26, 2015 7:34 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty symphytum

Mesaj  cc Mar Mai 26, 2015 7:24 am

MULTUMESC!

cc

Mesaje : 6
Data de inscriere : 08/06/2011

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  krys79 Mier Mar 09, 2016 4:49 am

Pentru fractura de paleta humerala dreapta cu deplasare la un copil de 10 ani ce remedii pot ajuta? I s-a făcut sub anestezie reasezarea oaselor și cu fixare de brose iar acum are atele de ghips. Mulțumesc

krys79

Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/05/2015

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  scarface Mier Mar 09, 2016 11:03 am

crezi ca symphytum face diferenta intre varsta si oase ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  krys79 Mier Mar 09, 2016 9:43 pm

Am înțeles. Poate nu m-am exprimat complet. Sunt în spital cu copilul și din cauza ca la prima unitate de urgenta din oraș nu i-au tras oasele i s-a format edem la cot plus ca l-au strâns prea tare și când am ajuns în alt oraș la urgenta era vânătă mana și s-au speriat medicii. Au spus ca edemul nu se făcea așa mare dacă era tratat corect la prima urgenta. Acum stăm în spital chiar dacă operația s-a efectuat ieri și nu ne da drumul pana când se observa îmbunătățire în privința edemului. As vrea sa îl ajut prin remedii homeopate sa treacă mai repede. Am arnica d30 și symphytum d10 la mine...dar pentru edem nu știu ce sa ii dau. Acest site îl citesc în lung și în lat este minunat și are o cantitate impresionanta de informații dar cu toate acestea nu știu sigur ce sa ii dau pentru edem.

krys79

Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/05/2015

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  krys79 Mier Mar 09, 2016 9:59 pm

Chiar dacă a fost un accident...bănuiesc ca dacă nu exista conflictul care sa ii necrozeze oasele în zona respectiva, nu s-ar fi ajuns aici. Și acum mă întreb care este acel conflict. Devalorizare ca nu poate sa dea pe cineva deoparte? Sa fie vorba de frate? Ca i-am spus sa nu se sprijine în cot când stătea la masa? Sau merg pe un fir greșit?

krys79

Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/05/2015

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  scarface Mier Mar 09, 2016 11:37 pm

spitalul este cel mai nenorocit loc unde poate sa stea un copil pe aceasta planeta ca sa se vindece si sursa la mai multe conflicte de regula, fiind ceva nenatural.
Naturalul la vindecarea postoperatorie este casa parinteasca unde copilul se simte in siguranta. In spital nici un copil nu se simte bine, mai ales
daca mama nu este 100% cu el.
Acasa multe complicatii dispar de la sine. Edemele apar conform NMG tocmai din cauza unui pericol sau a senzatiei "sunt singur pe lume" (deci intr-un loc strain)..conflict refuguiatului si al bolnavului internat in spital. Nu exista remedii pt. edeme cauzate de acest proces sufletesc. Vb cu medicul sa.ti dea copilul acasa mai ales ca ei nici nu pot face nimic contra la edem. Pe un adult nu-l poate tine nimeni cu forta nicaieri, cu copiii e mai dificil ...
Alteori edemul mic si local apare de la un proces de vindecare...care se face mereu cu aport de lichide..
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  krys79 Joi Mar 10, 2016 3:38 am

Da și eu insist ca vindecarea sa aibă loc acasă. Am stat 100 % langa el în spital mai putin jumătatea de ora cât a durat operația. Am încercat sa obțin condiții cât mai umane de stat în spital ca sa ii fie mai ușor și am reușit dar chiar și așa nu vrea sa mai stea. Mie mi-e greu sa fac fata proceselor de conștiința...Dacă eu i-am cauzat un conflict care i-a necrozat osul...

krys79

Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/05/2015

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  krys79 Sam Mar 12, 2016 10:03 pm

Revin cu o rugăminte...În spital i s-au administrat paracetamol perfuzie și ketonal astfel ca nu a avut durere în membrul afectat. Când le-am oprit spune ca îl doare mana. Exista o varianta homeopata care sa il ajute? Nu vreau sa bag în el nurofen și alte chestii. În prezent ii dau alternativ arnica si symphytum din 4 în 4 ore.
Mulțumesc anticipat de raspuns, sper sa vedeti mesajul în timp util

krys79

Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/05/2015

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  scarface Sam Mar 12, 2016 11:07 pm

nu exista
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Dr. Ramakrishnan Symphytum C200

Mesaj  irene c Dum Feb 12, 2017 7:24 am

Buna ziua. Va rog tare mult domnule doctor daca imi puteti sa imi spuneti cum pot sa-i dau tatalui meu aceste medicament pentru ca are dureri foarte mari la un umar -metastaza osoasa(80 ani) .Multumesc mult.

irene c

Mesaje : 1
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Symphytum officinale - un remediu important Empty Re: Symphytum officinale - un remediu important

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum