Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LIPSA POFTEI DE MANCARE

+3
Iulia D
scarface
aleya
7 participanți

In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  aleya Sam Oct 13, 2012 1:29 pm

Buna seara,
Am descoperit absolut intamplator locul acesta si ma declar absolut uimita si impresionata de noua perspectiva (noua doar pentru mine,desigur !!) de vindecare.
Problema careia ii caut rezolvare este legata de fetita mea de 1an si 8 luni care de mai bine de 1 luna refuza orice aliment,mai putin laptele. In timpul acesta a urmat tratament cu antibiotice, tratament contra parazitilor si, de azi, ne confruntam si cu o dermatita usoara - doar pe spate - care cu sigurata ii creaza un plus de disconfort - de parca mai avea nevoie !! Tot in perioada aceasta mai au loc niste eruptii dentare. Totusi, desi schimbam siropuri de tot felul, lipsa poftei de mancare si agitatia raman constante. E un copil foarte energic si era o mancacioasa. Cu siguranta ii transmit si starea mea de frustrare dar nu reusesc sa ii mai fac fata. Cu siguranta atat ea cat si eu avem nevoie de un sfat.
Multumim pentru ca ne-ati ascultat!
aleya
aleya

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/10/2012
Varsta : 44

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  scarface Sam Oct 13, 2012 10:06 pm

Buna,
copilul a consumat lapte praf ? Ce fel de lapte mananca acum ?
Ti-am scris si un mesaj.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  aleya Sam Oct 13, 2012 11:19 pm

In urma cu cateva luni am renuntat la alimentatia cu lapte praf - manca foarte bine diversificat ! - in favoarea celui de vaca proaspat, din sursa "bunici". Acum tot din asta consuma, exceptand ziua de ieri, posibil sa continuam si astazi, cand i-am schimbat cu lapte pentru diareici din cauza numeroaselor scaune moi,nu apoase...insa teama mea exagerata ma face sa fiu extrem de precauta. Tocmai ne-am intors de la micul dejun=un nou refuz total !

Am petrecut o noapte cel putin interesanta citindu-ti forumul...azi am inceput cu o schimbare timida Wink am facut o pasta de dinti "de casa" . E uimitoare senzatia de dupa ! Cred ca voi mai incerca ceva pentru stimularea memoriei pentru ca vreau sa asimilez TOT ce-i pe-aici! Very Happy
aleya
aleya

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/10/2012
Varsta : 44

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  aleya Sam Oct 13, 2012 11:57 pm

O recomandare de homeopat in Bacau?
aleya
aleya

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/10/2012
Varsta : 44

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  aleya Vin Oct 19, 2012 10:08 am

Multumesc, scarface, in primul rand pentru promptitudinea raspunsului si in al doilea rand, desi in aceeasi masura de important, pentru remediul recomandat. De vreo 3 zile (din cele 5 de cand luam "apa magica") copilului meu i-a crescut apetitul si chiar cere anumite alimente pe care le doreste. Inca ne mai miram ca mereu rontaie cate ceva cu placere, lucru respins categoric inainte. In plus, starea generala este excelenta iar casa e din noua plina de veselie.

Multumim cheers



aleya
aleya

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/10/2012
Varsta : 44

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty pofta de mancare

Mesaj  Iulia D Mier Noi 07, 2012 3:05 am

Baietelul nostru in varsta de 1 an nu prea are pofta de mancare, a avut si perioade mai bune, dar a luat mereu la limita in greutate. Este si foarte selectiv cu gusturile. Pana acum i-am respectat posibilitatea de a refuza mancarea si i-am oferit mancare numai in cadrul meselor. Incep insa sa am indoieli. Poate e mai important sa manance mai mult si sa ia in greutate, chiar fara respectarea unui program al meselor si al meniului. Multumesc foarte mult pentru posibilitatea discutiilor pe acest forum!

Iulia D

Mesaje : 3
Data de inscriere : 06/11/2012

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty REMEDIU

Mesaj  Iulia D Mier Noi 07, 2012 4:57 am

De asemenea, spuneti-mi, va rog, ce remediu ne-ar putea ajuta in privinta poftei de mancare. In prezent traversam o raceala, in cazul in care considerati ca i se potriveste un remediu, sa i-l administrez dupa ce scapam de raceala?

Iulia D

Mesaje : 3
Data de inscriere : 06/11/2012

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  Iulia D Vin Noi 16, 2012 12:26 am

Multumim pentru sfaturi, baietelului i-a revenit interesul fata de mancare.

Iulia D

Mesaje : 3
Data de inscriere : 06/11/2012

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  architeutis Sam Ian 12, 2013 2:01 pm

aleya a scris:Buna seara,
Am descoperit absolut intamplator locul acesta si ma declar absolut uimita si impresionata de noua perspectiva (noua doar pentru mine,desigur !!) de vindecare.
Problema careia ii caut rezolvare este legata de fetita mea de 1an si 8 luni care de mai bine de 1 luna refuza orice aliment,mai putin laptele. In timpul acesta a urmat tratament cu antibiotice, tratament contra parazitilor si, de azi, ne confruntam si cu o dermatita usoara - doar pe spate - care cu sigurata ii creaza un plus de disconfort - de parca mai avea nevoie !! Tot in perioada aceasta mai au loc niste eruptii dentare. Totusi, desi schimbam siropuri de tot felul, lipsa poftei de mancare si agitatia raman constante. E un copil foarte energic si era o mancacioasa. Cu siguranta ii transmit si starea mea de frustrare dar nu reusesc sa ii mai fac fata. Cu siguranta atat ea cat si eu avem nevoie de un sfat.
Multumim pentru ca ne-ati ascultat!

Buna seara
Aceeasi problema o am si eu fetita mea de 11 luni. Ea este depistata cu alergie la proteine din laptele de vaca. Am facut o serie de analize. De aproximativ o spatamana nu mai vrea deloc sa manace. De obiecei ii fac piure din mere si supita crema din legume cu carne de pui sau ficatel. Nu mai nici o idee ce sa-i dau. Pe langa faptul ca nu mananca este si agitata atat ziua cat si noaptea. Va rog daca puteti sa-mi oferiti un sfat.

architeutis

Mesaje : 2
Data de inscriere : 12/01/2013

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  scarface Sam Ian 12, 2013 4:04 pm

Greselile sunt mereu facute de mame, copii sunt nevinovati.
Acestea ori dau lapte praf - o catastrofa pt. toti copiii, ori dau alte catastrofe: fier Hausmann, vigantol, calciu.
O alta greseala comuna este diversificarea prea devreme (sub 7-8 luni nu are ce sa caute si in rest depinde de copil. Daca se incepe la 4-5 luni asa cum recomanda doctorii bolile sunt asigurate) sau hranitul cu alimente greu digerabile la varsta frageda (carne, cruditati, fructe negatite alimente prea diverse).

Carnea NU are ce cauta in alimentatia copiilor sub un an jumate - 2 ani iar dupa aceasta varsta decat foarte rar iar la copii focosi este chiar de renuntat complet la carne de orice fel-

Ce lapte ii dati ? Daca ii dati lapte praf trebuie eliminat si inlocuit cu vaca diluat cu apa 50:50 , iar daca are alergie la lactoza orice lapte trebuie eliminat.
Copii nu au nevoie de nici un fel de lapte dupa ce au fost incercati, similar cu orice alt mamifer.
Ati vazut vreo balena, elefant, gorila, vaca, ca sau orice alt animal sa mai suga lapte dupa ce a fost intarcat ?
O lipsa de calciu in alimente tot atat de imposibila cat lipsa de oxigen din aerul de afara.
Calciu este peste tot. Asazisa lipsa de calciu este doar o dereglare celulara care se vindeca turnand calciu cu gramele in corp ca ci un rezervor spart in care pui benzina cu tonele.
Adevarul este ca cei mai mult se imbolnavesc de la excesul de calciu din lactate cat si din alimentatia prea diversa.
La copii trebuie dat zilnic acelasi lucru, asa corpul stie sa asimileze cel mai bine si daca si adultii ar face la fel nu ar mai exista boli.
Si iaurturile trebui evitate in mod absolut caci contin toate bacterii fecale modificate genetic (probiotice) care distrug flora intestinala.

Cititi sau cautati posturile despre "probiotice" , "vigantol", "lapte praf".

Ce lapte a primit, ce medicamente a primit, cati dinti are, pe unde transpira si cand ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  architeutis Lun Ian 14, 2013 10:19 am

scarface a scris:Greselile sunt mereu facute de mame, copii sunt nevinovati.
Acestea ori dau lapte praf - o catastrofa pt. toti copiii, ori dau alte catastrofe: fier Hausmann, vigantol, calciu.
O alta greseala comuna este diversificarea prea devreme (sub 7-8 luni nu are ce sa caute si in rest depinde de copil. Daca se incepe la 4-5 luni asa cum recomanda doctorii bolile sunt asigurate) sau hranitul cu alimente greu digerabile la varsta frageda (carne, cruditati, fructe negatite alimente prea diverse).

Carnea NU are ce cauta in alimentatia copiilor sub un an jumate - 2 ani iar dupa aceasta varsta decat foarte rar iar la copii focosi este chiar de renuntat complet la carne de orice fel-

Ce lapte ii dati ? Daca ii dati lapte praf trebuie eliminat si inlocuit cu vaca diluat cu apa 50:50 , iar daca are alergie la lactoza orice lapte trebuie eliminat.
Copii nu au nevoie de nici un fel de lapte dupa ce au fost incercati, similar cu orice alt mamifer.
Ati vazut vreo balena, elefant, gorila, vaca, ca sau orice alt animal sa mai suga lapte dupa ce a fost intarcat ?
O lipsa de calciu in alimente tot atat de imposibila cat lipsa de oxigen din aerul de afara.
Calciu este peste tot. Asazisa lipsa de calciu este doar o dereglare celulara care se vindeca turnand calciu cu gramele in corp ca ci un rezervor spart in care pui benzina cu tonele.
Adevarul este ca cei mai mult se imbolnavesc de la excesul de calciu din lactate cat si din alimentatia prea diversa.
La copii trebuie dat zilnic acelasi lucru, asa corpul stie sa asimileze cel mai bine si daca si adultii ar face la fel nu ar mai exista boli.
Si iaurturile trebui evitate in mod absolut caci contin toate bacterii fecale modificate genetic (probiotice) care distrug flora intestinala.

Cititi sau cautati posturile despre "probiotice" , "vigantol", "lapte praf".

Ce lapte a primit, ce medicamente a primit, cati dinti are, pe unde transpira si cand ?

Fetita mea are 4 dintisori sus si doi jos. In privinta transpiratiei ea transpira cel mai mult in zona cefei si intre omoplati. Nu a mancat niciodata alt lapte decat laptele matern. De vreo doua ori am incercat sa-i dau Althera la recomandarea medicului dar nici nu vrea sa puna gura pe el. Ca medicamente i-am dat nurofen, sumetrolim, supozitoare novocalmin si panadol. Acestea i-au fost administrate tot dupa schema data de medicul pediatru.

architeutis

Mesaje : 2
Data de inscriere : 12/01/2013

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Lipsa pofta de mancare

Mesaj  Marga Mier Iun 12, 2013 1:38 am

Buna ziua,

Am si eu aceeasi problema cu un baietel de 2 ani. A mancat foarte bine pana la 1 an dupa care a inceput sa refuze mancarea solida. I-am facut analizele la 1 an si 6 luni, au iesit bune in afara de Sideremie 19, pentru care doctorul pediatru ne-a prescris fier Hausmann timp de o luna (asta se intampla in septembrie 2012). In primavara a inceput sa faca viroze, una dupa alta si nu intelegeam de ce, i-am repetat analizele (in aprilie) si i-a iesit Sideremie 9 si Hemoglobina 10.7.
Acum ii dau fier si vitamina C, dar nu observ nicio imbunatatire. Refuza in continuare sa manance, iar daca incerc sa-i dau mai mult de 3-4 linguri de mancare, vomita. Nu accepta decat lapte praf, ii dau Aptamil 2-3 ani si eventual supe strecurate.
Am incercat si cu homeopatie, Chamomila, Pulsatilla, Natrium Muriaticum dilutii mari 200 - 1M (la recomandarea medicului homeopat), dar nu au schimbat nimic.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat!


Marga

Mesaje : 3
Data de inscriere : 12/06/2013

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty din cate am stiu

Mesaj  corinaandra Mier Iun 12, 2013 2:10 am

practic toata lumea are senzatia ca copilul nu mananca. multi gandesc ca un copil de un an si ceva trbeuie sa manance dublu decat la 6 luni si asa mai departe. si ii indoapa cu carne si altele. numai cand ma gandesc la recomandarea de a face 3 borcanase pe saptamana sau mai multe cu carne pasata si sa indopi copilul disper. de ce atata carne? de ce atatea feluri de alimente. de ce atatea zeci de variante de lucruri, sucuri si tot felul de alte lucruri, de ajung copiii sa manance mai mult decat adultii? normal ca isi creaza propriile aparari. refuza sa manance si fortati vomita. mai bine, pentru ca daca ar primi fara sa refuze tot ce li se ofera ar ajunge bolnavi si obezi. nu mai fortati copiii, lasati i in ritmul lor, oferiti-le pe masa alternative sanatoase si el din instinct va alege ce ii ofera tot ce are neovie organismul. uneori va manca morcov. alteori nu va manca. stie instinctiv mult mai bine sa aleaga decat am stii noi sa ii oferim/fortam

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  scarface Mier Iun 12, 2013 3:35 am

Cauza este laptele praf ! Scoateti laptele praf dina limentatie, intrerupeti toate vitaminele, mai ales cea D sau vigantolul si fierul anorganic, neasmilabil
si lucrurile se vor schimba incetul cu incetul. Insa dureaza.
Laptele praf este cea mai mare prostie care o poate face o mama, mai ales cand acesta nu ar mai avea nevoie de nici
un fel de lapte, adica dupa intarcarea de la 7-9 luni.

https://sanatate.catsboard.com/t44-laptele-praf-un-cocktail-toxic-cu-efecte-daunatoare?highlight=laptele+praf

Cititi si articolele despre vitamimna D si fier.

Un medic devarat trebuie sa stie adevarul si cu privire la alimentatie si sa sfatuiasca pacientul si in aceste privinte in mod corect, degeaba se numeste un medic "homeopat" daca da homeopate dar nu vede cum i se face rau copilului cu alimentatia gresita. Deci nu-i deloc de mirare la homepatii din ziua de azi.
Descoperitorul homeopatiei Hahnemann nu folosea numai homeopatie ci invata omul sa si evite tot ce il face sau mentine bolnav.
Deci degeaba luati homeopate, fie ele si potrivite bolii, atata vreme cat daunati trupului zilnic cu tot felul de "alimente", chimicale si cocktailuri de chimicale sau vitamine si alte greseli. Sau cu vaccinuri. Cand strici dupa ce repari la urma tot stricaciune ramane.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Iun 12, 2013 4:06 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  Marga Mier Iun 12, 2013 3:41 am

Multumesc! Vom renunta la laptele praf.

Tot homeopatul mi-a recomandat Ferrum metalicum in loc de cel hausmann, dar nu i-am dat inca. Ar putea fi o solutie?

Marga

Mesaje : 3
Data de inscriere : 12/06/2013

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  scarface Mier Iun 12, 2013 4:06 am

Am spus solutia. Remediul homeopat nu este nici o solutie in acest caz. Daca fierul este scazut Ferrum phosphoricum CH5, (de 2-3 ori pe zi se suge o singura granula) nu Ferrum metallicum.
Insa numai atunci. Insa asta nu rezolva lipsa poftei de mancare.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  Marga Mier Iun 12, 2013 4:27 am

Nu m-as stresa atat de mult ca nu are pofta de mancare atat timp cat nu ar pierde in greutate. Problema e ca a inceput sa scada in greutate si ma gandeam ca poate il ajuta un supliment. 

As dori sa stiu ce parere aveti despre formula complexa 11A de la plant extract:

Actiune terapeutica: Stimuleaza apetitul, inlatura simptomele dispeptice minore. Are actiune carminativa.
I. Compozitie
100 g contin:
Gentiana lutea D2 25 g, Oxalis acetosella D2 25 g, Nux vomica D4 25 g, Nux moschata D4 25 g. Contine alcool etilic 70% vol.

Ii voi da ferrum phosphoricum, fiind diagnosticat cu anemie feripriva.

Multumesc mult pentru sfaturi!

Marga

Mesaje : 3
Data de inscriere : 12/06/2013

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  scarface Mier Iun 12, 2013 4:54 am

Sper sa nu faci prostia asta...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  alexiaiuli Mier Iun 12, 2013 5:36 am

corinaandra a scris:practic toata lumea are senzatia ca copilul nu mananca. multi gandesc ca un copil de un an si ceva trbeuie sa manance dublu decat la 6 luni si asa mai departe. si ii indoapa cu carne si altele. numai cand ma gandesc la recomandarea de a face 3 borcanase pe saptamana sau mai multe cu carne pasata si sa indopi copilul disper. de ce atata carne? de ce atatea feluri de alimente. de ce atatea zeci de variante de lucruri, sucuri si tot felul de alte lucruri, de ajung copiii sa manance mai mult decat adultii? normal ca isi creaza propriile aparari. refuza sa manance si fortati vomita. mai bine, pentru ca daca ar primi fara sa refuze tot ce li se ofera ar ajunge bolnavi si obezi. nu mai fortati copiii, lasati i in ritmul lor, oferiti-le pe masa alternative sanatoase si el din instinct va alege ce ii ofera tot ce are neovie organismul. uneori va manca morcov. alteori nu va manca. stie instinctiv mult mai bine sa aleaga decat am stii noi sa ii oferim/fortam

Ai dreptate in ce spui.Bebelina mea a avut si ea crize de alimentatie pe la 2ani si nu am fortat-o.Doar o intrebam daca mananca atunci cand ne asezam la masa.Daca refuza, o lasam in pace.In jurul orei 15 o apuca foamea si se ducea singura la frigider si isi lua ce ii trebuie.La fel face si acum la 8ani, mananca atat cat vrea si ce vrea si la ce ora vrea.Intotdeauna manaca mai bine dupa ora 13-14,dimineata ii e greata mai ales de dulce.Si nu e nici grasa , nici slaba,e tocmai cum trebuie.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  scarface Mier Iun 12, 2013 10:06 pm

Orele regulate de masa au un rol important. In general ritualurile sunt importante pentru organism si mai ales pentru copii,
care nu numai invata sa respecte regulile si obiceiurile dar orele zilei si ale mesei au si ele o influentea asupra corpului, trebuie lasate pauze intre mese. In plus nu orice mancare e sanatoasa si copilul daca este lasat sa faca soi sa aleaga singur nu poate sa faca prea bine. Copii bolnaviciosi sunt in general pretentiosi la mancare sau fara apetit. Asta e deja un semn ca ceva nu este in regula cu acest copil. Un copil sanatos mananca tot ce i se pune pe masa.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty probabil ca da...

Mesaj  corinaandra Joi Iun 13, 2013 2:02 am

dar pe de alta parte mie mi-a fsot creata o trauma psihica importanta sa fiu fortata la masa la ore pe care nu le voiam, cu bataie si alergat prin casa cu farfuria. cu certuri sa termin tot din farfurie desi de multe ori era mult peste ce aveam eu nevoie... si evident cum eram slaba "nu aveam pofta de mancare". si nu numai eu, fratele, sora mea au trecut prin asta... e ceva in neregula si cu astfel de educatie...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  scarface Joi Iun 13, 2013 12:32 pm

orice extrema este daunatoare...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

LIPSA POFTEI DE MANCARE Empty Re: LIPSA POFTEI DE MANCARE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum