Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga

5 participanți

In jos

Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga Empty Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga

Mesaj  scarface Lun Noi 08, 2010 1:13 am

Foarte multe mame si chiar invatatori silesc copii sa foloseasca mana dreapta atunci cand remarca ca copii sunt stangaci.
In foarte multe cazuri apar dereglari masive in urma acestui fapt. Cel mai des apar dificultati la vorbire, balbaiala (cunosc personal mai multe cazuri), schimbari de comportament, intarzierea dezvoltarii mentale sau emotionale.
Pot aparea si afectiuni mult mai grave ca de exemplu epilepsie.
Faptul ca cineva se foloseste de mana stanga nu reprezinta absolut nici un impediment in viata.
Lasati copii asa cum sunt caci aceasta fortare deregleaza dezvoltarea normala a creierului caci emisferele cerebrale
sunt diferite de la om la om si daca un om foloseste mana stanga inseama ca la el partea dreapta a creierului este mai dezvoltata si schimbarea fortata in timpul dezvoltarii creierului deregleaza foarte multe lucruri importante.
Multe din daune aparute nu se recunoaste probabil niciodata.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga Empty Re: Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga

Mesaj  ozzo Lun Mai 26, 2014 1:10 am

Ok nu trebuiesc fortati dar in cazul in care copilul este dreptaci, apuca lucrurile cu dreapta , incepe sa deseneze si sa scrie cu dreapta iar dupa un timp schimba mana de scris, desenat si incepe singur sa o folosesca pe stanga. Au fost momente cand schimba singur manile si o alegea in functie de chef. A trecut un an de cand a inceput totul nu l-am fortat cu nimic acum scrie, deseneaza numai cu stanga si mananca aplauda cu dreapta.De vreo luna a inceput sa repete ultima silaba a cuvintului rostit.
Considerati ca aceasta schimbare voluntara a mainilor a dus la schimbarea felului de a vorbii?
copilul are 6 ani si ia ca remediu constitutional calcarea carbonica.

ozzo

Mesaje : 2
Data de inscriere : 21/04/2014
Varsta : 56

Sus In jos

Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga Empty Re: Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga

Mesaj  Mada lina Vin Mai 22, 2015 7:10 am

Nu stiam de ce copilul meu foloseste mana stanga mai mult decat dreapta, in mare parte a timpului numai mana stanga.
Deci asta este explicatia.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga Empty Re: Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga

Mesaj  DanC Vin Mai 22, 2015 11:32 am

"De vreo luna a inceput sa repete ultima silaba a cuvintului rostit."-daca suna a intrebare,este simptom cheie Sulphur.Depinde de contextul in care repeta.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga Empty c

Mesaj  eds Sam Dec 17, 2016 7:14 am

ar trebui ambidestria stimulata, o zi scris cu dr o zi cu stg!

eds

Mesaje : 9
Data de inscriere : 01/12/2016

Sus In jos

Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga Empty Re: Nu siliti copii sa nu mai foloseasca mana stanga

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum