Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pleoapa stanga

2 participanți

In jos

Pleoapa stanga Empty Pleoapa stanga

Mesaj  elena_ Mar Iul 07, 2015 9:53 pm

Buna de o perioada de timp baietelului meu de 7 ani ii se tot inchide pleoapa stanga, cand se uita la mine de multe ori doar cu un ochi isi pune palma peste ochiul stang, zice ca nu-l doare si in afara ca se inchide pleaopa totul e bine, am citit tot ce era postat in fisiere NMG pe facebook si nu am gasit sau nu am inteles eu poate ceva, acum trei ani se juca cu verisoarele lui si sau ascuns dupa cateva usi de pal pentru dulap nemontate, si au cazut chiar pe el, lovitura a fost in zona capului pe stanga lobul urechii a fost mov inchis, si-a revenit, nu am fost la spital atunci l-am facut cu unguent arnica, doar banuiesc ca e de la lovitura, atunci inca nu stiam de forum sau NMG, cu ce pot sa-l ajut, atunci pentru sperietura nu am dat nimic, doar la-m linistit, tinut in brate, atunci au ramas si blocati in camera respectiva ca usile de pal au cazut exact in usa de nu puteam intra, si verisoara lui de 12 ani la tras de sub pal, sotul si cumnatul ca la ei eram in vizita au scos usa de la locul ei. Multumesc

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Pleoapa stanga Empty Re: Pleoapa stanga

Mesaj  scarface Mier Iul 08, 2015 3:47 am

Lumea nu se gandeste deloc ca orice lovitura, cazatura, accident, bataie este mereu asociata cu un soc emotional, o trauma sau o sperietura.
Si aceasta este cea importanta si care are urmari indelungate, nu rana sau lovitura in sina.

Din acel moment sufletul asociaza ceva din momentul socului cu socul in sine (numit “sina” in NMG si conflictual recidiveaza din cauza sinei des si simptomele nu dispar caci reapar mereu.

La cazul de mai sus poate fi frica de a fi lovit din nou cauza de gesture anume, de alti oameni, de situatii similare etc.

Trebuie facuta terapia in care se vorbeste cu sufletul copilului in somn.

Ce semnificatie au muschii pleopei :
- inchid si deschid ochii.
Conflictul poate deci fi “nu am deschis ochii la timp ca sa vad ceva care ma amentinta/loveste”
sau in somn “nu am deschis ochii la timp ca sa vad ceva la timp”.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pleoapa stanga Empty Re: Pleoapa stanga

Mesaj  elena_ Mier Iul 08, 2015 4:20 am

multumesc asta am sa fac deseara, multumesc mult

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Pleoapa stanga Empty Re: Pleoapa stanga

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum