Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

5 participanți

In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  scarface Joi Oct 28, 2010 10:19 am

Adio medicina naturista, UE va interzice remediile naturiste printr-un lege care intra in vigoare in 2011

Mai jos o traducere de la un articol german:
http://www.gesundheitlicheaufklaerung.de/eu-richtlinie-thmpd-das-aus-fur-heilpflanzen-und-naturheilmittel

Directiva EU THDPD ((2004/24/EG Traditional Herbal Medical Product Directive), care intra in vigoare in aprilie 2011, va insemna
disparitia la multe remedii naturiste produse din plante pentru ca legea aceasta le interzice daca nu le este dovedita eficenta printr-un procedeu de aprobare similar cu cel de la medicamentele alopate dar care este costisitor.

Cu aceast directiva se vor reduce si amploarea terapiilor alternative. Ce vor face toti medicii fitoterapeuti sau cei care practica Ayuverda sau TCM (medicina traditionala chinezeasca), fara plantele folosite de mii de ani si care s-au dovedit de mult a fi eficiente si fara aprobari si teste stiintice ?
Medicina naturista a fost mereu un ghimpe in ochii concernelor farmaceutice (si aceste concerne au, dupa cum stimi toti, multi lobby-isiti in parlamentul UE si al oricari natiuni). Se stie ca remediile naturiste nu au efecte secundare, sunt ieftine si des mult mai eficiente decat orice medicament chimic. Ele nu pot fi patentate si nici
nu se pot face profituri prea mari cu ele.

Procederurile de aprobare si care sunt extrem de scumpe si de durata vor duce la disparitia la multe firme care produc remedii naturiste.
Si banii alocati de guverne pentru cercetari in domeniul naturist vor fi redusi cu aceasta directiva. Deja pe 30 decembrie 2005 au fost aplicate o parte din directivele THMPD la tarile membre din UE si care au dus deja la disparitia multor remedii naturiste.

In Aprile 2011 legea intra in vigoare in toata amploarea ei. Acest lucru inseamna: toate plantele si remediile care nu au primit aprobarea aceasta nu mai pot fi produse, vandute si folosite la terapii. Legea prevede si o exceptie, si anume remedii care sunt folosite mai mult de 30 de ani si mai mult de 15 ani intr-o tara din UE (ceea ce inseamna ca remediile homeopate nu fac parte din remediile care intra in aceasta categorie. Adica politicienii care au votat aceasta lege si se trateaza in general la homeopat vor putea beneficia mai departe de tratamente acestea. Nu sunt prosti, nu ?)


Cum ne pacalesc companiile farmaceutice?
Sursa:
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Incredibil/202449/Cum-ne-pacalesc-companiile-farmaceutice.html

Un studiu ilustreaza modalitatea in care companiile farmaceutice rescriu articole stiintifice pentru a "umfla" virtutile unui medicament anume sau pentru a acoperi efectele secundare ale altuia. Partea proasta pentru populatie este ca, deseori, retetele sunt facute pe baza acestor articole stiintifice "masluite".
Articolele stiintifice care prezinta studii clinice controlate privind noile medicamente ce apar pe piata, reprezinta baza pentru alte articole, mai vaste, din care se inspira medicii pentru prescrierea retetelor, se arata intr-un articol publicat de L'Espresso si semnat de Silvio Garattini, directorul Institutului de Cercetari Farmacologice Mario Negri din Milano. Industria farmaceutica profita de faptul ca medicii citesc foarte rar articolele si studiile originale si astfel imbunatatesc imaginea unor medicamentelor prezentate in acestea modificandu-le sau rescriindu-le complet. Ceea ce este cel mai interesant in toata acesta afacere este faptul ca autorii acestor noi articole, "mai populare", sunt supranumiti "autori fantoma", deoarece nimeni nu le cunoaste identitatea.

Foarte des, in aceste articole "mai populare", nu este vorba de modificarea rezultatelor, ci doar de o prezentare mai atragatoare, scotand in evidenta micile rezultate si minimizand eventualele efecte toxice. Atentia se concentreaza in principal pe rezumatele studiilor principale, deoarece atentia evaluatorilor stiintifici nu este indreptata catre acestea, in timp ce cititorul de rand va retine cel mai probabil aceasta parte dintr-un articol stiintific. Acest mod de operare este evident imoral si nu priveste numai industriile interesate, ci si pe cercetatorii din domeniul medical care accepta sa semneze articole stiintifice scrise de alte persoane.
Beneficii si efecte secundare in folosirea terapiei hormonale

Un studiu publicat de "Plos Medicine" analizeaza documente despre numeroase articole care subliniaza efectele favorabile ale terapiei hormonale in timpul menopauzei, care au fost realizate de o firma specializata in redactarea de articole platite si care au fost puse la dispozitie de Departamentul de Justitie al Statelor Unite ale Americii. "Autorii fantoma" ai acestor articole au incercat sa minimezeze riscul cancerului mamar in urma terapiei hormonale si au plusat, in schimb, pe efectele benefice pe care acest tip de terapie le are in tratarea afectiunilor cardiovasculare si prevenirea dementei, a maladiei Parkinson si chiar si a ridurilor, desi pentru "afectiunea" din urma nu exista si baze stiintifice.

Toate aceste lucruri nu fac altceva decat sa submineze oportunitatea de terapie si servesc la umflarea cerintelor si profiturilor companiilor famaceutice. Astfel, continua directorul Institutului de Cercetari Farmacologice din Milano, este important ca medicii sa fie critici in lectura documentatiei pe care o primesc, prin verificarea datelor privind lucrarile originale, in masura in care acest lucru este posibil. De asemenea, este necesar ca Ministerul Sanatatii din fiecare tara in parte sa difuzeze informatii obiective pentru a reduce diferentele care exista astazi intre mesajele care vin de la industria farmaceutica si informatia independata sau stiuta din mosi stramosi.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Oct 28, 2010 1:28 pm, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Re: EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  Inbal Joi Oct 28, 2010 10:46 am

Ma asteptam la asta cand am vazut cum incep sa mearga tot mai multi oameni la magazinele naturiste si sa inlocuiasca medicamentele cu produse din plante...doar ca nu vor putea sa ne opreasca sa cultivam chiar noi plante! daca sa ajunge la asa ceva, imi transform gradina de la tara in "ogor naturist" si tot nu renunt la ele!

Inbal

Mesaje : 9
Data de inscriere : 25/10/2010
Varsta : 57
Localizare : Timisoara

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Re: EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  scarface Joi Oct 28, 2010 10:50 am

Nu trebuie sa te ostenesti sa cultivi plante. Plantele sunt slabute si imprecise. Cumpara mai bine o carte de homeoapatie si foloseste metoda de aici care e si gratuita si rapida si nu-ti trebuie nici pamant:

https://sanatate.catsboard.com/tratarea-anumitor-afectiuni-cu-ajutorul-homeopatiei-f65/cum-sa-produci-orice-remediu-homeopat-oricand-si-fara-nici-un-ban-t510.htm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Re: EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  Inbal Joi Oct 28, 2010 11:52 am

Am citit despre metoda hartiei si etichetei aici, dar credeam ca e nevoie de homeopat, ca sa-ti prescrie remediile...oricum,o sa revin cu intrebari

Inbal

Mesaje : 9
Data de inscriere : 25/10/2010
Varsta : 57
Localizare : Timisoara

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Re: EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  Bestiutza23 Joi Oct 28, 2010 12:18 pm



Am ramas socata cand iubitul meu mi-a trimis si mie link-urile astea. Shocked
Daca ziceam acum cateva saptamani ca nimic nu ma mai surprinde...iata...

Daca cineva incearca sa acceseze primul link de mai sus va putea vedea ca pagina nu mai este pe site si suntem frumos redirectionati. Shocked

Incredibil...din cate am inteles articolul incepea cu ceva de genul : Desi nu este foarte mediatizat, targul e ca si facut. Suntem pe cale de a vedea cum toate medicamentele naturiste vor disparea iar medicilor le va fi interzis sa le mai prescrie.

Adevarul este ca mai nou mazaginele naturiste sunt din ce in ce mai multe si foarte multa lume le calca pragul.
Sunt tare curioasa cum va evolua treaba asta.
Uite Scarface,sunt multi oameni care ori nu stiu de homeopatie ori nu prea au incredere in ea, dar pana una alta din mosi stramosi plantele medicinale s-au folosit si au dat rezultate.Acum ramane de vazut fiecare ce metoda va dori sa foloseasca.
Cred ca pe aici pe undeva trebuie sa fie ceva lista de carti recomandate de tine, despre Homeopatie.Vreau si eu sa studiez si sa imi cumpar.
Multa sanatate
Bestiutza23
Bestiutza23

Mesaje : 66
Data de inscriere : 12/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Re: EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  Inbal Joi Oct 28, 2010 12:54 pm

Cand ma gandesc ca acum cativa ani am scapat de operatie de hemoroizi cu un simplu unguent, un extract din spanz, galbenele, cretisoara, castan si ca de atunci nu mai am probleme, ma intreb ce fac daca o sa dispara unguentul asta??? pt. mine e fabulos , va trebui sa invat sa mi-l "produc" singura ( varianta rudimentara, cu grasime ca excipient Smile

Inbal

Mesaje : 9
Data de inscriere : 25/10/2010
Varsta : 57
Localizare : Timisoara

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Articolul a fost postat din nou

Mesaj  Bestiutza23 Joi Oct 28, 2010 10:44 pm

Se pare ca articolul a aparut din nou ...Cam indecisi oamenii astia.

Sursa: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/International/202454/Adio-medicina-naturista-UE-va-interzice-medicamentele-homeopate.html

Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele homeopate


Desi nu este foarte mediatizat, targul e ca si facut. Suntem pe cale de a vedea cum toate medicamentele naturiste vor disparea, iar medicilor le va fi interzis sa le mai prescrie.

Big Pharma, organizatia din care fac parte cele mai mari companii farmaceutice, este aproape de finalul bataliei impotriva medicamentelor homeopate. Astfel ca, din 1 Aprilie 2011 toate medicamentele bazate pe plante ar putea fi interzise in Uniunea Europeana, informeaza site-ul gaia-health.com. Si in Statele Unite, abordarea este putin diferinta, insa cu aceleasi efecte devastatoare.

Potrivit site-ului, Big Pharma si Agribusiness au ajus aproape de finalul planului de a detine monopolul pe intreagul domeniu al sanatatii, de la ceea ce mancam, pana la felul in care ne tratam cand suntem bolnavi. “Sa nu aveti dubii, aceasta <preluare> ne va fura si putina sanatate care ne-a mai ramas”, scriu jurnalistii gaia-health.

Mai exact, Directiva Europeana privind Medicamentele Traditionale din Plante (THMPD) a stabilit cateva reguli privind modul de folosire a produselor din plante, care pana acum au fost comercializate in mod liber.

Potrivit acestei directive, toate produsele naturiste vor trebui sa treaca prin aceleasi proceduri ca si cele farmaceutice, fara sa tina cont daca o anumita planta sau preparat din plante s-a folosit fara probleme de sute de ani. Costurile acestor proceduri, estimate intre 80.000 si 120.000 de lire sterline pentru fiecare planta, sunt prea mari pentru ca micii producatori, in afara de companiile Big Pharma, sa le poata suporta.

Nu va conta ca o planta a fost folosita cu succes si in siguranta de sute de ani, potrivit noii legi, aceasta va fi tratata ca si cum ar fi un drog, fiindca este folosita in forma naturala si nu este purificata – ceea ce ar schimba complet natura plantei si efectele pe care acesta le-ar avea.

Bestiutza23
Bestiutza23

Mesaje : 66
Data de inscriere : 12/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Re: EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  ann Vin Oct 29, 2010 7:29 am

astia sunt in stare sa interzica buruienilor sa mai creasca de capul lor pe camp... Mad

ann

Mesaje : 21
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Petitie

Mesaj  dodo Dum Noi 07, 2010 3:57 am

E nevoie de un milion de semnaturi, daca doriti salvarea medicinei naturiste /homeopate
Aici puteti semna:

http://www.eu-referendum.org/english/petitions/natural_remedies.php







dodo

Mesaje : 2
Data de inscriere : 03/11/2010

Sus In jos

EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste Empty Re: EU impune reguli drastice pentru remediile naturiste

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum