Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3)

4 participanți

In jos

Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3) Empty Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3)

Mesaj  scarface Vin Apr 04, 2014 2:00 am

Cel mai bun remediu existent pt. arsuri si opareli mai grave (de la gradul 2 in sus).

Tine-ti minte:
La orice arsura sau opareala nu se da cu apa rece sau alifii caci aceste lucruri fac rau si sunt contraindicate.
Focul la arsuri nu se combate cu apa ci cu elemente focoase !
Altfel totul se agraveaza !

Primul pas imediat dupa arsura : se pune otet, alcool, tuica sau spirt (toate elemnte de foc!), de preferabil calde, peste arsura. Se repeta de mai multe ori. Acest lucru ii reduce din efect aproape instantaneu si vindeca des chiar complet.
Pe vremuri fierarii aveau o sticla de rachiu langa foc care era mereu cald. Cand se ardeau turnau rachiul peste arsura si le trecea rapid.

Al doilea pas - la arsurile sau oparerile mai severe - consta din urmatoarea aplicatie care e usor de facut si o poate face oricine.
Tot ce trebuie este ceva tesut din bumbac si ulei de masline.

Aceasta este o reteta indiana veche de mii de ani si care este atat de eficienta incat multi medici homeopati cu experienta se folosesc numai de aceasta metoda la vindeare arsurilor mai grave.
Insa se poate folosi si la arsuri mai putin grave.

Reteta:
Intr-o oala sau recipient de metal sau faras de metal se arde o panza, cerceaf sau tricou de bumbac (preferal de culoare alba ca sa nu aiba coloranti).
Cenusa obtinuta se amesteca cu ulei de masline astfel incat sa devina o pasta mai groasa care sa ramana lipita dupa ce a fost aplicata pe tesutul ars sau oparit.

Pasta se aplica direct pe rana ca un strat mai gros de protectii si dupa ce se usuca ceva se bandajeaza.
Se formeaza o crusta care protejeaza rana si ajuta la vindecarea incredibila a pielei.

Principiul este de natura homeopata: focul stinge focul iar bumbacul are un fruct ca matasea care e similara cu pielea.
Pe langa asta uleiul de masline este un forte bun remediu pt. piele conform lui Hildegard von Bingen.

Crusta cade de la sine dupa vindecare. Si sub protectia ei creste nestingherita si fara risc de infectie pielea noua. In general nici macar cicatrici nu raman!

Cenusa nu trebuie neaparat sa fie proaspata ci poate fi facuta dinainte si pusa intr-un borcan inchis ca sa fie la indemana. In caz de arsura trebuie adaugat doar ulei si astfel pasta se poate face rapid.

Medicina face absolut tot gresit la arsuri/opareli ca si la aproape orice alta afectiune. O sansa mai mare de a ramane cu sechele dupa arsuri sau opareali ca intr-un spital sau dupa "ajutorul" unui medic alopat nu exista.

De curand medicina oarba chiar indeparteaza in mod intentionat pielea arsa - procedu numit decapaj - , lasand carnea vie descoperita. In acest mod vindecarea este si mai grea si riscul de infectie este mult mai mare. Iar cicatricea este aproape sigura.

Cu reteta simpla de mai sus oricine poate vindeca arsurile mai bine de cat toti medicii alopati din lume adunati la un loc.

Remediile homeopate pt. arsuri sunt:

1. Primul remediu este pt. tratarea sperieturii, care, mai ales la copiii, oameni senisbili si fricosi sau in cazuri mai grave de arsuri si opareli lasa traume in suflet si impiedica si vindecarea rapida

Remediile sunt:
a) Aconitum CH30- sperietura, soc
b) dupa soc: combinatia de remedii florale Bach Star of Bethlehem, White chestnut, Rock rose, Mimulus.

Daca arsura/opareala este grava corpul se simte violat:
In acest caz remediul este Staphysagria CH30 sau 200 sau 1M. Remediu asta se da ceva mai tarziu, dupa ce s-a tratat sperietura si arsura deja. Sau se da a doua zi.

Remedii pt. arsuri/caz dupa caz:

Cantharis CH9-CH12-CH15 sau CH30: arsura cu vezica. Actioneaza si preventiv imediat dupa arsura. Este remediul cel mai des folosit.

In faza incipienta de opareli remediul cel mai indicat este Apis Ch15 sau 30 (tesut rozaliu, edem)

In faza incipienta cu roseata dar fara vezici si nu cu piele roz ci rosie un alt remediu este Belladonna.

Daca arsura este neagra, cu piele carbonizata, asa cum este de regula de la electrocutari remediul corespunzator este Carbo vegetabilis CH15 sau 30 care se face din lemn ars.

In cazuri acute remediile se dau mai des in primele ore (la 10-15 minute) si se raresc cu timpul la cateva ore interval.

La arsuri/opareli  usoare aplicatie de otet/alcool/spirt caldut sau cald este de regula suficient. In plus se poate da Cantharis sau Apis de cateva ori (3-6 ori) in functie de simptome (vezici cu apa sau edem rozaliu).

La arsuri care au dat in supuratie sau infectie remediul este Hepar sulfuris CH7 sau 9 sau 12 sau 1de mai multe ori pe zi (4-6).

Dupa ce pielea s-a inchis sau s-a refacut in mare parte se poate da Calendula CH5,7 sau 9 ca sa se vindeca mai bine pielea. Dat inainte de inchidere Calendula nu prea e buna caci este mai mult pt. partea superioara a pielii.

O alta reteta
O alta aplicatie din sursa divina pt. arsuri este gelul obtinut prin fierberea semintelor de in care se aplica local.

Cauzele
In general nici arsurile si oparelile nu apar de regula pur intamaplator ci omul si le atrage din cauza unei furii sau enervari.
sau din cauza lipsei de rabdare.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Sept 18, 2019 11:11 am, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3) Empty Re: Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3)

Mesaj  corix Joi Apr 23, 2015 11:37 pm

Am gasit pe FB mai multe marturii:

"Tania Burbulea: Argila se da prin rasnita de cafea se face praf f f fin si se aplica pe piele, sotul a fost ars pe fata si cu argila s-a vindecat si nu i-a ramas nici un semn.

Tanta Matei: SOTU MEU A FOST ARS DAR TREBUIA DIN TIMP FACUT MUCILAGIU DE TARITA DE GRIU NU A RAMAS CU SEMNE DELOC

Ioan Si Ionela Placinta: Eu am scapat de cicatrice cu comprese cu biter suedez. Nu a ramas nici un semn .

Ancuta Huma: O reteta de la cineva care a testat/o....coaja de ULM[alba],se fierbe,intr/un L de apa,pana ajunge la 1/2L si se face apa rosie.Se lasa la racorit la temperatura camerei si ea se transforma intr/un mucilagiu,ca un albus de ou.Cu o paleta se intinde pe rana si se lasa sa se usuce,apoi peste se aplica alt strat si iar se lasa la uscat.Se aplica de 2,3 ori apoi se lasa pe a2a zi cand se spala fara sapun,doar apa calduta si se aplica din nou.Cam 1,2 saptamani se vindeca.

Liliana Mandes asta cu tarate,e foarte buna eu am vindecato pe mama mea,nu ramane nici semne,parca creste carnea si piele la loc,incercati nu e nici scump nici greu de preparat.

Alice Wabbittoni: Da, tarate cu lapte sau iaurt- eu tocmai m-am intors din Spania cu o arsura, nici nu mi-am dat seama cum m-a prins soarele, am avut si lotiune cu factor de protectie 50 de la doctor si tot m-am ars putin . Asa ca am aplicat o masca de tarate (fierte cu apa), iaurt, castravete si miere- calmeaza pielea si nu mai este asa rosie. Apoi am aplicat un ulei de migdale dar poti sa aplici orice fel de ulei, numai sa fie un ulei usor: migdale, macadamia, argan, strugure. Mie nu imi prieste uleiul de masline asa ca il evit, mi se pare cam greu. Iar cateodata pun intr-un pahar tarate cu apa calduta, las cateva minute, sa nu se ingroase compozitia, si apa de tarate o aplic pe fata cand am fata iritata (am o boala de piele) si imi calmeaza piele instantaneu. Imi usuca totusi putin pielea (am pielea foarte foarte sensibila si reactiva) dar aplic un ulei usor si nu imi mai da batai de cap cateva zile bune.

Miha Aleahim: CARPICON cautati la plafar daca se mai fabrica!sanatate

Mariana Plesoianu Dati-va cu banala frunza de aloe vera! Luati frunza, o despicati si ungeti zona afectata cu gelul din interior. Feriti zona respectiva de soare macar vreo cateva luni, ca sa nu ramana patat locul. Eu m-am bandajat (toata palma) si asa mergeam. Vindecarea este 100 %"

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3) Empty Re: Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3)

Mesaj  scarface Vin Apr 24, 2015 1:00 am

Piele sanatoasa la un om sanatos se vidneca singura si fara sa pui nimic.
De aceea este greu de spus ce a ajutat din cele de mai sus.
Cei bolnavi insa au nevoie poate de ajutorul la niste remedii.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3) Empty Remediu pt sindrom anxios depresiv cu atacuri de panica

Mesaj  cgabrielle78 Sam Noi 12, 2016 1:14 am

As dori sa ma ajute si pe mine cineva cu un tratament homeopat pt acest sindrom.Va multumesc mult!

cgabrielle78

Mesaje : 1
Data de inscriere : 11/11/2016

Sus In jos

Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3) Empty am 40 saptamani de sarcina si m-am oparit pe burtica

Mesaj  moRALU Dum Mar 25, 2018 6:15 am

buna scarface, am 40 sapt se sarcina si ieri m-am ars cu apa fiarta pe burta. E a doua oara cand folosesc cu succes sfaturile de pe acest blog in ce priveste arsurile. Am aplicat imediat ulei de floarea soarelui presat la rece caci cel de masline tocmai ce-l terminasem. Intre timp am dat foc unei bucati de tifon din bumbac peste care am pus ulei si am aplicat pe burtica, mi-a alinat mult senzatia de usturime si astazi pielea e doar rosie fara besici. Inainte de a descoperi acest remediu foloseam apa rece dupa care se faceau besici. Multumesc inca odata ca existi





scarface a scris:Cel mai bun remediu existent pt. arsuri si opareli mai grave (de la gradul 2 in sus).

Tine-ti minte:
La orice arsura sau opareala nu se da cu apa rece sau alifii caci aceste lucruri fac rau si sunt contraindicate.
Focul la arsuri nu se combate cu apa ci cu elemente focoase !
Altfel totul se agraveaza !

Primul pas imediat dupa arsura : se pune otet, alcool, tuica sau spirt (toate elemnte de foc!), de preferabil calde, peste arsura. Se repeta de mai multe ori. Acest lucru ii reduce din efect aproape instantaneu si vindeca des chiar complet.
Pe vremuri fierarii aveau o sticla de rachiu langa foc care era mereu cald. Cand se ardeau turnau rachiul peste arsura si le trecea rapid.

Al doilea pas - la arsurile sau oparerile mai severe - consta din urmatoarea aplicatie care e usor de facut si o poate face oricine.
Tot ce trebuie este ceva tesut din bumbac si ulei de masline.

Aceasta este o reteta indiana veche de mii de ani si care este atat de eficienta incat multi medici homeopati cu experienta se folosesc numai de aceasta metoda la vindeare arsurilor mai grave.
Insa se poate folosi si la arsuri mai putin grave.

Reteta:
Intr-o oala sau recipient de metal sau faras de metal se arde o panza, cerceaf sau tricou de bumbac (preferal de culoare alba ca sa nu aiba coloranti).
Cenusa obtinuta se amesteca cu ulei de masline astfel incat sa devina o pasta mai groasa care sa ramana lipita dupa ce a fost aplicata pe tesutul ars sau oparit.

Pasta se aplica direct pe rana ca un strat mai gros de protectii si dupa ce se usuca ceva se bandajeaza.
Se formeaza o crusta care protejeaza rana si ajuta la vindecarea incredibila a pielei.

Principiul este de natura homeopata: focul stinge focul iar bumbacul are un fruct ca matasea care e similara cu pielea.
Pe langa asta uleiul de masline este un forte bun remediu pt. piele conform lui Hildegard von Bingen.

Crusta cade de la sine dupa vindecare. Si sub protectia ei creste nestingherita si fara risc de infectie pielea noua. In general nici macar cicatrici nu raman!

Cenusa nu trebuie neaparat sa fie proaspata ci poate fi facuta dinainte si pusa intr-un borcan inchis ca sa fie la indemana. In caz de arsura trebuie adaugat doar ulei si astfel pasta se poate face rapid.

Medicina face absolut tot gresit la arsuri/opareli ca si la aproape orice alta afectiune. O sansa mai mare de a ramane cu sechele dupa arsuri sau opareali ca intr-un spital sau dupa "ajutorul" unui medic alopat nu exista.

De curand medicina oarba chiar indeparteaza in mod intentionat pielea arsa - procedu numit decapaj - , lasand carnea vie descoperita. In acest mod vindecarea este si mai grea si riscul de infectie este mult mai mare. Iar cicatricea este aproape sigura.

Cu reteta simpla de mai sus oricine poate vindeca arsurile mai bine de cat toti medicii alopati din lume adunati la un loc.

Remediile homeopate pt. arsuri sunt:

1. Primul remediu este pt. tratarea sperieturii, care, mai ales la copiii, oameni senisbili si fricosi sau in cazuri mai grave de arsuri si opareli lasa traume in suflet si impiedica si vindecarea rapida

Remediile sunt:
a) Aconitum CH30- sperietura cu agitatie, soc
b) Opium  CH30 - sperietura cu intepeneala (de frica sau soc)
c) Remediu Bach Rock rose - remediu general de sperieturi
d) dupa soc: combinatia de remedii florale Bach Star of Bethlehem, White chestnut, Rock rose.

Daca arsura/opareala este grava corpul se simte violat:
In acest caz remediul este Staphysagria CH30 sau 200 sau 1M. Remediu asta se da ceva mai tarziu, dupa ce s-a tratat sperietura si arsura deja. Sau se da a doua zi.

Remedii pt. arsuri/caz dupa caz:

Cantharis CH9-CH12-CH15 sau CH30: arsura cu vezica. Actioneaza si preventiv imediat dupa arsura. Este remediul cel mai des folosit.

In faza incipienta de opareli remediul cel mai indicat este Apis Ch15 sau 30 (tesut rozaliu, edem)

In faza incipienta cu roseata dar fara vezici si nu cu piele roz ci rosie un alt remediu este Belladonna.

Daca arsura este neagra, cu piele carbonizata, asa cum este de regula de la electrocutari remediul corespunzator este Carbo vegetabilis CH15 sau 30 care se face din lemn ars.

In cazuri acute remediile se dau mai des in primele ore (la 10-15 minute) si se raresc cu timpul la cateva ore interval.

La arsuri/opareli  usoare aplicatie de otet/alcool/spirt caldut sau cald este de regula suficient. In plus se poate da Cantharis sau Apis de cateva ori (3-6 ori) in functie de simptome (vezici cu apa sau edem rozaliu).

La arsuri care au dat in supuratie sau infectie remediul este Hepar sulfuris CH7 sau 9 sau 12 sau 1de mai multe ori pe zi (4-6).

Dupa ce pielea s-a inchis sau s-a refacut in mare parte se poate da Calendula CH5,7 sau 9 ca sa se vindeca mai bine pielea. Dat inainte de inchidere Calendula nu prea e buna caci este mai mult pt. partea superioara a pielii.

O alta reteta
O alta aplicatie din sursa divina pt. arsuri este gelul obtinut prin fierberea semintelor de in care se aplica local.

Cauzele
In general nici arsurile si oparelile nu apar de regula pur intamaplator ci omul si le atrage din cauza unei furii sau enervari.
sau din cauza lipsei de rabdare.

moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3) Empty Re: Remedii homeopate si naturiste pentru arsuri si opareli (si de gradul 2 sau gradul 3)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum