Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sindrom discordant (Schizofrenie)

2 participanți

In jos

Sindrom discordant (Schizofrenie) Empty Sindrom discordant (Schizofrenie)

Mesaj  scarface Joi Oct 21, 2010 2:12 am

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sindrom discordant (Schizofrenie) Empty Re: Sindrom discordant (Schizofrenie)

Mesaj  Ioana P. Mar Aug 05, 2014 7:34 am

Buna seara!
Sora mea, in varsta de 34 de ani, e diagnosticata de foarte multi ani cu schizofrenie paranoida, depresie, tulburari de somn, dependenta de tutun, inclinatii suicidare si altele asemenea. Internata de foarte multe ori in "asezamintele" statului, ghiftuita cu tratamente alopate care probabil, de fapt sigur, mai rau i-au facut. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea de a o ajuta, vad cum se chinuie intre spital si mediul nociv de acasa (locuieste cu o mama si cu o bunica in varsta si lipsite de rabdare) si m-as bucura sa iasa cumva din cercul vicios: poate o intrevedere cu dumneavoastra si, ulterior, o cale de urmat? Sau niste sfaturi dupa ce voi fi spus mai in amanunt povestea surorii mele?
Multumesc.

Ioana P.

Mesaje : 5
Data de inscriere : 24/01/2014

Sus In jos

Sindrom discordant (Schizofrenie) Empty Re: Sindrom discordant (Schizofrenie)

Mesaj  scarface Mar Aug 05, 2014 11:01 pm

buna,
studiaza Noua medicina germanica (aici pe forum), afla cauzele sufletesti care au declansat boala ei cat si cele care o intretin (mama si bunica ?, mediul "nociv" ?). Totul are o anume cauza. La schizofrenie sunt cel putin 2 condflicte diferite care afecteaza ambele emisfere cerebrale.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sindrom discordant (Schizofrenie) Empty Re: Sindrom discordant (Schizofrenie)

Mesaj  Ioana P. Mier Aug 06, 2014 12:52 am

Buna ziua!
Da, voi citi cat mai mult, ca este "interesant" e putin spus, infim. Am citit ieri si aici, pe forum, si spuneati intr-un loc de faptul ca lipsa iubirii e adeseori cauza imbolnavirilor, m-a impresionat treaba asta. Poate lipsa iubirii, poate lipsa înclinaţiei de a o cultiva, de a o exprima, de a le-o arata mai ales copiilor, care au asa mare nevoie de ea. Sper sa reusim sa intelegem mai bine, si eu, si sora mea.
Multumim  flower 

Ioana P.

Mesaje : 5
Data de inscriere : 24/01/2014

Sus In jos

Sindrom discordant (Schizofrenie) Empty Re: Sindrom discordant (Schizofrenie)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum