Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aurul Romaniei

In jos

Aurul Romaniei Empty Aurul Romaniei

Mesaj  scarface Joi Iul 29, 2010 12:08 am

Aici este un articol interesant despre tezaurul de aur al Romaniei - 190 de tone - ascuns in 1943 ca sa nu fie gasit de rusi in asa cum s-a intamplat in primul razboi mondial. Tezaurul intact de 190 de tone s-a intors in Banca nationala in 1947. Interesant este ca cineva a intuit corect ca rusii vor invada Romania inca din 1943.

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/documentar/unde-au-ascuns-romanii-tezaurul-de-frica-rusilor-194827.html

Spicuit din acest reportaj urmatorul citat care dezvaluie cateva date interesante:

"Ce s-a întâmplat după aceea cu aurul românesc? Informaţii avem din Arhivele Băncii Naţionale.

"În anul 1953 ţara noastră mai avea doar 53 tone de metal preţios. Şi asta în comparaţie cu cele aproape 200 de tone câte erau în 1948 primul an comunist al României. Rezerva ţării scade şi mai mult până în 1955, la 45 de tone. Situaţia cunoaşte o îmbunătăţire abia din 1968, când se înregistrează 106 tone de aur, pe urmă scade din nou, la 70 de tone - în 1973, pentru ca în 1979 să urce la 110 tone, ajungând până la 118 tone în 1985. Revoluţia din 1989 găseşte în seiful Băncii Naţionale a României numai 67 tone de aur. Ţara noastră are azi o rezervă de aproape 104 tone de aur. Pe jumătate faţă de cât aveam în anii celui de-al doilea război mondial..."

Intre 1985 si 1989, in numai 4 ani, dispar deci aproape 50% din tezaur, 51 de tone. Probabil pt. datoriile externe platite de Ceausescu si propriile sale conturi care nici pana azi nu au fost returnate statului (dupa cate stiu eu).

Tezaur de aur al Romaniei a ajuns la Moscova dupa primul razboi mondial. La al doilea razboi mondial acesta a scapat de rusi dar a fost macelarit de comunism si post-comunism, astfel ca in Romania este acum numai pe jumatate de aur in Banca decat era acum peste 60 de ani. Si in plus intreaga tara este vanduta din cauza datoriilor.


scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum