Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?

2 participanți

In jos

Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?  Empty Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?

Mesaj  Cocolino Mier Ian 06, 2016 7:23 pm

Buna, nu stiu daca am procedat bine creand un subiect nou si aici insa las la latitudinea dvs.
De curand am inceput sa ma documentez despre NMG si imi doresc mult sa reusesc sa inteleg ce se petrece.
Acum aprox o luna sotul meu a inceput sa aiba dureri in gat, oboseala, ameteli, direri in piept. A mers la medic ( el fiind genul care la fiecare raceala isi lua tot felul de medic.inclusiv antibiotic dupa ureche) si i s-a spus ca are pneumonie si edem laringian. Tratament alopat - antib, antiinlflamatoare. Au urmat vreo 14 zile in care 3 zile mai bine apoi din nou mai rau cu apogeul intr-o noapte senzatie de sufocare, frisoane incontrolabile, apoi febra , tuse seaca urmata o data de pierderea cunostintei pt cateva sec.Am mers la urgenta si internare din nou cu trat cortizon, aerosoli, antibiotic. Vsh marit, prot C reactiva marita, analize f proaste in general. Acum e tot internat la sectia ORL si i se tot fac analize si teste pe toate specialitatile in incercarea de a normaliza respiratia ( insuficienta respiratorie). Analizele sunt mult imbunatatite. Sotul meu este obsedat de munca, vorbeste f mult la tel, se epuizeaza singur de vreo 3 ani incoace. Imi spune ca trebuie sa ne asigure un viitor mai ales de cand o avem pe fetita noastra de 4 ani . A fost crescut de o mama rece , fara prea multa afectiune , cu tot felul de sechele emotioale. Este un om puternic si am incercat sa il ajut sa constientizeze, sa isi rezolve conflictele din trecut dar nu stiu de unde sa incep. Are o frica de ceva vreme legat de afacerea pe care o conduce. Are multe nopti medormite din cauza stresului, nu se poate deconcta. Parca incearca sa isi ocupe mintea tot timpul sa nu se gandeasca la ceva anume.
In aceasta noapte a inceput si fetita mea sa aiba frisoane si raguseala , respira greu.
E posibil sa ma fi speriat eu cu sotul si sa ii fi transmis acest lucru? Cum ar trebui sa procedez pentru a-i ajuta pe amandoi? Fetita este lumina ochilor nostri, o minune , nascuta in urma celui de-al 5-lea FIV.
Va rog sa ma ajutati...

Cocolino

Mesaje : 3
Data de inscriere : 03/01/2016

Sus In jos

Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?  Empty Re: Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?

Mesaj  scarface Joi Ian 07, 2016 12:06 am

Laringe = sperietura sau "am ramas fara cuvinte" in urma unui eveniment anume, socant, brusc, neasteptat.
Simptome in faza de vindecare: raguseala, edem, tuse uscata din gat


Bronhii - frica/grija ca se va intampla ceva negativ. De ex. la serviciu ca un proiect nu reuseste, ca esti data afara, orice.
Simptome in faza de vindecare: tuse uscata, sacadata, la care nimic nu ajuta, durere in piept de la tuse

Criza epileptica la ambele: lesina au pierderea constiintei daca ambele au fost puternice


Nu ai cum sa-l ajuti ca daca are aceste simptome caci e deja faza de vindecare. Corpul se descurca singura. Tot ce poti face e sa-i arati de ce are simötomele si sa cautati acele socuri declansatoare.

Copii mici preiau des conflictele mamei...daca tu ai stat cu grija pt. sanatatea copilului sau ai fost insasi fara cuvinte sau speriata copilul face boala...sau e o speriatura a ei..la copii speriturile se petrec des...nu trebuie sa fie lucruri mari..
Mai rar sa preia conflictul tatalui..

Si fata daca are raguseala e in faza de autovindecare si nu ai ce sa faci..

http://andrei.swissworld.com/scarface/NMG/pe%20tesuturi%20din%20carte/laringe.jpg

http://andrei.swissworld.com/scarface/NMG/pe%20tesuturi%20din%20carte/plamanni%20-%20bronhii.jpg
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?  Empty Va multumesc!

Mesaj  Cocolino Joi Ian 07, 2016 1:10 am

Multumesc din suflet. Ea a facut febra 37.8 dar i-am scazut-o cu comprese si chamomilla ch 30 -doar asta aveam in casa . Cand a scazut febra s-a simtit mai bine , a putut respira mai bine si a dormit.La ea am mers in 90% din cazuri pe tratament homeopat cand am avut mici probleme.

Cocolino

Mesaje : 3
Data de inscriere : 03/01/2016

Sus In jos

Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?  Empty Re: Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?

Mesaj  scarface Joi Ian 07, 2016 1:38 am

febra = faza de conflict activ a unui conflict de genul "nu pot scapa din aceasta situatie neplacuta/pericol"...durerile la copii creeaza o asemenea situatie...febra e un proces separat din cauza la socuri sau la boala in sine...nu e un simptom al fazei de vindecare.
Cata vreme se simte intr-o situatie neplacuta va face febra...chiar si de la vise legate de soc.

37,8 nici nu se poate numi febra ! Febra se poate scadea dar remediul ideal este pt. eliminarea fricii respective...pt. frica de durere insa nu exista nimic,...Chamomilla ajuta cand de la durere exista furie...

90% din cazurile tratate de tine cu homeopate au fost inutile...ar fi trecuzt si fara..homeopatia a fost mai mult pt. linistirea ta ca mama...ca daca stii ca dai ceva dispare din frica...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?  Empty In regula

Mesaj  Cocolino Joi Ian 07, 2016 7:28 am

Imi este f. greu sa stau si sa astept sa treaca febra cand vad ca urca. E un fel de joc cu psihicul meu. A facut si 39.4, dar apoi cu lichide si comprese a scazut iar. Intr-adevar trebuie sa lucrez cu frica mea, insa oscileaza momentele cand sunt foarte sigura ca totul este/va fi in regula si apoi imi da de gandit cand creste iar. Am incercat sa o intreb si pe ea daca s-a speriat de ceva dar nimic concret. Eu sigur m-am speriat la un moment dat cand l-am vazut pe sotul meu ca nu poate respira. Dar apoi ma linistesc singura, insa conflictul probabil s-a creat deja.

Cocolino

Mesaje : 3
Data de inscriere : 03/01/2016

Sus In jos

Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?  Empty Re: Frisoane si raguseala - debut la tata si apoi la copil aceleasi simptome?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum