Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Respiratie suieratoare, dispnee

In jos

Respiratie suieratoare, dispnee Empty Respiratie suieratoare, dispnee

Mesaj  Petronela Mar Ian 13, 2015 6:23 am

Buna ziua,
Am doua fetite, A de 3 ani si 4 luni si R de 1 an si 2 luni. Inainte sa trec la intrebarile ce ma intereseaza acum vreau a dau cateva detalii despre ele:
cea mare, A, este nascuta la 38 sapt, natural, 2,5 kg, mi-au dat-o in salon la cateva ore dupa, insa la 2 zile a facut icter si-au tinut-o la lampa. Alaptata la san pana la 6 luni in alternanta cu lapte praf pt ca nu aveam eu suficient. Cu mancarea a fost destul de greu pana pe la 2 ani, nu deschidea gurita si am gasit diverse medode pt a-i da mancare: uite cheia, uite jucaria, uite...orice lucru marunt gaseam prin casa. Nu-i plac fructele, branza, smantana, ouale. Dupa 1 an a primit diverse siropuri pt pofta de mancare, calciu, fier. Prima raceala a fost la 5 sapt cu mucisori in nas pt care am folosit ser fiziologic si aspirat, pana la 1, 5 ani a mai avut episoade de acest gen cu tuse. La 1.5 ani a facut bronsita, tratata cu aerosoli si pana la 3 ani a mai avut cateva episoade. De la 3 ani merge la gradi si aici a aparut problema mai mare. Dupa primele 3 saptamani a inceput cu tuse si mucisori iar din a patra cu febra 40-41 pt care a primit antibiotic si asa in decurs de 2 luni(oct-nov) a avut 3 episoade cu infectie mare si febra mare chiar si peste 41 si i s-a dat antibiotic. In timpul tratamentului a stat acasa, in decembrie a mers iarasi la gradi si a fost bine. Acum cateva zile, mai exact 5,  a inceput sa tuseasca foarte tare( tuse magareasca) fara secretii, am mers la un alt doctor recomandat care foloseste tratamente homeopate insa si alopate.
I-a dat Drosera CH 7, Kalium bichronicum si aerosoli cu Dexa.

Citind de curand in acest forum nu i-am facut aerosoli ci am mers doar pe granule. A avut sambata tuse puternica pana dupa miezul noptii apoi a vomat si de atunci nu mai tuseste atat de urat ci doar cand simte secretiile in gat. Acum are un usor suierat la respiratie, respira mai mult pe gura si inca mai are secretii, se aud la tuse. O si aspir si secretiile sunt lipicioase si galbene, de obicei isi sufla nasul singura insa am observat ca nu poate scoate tot.

Rugamintea mea este sa ma sfatuti ce sa-i mai dau acum pana gasesc un medic care sa mearga doar pe tratamente homeopate. Precizez ca nu amcitit foarte mult NMG insa copiii au o problema acum si nu prea am timp de citit.
Cu A inca stau cu ea acasa pt ca sun in crestere copil cu cea mica.

Revin cu detalii despre cea mica insa acum nu ma mai lasa si postez ce am scris pt ca si pc-ul e varza Smile

Petronela

Mesaje : 2
Data de inscriere : 02/01/2015
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Respiratie suieratoare, dispnee Empty Respiratie suieratoare, dispnee

Mesaj  Petronela Mar Ian 13, 2015 7:36 am

Buna ziua,

Revin cu detalii despre cea mica R:

nascuta la 35 sapt, 2,3 kg, normal fara probleme. Pt ca a avut o greutate mica a fost tinuta la prematuri cateva zile si apoi la mine in salon. La 5 sapt prima raceala, secretii abundente, respiratie dificila. Am ajuns la urgente, recomandare antibiotic, aerosoli. Am ales sa-i fac doar aerosoli si-a revenit in 3 sapt. Pana in prezent a facut cateva episoade de bronsiolita, tratate cu aerosoli, siropuri pt tuse, curatat nasul cu ser fiziologic, aspirat. Am avut o internare in aprilie tot pt bronsita, speriata de 2 medici ca trebuie neaparat sa faca cortizon, 4 zile spitalizare apoi a luat-o de la capat acasa cu aceleasi stari de tuse, secretii in gat, respiratie suieratoare. De atunci a ramas cu un expir prelungit pe care-l aud insa nu mereu. De la Craciun a prins-o o raceala (transpirata si un pic de aer rece, consider eu), iarasi aerosoli.

De vineri (5 zile) au inceput amandoua cu tuse, la R tuse usor productiva. A primit Drosera CH 5, Antimonium Tartaricum CH5, aerosoli. am ales sa-i dau doar granule. Acum tuseste doar cand simte secretiile in gat insa este dispneica, respira greu si se aude suieratul parca din plamani (nu cunosc termenii medicali!). Imi aduc aminte ca in aprilie cand ne-am internat avea aceeasi stare si pentru ca nu vrem sa mai ajungem acolo avem nevoie de un sfat.

Ce-as putea sa-i dau? Este suficient sa merg doar pe aceste remedii? Sau alte dilutii?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Petronela

Mesaje : 2
Data de inscriere : 02/01/2015
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum