Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

inceput de tuse productiva

2 participanți

In jos

inceput de tuse productiva  Empty inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Mier Feb 19, 2014 2:13 am

Buna,fetita mea a inceput sa tuseasca ieri dimineata,o tuse productiva.In cursul zilei de ieri am auzit-o doar de 3 ori inainte de pranz tusind si i-am dat de 2 ori cate 1 ml carpen si 1 ml calin amestecate si cu putina apa pt ca stiu,ca la tuse ajuta.Azi noapte a inceput cu o febra usoara,nu a facut mai mult de 38.2,si mai tusea din cand in cand.Se auzeau secretiile alea din gat cum freamata acolo si cum se chinuia sa le inghita.Acum dimineata m-am uitat la ea in gat si nu este rosie.A inceput sa ii curga si nasul.Febra nu a mai facut.In rest nu are nimic,este vioaie,se joaca.Ce remediu as putea sa ii dau sa o ajute la secretiile alea din gat?

Alaltaieri am avut si eu o usturime in gat,am luat propolis de 3 ori si mi-a trecut usturimea.Nu cred sa aiba vreo legatura,nu?sa fi luat de la mine ceva si la ea sa se manifeste altfel?

Multumesc frumos!
Multa sanatate!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Mier Feb 19, 2014 2:17 am

Nu are nevoie de nici un remediu. Tusea nici ea nu este boala ci doar modul in care corpul se curata singur de secretii.
Oare cand vreti sa invatati ca corpul stie mereu ce face si face totul corect, si ca mamele, doctorii si chiar si homeopatii fac aproape tot pe dos.
Daca la fata ii merge bine psihic si e vioaie de ce te bagi sa impiedic ? Pot sa fie si naturale si tot sunt gresite.

Pe langa asta nu exista microbi care sa nu fie controlati si folositi de corp in mod utile. Deci nu este nevoie de nici un antibiotic natural ca propolisul.
De fiecare data cand iei ceva si iti merge pe urma mai bine nu o sa stii niciodata daca fara nimic nu ar fi trecut la fel de usor si de repede.

Daca tusea este productiva nu se da nimic. Daca tusea e uscata si corpul nu poate sa scoata secretia din cauza uscaciunii (cauzata in cele mai multe cazuri de mamele care dau tot felul de prostii mai inainte sau de dezhidratare) se poate da Drosera CH15 de 2-3 ori pe zi si Kalium bichromicum CH7 de 1-2 ori.
Insa la tuse productiva nu este necesar.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Mier Feb 19, 2014 2:28 am

De fapt tu ca mama ai nevoie de remedii. Fa-ti "remedii florale Mimulus, Red chestnut, Cerato " pt. frica de boala si griji exagerate pt. ceilalti si lipsa de incredere in propria intuitie. Vreo 10 zile de 1-2 ori pe zi.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Mier Feb 19, 2014 3:12 am

Propolis am luat eu pt ca ma ustura gatul tare.Nu am putut sa stau asa, ca am mai stat asa vreo 3 zile,si am crezut ca ma ia saracia de usturime in gat.Ce altceva pot sa iau in cazul asta,ca sa nu am probleme la inghitire si sa tusesc incontinuu de la mancarimea si usturimea din gat?

Cat despre fetita,vreau doar sa o ajut ca sa nu aiba innecaciunea aia ,sa se chinuie sa inghita.Toata noaptea a avut somnul nelinistit,o auzeam cum se chinuie sa inghita.La un mom dat a stat treaza 20 de min si inghitea incontinuu.Mi-a fost mila de ea.
Stii cum e,  Laughing  o mama nu o sa inteleaga un tata niciodata,asa cum si un tata n-o s-o inteleaga pe mama. daca as fi o mama cu frica in permanenta de boala si cu grija exagerata fata de cei dragi,as fi cu sertarul de boabe dupa mine lol! 

Multumesc pt deranj!

PS: am postat acuma cateva zile la afectiuni ale pielii o problema "buba" ,poate nu ai observat.Te rog ,cand ai timp,as fi recunoscatoare pt un raspuns !

Toate cele bune!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Mier Feb 19, 2014 3:41 am

Din pacate mamele fac cele mai multe greseli din cauza acestei frici prea mari. La frica nu se face nimic bun de regula.
Daca tatii ar prelua controlul ar fi mult mai bine pt. copiii si mult mai rau pt. medici. :-)
Mila e de inteles, dar de fapt copii se descurca singuri cu sau fara mila.
Am scris remediile principale pt. secretii in bronhii de mai multe ori pe forum:

Drosera ca sa ajuta sa iasa mai usor cand sunt uscate sau lipicioase (CH9,12,15)
Kalium bichromicum cand este lipsa de apa, uscaciune (stimuleaza pancreasula sa mareasca secretiile) - CH7-9
Antimonium tartaricum ajuta ca sa nu se lipeasca de bronhii si cand respiratia este dificila din cauza asta (CH9,12,15)
Aloe vera sau Aloe socotrina ajuta la secretii albe lipicioase in exces (CH9,12,15)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Joi Feb 20, 2014 2:14 am

Buna,as vrea totusi sa ii dau Antimonium tartaricum pt ca respira greu.Aseara a fost necesar sa ii aspir nasul,ca nu putea sa respire bine,si incepe o panica la ea cum ca s-ar ineca,s-ar sufoca.La fel si azi dimineata dupa ce s-a trezit.Incep cu CH9,dar nu stiu cat de des sa ii dau si cate zile sa merg cu acest remediu?

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Joi Feb 20, 2014 5:15 am

pai resepira greu din ce cauza ? ca e nasul infundat sau ca are bronhiile pline cu secretii ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Joi Feb 20, 2014 9:51 am

Cand doarme e mai rau.In timpul zilei e ok,ca-i mai curat nasul cu argint coloidal.Respira pe nas si cand doarme,cu toate ca are secretii.Banuiesc ca de vina ar fi secretiile din bronhii,desi nu cred sa fii coborat chiar acolo,ma gandeam ca poate ii undeva intre laringe si trahee.Am inceput sa ii dau si extract de coacaz negru,ca am mai folosit si a ajutat-o.

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Joi Feb 20, 2014 9:56 am

Si crezi ca-i faci bine cu argintul coloidal ? Argintul e toxic, chiar foarte toxic. Si bietii microbi nu au nici o vina.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Joi Feb 20, 2014 10:18 am

Eu nu stiu ce sa mai cred.Am ajuns la concluzia ca dupa parerea ta,orice ar lua omul la raceala,nu e bine!Zi-mi si mie cum ajuti un copil de 1,8 ani sa respire cand ii plin de muci si de secretii in gat  Question  ca eu nu mai stiu ce sa cred  Neutral  orice ii dau nu e bine!


ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Joi Feb 20, 2014 10:22 am

Ce este vina mea ca tu faci aproape totul gresit ?
Pai eu ti-am arat doar prostiile pe care le faci atat tu cat si multe mame ca tine.
In general este mai bine sa nu dai nimic decat sa dai ceva gresit pt. ca organismul stie singur sa faca tot fara ajutor daca este lasat in pace.
Daca vrei sa tii mai departe la aceste lucruri gresite in ideea "mai bine dau ceva gresit decat nimic", nu ai decat.
Insa in acest caz nu o sa inveti nimic aici.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Joi Feb 20, 2014 10:40 am

deci ma repet : cum ajuti un copil de 1,8 ani sa elimine secretiile din gat si nas singur , fara sa ii dai nimic, fara sa ii aspiri nasul?(care,banuiesc ca iar nu ii bine ce fac,pt ca nu stie sa il sufle inca singura,si stiu ca si tu stii lucrul asta,ca daca secretiile raman acolo neeliminate,se trag la urechi si face otita(si dupa cum bine banuiesc,o sa spui ca iar vorbesc prostii)). silent 
Se trezeste noaptea panicata ca se sufoca , ca se ineaca,plange,se uita in ochii tai cu disperare sa il ajuti,si tu stai si te uiti la el cum se chinuieste si nu ii faci nimic,ca doar corpul trebuie sa se curete singur! Daca ii antibiotic,nu-i bine, ca ii distruge organismul(nu ca as fi de acord sa ii dau antibiotic),daca ii natural iar nu ii bine ca de ce ajuti corpul!Daca copilul,chiar se ineaca,se sufoca si moare sub ochii tai , la tine in brate, ce o sa-mi spui?ca asa a vrut Dumnezeu???hai sa fim seriosi!
Pt ce i se spune acestui forum,forumul sanatatii?orice as spune ca folosesc, nu ii bine ,dar nici nu spui ce ar ajuta unui om bolnav....mai ales unui copil mic!decat ca....lasa-l in plata domnului ca s-a vindeca el cumva de la sine!
Nu te supara pe mine,dar nu consider ca un copil mic chiar trebuie lasat sa se vindece de la sine,fara sa-l ajut cu nimic!daca ar mai fi vorba despre un adult,poate as mai intelege!

Multa sanatate! ca de asta avem nevoie toti!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Joi Feb 20, 2014 11:09 am

Ti-a spus cineva aici sa nu aspiri ?
Ti-am arat mai sus 4 remedii. Dar nu le-ai vazut se pare. O tragi cu argentul coloidal....
Tu le tii pe ale tale si nici macar nu intelegi ce vorbesc aici.
Copiii mor de fapt tocmai in bratele mamelor care fac totul pe dos si de pe urma medicilor care fac totul pe dos in ideea ca fac ceva bun sau ca trebuie sa faca ceva.
In bratele mamelor care alearga cu ei la urgenta mor copiii de regula.
Intre a nu face ceva gresit si a nu face nimic mai exista si posibilitatea de a intelege ce se intampla si a face lucrurile corecte.
De asta vorbesc eu aici.
Antimonium tartaricum nu ajuta decal la bronhii...daca nu are respiratia grea din cauza la bronchii degeaba i-l dai.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Joi Feb 20, 2014 11:38 am

pai atunci tot acolo ajung,adica sa nu ii dau nimic!
cu ce pot sa ii dau in nas ca sa o aspir?pt ca are secretii lipicioase.....sau nici in nas sa n-o mai dau cu nimic?

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Joi Feb 20, 2014 11:47 am

Cu nasul faci cum crezi.... Exista doar destule de pus in nas care nu sunt daunatoare: apa, apa distilata, ceai, etc.
Insa la aspiratie eu stiu ca nu se pune nimic ci se aspira pur si simplu. Mucii sunt de regula lipiciosi. Cam asa sunt mucii de regula.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Feb 20, 2014 11:56 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  scarface Joi Feb 20, 2014 11:56 am

E firesc ca daca ai fost obisnuita sa dai mereu ceva si mai ales cand nu intelegi ca corpul stie ce sa faca si fara "ajutorul" tau, intri in panica deja numai la gandul ca "nu dai nimic". :-)

Mersul la homeopat sau medic pt. mamele cu copii mici la raceli are un singur efect in cam 95% din cazuri : linisteste mamele caci acestia stiu acum ca au primit un medicament care "ajuta" sau chiar un remediu homeopat "miraculos" si fara efecte secundare pt. copil. Si asa trece timpul si corpul se vindeca intre timps ingur, indiferent de remediu dat. Toata vrajeala e sa linistesti mama !

In proverbul "o gripa se vindeca cu medicamente in 7 zile si fara nimic intr-o saptamana" este un mare adevar.



scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  ottilia20 Joi Feb 20, 2014 12:03 pm

Smile)))))))))))))))).... dar nu era vorba de panica mea! ci de panica ei,al fetitei!in fine!

 Smile  multumesc frumos pt timpul acordat!

ottilia20

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/02/2014

Sus In jos

inceput de tuse productiva  Empty Re: inceput de tuse productiva

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum