Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

calciu pt dureri de crestere

3 participanți

In jos

calciu pt dureri de crestere Empty calciu pt dureri de crestere

Mesaj  anna75 Sam Feb 15, 2014 1:44 am

Buna, Scarface.
De curand am fost cu puiutul (5 ani) la medic, pt ca se vaita ca-l dor picioarele, si asta s-a nimerit sa fie intr-o perioada cand a fost si racit. Medicul ne-a recomandat niste analize, pt ca se gandea sa nu fie vorba despre reumatism, dar din fericire nu e, Mi-a spus ca cel mai probabil sant dureri de crestere, motiv pt care mi-a dat sa-i dau calciu 10 zile pe luna, timp de 3 luni. As vrea sa-ti cer parerea...ce-mi recomanzi, te rog, in locul calciului sintetic din farmacii? Baiatul e tipul calcarea carbonica, asa cum ai constatat in urma descrierii in cadrul altui topic tot aici. Iti multumesc, daca mai e nevoie si de alte detalii....sa-mi spui.

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

calciu pt dureri de crestere Empty Re: calciu pt dureri de crestere

Mesaj  scarface Sam Feb 15, 2014 1:55 am

"Dureri de crestere" nu exista. Asta este o aberatie nascuta din ignoranta. Exista insa dureri de oase care au cauza refacerea oaselor dupa un conflict de devalorizare proprie legat de mers, sport, agilitate in care oasele si-au pierdut din structura. Daca ii spune cineva la copil cumva "bai, dar de abia te misti" sau "nu esti in stare sa alergi calumea", etc. sau alte afirmatii care duc la copil la scaderea valorii de sine, ...apar astfel de dureri in faza de vindecare.
Acel calciu nu poate fi asimilat de corp, doar umple matele.
Remediile mai bune sunt calcarea carbonica insa in acest caz mai degraba calcarea phosphorica CH7 sau 9 de 2 ori pe ziu ceva timp.
Ajuta la refacarea mai rapida a oaselor.
Ca remediu Bach se potriveste "Larch" pt. increderea in sine.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

calciu pt dureri de crestere Empty Re: calciu pt dureri de crestere

Mesaj  Marra Dum Mar 16, 2014 12:41 pm

scarface a scris:"Dureri de crestere" nu exista. Asta este o aberatie nascuta din ignoranta. Exista insa dureri de oase care au cauza refacerea oaselor dupa un conflict de devalorizare proprie legat de mers, sport, agilitate in care oasele si-au pierdut din structura. Daca ii spune cineva la copil cumva "bai, dar de abia te misti" sau "nu esti in stare sa alergi calumea", etc. sau alte afirmatii care duc la copil la scaderea valorii de sine, ...apar astfel de dureri in faza de vindecare.
Acel calciu nu poate fi asimilat de corp, doar umple matele.
Remediile mai bune sunt calcarea carbonica insa in acest caz mai degraba calcarea phosphorica CH7 sau 9 de 2 ori pe ziu ceva timp.
Ajuta la refacarea mai rapida a oaselor.
Ca remediu Bach se potriveste "Larch" pt. increderea in sine.

@Scarface
Nu stiu daca sunt corect denumite dureri de crestere sau nu, dar eu m-am confrunta cu ele toate copilaria. Ma dureau efectiv oasele de la labele ;picioarelolr, rau de tot. Nopti intregi, intre varsta de 7-10 ani cred (sau poate chira mai devreme) cand nu puteam dormi. Stiu si acum ca ma mai calma un "balsam" chinezesc cu un miros cumplit de puterniuc, la cutiute mici , rosii. Si eu credeam ca am reumatism, dar dupa varsta de 12 ani cred acele dureri au dispaut total.

Marra

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

calciu pt dureri de crestere Empty Re: calciu pt dureri de crestere

Mesaj  scarface Dum Mar 16, 2014 12:55 pm

Si nu erau de la crestere.... erau de la un conflict legat de stima de sine sau de increderea in sine.
Multi copii care au probleme la sport au astfel de dureri...si carora li se fac observatii negative...insa pot sa fie si de alta natura.
Daca te gandesti bine : ai crescut si dupa 12 ani.... si de ce s-au dus atunci ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

calciu pt dureri de crestere Empty dureri de crestere?

Mesaj  Marra Dum Mar 16, 2014 2:13 pm

Probabil de la varsta aceea, dupa 12 ani, picioarele mele nu au mai crecsut in acelasi ritm. Cam de pe atunci cred ca purtam 37 la pantofi si cam la atat am ramas. Asa ca este logic. Nu mai stiu toate detaliile, au trecut ani de atunci, dar efectiv imi amintesc cat de multe nopti ma chinuiau acele dureri si ma scolam sa-mi dau cu balsam chinezec, singurul care im alina durerea. Poate ca nu am incadrat bine perioada, poate sa fie =/- unu-doi ani.

Marra

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

calciu pt dureri de crestere Empty Re: calciu pt dureri de crestere

Mesaj  scarface Dum Mar 16, 2014 3:45 pm

Omu crede numai ce stie...sau ceea ce a fost indoctrinat. Omul vede numai ce cunoaste.
Daca cineva ti-a spus catva ani ca durerile sunt de la "crestere" doar nu o sa crezi ca este de la altceva, mai ales cand nici nu stii de la ce mai poate sa fie.
Eu am avut pe la 14 ani din cand in cand - de vreo 3-4 ori pe ani "dureri de crestere" in plexul solar.... pe la 21 de ani tot le mai aveam...chiar si pe la 25 ...si 29....
Dupa ce am facut 20 de ani si nu am mai crescut mi-a picat si mie fisa ca nu aveau cum sa fie de la crestere.
Pe la 30 de ani din intamplare, dupa ce imi schimbasem complet alimentatia, am descoperit ca apareau numai cand mancam salata de rosii cu ceapa si ulei.
Durerile nu erau de la os ci de la stomac.
Cunosc chiar acum o fata de 8-9 care are "durere de crestere" in tibii...care nu provin decat de la faptul ca nu este buna la sport.
Durerile apar in faza de recalcifiere a oaselor care se decalcifiaza cand copilul sufera din cauza complexelor sportive.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

calciu pt dureri de crestere Empty Re: calciu pt dureri de crestere

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum