Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Raceala si rosu in gat

2 participanți

In jos

Raceala si rosu in gat Empty Raceala si rosu in gat

Mesaj  Camillla Lun Ian 06, 2014 3:04 am

Buna ziua,
De cand am nascut, de 9 luni, am sistemul imunitar la pamant.
Racesc usor si de atunci am mai tot timpul rosu in gat. Numai apa plata beau, la temperatura camerei inca mi se pare rece cateodata (21 grade), daca beau suc, foarte rar, deja ma doare gatul.
Am avut o saptamana de raceala "cronica "as zice:)) imi curgeau si ochii, nasul, stranut, oboseala si gatul imi era usturator. Am luat la theraflu, coldrex si am scapat cat de cat cu infuziile cu musetel, care mi-au tratat simptomele.
Dar gatul ramane tot rosu, inca mai am "caldura"aia ca de raceala in mine, dar nu mai vreau sa iau nimic. Iar secretiile nazale noaptea mi se scurg prin gat si de mult timp doar noaptea fac secretii nazale.
M-a durut si o ureche, apoi cealalta.
Ce remediu pot lua?
Multumesc anticipat!

Camillla

Mesaje : 17
Data de inscriere : 21/12/2013

Sus In jos

Raceala si rosu in gat Empty Re: Raceala si rosu in gat

Mesaj  scarface Lun Ian 06, 2014 3:15 am

ce sunt afectate laringe, faringe, amigdale ?
Ce a spus medicul ?
Ce probleme sufletesti ai avut in timpul sarcinii cu cei din jur ? Sot, parinti, colegi, etc ?

A fost ceva ce nu ai putut "inghitii" mai mult timp inainte de nastere ?
Ceva legat de medici sau copii ?
Ceva care s-a rezolvat odata cu nasterea ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Raceala si rosu in gat Empty re

Mesaj  Camillla Mar Ian 07, 2014 8:48 am

scarface a scris:ce sunt afectate laringe, faringe, amigdale ?
Ce a spus medicul ?
Ce probleme sufletesti ai avut in timpul sarcinii cu cei din jur ? Sot, parinti, colegi, etc ?

A fost ceva ce nu ai putut "inghitii" mai mult timp inainte de nastere ?
Ceva legat de medici sau copii ?
Ceva care s-a rezolvat odata cu nasterea ?

Eu am inceput sa am probleme doar de cand am nascut. In timpul sarcinii n-am avut nimic, nici macar greata, a fost perfect!
Amigdale nu mai am de mica,
Acum nu stiu decat ca de fiecare data se uita in gat si zicea ca e foarte rosu.
Dupa ce am nascut a aparut sentimentul acela ca nu ma descurc, am nascut prematur ( cu 2 zile inainte de termenul de 37 sapt implinite), si dupa ce l-am dus acasa, a doua zi a facut dermatita atopica de la detergent, am lasat instructiuni la sot, nu le-a indeplinit, mama a spalat si asta e...apoi am inceput cu invinuirile si apoi cu depresia de la alaptat, deci a fost mult timp o perioada groaznica.

Camillla

Mesaje : 17
Data de inscriere : 21/12/2013

Sus In jos

Raceala si rosu in gat Empty Re: Raceala si rosu in gat

Mesaj  scarface Mar Ian 07, 2014 8:55 am

Inainte sa ramai gravida cu copilui ai pierdut vreun copil sau ai asteptat mult ca sa ramai gravida ?
Unde exact a fost localizata dermatita "atopica" a sugarului (loc si parte, adica de ex. "pe partea interioara a bratului" , pe obraji numai , etc. )

In sarcina ce griji ai avut ?
Cand anumite simptome fizice apar, cauza este
de regula ori un soc emotional care intra in rezolvare sau griji care au disparut.
Insa in cazul tau fiind gat rosu (ulcer) cauza poate incepe odata cu nasterea.
Dupa simptome ne dam seama daca este faza de conflict emotional activ sau este faza de vindecare.



scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Raceala si rosu in gat Empty re

Mesaj  Camillla Mar Ian 07, 2014 9:25 am

scarface a scris:Inainte sa ramai gravida cu copilui ai pierdut vreun copil sau ai asteptat mult ca sa ramai gravida ?
Unde exact a fost localizata dermatita "atopica" a sugarului (loc si parte, adica de ex. "pe partea interioara a bratului" , pe obraji numai , etc. )

In sarcina ce griji ai avut ?
Cand anumite simptome fizice apar, cauza este
de regula ori un soc emotional care intra in rezolvare sau griji care au disparut.
Insa in cazul tau fiind gat rosu (ulcer) cauza poate incepe odata cu nasterea.
Dupa simptome ne dam seama daca este faza de conflict emotional activ sau este faza de vindecare.




e primul copil,n-am avut pierderi. din 2009 am avut probleme cu tiroida, hipertiroidie, am si un nodul, aveam senzatia aia de nod in gat cand inghiteam, care a trecut dupa ce m-am lasat de tratament. Am fost la o doctorita care mi-a dat o doza prea mare mai mult timp, apoi, am schimbat medicul, care mi-a zis ca 6 luni nu mai i-au nimic, am facut si scintigrafie sa vad daca e canceros, ca nu arata prea bine, si a iesit ok.
In a doua luna de incercare de la ok ul doc torului am ramas gravida. Un pic de stres a fost...
Am facut problemele de tiroida de la servici, lucrul cu clientii tot timpul, mai ales de la sef, care tot timpul urla, era nemultumit, nu te aprecia si la doi ani de la angajare au inceput problemele mele de sanatate. Initial o gastrita, am avut si examene in perioada aceeaa, tot timpul eram la bursa, dar si lucram. Am tratat gastrita, apoi am facut terapia MORA o vreme, mi-am echilibrat tiroida, era normala, dar nodulul tot acolo era. Apoi am oprit terapia, stresul a ramas, iar in timpul sarcinii tot timpul am lucrat la maxim, psihic vorbind, am facut sa fie bine, sa nu am certuri, dar nu a fost bine, ca stresul s-a acumulat si de aceea cred ca am nascut mai repede.
Era un colectiv rau, un loc" rau" daca pot spune asa, te durea capul cand intrai acolo si am avut 7 ani de munca.
Acum, dupa nastere, cu alt stres , cred ca am pb mai mari cu tiroida. O sa fac un eco sapt viitoare.
Mi-am dorit bebele sincer si pt ca vroiam liniste, pace, sa scap de nebunia aia si pt ca vroiam o schimbare in viata mea familiala.



Camillla

Mesaje : 17
Data de inscriere : 21/12/2013

Sus In jos

Raceala si rosu in gat Empty raceala si rosu in gat

Mesaj  Camillla Joi Ian 09, 2014 8:59 am

ps: intre timp am inceput sa stimulez lactatia prin Urtica Urens CH7, incepe sa-si faca efectul:))
Bebe avea dermatida peste tot, pe manute, pe piept, dar mai ales in jurul ochilor...oricum si cand l-am nascut, cand l-a pus la piept, am vazut ca avea ceva pe degetele, ceva ca o samanta de ardei, care a disparut, in prima zi si ceva bubite pe corp.

Camillla

Mesaje : 17
Data de inscriere : 21/12/2013

Sus In jos

Raceala si rosu in gat Empty Re: Raceala si rosu in gat

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum