Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ?

3 participanți

In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ?

Mesaj  scarface Mier Aug 28, 2013 2:13 pm

Sperieturile in timpul sarcinii duc la daune sufletesti la copil care se manifesta
prin diverse boli, comportament schimbat, frici , vise urate, etc si in general si pete maron pe corp.

Cine are din nastere pete mari maron pe corp acestea provin de la emotii puternice ale mamei.

Am intalnit o fata cu o pata mare pe triceps si am intrebat-o direct daca mama ei s-a speriat cand era gravida cu ea.
A zi: "da, a luat foc biserica si s-a uitat la foc cu mana stanga tinand stransa de tricepsul drept.

Daca ati avut sperieturi scrieti aici, va gasesc un remediu pt. copil si poate si pt. voi daca sperietura a fost mai mare.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina?

Mesaj  danis Mier Aug 28, 2013 7:49 pm

eu am un baietel de 5 ani, in timpul sarcinii am avut tromboflebita - piciorul drept
nu e genul de sperietura despre care povestesti aici, insa m-am cam speriat -ingrijorat pana cand, aplicand foi de varza au inceput sa se vada rezultatele
baietelul meu are pete rosii la ceafa, intre sprancene care se intind putin pe frunte si pe pleoape
cand se supara, plange, se vad mai bine
azi mi-a spus ca nu-i prea place sa le vada in oglinda

problema e ca nu vrea sa stea singur fara mine sau sotul meu
daca suntem la bunici, se trezeste si nu suntem cu el incepe sa planga
apoi cand ne gaseste se "lipeste" de unul dintre noi si suspina
anul trecut am vizitat gradinita de cateva ori, insa ca sa stea cu copiii si educatoarea, eu sau sotul meu trebuia sa stam la usa
spune ca ii este dor de noi si nu poate sa stea atat de mult timp fara noi (4 ore )
acum ma intreaba cat mai e pana la toamna stiind ca atunci incepe gradinita
e un stres pentru el, mai plange cateodata la gandul ca trebuie sa stea singur la gradinita




danis

Mesaje : 23
Data de inscriere : 03/06/2013

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina?

Mesaj  danis Mar Sept 03, 2013 7:49 am

buna scarface,

revin cu mai multe informatii:
copilul a fost dorit, atat de mine cat si de sotul meu, s-a nascut la 2 ani de la casatorie
a fost o sarcina usoara la inceput, apoi mi s-au umflat picioarele, mainile, a fost si tromboflebita, incat  imi doream sa treaca mai repede
am nascut prin cezariana, copilul a fost alaptat doar 3 zile pentru ca a fost mult lapte si au aparut complicatii ( atunci nu stiam ce poate  sa faca homeopatia )  lapte praf pana la 6 luni si apoi lapte de vaca
nu i-am facut vaccinurile
a crescut cu mine si sotul meu, mergeam doar in vizita la bunici
este blond cu ochi verzi
e un copil vesel, se bucura si rade din toata inima
ii place sa se joace si singur,ii place si in parcul cu copii dar nu se joaca cu ei, daca copiii se inghesuie la topogan se da la o parte, ii lasa pe toti si apoi se da si el
nu da din jucariile lui,
are un verisor de aceeasi varsta ( care sta cu una dintre bunici) cu care se joaca toata ziua fara probleme daca verisorul face ce spune el
ii place sa stea cu fetele mai mari
cu adultii pe care nu-i cunoaste nu vorbeste, ii saluta doar dupa ce se indeparteaza
nu-i place galagia, isi pune mainile la urechi
cand era micut pe la 2 ani, l-a speriat un caine si ceva timp a adormit seara cu teama - stateam la sat si seara se auzeau cainii asa ca ne-am mutat la oras
la gradinita spune ca ii place, dar ca sunt prea multi copii
cand vrea sa spuna ceva ridica mana apoi o lasa jos si tot asa pana cand sa vorbeasca si atunci e clar incurcat
frici, uneori de intuneric, uneori de paianjeni alteori dupa ce mai povesteste cu verisorul lui ii e frica de extraterestrii, hoti
raceste rar, a avut probleme doar cu paraziti dar i-am dat mieji de samburi de cirese , dupa multe cautari am gasit aici la tine pe forum cum spune Hildegard si e bine, bine
daca mai sunt necesare si alte informatii, te rog sa-mi spui
multumesc mult

danis

Mesaje : 23
Data de inscriere : 03/06/2013

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty Sperietura in sarcina

Mesaj  Incepator Mier Iul 12, 2017 4:47 am

Buna,

Scriu si la acest subiect.
Tare fericita ca imparti cu noi cunostintele tale!

In sarcina, pe la 3-4 luni, tatal meu a facut accident vascular si am umblat cu el prin spital, apoi la scurt timp a facut Insuficienta renala amplificata de problemele cardiace.Am fost si speriata si trista ca mama nu era in tara si a trebuit sa am grija de el cam toata sarcina.

Copilul meu, la 9 luni a lui, fix in perioada cu accidentul vascular a tatalui ( noiembrie), a facut pneumonie, debutat cu tuse si in cateva ore restul tacamului.

De atunci toamna si primavara face pneumonie.
Acum are 6 ani.

Cu recunostinta astept raspuns!

Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 10/05/2017

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty Re: Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ?

Mesaj  scarface Joi Iul 13, 2017 11:25 am

buna, merci pt. raspuns. In ce luna a facut tatal asta ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty Re: Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ?

Mesaj  Incepator Vin Iul 14, 2017 9:08 am

In noiembrie 2010

Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 10/05/2017

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty Re: Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ?

Mesaj  scarface Sam Iul 15, 2017 11:34 pm

deci era toamna... binenteles.... acum copilul reactioneaza toamna si primavara cu recidive, desi totul a trecut demult... in sufletul lui socul inca nu a trecut de tot...
primavara reactioneaza tot asa din cauza ca este similara cu toamna cu privire la vreme si temperatura..
Vorbeste cu copilul in timp ce doarme, adica cu sufletul lui si explica-i ca nu mai are de ce sa-.i fie frica ca a trecut demult
chestia cu bunicul bolnav..copilul a preluat de la tine socul creeat de boala tatalui tau..

Citeste aici cum se face
Terapia din timpul somnului pentru rezolvarea conflictelor la copii
https://sanatate.catsboard.com/t3170-metoda-terapeutica-pentru-rezolvarea-conflictelor-suferite-de-copii

Si studiaza Noua medicina germanica aici pe forum
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty Re: Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ?

Mesaj  Incepator Dum Iul 16, 2017 7:31 am

Multumesc.
Ma apuc de studiu!

Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 10/05/2017

Sus In jos

Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ? Empty Re: Cine are copii mici si a avut sperietura in sarcina ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum